Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.07.2009., 21:30   #21
Dugujem ovdje objašnjenje. Nisam nikad vidjela lavandu uživo (u Slavoniji baš i ne bi opstala zimi) i tekst je prepisan iz knjige o uzgoju ljekovitih i začinskih biljaka. Možda je tamo feler
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2009., 00:14   #22
Kod Kostajnice imas nekoliko velikih nasada lavande, a mislim da ih ima i u Slavoniji, jer je cak i u Lici uzgajaju.
Predlazem da jednostavno upises lavanda u Google, izbacit ce ti stranice ljudi koji se time bave, pa se povezi s njima i pitaj sve iz prve ruke - svi ce ti izici u susret, a imaju vec mnogo iskustva.
__________________
Pravila za oblikovanje potpisa
antonio19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2009., 11:23   #23
Ima dosta ljudi u Hrvatskoj koji se bave tom kulturom. Sa nekima san bija u kontaktu jer san i sam mislija baviti se lavandom. Iman nešto malo u vrtu, zanemarivo, ali recimo izmrvin cvit lavande i stavin ga u pepeljaru. Osim šta ugodno miriše tira mi komarce iz auta a i u kući ih ima manje. Na PP ti mogu dati neke podatke o ljudima koji se bave lavandon, čak i preporučiti kod koga da uzimaš sadnice. Uz to šta ti prodaju sadnice prate te čini mi se čak do prve berbe.
ajajas is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2009., 11:43   #24
Quote:
gotterdamerung kaže: Pogledaj post
Dugujem ovdje objašnjenje. Nisam nikad vidjela lavandu uživo (u Slavoniji baš i ne bi opstala zimi) i tekst je prepisan iz knjige o uzgoju ljekovitih i začinskih biljaka. Možda je tamo feler
Ima je i u Slavoniji
http://www.agroburza.hr/index.php/20...n-s-n-zelanda/
http://www.seljak.hr/index.php?optio...&limitstart=36
jest da mi je rođakinja ali je ne reklamiram.

bjutiful:
U Vodnjanu su ti najjeftinije presadnice.Ako želiš radit s "papirima" moraš ih kupit od ovlaštenih proizvođača sa deklaracijom,otvorit firmu ili opg a ako želiš na crnjaka prvo kupi presadnica za desetak grmova a iduće godine od njih možeš sama sebi napravit presadnice.Malo je duže ali si malo uložila.

Zadnje uređivanje Göttspöđä : 09.10.2009. at 11:56. Reason: uklonjen link
sivkić is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 08.07.2010., 23:26   #25
Kada se bere lavanda?

http://img210.imageshack.us/img210/6523/lavanda30.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Imam grmić lavande. Lijepo molim tko zna kada lavandu treba brati, da ima optimalna svojstva. Mene zanima jedino ono, staviti u jastučiće i eventualno napraviti koji "buzdovan".

Hvala
__________________
Nihil humane mihi alienum est!
Srrrrrdačan pozdrav iz sunčanog Poreča
Barba Branko is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2010., 16:22   #26
Quote:
Barba Branko kaže: Pogledaj post

Imam grmić lavande.
u pupanju , tj. tek kad otvori cvijet , ne postoji točan vremenski termin , jer ne otvaraju cvijet sve u isto vrijeme , suši se obavezno u hladu i na prozračnom mjestu
ako je već sva procvala , što mislim da jeste , isto poberi , za do godine budi spremniji
__________________
kad magarac nauči , magarac zna
mazgov is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2010., 00:27   #27
Quote:
mazgov kaže: Pogledaj post
u pupanju , tj. tek kad otvori cvijet , ne postoji točan vremenski termin , jer ne otvaraju cvijet sve u isto vrijeme , suši se obavezno u hladu i na prozračnom mjestu
ako je već sva procvala , što mislim da jeste , isto poberi , za do godine budi spremniji
Puno hvala. Sutra ne mogu, ali sve berem u nedjelju.

Danas je na DJH bilo nešto, da je danas dan od lavande. Kasno sam se uključio pa neznasm gdje. Mislim Fužine, ili tako nešto.
__________________
Nihil humane mihi alienum est!
Srrrrrdačan pozdrav iz sunčanog Poreča
Barba Branko is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2010., 13:45   #28
ako je lavanda za proizvodnju eteričnog ulja onda se bere kada više oko cvijetova nebude pčela i bumbara.oko moje lavande još lete pčelice i pokoji bumbar i leptir.
mario1965 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2010., 23:59   #29
Quote:
mario1965 kaže: Pogledaj post
ako je lavanda za proizvodnju eteričnog ulja onda se bere kada više oko cvijetova nebude pčela i bumbara.oko moje lavande još lete pčelice i pokoji bumbar i leptir.
Hvala Mario! I oko moje lavnde još uvijek lete pčele i bumbari. Moja je lavanda, kako rekoh namijenjena za u platnene vrećice, pa u ormar.
__________________
Nihil humane mihi alienum est!
Srrrrrdačan pozdrav iz sunčanog Poreča
Barba Branko is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2010., 12:40   #30
i ja ju stavljam u pamučne vrečice ali ih ne stavljam u ormar ( možda pokoja) već ih "mijenjam" za kune.
mario1965 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2010., 15:07   #31
Quote:
mazgov kaže: Pogledaj post
u pupanju , tj. tek kad otvori cvijet , ne postoji točan vremenski termin , jer ne otvaraju cvijet sve u isto vrijeme , suši se obavezno u hladu i na prozračnom mjestu
ako je već sva procvala , što mislim da jeste , isto poberi , za do godine budi spremniji
Hm, znači mi smo fulali u branju, već je imala cvijet... Stavila sušiti, ali meni treba samo za vrećice za u ormar...

I radili smo neke buketiće s njima, pa vješali po nekim prostorijama Jedno 35 komada... 3 dana su mi prsti mirišali po lavandi
__________________
It's always sunny in Zagreb
Betty D. is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2010., 14:13   #32
Lavanda - berba i pakiranje

imam 50-ak grmova lavande posađene između maslina već par godina.. mislia sam je pobrati i staviti u male vrećice i podiliti okolo prijateljima..
kad je najbolje vrime za brati za u vrećice, te di najpovoljnije naći neke vrećice..?
pepe88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2011., 08:40   #33
MASTER

Dragi korisnici foruma,

Danas sam se registrirao na forum kako bih vam ukazao na potencijalno katastrofalne posljedice poslovne suradnje s članom ovog foruma, s MASTEROM!

MASTER je prevarant koji već više puta zavalio naivne seljake na način da je od njih uzeo robu bez da im je platio ili da im je skupo prodao sadnice slabe kvalitete.

Evo samo jednog od niza članaka koji su se bavili MASTERom:

Quote:
MJEŠTANI BUKOVICE I RAVNIH KOTARA PROTIV VLASNIKA ZAGREBAČKE TVRTKE ‘ARIS 2000’
Berači smilja tuže Hrvoja Šimića
Nakon što su u lipnju okončali mukotrpnu i po zdravlje iznimno opasnu berbu smilja, nakon koje su tone toga sve više traženog aromatičnog bilja uredno isporučili predstavniku zagrebačke tvrtke “Aris 2000” koja im nakon dva mjeseca nije izrealizirala isplatu, berači smilja iz Bukovice i Ravnih kotara, držeći da su prevareni, za pravnu pomoć obratili su se Srpskom demokratskom forumu u Benkovcu preko kojega su slučaj prijavili policiji, te najavljuju podnošenje kaznene prijave protiv vlasnika tvrtke Hrvoja Šimića.

Šimić je okončanjem berbe, preko svoga posrednika Janka Kapitanovića iz Vrane, od sedam obitelji berača s područja Bukovice i Ravnih kotara, odreda srpskih povratnika na tim područjima, preuzeo više od pet tona ubranog smilja, uz definiranu otkupnu cijenu od tri kune za kilogram.

Premda je pravilo da se isplata otkupljenog smilja obavi odmah nakon vaganja, Šimićev posrednik Kapitanović bilje je preuzeo, natovario u kamion i odvezao. Berači su nakon toga živjeli u uvjerenju da će im novac uskoro stići, te su nakon dva mjeseca uzaludnog čekanja uzeli u ruke telefone i krenuli nazivati Kapitanovića i Šimića, pri čemu su im obojica tada bili pretežno nedostupna.

Nakon što su posumnjali da su prevareni i da će svoja potraživanja morati tražiti u dugotrajnim i skupim sudskim postupcima, obratili su se SDF-u u Benkovcu.

- Oštećene smo primili na razgovor i spremni smo im pružiti svu pravnu pomoć u okviru naših zakonskih mogućnosti - kazao nam je Glišo Kolundžić, predsjednik Odbora za povratak, obnovu, ekonomski i socijalni položaj Srba u Zadarskoj županiji.

- S tim u vezi, dio njih problem je iznio policiji, dok će dio oštećenika protiv osoba za koje smatraju da su ih prevarile, podnijeti tužbu putem mjerodavnog suda - kazao je Kolundžić.

ŽELJKO HULJEV/EPEHA

Oštećeni

Oštećeni berači: Zorica Radovan iz Nunića - 500 kg, Mirko i Đoko Stegnjajić iz Atlagića Kule - 3000 kg, Olga Dobroja iz Atlagića Kule - 300 kg, Đuro Ivanišević iz Kožlovca - 600kg, Đuro Ikač iz Kolarne - 700 kg, Jovan Drča iz Vukšića - 500 kg...

Stradala i PZ ‘Macure’

Osim individualnih berača, na sličan način u trgovanju s tvrtkom “Aris 2000” stradala je i PZ “Macure” iz istoimenog sela kod Kistanja. Zadruga je još 2007. godine, nakon tadašnje žetve, beračima isplatila 110 tisuća kuna za bilje koje je potom kao i obvezu plaćanja od zadruge preuzeo “Aris 2000”. Sredstva nisu nikada došla na račun zadruge, te je predmet do danas na Općinskom sudu u Šibeniku.
http://www.slobodnadalmacija.hr/Refl...0/Default.aspx
ljutko is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2011., 17:49   #34
zanima me da li se negdje mogu nabaviti sadnice prave lavande Lavandula angustifolia -sorta L.a.Mustedi,L.a.Hidcote
mario1965 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2012., 16:20   #35
Mene zanima daje li još Država poticaje, bilo kakav za podizanje nasada lavande.
ajajas is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2013., 10:44   #36
pozdrav svima!
Vidim da se ova tema malo uspavala, ali ipak se nadam kvalitetnim odgovorima!
zanima me di mogu kupiti sadnice lavande i koja im je cijena na veliko, kolika bi se količina trebala uzeti za isplativ start?
hvala na bilo kakvoj pomoći!
Zoka2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2013., 10:54   #37
Quote:
Zoka2 kaže: Pogledaj post
pozdrav svima!
Vidim da se ova tema malo uspavala, ali ipak se nadam kvalitetnim odgovorima!
zanima me di mogu kupiti sadnice lavande i koja im je cijena na veliko, kolika bi se količina trebala uzeti za isplativ start?
hvala na bilo kakvoj pomoći!
sadnice se lako nabave. čak ih možeš sam uzgojiti iz sjemena.

količina sadnica ovisi o tome koliko zemlje imaš.
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2013., 11:40   #38
imam oko jednog hektara zemlje, koliko tu treba sadnica i može li se očekivati kakva zarada na to količini zemlje?
Zoka2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2013., 13:25   #39
Na 1 ha se sadi od 4200 do 5000 presadnica. Sa te površine može se dobiti oko 100 l ulja čija je cijena oko 3000 eura.
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2013., 19:09   #40
Quote:
mario1965 kaže: Pogledaj post
ako je lavanda za proizvodnju eteričnog ulja onda se bere kada više oko cvijetova nebude pčela i bumbara.oko moje lavande još lete pčelice i pokoji bumbar i leptir.
Mene zanima dali Lavanda medi na kontimentu i koliko, koja vrsta je najbolja za pčele i kakav je med?
farmerpodravac is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:46.