Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.02.2006., 08:13   #1
Armirano betonska ploča

Kolika je minimalna debljina pune betonske ploče i kakva bi trebala biti njena armatura za raspon od 5.5 m, namjenjena za međukatnu konstrukciju. Da li je dovoljna debljina od 12 cm sa armaturom (rebrasto željezo) dia. 12 mm postavljena na međusobnom razmaku od 10 cm. Imate li kakav software za proračun armirano betonskih konstrukcija.
kefren is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2006., 10:13   #2
debljina bi trebala biti 16cm, a za armaturu ne znam. to bi ipak trebao riješit s projektantom
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2006., 13:04   #3
nemoj se s tim zajebavat, kaj ti je? zatrazi projektanta i statičara da ti napravi projekt, trazi sluzbeno papire, plati račun s PDV-om.
Vranjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2006., 22:42   #4
Quote:
Vranjes kaže:
nemoj se s tim zajebavat, kaj ti je? zatrazi projektanta i statičara da ti napravi projekt, trazi sluzbeno papire, plati račun s PDV-om.
Lakse malo!
Ja sam vec angazirao projektanta-statičara koji mi je napravio projekt za ploču od 12cm sa rebrastim željezom dia. 12mm na međ. razmaku od 10cm ali me zanimaju i vaša iskustva.
kefren is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2006., 22:56   #5
Meni je projektirala fert sustav (16cm) plus 5cm betona. A za čistu betonsku ploču sam čuo da ide 16cm. Nisam znao da može 12...
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2006., 08:29   #6
Quote:
plimpi kaže:
Meni je projektirala fert sustav (16cm) plus 5cm betona. A za čistu betonsku ploču sam čuo da ide 16cm. Nisam znao da može 12...
Ja sam isto radio sa fert gredicama i ispunama na način da je debljina ploče u području fert gredice 20cm (14+6 cm) a između dvije fert gredica 6cm i mreža 150x150 promjera 6mm. Ovo od 16 cm puna ploča mi se čini nekako previše ali zavisi i o nosivosti ploče. Meni je statičar rekao da za punu ploču na razmaku od 5.5m i nosivosti 200 kg po dužnom metru je dosta 12 cm sa rebrastim željezom od 12 mm.
kefren is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2006., 08:54   #7
Quote:
kefren kaže:
Lakse malo!
Ja sam vec angazirao projektanta-statičara koji mi je napravio projekt za ploču od 12cm sa rebrastim željezom dia. 12mm na međ. razmaku od 10cm ali me zanimaju i vaša iskustva.
tvoj statičar vjerojatno najbolje zna što tebi treba.
Kod mene su međukatne AB ploče 16cm a unutra ima svakakvih armatura. Imam precizni plan armatura koji sam malo proučavao i mogu reći da ima svega. Negdje je dvoslojno, negdje jednoslojno, i najmanje 4 vrste raznih mreža.
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2006., 09:30   #8
mislim da je ova tvoja izvedba armature velike nosivosti, to je sigurno jače od bilo koje mreže, ali mislim da je takva ploča i skuplja od moje - gdje je više betona i željezo po potrebi.
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2006., 10:54   #9
Morat ću ja porazgovarat sa svojom projektanticom o tih 12cm. Dosad mi je spominjala samo prve dvije varijante (16cm betonska ploča i fert 16+5).
Nemam nigdje raspon veći od 5m.
Bilo bi dobro kad bih mogao dobit još koji centimetar na visini etaže, zbog specifičnosti načina gradnje i materijala.
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2006., 19:18   #10
Quote:
plimpi kaže:
Morat ću ja porazgovarat sa svojom projektanticom o tih 12cm. Dosad mi je spominjala samo prve dvije varijante (16cm betonska ploča i fert 16+5).
Nemam nigdje raspon veći od 5m.
Bilo bi dobro kad bih mogao dobit još koji centimetar na visini etaže, zbog specifičnosti načina gradnje i materijala.
Ajde pitaj malo projektanticu. Meni moj tvrdi da je dovoljno 12 cm betona marka betona 1:3; granulacija pijeska 16mm; rebrasto željezo u donjoj zoni od 12 mm i mreža q188 u gornjoj zoni. Kaže mi projektant da ovakva ploča na rasponu od 5,5 m nosi 200 kg/m+vlastitu težinu. Projektant mi kaže da sve iznad 12cm znači i povećanje težine ploče pa onda ploča gubi na korisnoj nosivosti.
kefren is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2006., 20:48   #11
Quote:
kefren kaže:
Ajde pitaj malo projektanticu. Meni moj tvrdi da je dovoljno 12 cm betona marka betona 1:3; granulacija pijeska 16mm; rebrasto željezo u donjoj zoni od 12 mm i mreža q188 u gornjoj zoni. Kaže mi projektant da ovakva ploča na rasponu od 5,5 m nosi 200 kg/m+vlastitu težinu. Projektant mi kaže da sve iznad 12cm znači i povećanje težine ploče pa onda ploča gubi na korisnoj nosivosti.
stvarno ću se morat raspitat o ovome. dosad sam bio uzeo zdravo za gotovo da ću gradit fert sustavom, pa me ovo nije zanimalo. javim ti ovdje, ali ne mogu do nje prije ponedjeljka...
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2006., 21:05   #12
Quote:
Codegun kaže:
mislim da je ova tvoja izvedba armature velike nosivosti, to je sigurno jače od bilo koje mreže, ali mislim da je takva ploča i skuplja od moje - gdje je više betona i željezo po potrebi.
Misliš ovo 12 cm betona (marka betona 30 (omjer cementijesak=1:3)) sa rebrastim željezom dijametra 12mm na razmaku od 10cm u donjoj zoni i mreža 15x15 cm diajametra 6mm u gornjoj zoni od tvoje ploče debljine 16cm sa manje željeza u njoj?
kefren is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2006., 11:39   #13
Evo ovako,
projektantica mi je rekla da u mom slučaju (a najveći mi je raspon 4,65cm) svakako ide 16cm. Nismo išli u detalje o armaturi (to ćemo poslije), samo me je zanimala ova mogućnost za 12cm.
Sad sam baš u čudu... al' nek bude 16
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2006., 14:59   #14
Quote:
plimpi kaže:
Evo ovako,
projektantica mi je rekla da u mom slučaju (a najveći mi je raspon 4,65cm) svakako ide 16cm. Nismo išli u detalje o armaturi (to ćemo poslije), samo me je zanimala ova mogućnost za 12cm.
Sad sam baš u čudu... al' nek bude 16
Hvala na interesu!
Ovako, ja sam angažirao jednog vrhunskog profesora sa građevinskog fakulteta. Ovaj profa se je bavio uglavnom armirano betonskim konstrukcijama. Koristio je software ROBOT kojim je dokazao da ploča od 12 cm sa armaturom koju sam već naveo može izdržati težinu od 200 kg po kvadratu + vlastitu režinu. Zbog toga što sam ja vršio adaptaciju stana (pod je bio od drvenih greda), ja sam izlio ploču od 12 cm na postojeće drvene grede. Mislim da je to dosta dobro ispalo. Nisam mogao ići puno više jer nisam htio dizat nivo stana a i težina koju moraju izdržati grede prilikom betonaže više od 12 cm mokrog betona nije baš zanemariva. Mene zanimaju i vaša iskustva ali mislim da mi je ploča dosta jaka.
kefren is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2006., 09:57   #15
Quote:
kefren kaže:
Hvala na interesu!
Ovako, ja sam angažirao jednog vrhunskog profesora sa građevinskog fakulteta. Ovaj profa se je bavio uglavnom armirano betonskim konstrukcijama. Koristio je software ROBOT kojim je dokazao da ploča od 12 cm sa armaturom koju sam već naveo može izdržati težinu od 200 kg po kvadratu + vlastitu režinu. Zbog toga što sam ja vršio adaptaciju stana (pod je bio od drvenih greda), ja sam izlio ploču od 12 cm na postojeće drvene grede. Mislim da je to dosta dobro ispalo. Nisam mogao ići puno više jer nisam htio dizat nivo stana a i težina koju moraju izdržati grede prilikom betonaže više od 12 cm mokrog betona nije baš zanemariva. Mene zanimaju i vaša iskustva ali mislim da mi je ploča dosta jaka.
Armatura je ta koja određuje nosivost a ne debljina ploče. Debljina ploče je tu zato da u nju stane potrebna armatura.
Mene sad kao laika zanima ova brojka o nosivosti: dakle 200kg / m2 ?
Dođu dvije naročito debele osobe (zajedno preko 200 kg, što uopće i nije velika debljina dosta je da svaki ima nešto preko 100 kg) idu se rukovati (pa su blizu) i što pukne ploča??
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2006., 10:37   #16
Quote:
Codegun kaže:
Armatura je ta koja određuje nosivost a ne debljina ploče. Debljina ploče je tu zato da u nju stane potrebna armatura.
Mene sad kao laika zanima ova brojka o nosivosti: dakle 200kg / m2 ?
Dođu dvije naročito debele osobe (zajedno preko 200 kg, što uopće i nije velika debljina dosta je da svaki ima nešto preko 100 kg) idu se rukovati (pa su blizu) i što pukne ploča??
Meni je ta nosivost odmah bila čudna, ali kao laik nisam se štel mešati
evo ti si se prvi drznuo hehe

Meni je zapravo palo napamet što ako osoba od 100 kg stane pokraj nekog masivnog ormara, ili nedajbože termopeći...
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2006., 10:41   #17
Quote:
plimpi kaže:
Meni je ta nosivost odmah bila čudna, ali kao laik nisam se štel mešati
evo ti si se prvi drznuo hehe

Meni je zapravo palo napamet što ako osoba od 100 kg stane pokraj nekog masivnog ormara, ili nedajbože termopeći...
da, ili to npr.
Nisam siguran ali mi se čini da je meni statičar rekao nekih 300 kg ali možda po cm2 ?
Ili nama laicima treba neko dodatno pojašnjenje ovih brojki...
Fakat 200 kg / m2 nije uopće teško postići.
Npr. napuniš kadu s vodom, legneš unutra i imaš lift (u jednom smjeru) sve do temelja!!
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2006., 10:54   #18
zapravo kad malo razmislim, možda je to i točno, 200 - 300 kg / m2 samo što armatura sile naprezanja distribuira na okolnu površinu pa onda nije 200 kg na jednom m2 nego možda 100 kg na tom m2 a ostalih 100 kg je raspoređeno okolo
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2006., 11:54   #19
cifra od 200 kg po kvadratu je neka prosjecna mozda jer pod puca pod jednom silom koja djeluje na sredini ali pod tom istom silom ne puca ako je sila uz zid , ali opet to bi samo znacilo da je na sredini ne moze izdrzat ni 200 kg...
hmm a mozda sila znacajno raste saudaljenoscu od centra?
__________________
They won't let me join their games...
H5N1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2006., 12:26   #20
ima li tu neki statičar?
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:38.