Forum.hr

Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi
Korisničko ime
Lozinka

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Zatvorena tema

Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.02.2003., 21:27   #1
Corpus
Registrirani korisnik

Registracija: Jan 2003.
Povrat poreza

Please HELP!

Ovako...

Npr. jedan zaposlenik ima npr. ovakvu PK1:

Primici: 75.000,00
Dopr. iz place: 15.000,00
Uplacena premija osiguranja: 850,00
Osobni odbitak: 22.500,00
Porezna osnovica: 36.650,00
Uplaceno doprinosa: 15.000,00
Uplaceno poreza i prireza: 7.000,00

E sad, da li se u obrazac pod obvezne dopr. iz place (DOH obrazac st. IV. 1.a. kolona 4) upisuje ovih 15000 iz PK1, ili se to uvecava za iznos uplacenog osiguranja (15000+850)?? Ili se posebno trazi povrat u vezi tog osiguranja? Je li to osiguranje iskoristeno ili ne? Uglavnom, sto sa tim osiguranjem???

Thanx!
Corpus is offline  
Old 10.02.2003., 13:46   #2
WORlock
Registrirani korisnik

Tih 850 Kn se odbija od porezne osnovice, dakle od onih 36 tisuca i nesto sitno. Stavka za zivotno osiguranje se nalazi na onom jednom posebnom dijelu (mislim da se i zove POSEBNI DIO).
Ali!
Prvo provjeri sljedecu informaciju koju sam procitao u Vecernjem listu:
Ako svake godine trazis povrat poreza za osiguranje zivota onda nakon 20-30 godina (ili na koliko si vec potpisao ugovor o osiguranju) kad odlucis podici svoj novac onda MORAS PLATITI POREZ na cijelu sumu. Ako ne trazis poreznu olaksicu na zivotno osiguranje onda ne moras placati nikakve poreze kad odlucis podici svoj novac. Dobra fora!?
Prvo provjeri ovo sto sam ja nacuo pa se upusti u povrat tih par stotina kuna.
WORlock is offline  
Old 10.02.2003., 14:14   #3
presvetli
smol šerholder

Registracija: Dec 2002.
Je. Ovo dolje je točno.
presvetli is offline  
Old 13.02.2003., 10:08   #4
Lucky
Luciano

Lucky Avatar

Registracija: Nov 2002.
Quote:
WORlock kaže:
Ako svake godine trazis povrat poreza za osiguranje zivota onda nakon 20-30 godina (ili na koliko si vec potpisao ugovor o osiguranju) kad odlucis podici svoj novac onda MORAS PLATITI POREZ na cijelu sumu. Dobra fora!?
Da dobra odlicna fora!!!
Lucky is offline  
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Old 13.02.2003., 10:19   #5
gogo
one of the few

Quote:
Lucky kaže:
Da dobra odlicna fora!!!
trebaš platiti samo 15% na ukupno UPLAĆEN iznos (ne na dobit koju dobiješ od osiguravajućeg društva, a koja može iznositi i 70-100% od onoga što si ti uplatio).

Znači svake godine lijepo uzmeš povrat poreza i taj novac investiraš negdje drugdje i za 30 godina ćeš imati puno više novaca nego da to pravo NE koristiš.

Pozdrav,
gogo
gogo is offline  
Old 13.02.2003., 15:54   #6
presvetli
smol šerholder

Ovo je isto točno. Čak i preciznije.
presvetli is offline  
Old 16.02.2003., 15:00   #7
doktor_no_7
Pacijent

ALI,
tih 15% određuje zakon, koji se u međuvremenu može i promijeniti na npr. 20 ili 25%.
No, čak ni naša država nije toliko luda da nešto potiče, a onda poslije uzme više od tog poticaja.

Moja preporuka je:
- nemojte prijaviti olakšicu ukoliko Vam je ušteda samo 15%, jer nećete puno profitirati, a teoretski na kraju možete i izgubiti,
- obavezno prijaviti ukoliko ste 25 ili 35% porezno opterećeni.

Old 18.02.2003., 12:30   #8
WORlock
Registrirani korisnik

Tu se sad javlja pitanje: Isplati li se uopce stednja u obliku zivotnog osiguranja?
Morbidna cinjenica je da se isplati samo ako ti se nesto desi. Par prijatelja sportskih padobranaca je popusilo osiguranje. Sve je super i sve moze kad potpisujes ugovor, ali kad ti oni trebaju isplatiti lovu onda....
...plus i ako dobijes lovu onda te jos drzava zajasi...
super!!!!!!
WORlock is offline  
Old 21.02.2003., 15:29   #9
doktor_no_7
Pacijent

Onaj tko se bavi ekstremnim sportovima obično ima drugačiji tretman kod osiguravajućih društava. Sam si je kriv onaj tko ne čita Uvjete i ne pazi što potpisuje.

Što se tiče financijske koristi, to je čista matematika.
Otkrijte mi kako se lijepi attachment, pa ću Vam poslati primjere dobiti.

Old 23.02.2003., 21:07   #10
manager
Registrirani korisnik

Registracija: Feb 2003.
Quote:
WORlock kaže:
Tu se sad javlja pitanje: Isplati li se uopce stednja u obliku zivotnog osiguranja?
Morbidna cinjenica je da se isplati samo ako ti se nesto desi. Par prijatelja sportskih padobranaca je popusilo osiguranje. Sve je super i sve moze kad potpisujes ugovor, ali kad ti oni trebaju isplatiti lovu onda....
...plus i ako dobijes lovu onda te jos drzava zajasi...
super!!!!!!
Neisplati se nikako. Bolje te novce koje dajes njima stavljaj sa strane na orocenu stednju pa ces ih uvijek imati priruci, a bolje ces proci svakako.

Sto se tice osiguranja od nesrece bolje ih je placati kao zasebnu policu neovisnu od zivotnog osiguranja.

Pazi vamo, zivotno osiguranje se "isplati" samo i samo ako zaista imas toliko primanja pa da ti taj novac nepofali ako ga das za zivotno osiguranje. To sto u zivotnom osiguranju imas i te nadoknade za nesrecu odnosno smrt su ustvari mrkva za zeca. Ionako vecina ljudi taj novac ne podize odjednom nego traze da se u mjesecnim obrocima isplacuje u obliku "mirovine" nakon isteka. Sa tim sigurno nema problema ali kada trazis pare odjednom onda naravno gledaju dlaku u jajetu.
manager is offline  
Old 23.02.2003., 21:09   #11
manager
Registrirani korisnik

Pod ovim "osiguranje od nesrece" smatram naravno "nesrece i smrti".
manager is offline  
Old 24.02.2003., 00:45   #12
doktor_no_7
Pacijent

manager, nisi u pravu.
Životno osiguranje zaslužilo je svoju temu.
Tko želi raspravljati o tome neka otvori temu, pa ćemo vidjeti.

Old 24.02.2003., 01:48   #13
manager
Registrirani korisnik

Quote:
doktor_no_7 kaže:
manager, nisi u pravu.
Životno osiguranje zaslužilo je svoju temu.
Tko želi raspravljati o tome neka otvori temu, pa ćemo vidjeti.
Pazi, ljudi su mislili da je super radit za penziju pa pogledaj generaciju koja sad ima vise od 50 godina.
Ja samo hocu reci da je glupo u nasoj situaciji gdje malo kuna ostaje sa strane od mjesecnih prihoda stavljati u neko zivotno osiguranje. Samo radi toga. Kad nam place budu dostigle barem 1000 eura onda to vec mozda bude imalo smisla. Ovako sam siguran da je, ako vec odvajas te novce, bolje stavljati na orocenu stednju.

Znaci nemislim da je zivotno osiguranje u svakom slucaju lose nego samo u nasoj situaciji odnosno s nasim primanjima.
manager is offline  
Old 24.02.2003., 08:52   #14
WORlock
Registrirani korisnik

Quote:
doktor_no_7 kaže:
Onaj tko se bavi ekstremnim sportovima obično ima drugačiji tretman kod osiguravajućih društava. Sam si je kriv onaj tko ne čita Uvjete i ne pazi što potpisuje.
Problem je to sto su oni bili osigurani kao padobranci jer je to nuzno da bi se mogao legalno baviti tim sportom!!!

Kad malo bolje razmislim, osiguranje je sranje. Prije svega, osobe koje prodaju osiguranja su nekompetentne. Razgovarao sam sa dvoje-troje prodavaca kojima je jedino znanje ispuniti ugovor i iz tablice procitati koliko ces novca "imati" za 20-30 godina. Vecina njih nije imala pojma o poreznoj olaksici i slicnim stvarima.
Pa, jebote, nije to kikiriki vec se tu radi o povelikoj sumi novca koji ja moram nekom dati, a ne znam sto ce s tim biti za 20-30 godina. Tu se ne smijes zeznuti jer vremena za popravak nema, -za 30 godina cu vec biti starcek u penziji.
Mislim da ima boljih i pouzdanijih nacina za stednju od zivotnog osiguranja.
WORlock is offline  
Old 24.02.2003., 23:07   #15
manager
Registrirani korisnik

Pa rekoh ti ja da orocavas pare.

Pazi vamo, zivotno osiguranje ima smisla, ali samo i samo u onim uvjetima kako sam gore napisao.

Razlika izmedju obicne stednje i zivotnog osiguranja je samo u tome sto kod zivotnog osiguranja osim kamate na stednju dobijes i dio dobiti osiguravajuceg drustva jer je kao nesto zaradilo sa tvojim parama. I na kraju se oni lijepo brinu o tome da ti taj tvoj ulog ako zelis svaki mjesec dostavljaju na racun. A da te ta lova ceka u banci morao bi sam po nju. I to je sve.

Zato sam i rekao gore da je ustvari ona lova koju dobijes na osnovu nesrece ili smrti mrkva za zeca jer da toga nema bila bi pre mala razlika izmedju obicne stednje i zivotnog osiguranja.

KOD NAS SE NE ISPLATI TO JE FAKAT I TOCKA.

Stedi normalno ili oroceno, a posebno plati policu za osiguranje od nesrece ili smrti i to je to. I jos te nitko nece zajebavati ako si neuplatis koju ratu na vrijeme he he he.
manager is offline  
Old 25.02.2003., 13:10   #16
banderas
jetra na mukama

banderas Avatar

Ljudi, sta je s uplatom dodatnog zdravstvenog osiguranja, onih 80 kn/mjesecno. Meni je dosao obracun od HZZOa gdje to mogu prikazati kao poreznu olaksicu. Pretpostavljam da novce koje uzmes od toga neces poslije opet morati vratiti drzavi jer nema dizanja love kao kod zivotnog.
banderas is offline  
Old 26.02.2003., 13:10   #17
gogo
one of the few

warlock (i manager)

ja mislim da se životno i te kako isplati, pogotovo kad to kombiniraš sa ostalim proizvodima i koristiš kao poreznu olakšicu.
Ima jako lijepih i dobrih kombinacija gdje se za malu lovu može ostvariti lijepi prinos. Ne moraš ti uzeti odmah na 30 godina.
čak i ako ti je plaća mala taj novac koji dobiješ od poreza možeš ponovo negdje investirati npr. u stambenu gdje dobivaš efek. kamatnu stopu preko 10%. Na kraju od te zarade možeš bez problema platiti tih 15% poreza kad dobiješ novce i još ti i ostane.

Osim toga polica je kao vrijednosni papir, ako ti treba lova, možeš na temelju nje dobiti kredit u banci, možeš ju kapitalizirati (prestati plaćati i čekaš da prođe vrijeme) itd. itd.
Osim toga možeš ugovoriti i policu životnog osig. u inozemstvu i sam odrediti u šta želiš da se tvoj novac ulaže (u koji fond)... ma ima kombinacija...

Worlock,
nažalost istina je da većina prodavača nema pojima o tome kako zaista ISKORISTITI životno osiguranje.

pozdrav,
gogo
gogo is offline  
Old 12.06.2003., 15:28   #18
flomasteric
Registrirani korisnik

Pošalji poruku preko ICQ korisniku flomasteric
Povrat poreza

Kad ce vise taj povrat poreza!?!?!?!?

Jel' ga netko mozda dobio!?
flomasteric is offline  
Old 12.06.2003., 15:57   #19
shef Sale
Sitni INFJ inventar

shef Sale Avatar

Pošalji poruku preko Skype korisniku shef Sale
Jes, ja ga vec dobih, i stara isto....krajem proslog mjeseca.
zacudo...obicno je bilo puno kasnije
Old 12.06.2003., 15:58   #20
Reebok
Registrirani korisnik

Reebok Avatar

Pošalji poruku preko ICQ korisniku Reebok
i know a guy who knows a guy who has a mother

navodno ce do polovice 7 mjeseca sve bit isplaceno...

sto je ustvari kita labudova, jer u hrvatskoj kad ti kazu da ce SIGURNO bit do polovice sedmog, na to mozes dodat jos 3 mjeseca komotno... a kad ti vele navodno - bar 6 mjeseci
Reebok is offline  
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Zatvorena tema

Tematski alati
Opcije prikaza

Pravila postanja