Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Moda

Moda Za one koji žele biti u trendu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.01.2006., 14:28   #1
Pranje vune

Kako perete one lijepe mucaste veste od kašmira ili angore ?
Ja sam probala sve kombinacije ručno,perilica, tekući deterdžent, praškasti s i bez omekšivača i rezultat mi nikad nije zadovoljavajući. Uvijek mi se malo skupi i vesta nikad više nije tako mekana i podatna.

Dajte malo hintova da vidim u čemu griješim.
Bubili is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2006., 14:36   #2
Perilica

imas deterdjente samo za vunu...perlana wool.
Samantha is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2006., 14:38   #3
bacim u masinu s patikama na 30-40, perem s tekucim deterdjentom za vunu i stavim brdo omeksivaca
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2006., 14:39   #4
Joj ako si te maje "prošla" kroz sve što si opisala, čudi me da uopće liče na nešto

Znači uvijek na ruke, mlaka voda, lagano prati - kao da mjesiš, a kada kreneš cjediti onda lagano stiščeš - komad po komad.
Sušiti uvijek stavi vodoravno na sušilo, nikad maju nemoj vješat jer je vrlo vjerojatno da će ti se rastegnut pod težinom vode koju je upila.
Moje maje se suše u zatvorenom prostoru i po 7 dana, ali zato i dan danas izgledaju sve kao nove.

Deterđent, e sad ima ih na tržištu masa, ja sam prezadovoljna sa Pervollom za vunu, i u zadnje ispiranje narafski stavim omekšivač, stavim dosta omekšivača
__________________
Pliva patka preko Save, nosi pismo na vrh glavu, u tom pismu piše da ja VOLIM TE najviše!
Paw is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2006., 14:44   #5
Ma kakve ruke, šta vam je. Može se prat u mašini ali u hladnoj vodi, na programu za vunu. Ja svoje i sve ostale vunene stvari perem na 30 stupnjeva, tekući det za vunu + omekšivač. Bitno je staviti najviše dva pulovera odjednom, jer se zna ružno zdruckati ako ih je više. I voda mora biti hladna jer se vuna stisne ako se recimo pere u mlakoj ili toploj a ispire u hladnoj - to mi je rekao majstor za vešmašinu. Sušim kako koju, ovisno o samoj vesti, ali bolje je vodoravno nego vješati. I ništa im ne fali, nosim godinama.
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2006., 14:49   #6
tko je vidio prat na ruke pored ove silne mašinerije
ja to sve u mašinu, kao Cats, samo često nemam Pervola, pa je dobar i Ariel
__________________
Stojiš u centru mojih misli kao maslina na pizzi
tash@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2006., 14:53   #7
Quote:
Cats kaže:
Ma kakve ruke, šta vam je. Može se prat u mašini ali u hladnoj vodi, na programu za vunu. Ja svoje i sve ostale vunene stvari perem na 30 stupnjeva, tekući det za vunu + omekšivač. Bitno je staviti najviše dva pulovera odjednom, jer se zna ružno zdruckati ako ih je više. I voda mora biti hladna jer se vuna stisne ako se recimo pere u mlakoj ili toploj a ispire u hladnoj - to mi je rekao majstor za vešmašinu. Sušim kako koju, ovisno o samoj vesti, ali bolje je vodoravno nego vješati. I ništa im ne fali, nosim godinama.

Cats, vjeruj mi, iskustvo mi je pokazalo da je nemjerljivo ako vunu opereš u mašini vs na ruke. Ne govore uzalud mame i bake.
Inače i ja sam se opekla peruči u mašini i to na nagovor kolegice sa posla, jer ja sam kao luda što perem na ruke.
Ok, oprala dva vunena majona i ne nosim ih više, a za svaki sam dala po 500 kuna, tako da... ima razlike sigurno
__________________
Pliva patka preko Save, nosi pismo na vrh glavu, u tom pismu piše da ja VOLIM TE najviše!
Paw is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2006., 14:55   #8
ja sam imala problem samo s jednom osjetljivom majicom, koja mi se smanjila jedno 10 puta nakon pranja. dakle sa broja 42 na djecji 8.
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2006., 14:56   #9
poshtujem ono shto pishe na etiketi. do sad samo jedna (1) maja ima nacrtanu onu rukicu u lavoru.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2006., 14:59   #10
Quote:
magic kaže:
do sad samo jedna (1) maja ima nacrtanu onu rukicu u lavoru.
ja kod takvih operem ruke (u lavoru) prije nego ih šviknem u mašinu
__________________
Stojiš u centru mojih misli kao maslina na pizzi
tash@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2006., 15:00   #11
Quote:
magic kaže:
poshtujem ono shto pishe na etiketi. do sad samo jedna (1) maja ima nacrtanu onu rukicu u lavoru.

To je zato je nije "čista" vuna, već npr. 40% vuna, a ostalo "plastika" i sl.
Sve majone koje imam su 100% vuna i svugdje je nacrtana "rukica"
Čistu vunu je teško i naći za kupiti i vrlo su skupi majoni, ja sam ih našla samo u benetonu, sisliju i levisu i to nakon što sam prevrnula sve etiketice.
Naime, alergična sam na umjetne materijale.
__________________
Pliva patka preko Save, nosi pismo na vrh glavu, u tom pismu piše da ja VOLIM TE najviše!
Paw is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2006., 15:03   #12
Prala sa perwoolom u mlakoj vodi - skoro hladnoj na ruke, lagano ljuljuškala i lagano cijedila , rastegla na ručniku, jutros pogledam ono se malo zdekalo nije vise fino i rahlo pletivo. A vesta je bijela - ne mogu da je ne perem.

U perilici na vuna programu sam upropastila puno lijepih džempera pa više ne bih. Odsad više neću kupovati vunu već samo sintetiku!
Bubili is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2006., 15:05   #13
Quote:
Paw kaže:
To je zato je nije "čista" vuna, već npr. 40% vuna, a ostalo "plastika" i sl.
Sve majone koje imam su 100% vuna i svugdje je nacrtana "rukica"
Čistu vunu je teško i naći za kupiti i vrlo su skupi majoni, ja sam ih našla samo u benetonu, sisliju i levisu i to nakon što sam prevrnula sve etiketice.
Naime, alergična sam na umjetne materijale.
nije ni beneton ono sto je nekad bio
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2006., 15:09   #14
Quote:
Natch kaže:
nije ni beneton ono sto je nekad bio

znam te spike natch, al to nije istina. Kupujem u benetonu u Trstu kao i kod nas i nisam primjetila razliku, jedina razlika je u scontima
__________________
Pliva patka preko Save, nosi pismo na vrh glavu, u tom pismu piše da ja VOLIM TE najviše!
Paw is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2006., 15:11   #15
Quote:
Paw kaže:
znam te spike natch, al to nije istina. Kupujem u benetonu u Trstu kao i kod nas i nisam primjetila razliku, jedina razlika je u scontima
ja imam jedno 5 beneton dolcevitki, onako polumucastih. i sve su mi nakon par pranja dobile rupice, ko da su ih moljci pozrdli ono strava, fakat.
a one obicne dolcevitke su mi se sve razvukle ili skratile napola nakon pranja...
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2006., 15:12   #16
u perilici (nemrem rifljat) na 0 stupnjeva
tekući detergent + omekšivač
pulover i vestice 100% vuna preživjeli višegodišnje maltretiranje i dobro izgledaju
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2006., 15:12   #17
Quote:
Bubili kaže:
Prala sa perwoolom u mlakoj vodi - skoro hladnoj na ruke, lagano ljuljuškala i lagano cijedila , rastegla na ručniku, jutros pogledam ono se malo zdekalo nije vise fino i rahlo pletivo. A vesta je bijela - ne mogu da je ne perem.

U perilici na vuna programu sam upropastila puno lijepih džempera pa više ne bih. Odsad više neću kupovati vunu već samo sintetiku!

Zato jer ti to nije angora, možda 20%
Maja od 50% angore košta 650 kn, a 100% još nisam susrela na tržištu ili bolje rečeno ne kupujem u tako skupim dučanima.
Sjećam se da sam prije par godina imala prilike kupiti jastuke sa prevlakom od 100% angora vune. Koštali su ni više ni manje nego 4000 kuna.
Pa ti izvoli
__________________
Pliva patka preko Save, nosi pismo na vrh glavu, u tom pismu piše da ja VOLIM TE najviše!
Paw is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2006., 15:16   #18
fala Bogu kaj sam alergična na angoru
dobro mi je i runo od ofce
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2006., 15:18   #19
Quote:
Natch kaže:
ja imam jedno 5 beneton dolcevitki, onako polumucastih. i sve su mi nakon par pranja dobile rupice, ko da su ih moljci pozrdli ono strava, fakat.
a one obicne dolcevitke su mi se sve razvukle ili skratile napola nakon pranja...

Ne znam, ja imam njihove dvije vunene dolčevite, par vunenih majona i bezbroj pamučnih majica i zaista je sve kvalitetno i lijepo se drži, čak i pamuk je super, neke starije majice perem i na 60 i super su, samo su malo izbljedile, ali velim koliko ih već dugo imam čudo da se nisu raspale.
__________________
Pliva patka preko Save, nosi pismo na vrh glavu, u tom pismu piše da ja VOLIM TE najviše!
Paw is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2006., 15:28   #20
Prelijena sam da bi prala veste na ruke, pa sve ide u vešmašinu... Program za vunu i obavezno hladna voda i bez centrifugiranja...
Inače mislim da se skupljanje kod vune ne može izbjeći, pa uvijek kupim za 1 broj veću vestu...
__________________
Teško je biti skroman kad si savršen.
chrissy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:45.