Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.07.2008., 12:25   #2201
Quote:
Ilija Čvorović kaže: Pogledaj post
Tvrde leće!
Nosim ih od 1991. i to uspješno uz povremene manje drame kad puše vjetar, kad upadne nešto u oko, kad sklizne prilikom naglog pokrete ili udarca, kod jakog sunca iza oblaka, te u posljednje 2 godine prilikom kupovine novih. Naime, uz ispriku u optici da su počeli raditi od novih materijala jer starog nema više na tržištu, imam period od svojih mjesec dana muke i žuljanja u oku dok se malo ne "izraubaju". Nosio sam ih po dvaput na brušenje rubova, promijenio i optiku, žalio se dvaput na Rebru ali uzalud... Jel netko ima sličan problem?
I šta sam napravio? Odlučio se za prelazak na meke leće i da napokon napravim naočale koje nemam od spomenute '91. godine. I eto, 3 dana pauze bez leća prije pregleda uzeo sam godišnji i škiljio po cesti, dućanu, zujao itd. i došao na Rebro na pregled. Kad iznenađenje: kroz naočale ništa bistro i čisto s bilo kojom dioptrijom a doktor K. mi mrtav hladan kaže da mi neće ni biti bistro i da nikad neću vidjet s naočalama kao s tvrdim lećama!?!? OK, stavi mi meke leće, opet nejasno, mrvicu bolje ali nije to to! Opet isti odgovor pomalo iziritiranog doktora K. koji mi kaže da se odlučim (???) koju dioptriju će mi staviti (odnosno koja razina mutnog mi više odgovara). Jel moguće da su tvrde leće tako savršene ili mi on samo nema živaca i vremena odgovoriti na, meni jako važna, pitanja? OK, naočale ću napravit, makar bilo mutno i nejasno, jer da slijedeći put mogu u ta 3 dana pauze funkcionirat. Ali šta da radim s lećama? Da prelazim na meke? Skuplje su, nemaju tu oštrinu koju imam s tvrdima, stabilnije u oku i ugodije jesu, ali opet... I sad, koje i gdje uzeti? Htjeo sam si pojednostaviti život uzeti dnevne da se, napokon riješim tekučina i čišćenja kad mi lik u prvoj optici kaže na ne postoje dnevne torične leće!?!?
Jel to mene neko j...?
Pomozite, jer ja stvarno ne znam kome više vjerovati! Ima li netko kakav savjet ili preporučiti nekog pametnog s kim bi čovjek mogao popričati? Neka super optika možda?
U slučaju postojanja znatnijeg iregularnog astigmatizma na rožnici tvrde leće su superiorne u odnosu na druga pomagala jer ga jedino one mogu dobro korigirat,čim ni sa naočalama nemožeš postić zadovoljavajuću oštrinu vida,a s tvrdim lećama možeš znači da je problem u iregularnom astigmatizmu rožnice.Tako da nevjerujem da se radi o pogrešci ili izmotavanju doktora.
Kolko mi je poznato dnevne torične leće postoje,ali ih daju samo za kut 90 i 180stupnjeva http://www.optikaonline.hr/focusdailiestoric.htm možda postoji neka caka,ali sumljam baš da svima pašu?

Zadnje uređivanje Jolac : 17.07.2008. at 12:55.
Jolac is offline  
Old 17.07.2008., 13:10   #2202
Quote:
Jolac kaže: Pogledaj post
U slučaju postojanja znatnijeg iregularnog astigmatizma na rožnici tvrde leće su superiorne u odnosu na druga pomagala jer ga jedino one mogu dobro korigirat,čim ni sa naočalama nemožeš postić zadovoljavajuću oštrinu vida,a s tvrdim lećama možeš znači da je problem u iregularnom astigmatizmu rožnice.Tako da nevjerujem da se radi o pogrešci ili izmotavanju doktora.
Kolko mi je poznato dnevne torične leće postoje,ali ih daju samo za kut 90 i 180stupnjeva http://www.optikaonline.hr/focusdailiestoric.htm možda postoji neka caka,ali sumljam baš da svima pašu?
VOD: -3.50 -1.25 x 180 = 0.8
VOS: -3.50 -1.25 x 0 = 0.8

ako neko ovo kuži? ja pretpostavljam da su cilindri -1.25
__________________
Izvin'te, jeste vi maločas zvali?
Ilija Čvorović is offline  
Old 17.07.2008., 14:02   #2203
Quote:
mala_blesava_ kaže: Pogledaj post
pa nesto vise od mjesec dana
a ti?
također zapravo, nekih mjesec i pola je sad. i napokon se osjećam super s njima. skužila sam da kad mi se nakon što sam na kompu dugo i slično zacrvene ili osuše oči, stavim kapi i sve super.

samo imam problem - ne znam kako dobro nakapati oko to su kod mene takve muke i scene

@Ilija Čvorović - a jesi probao s polutvrdima? to ne bi bio takav šok kao nakon tvrdih leća odmah na meke...
bubicaa is offline  
Old 17.07.2008., 14:07   #2204
Quote:
Ilija Čvorović kaže: Pogledaj post
VOD: -3.50 -1.25 x 180 = 0.8
VOS: -3.50 -1.25 x 0 = 0.8

ako neko ovo kuži? ja pretpostavljam da su cilindri -1.25
da, cilindri su kao i moji -1,25, pp da tu di si bio ne rade s toričnim lećama, pa su ti probali dati obične, jer evo ja nosim ove i sve 5
Tatsha is offline  
Old 17.07.2008., 14:55   #2205
Quote:
Ilija Čvorović kaže: Pogledaj post
VOD: -3.50 -1.25 x 180 = 0.8
VOS: -3.50 -1.25 x 0 = 0.8

ako neko ovo kuži? ja pretpostavljam da su cilindri -1.25
Znači da sa sfernom dioptrijom od -3,50 i 1,25cilindrom postižeš na oba oka 80posto vida,cilindrično staklo ispravlja samo regularni astigmatizam,iregularni astigmatizam nije korektibilan cilindričnim staklom,samo ga polutvrde leće mogu uspješno korigirat i to je vjerojatno razlog te razlike u oštrini.Ja sam recimo dobio obične sferne meke kontaktne leće bez korekcije astigmatizma(imam 0,75astigmatizam) sa kojima sam postizao tek 90posto vida,sa najboljom korekcijom naočalima bez problema sam postizo 130posto vida,ipak bio sam zadovoljan svojim vidom sa tim kontaktnim lećama,mada mi je bila primjetna znatna razlika.
Pošto imaš kut astigmatizma na oba oka 0stupnjeva(180=0stupnjeva) mislim da moš koristit jednodnevne sa linka koji sam dao.
Jolac is offline  
Old 17.07.2008., 15:20   #2206
Quote:
Tatsha kaže: Pogledaj post
da, cilindri su kao i moji -1,25, pp da tu di si bio ne rade s toričnim lećama, pa su ti probali dati obične, jer evo ja nosim ove i sve 5
Ne vjerujem u to,jer je praksa oftamologa takva da se atigmatizam preko 1dioptrije ne korigira običnom sfernom mekom lećom,uostalom tada se sigurno nebi vid sa tom običnom lećom malo popravio u odnosu na oštrinu vida sa staklima(gdje su dali korekciju cilindra).Mislim možda prije koju godinu nisu radili sa toričnim lećama,jer prije nisu bile toliko popularne,al nevjerujem da sada postoje takve optike.
Jolac is offline  
Old 17.07.2008., 15:28   #2207
Quote:
Jolac kaže: Pogledaj post
Ne vjerujem u to,jer je praksa oftamologa takva da se atigmatizam preko 1dioptrije ne korigira običnom sfernom mekom lećom,uostalom tada se sigurno nebi vid sa tom običnom lećom malo popravio u odnosu na oštrinu vida sa staklima(gdje su dali korekciju cilindra).Mislim možda prije koju godinu nisu radili sa toričnim lećama,jer prije nisu bile toliko popularne,al nevjerujem da sada postoje takve optike.
optike-tj. privatnici rade, ali mislim da je on išao u bolnicu, a recimo kod mene u os na očnom i u kabinetu za leće u domu zdravlja nitko nije radio s mekanim toričnim-govorim o prije 11 mjeseci kad sam ja išla po njih
Tatsha is offline  
Old 17.07.2008., 16:24   #2208
Quote:
Tatsha kaže: Pogledaj post
optike-tj. privatnici rade, ali mislim da je on išao u bolnicu, a recimo kod mene u os na očnom i u kabinetu za leće u domu zdravlja nitko nije radio s mekanim toričnim-govorim o prije 11 mjeseci kad sam ja išla po njih
Vjerojatno imaš pravo za domove zdravlje,ali još uvijek sumljam da bi liječnici nekome sa tolikim cilindrom zaista probali uvalit obične meke leće.
Tu je ključno da nije postojala ni korekcija naočalama koja bi dala više od 80posto vida pa je logično da ni meke leće nebi mogle puno bolje.
Ipak mislim da je moguće i da je Ilija gledo kroz obične probne meke leće ali i istovremeno kroz staklenu korekciju cilindra,jer je drukčije neobjašnjivi bolji vid sa stavljenom lećom nego kroz pravilnu korekciju staklima,u svakom slučaju jedino objašnjenje tog boljeg vida sa lećama je da je dobio korekciju cilindra(staklenu ili lećnu).Uostalom skupo je oftamolozima svakome za probu otvarat točno njegov cilindar i kut.
http://www.lensway.co.uk/prodpage.js...CH&input=toric
ove meke leće se reklamiraju da utječu na sferne aberacije(iregularni astigmatizam na rožnici),možda se tu radi samo o reklami,a možda zbilja imaju neki veći utjecaj na to od drugih mekih leća?
Jolac is offline  
Old 17.07.2008., 16:51   #2209
Quote:
Jolac kaže: Pogledaj post
Vjerojatno imaš pravo za domove zdravlje,ali još uvijek sumljam da bi liječnici nekome sa tolikim cilindrom zaista probali uvalit obične meke leće.
Tu je ključno da nije postojala ni korekcija naočalama koja bi dala više od 80posto vida pa je logično da ni meke leće nebi mogle puno bolje.
Ipak mislim da je moguće i da je Ilija gledo kroz obične probne meke leće ali i istovremeno kroz staklenu korekciju cilindra,jer je drukčije neobjašnjivi bolji vid sa stavljenom lećom nego kroz pravilnu korekciju staklima,u svakom slučaju jedino objašnjenje tog boljeg vida sa lećama je da je dobio korekciju cilindra(staklenu ili lećnu).Uostalom skupo je oftamolozima svakome za probu otvarat točno njegov cilindar i kut.
http://www.lensway.co.uk/prodpage.js...CH&input=toric
ove meke leće se reklamiraju da utječu na sferne aberacije(iregularni astigmatizam na rožnici),možda se tu radi samo o reklami,a možda zbilja imaju neki veći utjecaj na to od drugih mekih leća?
Da ne bude zabune: doktor K. na rebru mi je rekao da uzmem mjesečne torične i uvalili su mi 3 vizitke optika. Ja sam se probao raspitati za jednodnevne pa su mi u prvoj optici rekli da ne postoje (valjda to u prijevodu znači: mi ih nemamo) jednodnevne torične nego da uzmem 2tjedne za 250 kn/6 kom. E, to ja vas pitam: dal uzimat 2 tjedne ili 1 dnevne (da tražim torične gdje imaju). U principu, dojadilo mi se zezat s tekučinama i trljanjima i čuvanjem i sl. s tvrdima pa bi si pojednostavio život s 1dnevnim. E sad, kolko sam skužio, one jesu otvori, upotrijebi i baci, ali piše isto da se preporučuju za povremeno nošenje uz naočale i za sportske aktivnosti!?!? Dal to znači da ih ne mogu nost stalno (cijeli dan/svaki dan) i samo njih?
__________________
Izvin'te, jeste vi maločas zvali?
Ilija Čvorović is offline  
Old 17.07.2008., 16:54   #2210
Quote:
Jolac kaže: Pogledaj post
Vjerojatno imaš pravo za domove zdravlje,ali još uvijek sumljam da bi liječnici nekome sa tolikim cilindrom zaista probali uvalit obične meke leće.
Tu je ključno da nije postojala ni korekcija naočalama koja bi dala više od 80posto vida pa je logično da ni meke leće nebi mogle puno bolje.
Ipak mislim da je moguće i da je Ilija gledo kroz obične probne meke leće ali i istovremeno kroz staklenu korekciju cilindra,jer je drukčije neobjašnjivi bolji vid sa stavljenom lećom nego kroz pravilnu korekciju staklima,u svakom slučaju jedino objašnjenje tog boljeg vida sa lećama je da je dobio korekciju cilindra(staklenu ili lećnu).Uostalom skupo je oftamolozima svakome za probu otvarat točno njegov cilindar i kut.
http://www.lensway.co.uk/prodpage.js...CH&input=toric
ove meke leće se reklamiraju da utječu na sferne aberacije(iregularni astigmatizam na rožnici),možda se tu radi samo o reklami,a možda zbilja imaju neki veći utjecaj na to od drugih mekih leća?
ja ih nosim-lijevo oko samo doduše i mogu ti reći da su mi super, nakon patnji s polutvrdima, ovo je užitak, a ne primjećujem neku razliku u vidu u odnosu na polutvrde prije, jedino što njih reklamiraju (purevision) da su za produljeno nošenje-možeš spavati s njima, ali ja sam samo jednom slučajno , jednostavno nisam navikla, a nikad nisam imala upalu oka i niti ju ne želim
Tatsha is offline  
Old 17.07.2008., 16:56   #2211
Quote:
Ilija Čvorović kaže: Pogledaj post
Da ne bude zabune: doktor K. na rebru mi je rekao da uzmem mjesečne torične i uvalili su mi 3 vizitke optika. Ja sam se probao raspitati za jednodnevne pa su mi u prvoj optici rekli da ne postoje (valjda to u prijevodu znači: mi ih nemamo) jednodnevne torične nego da uzmem 2tjedne za 250 kn/6 kom. E, to ja vas pitam: dal uzimat 2 tjedne ili 1 dnevne (da tražim torične gdje imaju). U principu, dojadilo mi se zezat s tekučinama i trljanjima i čuvanjem i sl. s tvrdima pa bi si pojednostavio život s 1dnevnim. E sad, kolko sam skužio, one jesu otvori, upotrijebi i baci, ali piše isto da se preporučuju za povremeno nošenje uz naočale i za sportske aktivnosti!?!? Dal to znači da ih ne mogu nost stalno (cijeli dan/svaki dan) i samo njih?
ma ne, nosiš ih stalno, pjesnik je htio reći da ako inače nosiš naočale, možeš nositi te dnevne kad ideš na sportske aktivnosti umjesto naočala, evo ovdje imaš dnevne toric plaća se pouzećem
Tatsha is offline  
Old 17.07.2008., 17:00   #2212
Quote:
Jolac kaže: Pogledaj post
Uostalom skupo je oftamolozima svakome za probu otvarat točno njegov cilindar i kut
to stoji, iako koliko sam ja platila svoj prvi par, č. duplo više nego na optici online, mislim da bi privatnici trebali imati veći izbor, jer i njihovi pregledi baš i nisu jeftini
Tatsha is offline  
Old 17.07.2008., 17:08   #2213
Quote:
Tatsha kaže: Pogledaj post
ja ih nosim-lijevo oko samo doduše i mogu ti reći da su mi super, nakon patnji s polutvrdima, ovo je užitak, a ne primjećujem neku razliku u vidu u odnosu na polutvrde prije, jedino što njih reklamiraju (purevision) da su za produljeno nošenje-možeš spavati s njima, ali ja sam samo jednom slučajno , jednostavno nisam navikla, a nikad nisam imala upalu oka i niti ju ne želim
Reklama mi se sviđa,čim imaju dozvolu za nošenje 30dana bez prestanka znači da dobro propuštaju kisik i da imaju udobnost,zasad nema drugih toričnih leća koje imaju dozvolu za toliko dugo nošenje,budem ih i ja naručio.Neki ljudi čak postižu bolju oštrinu sa mekim toričnim lećama nego polutvrdim ako imaju lećni regularni astigmatizam kojeg samo torične leće korigiraju,tako da je razlika u oštrini koju ko postiže sa kojom vrstom leća individualna,u prosjeku veću oštrinu daju polutvrde leće,zato jer većina ljudi u nekoj primjetnoj mjeri imaju iregularnu rožnicu.
Jolac is offline  
Old 17.07.2008., 17:16   #2214
ja svoje nosim par po mjesec i po, tako mi je i dr rekla, baš zbog toga jer nisu 24 sata u očima, da slobodno mogu, naravno kad bi primjetila neku razliku na njima prije mjenjala bi par prije, a i baš zato jer su dobre, niti ne skužim da ih nosim već mjesec dana
Tatsha is offline  
Old 17.07.2008., 21:15   #2215
Quote:
Piggy kaže: Pogledaj post
Dr.za leće, imala bih jedno pitanje za vas. Jeli istina da leće u boji imaju neke štetne tvari koje mogu uzrokovati upale i posljedično povećavanje dioptrije. To mi je rekla jedna doktorica koja je oftalmolog, pa mi je to malo bilo nepojmljivo jer upravo ona mi je prodala leće u boji, mislim da su od AMO, zovu se Tones. Rekla mi je da ih mogu nositi po 2-3 sata dnevno i to nekoliko puta mjesečno i nakon toga ih baciti, a leće nisu bile toliko jeftine. Trebaju li leće u boji biti obložene nekim materijalom za stalno nošenje?
Unaprijed hvala
U pravilu bilo koje leće koje se nalaze u prodaji ne smiju imati štetne tvari za oko. Leće koje vi imate su od svjetskog proizvođača Coopervision Color Tones & Images tako da sumnjam u postojanje "štetnih tvari koje mogu uzrokovati upale i posljedično povećavanje dioptrije."
E sad druga strana maedalje je ta da većina leća u boji ima nekoliko slojeva npr. bazni sloj pa integrirana boja pa vanjski sloj (ne uzimite to doslovno), tako da primjerice propusnost kisika za navedene leće iznosi svega 19 dk/t jedinica, a novije silikon hidrogel leće uglavnom propuštaju više od 100 dk/t jedinica kisika. To je glavni razlog zašto su leće u boji uglavnom preporučuju za povremeno nošenje i posebne prilike. Naravno da manje kisika može uzrokovati različite probleme.
Što je dk/t i propusnost pročitajte u 2. odjeljku ovdje http://www.lece.com.hr/edukacija/

LP
dr. za leće is offline  
Old 17.07.2008., 21:45   #2216
pitanje za one s polutvrdim lećama - koliko dana možete biti bez leća a da se poslije ne morate opet privikavati?
mene strah da će mi nakon 1 dana biti opet koma...
bubicaa is offline  
Old 17.07.2008., 22:52   #2217
Quote:
bubicaa kaže: Pogledaj post
pitanje za one s polutvrdim lećama - koliko dana možete biti bez leća a da se poslije ne morate opet privikavati?
mene strah da će mi nakon 1 dana biti opet koma...
ne brini, ja ih nisam nosila 14 dana prošlo ljeto, imala sam mekane dnevne za more i nakon njih, kao da sam ih imala svaki dan, nikakvo privikavanje, ali ja se nisam nikada "opušteno" osjećala s njima, pošto sam imala fobiju od prašine u očima, pa sam ih u 9mjesecu prošle godine zamijenila s mekanima for good
Tatsha is offline  
Old 17.07.2008., 23:03   #2218
ja ću svoje uzeti na more, za navečer i takve stvari. ali sad ih jedan dan neću imati pa ono, da se informiram
bubicaa is offline  
Old 18.07.2008., 00:08   #2219
Kad se već hvalimo dioptrijom:

d.o. -5,75 dpsh -3,00 dcyl /180°
l.o. -2,50 dpsh -3,50 dcyl /180°


No ne kužim što je ovo:

vccl.o.dex. -0,50dsph=6/7,5
vccl.o.sin. -0,50dsph=6/5

No ima ovo i prednosti u uštedi. uskoro počinjem sam raditi leće od starih pet boca, ali samo onih debljih : (

Ovu moju dioptriju ne mogu korigirati ni 3 gabrićeva lasera i 2 para rgp leća.
Veky is offline  
Old 18.07.2008., 13:23   #2220
Nosim meke leće, prije mjesec dana sam dobila nove sa novom dioptrijom, i stalno mi se mute, stavim ih, sat vremena je sve ok i onda počinje horor, sve se zamuti i ja ne vidim ni prst pred nosom... Sa starima je sve bilo ok... Sta da radim, jer ih ne mogu više uopće nosti zbog toga, da ne pričam o vožnji... Kada se zamute ne pomaže kapanje, i dalje ostaju mutne, moram ih izvadit i stavit u tekućinu...
__________________
"I'm so tired
I can't sleep..."
Ribica_lilly is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:01.