Forum.hr

Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija
Korisničko ime
Lozinka

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.05.2003., 16:32   #21
N-i-N-a
Registrirani korisnik

N-i-N-a Avatar

Registracija: Dec 2002.
ZeLim samo jedno reci:

da su u Hrvatskoj skoro jos svi proizvodi prirodni!
S time mislim meso, krumpir, voce i povrce!
Kad odem negdje u Hrvatskoj na trznicu vidim robu koja mi lici na ono na sto treba i da lici, ima okus po onome sto treba, nije spricano pesticidima jer ga neka baba donjela iz svog vrta i gdje ne upotrebljava te stvari. I to se osjeti i po okusu.
Roba nemora preci tisuce kilometara, nemora biti u hladnjacama, nemora rast pod neprirodnim uslovima kao zagrijavanja staklenika itd.

Dok u Njemackoj VECINA hrane, u bilo kojem supermarketu nije ni blizu onim stvarima sto se kod nas prodaje!
Sve je zapakirano u vrecice u paketice, jabuka mora imati jednu odredenu velicinu da bi se uopce smjela prodavati (takvi cu zakoni). Da bi se to dostiglo mnogo neprirodnih stvari se radi.
To se osjeti i po ukusu!

Naravno da ima i prirodne hrane, BIO-proizvodi i slicno...
Ali to samo mali broj gradana kupuje, a mnostvo se hrani s onim sto se prodaje u obicnim supermarketima.
Ili k´o mi zeli reci da nase salame ne prijaju sto put bolje nego one pakirane bilo gdje na zapadu!

U ostalome... rajcica ako nije iz Nizozemske, ako je narasla u bilo koje vrtu u Njemackoj opet ne prija kao ona iz Hrvatske, jer je klima druga i kvaliteta zemlje!

Kod sve jos nije tako jako...
Ima kod nas puno straniih proizvoda, frizideri su puni raznoraznih sokova, cokolada, kakao, prasak za umake, kozmetika itd.
Masa toga! Ali one osnovne namirnice su HRVATSKE, dali iz osobnog vrta ili iz ducana. Zato sto je svjeze, nemora daleko putovati, jer je pod prirodnim uslovima naraslo, u dobroj zemlji manje vise sa dosta sunca - to se osjeti!
Lakse je napraviti dobro jelo sa takvom robom nego onom "umjetnom"! Zar me niko ne kuzi?

Reci te da niste kusali razliku izmedu naseg mesa i njemackog!
Njemacko je puno aroma, tvrdo...
Nase mekano i nekako mljac!
Rajcice... ovdje kad je rezes ima korjen kao stablo!
A u Hrvatskoj je to sve jos ok! Lici na ono nasto treba da lici!
Kolaci ovdje su kao nacrtani, skoro pa izgleda da nisu realni a kad udes u nasu slasticarnu to lici na kolac.
Juha je juha sama po sebi, nemora se dodavati neke praske i sta ja znam!
Umak za paste je ukusan! Ovdje moras uzet rajcicu iz konzerve, ma to je... bljak!
Pa cak osjetim razliku u mljecnim proizvodima!
Nisam valjda jedina koja to osjeti?
N-i-N-a is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2003., 16:46   #22
Winona
Banned

Winona Avatar

Registracija: May 2003.
Quote:
Reci te da niste kusali razliku izmedu naseg mesa i njemackog!Reci te da niste kusali razliku izmedu naseg mesa i njemackog!
Njemacko je puno aroma, tvrdo...
Nase mekano i nekako mljac!
Rajcice... ovdje kad je rezes ima korjen kao stablo!
A u Hrvatskoj je to sve jos ok! Lici na ono nasto treba da lici!
Kolaci ovdje su kao nacrtani, skoro pa izgleda da nisu realni a kad udes u nasu slasticarnu to lici na kolac.
Juha je juha sama po sebi, nemora se dodavati neke praske i sta ja znam!
Umak za paste je ukusan! Ovdje moras uzet rajcicu iz konzerve, ma to je... bljak!
Pa cak osjetim razliku u mljecnim proizvodima!
Nisam valjda jedina koja to osjeti?
Gdje kupujes meso u Njemackoj ?

U supermarketu ili u pravoj mesnici ?

To ti vec daje odgovor

Ovo s kolacima si zaista pretjerala osobno sam slaba na to, pa ti mogu reci da pola tih "hrvatskih" kolaca potjece ili iz Njemacke ili iz Austrije ( Schwarzwaldica, Sacher )

Ja nikad ne koristim rajcicu iz konzerve, umak radim sama, spanjolske rajcice su zakon iako su mi i njemacke oke ( naravno za proizvode za koje treba puno sunca nema bas neke adekvatne usporedbe )

Ali njemacko i hrvatsko meso u mesnicama iste je kvalitete, ali kao sto rekoh nije iz Aldija ili Plusa.

Razlika u mlijecnim proizvodima , ma daj ( razlika postoji u toj mjeri da hrvatski svjezi sir Njemci prodaju pod Körniger Frischkäse , produkti su razliciti ali ne BEZUKUSNI )

Znam da sam uvijek obozavala ove strane pudinge i mljecne delicije.

Ja sam prije dolaska ovamo imala mogucnost piti domace mlijeko od bake, kad ga usporedim s ovim farmerovim ovdje - nema razlike.
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2003., 16:47   #23
Winona
Banned

Winona Avatar

usput Ledo pola svoje zalihe smrznutog povrca nabavlja izvana ( pa ti budi sigurna kako je hrvatsko - hrvatsko )
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2003., 16:59   #24
N-i-N-a
Registrirani korisnik

N-i-N-a Avatar

Quote:
Winona1 kaže:
Gdje kupujes meso u Njemackoj ?

U supermarketu ili u pravoj mesnici ?

To ti vec daje odgovor

Ovo s kolacima si zaista pretjerala osobno sam slaba na to, pa ti mogu reci da pola tih "hrvatskih" kolaca potjece ili iz Njemacke ili iz Austrije ( Schwarzwaldica, Sacher )

Ja nikad ne koristim rajcicu iz konzerve, umak radim sama, spanjolske rajcice su zakon iako su mi i njemacke oke ( naravno za proizvode za koje treba puno sunca nema bas neke adekvatne usporedbe )

Ali njemacko i hrvatsko meso u mesnicama iste je kvalitete, ali kao sto rekoh nije iz Aldija ili Plusa.

Razlika u mlijecnim proizvodima , ma daj ( razlika postoji u toj mjeri da hrvatski svjezi sir Njemci prodaju pod Körniger Frischkäse , produkti su razliciti ali ne BEZUKUSNI )

Znam da sam uvijek obozavala ove strane pudinge i mljecne delicije.

Ja sam prije dolaska ovamo imala mogucnost piti domace mlijeko od bake, kad ga usporedim s ovim farmerovim ovdje - nema razlike.

Ma govori sto hoces, za moj pojam ili ne vidis ili jednostavno neces da priznas...

IMA RAZLIKE i TE KOJE!

MESO NIJE ISTO!
KUPUJEM GA KOD MESARA i to doslovice kod mesara, tamo gdje se kolju zivotinje! I meso nije ni malo isto...
Ovo tu je nekako zilavo, tvrdo, salame i kobasice su naspricane za aromama, ima ostataka samljevenih u neke salame!
NIJE ISTO!!!
Nije! Kad kupim dole kod nas komad mesa, prste lizem!
Sta god od njega napravila!

Rajcica iz Spanije? Ha Ha...
Ma uzgajaju ju - spricaju, na plantazama...
Neces mi reci da kod bake gdje bilo kad uberes nas paradajz da ne prija sasvim drukcije nego bilo koji tu!

ovo sto si navela:
BOG TE MAZO! Znam i ja da je Schwarzwälder Kirsch Torte i Sacher Torte i Herren Torte njemacko, sama rijec govori!
Govorim da je kvaliteta kolaca druga!
HALLO! Ovdje kad jaje razbijes... zumanjak je narancast dok je u Hrvatskoj zut. Ovdje dodaju neke ljekove kokoskama da zumanjce bude zutije! Ne kazem ja da nema jaja iz BIO-ducana, koji to nemaju! Ali ja govorim o vecini, sta se kupuje u supermarketima kao PLUS, ALDI, LIDL, PENNY, MINI MAL itd.!
Nes mi rec da je to kvalitetno! One pakirane salame, piletina u skrinji koja se drzi pod uvjjetima da ti dode slabo. Od pileta naraste za 6 tjedana KOKOSETINA! S cim je hrane?
HALLO CURO!
Nemoj pricat ne istinu!
Znamo svi da je ovdje sto se kupuje masovno zivi SHIT!
Ja opet ponavjam da ima i kvalitetne hrane, da ju se mora platiti.
Kila sparoga kategorije I je skupa!
Tartufi, artischoke - komad 3 marke!
Prsut (parma) - 10 deka - 4 do 5 maraka!
Sir - talijanski - rikota - komadic - 10 maraka!
Ides u restoran, dobro meso i odlicno spremljeno sve - dobro vino - hajde pa plati! Ne mislim neke prosjecne restorane gdje ima Schnitzel mit Pommes, to mozes macku o rep!

AJme... kako neces da priznas?!?!?
N-i-N-a is offline  
Odgovori s citatom
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Old 27.05.2003., 17:13   #25
Winona
Banned

Winona Avatar

odoh ja Nina...

Quote:
BOG TE MAZO
ne umijem ovim tonom, a ne zelim se spustati tamo dolje.....

Ocito mi zivimo u dvije razlicite Njemacke.

p.s. mozda si primjetila ima vec godina i pol kako imamo eure a ne marke
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2003., 20:43   #26
Romana
Registrirani korisnik

Meso u Njemackoj i Austriji po kvaliteti nije ni priblizno dobro kao meso kupljeno kod mog lokalnog mesara u hrvatskoj.Neznam kako netko moze tvrditi da je to isto Cesto sam u ovim zemljama i znam o cemu pricam.Kad se samo sjetim domaceg govedjeg fileta ili ovog kod njih To je nebo i zemlja.......
Romana is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2003., 20:53   #27
N-i-N-a
Registrirani korisnik

N-i-N-a Avatar

Quote:
Romana kaže:
Meso u Njemackoj i Austriji po kvaliteti nije ni priblizno dobro kao meso kupljeno kod mog lokalnog mesara u hrvatskoj.Neznam kako netko moze tvrditi da je to isto Cesto sam u ovim zemljama i znam o cemu pricam.Kad se samo sjetim domaceg govedjeg fileta ili ovog kod njih To je nebo i zemlja.......

Napokon netko...
N-i-N-a is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2003., 21:49   #28
magic
dvadesetpetznakova

Registracija: Nov 2002.
Quote:
N-i-N-a kaže:

MESO NIJE ISTO!
KUPUJEM GA KOD MESARA i to doslovice kod mesara, tamo gdje se kolju zivotinje! I meso nije ni malo isto...
Mogu se slozhiti da meso nema isti okus...

Ali doista ne znam gdje zhivish, jer prvi put chujem da se kod mesara zhivotinje kolju

Toga nema ni na pravom pravcatom selu. Nigdje.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2003., 22:52   #29
Ruda
Traktorist

Ruda Avatar

Quote:
magic kaže:
Ma daj molim te, pa mi lichkoga krumpira stoljecima nismo vidjeli...

Mi u Zagrebu također uvozimo krumpir...........iz Međimurja
Ruda is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2003., 08:07   #30
N-i-N-a
Registrirani korisnik

N-i-N-a Avatar

Quote:
magic kaže:
Mogu se slozhiti da meso nema isti okus...

Ali doista ne znam gdje zhivish, jer prvi put chujem da se kod mesara zhivotinje kolju

Toga nema ni na pravom pravcatom selu. Nigdje.

SCHLACHTHOF
N-i-N-a is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2003., 08:11   #31
Shtefitza
_________

Shtefitza Avatar

Quote:
N-i-N-a kaže:
E PA KAD STE VI SVI TAKO PAMETNI ONDA DAJTE ODGOVOR ZASTO NISTA NEMA UKUSA!!!

Ovo me podsjeca na Indijku koja me pita: Sto stavljamo u hranu da bi dobili okus (mi evropljani, amerikanci, svi smo im isti, jedemo bljutavu hranu i oni nam se cude kako mozemo).

Pokusavam je ne uvrijediti i nabrajam okuse: sol, biber, persin, mrkva, bosiljak, timijan, cesnjak, luk... zena me gleda u nevjerici... "nisam pitala koju hranu stavljas u jelo, nego koje zacine dodajes da hrana ne bude bljutava! "

I dalje cuvam zivce i ponavljam popis, mozda dodam jos koju zacinsku biljku. Ona nije zadovoljna.

Uskace ruska kolegica (ja sam mala ruskinja, nije mi neugodno svima rec u lice sto mislim): "Pa naravno da ti je sve bljutavo kad imas spaljene okusne pupoljke tim prejakim indijskim zacinima "

Indijka zasuti, posramljeno skrene razgovor. Nakon par tjedana je cujem da objasnjava kako oni indijci imaju iskrivljen osjet okusa, jer su im okusni pupoljci spaljeni. Ajde, ova je naucila nasu elitisticku teorijeu.. Neeeext!!!!!!
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2003., 16:57   #32
mirta
Registrirani korisnik

Evo jos jedne kojoj ne pase njemacka kuhinja, kad sam tamo hranim se uglavnom u talijanskim restoranima.

Ova strudla od jabuka sa sladoledom o kojoj prica Winona je zaista mljac, ali Schwarzwaldica je bolja u Zagrebu nego u Schwarzwaldu, provjereno
mirta is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2003., 07:48   #33
penelop@
..

penelop@ Avatar

Registracija: Feb 2003.
Ja sam za meso otkrila Turske ducane. Nema razlike od " hrvatskog mesa". Turci to meso ne dovoze iz Turske, nego ga kupuju isto od njemackoh seljaka samo je postupak klanja drugaciji ( mora istec sva krv ili tako nesto) a uvijek je frisko jer nemaju velike hladnjace.
Naravno, nekad mi se neda zezati i ici kod njih pa uletim u prvi tengelmann i kupim snicle. Takve su vjerojatno i kod nas u npr. Konzumu ( to meso je zamrznuto i odmrznuto, pothladjeno i bog te pita sto sve ne, pa je izgubilo i okus)
Sve ovisi gdje kupujes i kako spremas.
Nisam preveliki ljubitelj mesa, kobasica, piva i pereca pa ni ne zalazim u bavarske restorane. Ipak, ako hocu pojest obilnu porciju mesine odem u neko selo i nadjem nesto tipa malu farmicu s restorancicem ( dindrl i leder hose inklusiv ) i najedes se do besvjesti.
Ipak zivim u Alpama a svi znaju za Alpsko mlijeko. Valjda ni krave koje daju takvo mlijeko nisu bas bezukusne
penelop@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2003., 12:32   #34
N-i-N-a
Registrirani korisnik

N-i-N-a Avatar

A sta se tice kobasica, salama, mortadela, hrenovki itd.!

Takozvani Lyoner, Wiener-Würstchen, Fleischwurst i Leberkäse!
To je najvece (pardon) sranje koje postoji!
Sastoji se samo od odpada koje se nakon klanja zivotinja vise ne upotrebljava kao npr. oci, mozak, crijeva, repovi itd.
To se sve stavi u mlin, dodaju se zacini i arome a zatim se susi.

U biti kazu da se salame i sve te WURST-SORTEN nebi uopce trebalo jesti jel je opasno.

Ma da od 2000 godine postoji zakon da se nesmiju vise mozak i Rückenmark bilo kojih zivotinja upotrebljavat, no, ipak su nasli to u salamama!

Jedino sta je bez opasno su prsuti!

Kazu da mashine koje prave salame i rezu ostatke mesa sa kostiju da je tijekom tog procesa moguce da se odreze i komadic kosti koji je pored mozga i Rückenmarka naj opasniji za prenosenje kravljeg ludila!

A jos nije dokazano da se kravlje ludilo samo preko teleceg mesa moze prenosti. Sumnja se da kravlje ludilo potjece od onog TIERMEHL koje je pravljeno od ovcijeg mesa. A taj Tiermehl je bio hrana ne samo za krave vec i za svinje i puretinu.
Dakle, nije receno da se BSE moze prenjeti i preko svinjskog mesa i puretine!
N-i-N-a is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2003., 12:41   #35
Winona
Banned

Winona Avatar

zasto ti Nina ne predjes onda na travu - barem za vrijeme tvog boravka ovdje ?

Ionako je sve bezukusno.
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2003., 12:55   #36
N-i-N-a
Registrirani korisnik

N-i-N-a Avatar

Quote:
Winona1 kaže:
zasto ti Nina ne predjes onda na travu - barem za vrijeme tvog boravka ovdje ?

Ionako je sve bezukusno.

Cuj - nepisem ja postove da mi ti postavljala bezsmislena pitanja! Pisem ovo da bi ljudi bili oprezniji dok kupuje svoje namirnice, a ne samo zato sto mi se pise i da ocekujem Winonina (glupa) pitanja!

A kako se ja hranim! To je moja stvar...

Cuj ovo je tema sasvim otvorena, ja je nisam otvorila ali nije toliko ni glupa. Zapoceli smo s tim zasto u NJemackoj mnogo stvari nema pravoh ukusa i sad smo dosli i do zdravstvenih rizika koje neke vrste hrane ovdje mogu prouzrokovati!
N-i-N-a is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2003., 15:01   #37
peonija
Registrirani korisnik

Registracija: Jun 2003.
hrana

Eh, baš mi je drago kaj ste potegnule ovo pitanje. Dok sam bila u stanu povrće sam kupovala na placu i mogu vam reć da kod nas još uvijek kumice nose povrće na plac i stvarno je domaće. No, ima i onih koji kupuju mrkvu i ostalo iz španjolske, doma lijepo raspakiraju i nose na plac tobože domaće. Znaš kak možeš znati jel domaća? Zareži nožem, ak je tvrda i čvrsta onda ti je domaća, ak je krhka i vodenasta i kad ju guliš odmah potamni, onda je iz plastenika i puna nitrata. Sad imam svoj vrt i draža mi je jedna mrkvicaiz mog vrta nego kila onih španjolskih - najgore su one kaj su sve jednake, debele, užas. Jer niš nije finije nego ono kaj uzgojiš u svom vrtu. Sve ti je tak slatko, čak i luk!!!!!
A što se tiče Njemačke, čini mi se da je tam i organska poljoprivreda postala biznis. Seljaci tak uzgajaju samo zato da bi što skuplje prodali, a ne da bi povrće bilo zdravo. Čast izuzecima koji rade sve s ljubavlju.
Old 16.06.2003., 21:56   #38
Winona
Banned

Winona Avatar

Quote:
Seljaci tak uzgajaju samo zato da bi što skuplje prodali, a ne da bi povrce bilo zdravo. Cast izuzecima koji rade sve s ljubavlju.
da, al dal je to meni kao krainjem korisniku bitno ?

Tako dugo dok ju organski uzgaja , moze s ljubavlju ili bez, ja cu kupiti.

Mnoge nase jadne bakice nisu iskljucivo iz cistog veselja uzgajale voce i povrce, mnogima je to bio jedini i tesko zaradjen novac.
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2003., 22:39   #39
peonija
Registrirani korisnik

Registracija: Jun 2003.
Quote:
Winona1 kaže:

Mnoge nase jadne bakice nisu iskljucivo iz cistog veselja uzgajale voce i povrce, mnogima je to bio jedini i tesko zaradjen novac.
Tu se u potpunosti slažemo jer i danas mnoge žene, ne samo bakice ( izraz kumica se u Zagrebu koristi za ženu koja donosi povrće na plac) uzgajaju povrće za prodaju. I mnogima je to još uvijek teško zarađen novac.
Kad kažem da netko nešto radi s ljubavlju mislim da radi iz određenog uvjerenja po određenim principima a ne samo za korist. Razumiješ?
Old 17.06.2003., 09:13   #40
Winona
Banned

Winona Avatar

Quote:
Kad kažem da netko nešto radi s ljubavlju mislim da radi iz odredenog uvjerenja po odredenim principima a ne samo za korist. Razumiješ?
Ali ja jos uvijek ne vidim zasto te TO smeta ?

I tvom sefu je valjda bitno dal napravis posao dobro - a dal si ga usput i s ljubavlju obavljala je bitno tebi ( dakle i taj potencijalni seljak bi se trebao pobrinuti da ima radost na svom poslu , ali Boze moj da i nema bio bi ionak samo jedan u moru nezadovoljnih zaposlenih )

Za seljaka je to posao i cak ako mu to nisu osobna uvjerenja a ipak odradi posao propisno , meni pet.

Zamisli da ti gignic antibebi pilule a ne da iz osobnog uvjerenja jer se eto protivi hormonskoj kontracepciji - bi li za tebe onda te pilule ( jer nije taj posao obavio uz ljubav ni iz uvjerenja ) imale losiji ucinak ?

Razumijes ?
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Pravila postanja