Forum.hr

Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt
Korisničko ime
Lozinka

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.03.2007., 15:49   #161
Jelsa49
Registrirani korisnik

Registracija: Mar 2007.
Quote:
mouse kaže: Pogledaj post
Bakope su mi prelijepe. Kako da dobijem bogatu "viseću loptu" od njih? ...nekako mi uvijek sredina lonca bude siromašna u odnosu na vanjske rubove koji budu gusto prekriveni visećim izdancima.
Da bi baccopa ispunila viseći lonac velićine 25-30 cm bile bi ti potrebne 2-3 sadnice./može i jedna ali duže traje ispunjavanje lonca/.Trebala bi podrezati
sve vrhove 2-3 puta do kraja travnja,te tada dobiješ veliki broj bočnih izboja koji će popuniti cijelu posudu.Ne zaboravi prihranu.
Jelsa49 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 16:16   #162
Jelsa49
Registrirani korisnik

Quote:
Svake godine imam isti problem sa sulfinijama, a i petunijama. Naime, sredinom ljeta ih napadne neka bijela uš i uništi mi ih. Kako da to spriječim, da li je možda previše vode? Držim ih na svijetlom i sunčanom.
I još jedno pitanje:
Šta učiniti da budu guste, a ne da imaju svega 5-6 visećih grana(kao moje, a redovito prihranjujem) i da cvjetaju više nego samo na vrhovima?
Bijelu mušicu ćeš suzbiti prskanjem actelicom.Da bi imala lijepe i guste surfinije,potrebno je odmah po kupovini mlade biljke pincirati sve vrhove.To ponovi na slijedečim bočnim izbojima veličine5-6cm i tako je pusti do prelaska grančica preko ruba posude.
.Od tada pa do polovine lipnja ide povremeno skidanje vrhova i to nasuprotnih da ne poremetiš ravnotežu.Bit ćeš iznenađena bogatstvom cvatnje.Ne brini,savaku fazu pinciranja surfinije brzo nadoknade.Jedna napomena -obavezna prihrana.
Jelsa49 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 18:36   #163
Modesti
u prolazu

Modesti Avatar

Registracija: Jan 2005.
Quote:
Madame Hooch kaže: Pogledaj post
ja u tim kopanjicama obješenim na ogradu imam dragoljube i mačuhice, neveni tek izrastaju a crvena žalfija je još u klijalištu ....inače, sve to možeš kupit na placu za 3 kune već razvijene biljčice za presaditi, a ako kupiš više i još veliš da ti skinu teglicu i samo umotaju u papir, daju ti za 2,5 kune

Ja jako volim dragoljube, imam ga u vrtu, ali mi nije palo na pamet posaditi ga na balkon. Kako to radiš, koliko ih staviš u jednu teglu. Posadiš ih jednostavno da padaju iz tegle ili trebaju neki potporanj.
Modesti is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 19:05   #164
Madame Hooch
Just flying by

Madame Hooch Avatar

Registracija: Jan 2003.
Quote:
Modesti kaže: Pogledaj post
Ja jako volim dragoljube, imam ga u vrtu, ali mi nije palo na pamet posaditi ga na balkon. .
super su jelda ja već godinama nemam vrt pa su mi falili, ali imam veliki balkon okrenut na jug i zašto ne

Quote:
Kako to radiš, koliko ih staviš u jednu teglu.
imam 4 velike "kopanje" obješene na balkonsku ogradu, svaka po 40x15cm
lani sam stavila po 2 sjemenke u oba vanjska ugla i po dvije u dužinsku sredinu nutarnji rub (dakle po 2 u ukupno 12 rupica), negdje je niknula po jedna, ali uglavnom obije - te sam kasnije prorijedila tako da u fazi kad su imale 4 lista sam iščupala slabiju biljčicu
normalno, s obzirom na ograničeni prostor, treba ih redovno zalijevati i gnojiti svaka 2 tjedna ( u početku univerzalnim, kasnije "cvjetalom" za cvatuće bilje)

Quote:
Posadiš ih jednostavno da padaju iz tegle ....
baš tako ! visili su ko šlajer i 1,5m sa ograde

i da, kak je lanjsko toplo razdoblje trajalo stvarno dugo, krasno su bujale, a neke čak i cvale sve do Božića
super zahvalna, totalno jednostavna a tako lijepa biljka
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Old 22.03.2007., 19:22   #165
vragolast
Registrirani korisnik

vragolast Avatar

Registracija: Jul 2004.
ja jednostavno obožavam velike Begonije Elatior na balkonu. i to kombinaciju žute i crvenu.

sadim dvije puzave crvenei u sredinu jednu žutu grmoliku... predivno izgleda na balkonu.... skupa kombinacija ali predivna...

Old 23.03.2007., 12:34   #166
mouse
Registrirani korisnik

mouse Avatar

Registracija: Aug 2006.
Mogu bakope biti izložene suncu cijeli dan?
mouse is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2007., 12:42   #167
mouse
Registrirani korisnik

mouse Avatar

Quote:
Jelsa49 kaže: Pogledaj post
Bijelu mušicu ćeš suzbiti prskanjem actelicom.Da bi imala lijepe i guste surfinije,potrebno je odmah po kupovini mlade biljke pincirati sve vrhove.To ponovi na slijedečim bočnim izbojima veličine5-6cm i tako je pusti do prelaska grančica preko ruba posude.
.Od tada pa do polovine lipnja ide povremeno skidanje vrhova i to nasuprotnih da ne poremetiš ravnotežu.Bit ćeš iznenađena bogatstvom cvatnje.Ne brini,savaku fazu pinciranja surfinije brzo nadoknade.Jedna napomena -obavezna prihrana.
Taj actelic se može koristiti i za druge biljke (verbena, konkretno, i kod nje mi se to događa)? Zašto se pojave, možda uspijem spriječiti ako skužim uzrok?!
I šta predlažeš za prihranu?
Da li je bolje za svaku vrstu uzeti ciljanu prihranu ili uzeti za cvjetajuće - prihranu za cvjetajuće,a za lisnate - prihranu za lisnate?
Naime, vidjela sam da ima baš za ruže, za petunije, za sulfinije....
mouse is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2007., 12:50   #168
mouse
Registrirani korisnik

mouse Avatar

Quote:
Modesti kaže: Pogledaj post
Ja jako volim dragoljube, imam ga u vrtu, ali mi nije palo na pamet posaditi ga na balkon. Kako to radiš, koliko ih staviš u jednu teglu. Posadiš ih jednostavno da padaju iz tegle ili trebaju neki potporanj.
I ja ih obožavam. Nisam nikada stavljala u posudu, ali budem probala i to ću ih staviti u posudu u kojoj mi je adam,,,da popuni podnožje. U jedan sam stavila šumske jagode, baš je lijepo, u drugi ću dragoljuba!
Inače, u vrtu ih dižem na uglavljeni suhi čokot loze; bude jako lijepo, kao grm!
mouse is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2007., 13:46   #169
Madame Hooch
Just flying by

Madame Hooch Avatar

trenutno imam ranunculuse koji počinju izbacivati cvjetove i tulipane (liliputance) koji su prezimili u kopanji (no, dobro - i nije bila neka zima); šafrani i narcise su već odradili svoje a lukovičasti irisi tek izlaze, vlasac je počeo bujati, "dalmatinci" u dvije velike žardinjere se bude (žallfija, ružmarin, lavanda), kamenjarci (razni sedumi i sempervivumi) su konstantno veseli, a u visečoj je trobojni sitnolisni bršljan (u bujnom izdanju) i felicia koja ne samo da je prezimila nego i stalno cvate
šeboje čekam da mi se jave - još ništa od njih
ostalu ekipu pripremam ovaj vikend ...sijanje u kartone od jaja

btw. malo reklame nikom ne škodi - u Šumoopskrbi imaju na akciji terracota tegle raznih veličina u rasponu od 8-18 kuna
Old 23.03.2007., 15:30   #170
Jelsa49
Registrirani korisnik

Mouse,actelic možeš upotrebljavati na raznim biljkama u svrhu suzbijanja bijele mušice.Poštuj koncetraciju.Što se tiće prihrane,postoji nova tehnologija/izbacili je Nizozemci-a ko bi drugi/.Prihrana ide na svako zaljevanje
u smanjenoj koncetraciji na 1/4.Biljka tada redovno uzima potrebne elemente i nema ispiranja hranjiva.Prihrana je ciljana stoga za zelene i cvjetne biljke idu posebne grupe gnoiva.
Jelsa49 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2007., 15:32   #171
Jelsa49
Registrirani korisnik

Quote:
Mogu bakope biti izložene suncu cijeli dan?
Bolje bi bilo zasjeniti ih u perijodu od 12-16h.
Jelsa49 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2007., 16:29   #172
Modesti
u prolazu

Modesti Avatar

Quote:
Madame Hooch kaže: Pogledaj post
super su jelda ja već godinama nemam vrt pa su mi falili, ali imam veliki balkon okrenut na jug i zašto ne
............

hvala na objašnjenju, pokušati ću ih i ja uzgojiti na balkonu. Čim malo zatopli krećem u sijanje
Modesti is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2007., 14:52   #173
mouse
Registrirani korisnik

mouse Avatar

Quote:
Jelsa49 kaže: Pogledaj post
Mouse,actelic možeš upotrebljavati na raznim biljkama u svrhu suzbijanja bijele mušice.Poštuj koncetraciju.Što se tiće prihrane,postoji nova tehnologija/izbacili je Nizozemci-a ko bi drugi/.Prihrana ide na svako zaljevanje
u smanjenoj koncetraciji na 1/4.Biljka tada redovno uzima potrebne elemente i nema ispiranja hranjiva.Prihrana je ciljana stoga za zelene i cvjetne biljke idu posebne grupe gnoiva.
Za zelene kupujem gnojivo na kojem piše "Za zelene (ili lisnate, ne znam točno". Muči me za cvjetne; da li je dovoljno uzeti "za cvatuće biljke" ili moram za svaku vrstu biljke posebno ? Muči me da li trebam 2 bočice ili pak 20,'bemu!?
mouse is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2007., 15:13   #174
Jelsa49
Registrirani korisnik

Što se tiče gnoiva,možeš koristiti "univerzalno",mada preferiram korištenje ciljanog tj .za svaku grupu cvjetnica posebno.To su obično hobi gnoiva.Osobno koristim Scott-ova univerzalna kristalna gnoiva uz balansirani dodatak mikroelemenata za cvatnju.gnoiva su lakotopiva u vodi,ne izazivaju nikakva oštećenja na biljkama pa ih koristim prilikom zaljevanja.
Jelsa49 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2007., 15:35   #175
makyd
Pacijent

neveni

Dragi forumaši!

Kupila sam nevene - Calendula doppia fiesta mix i posijala ih prije nekoliko tjedana. Sad su oko 5 cm visoki, ali su jako nestabilni. 2 velike latice stoje na tankoj grančici i svaki put kad ih zalijem, oni se objese! Jeli to normalno ili se mogu pozdraviti sa njima?

Hvala!

Odgovori s citatom
Old 27.03.2007., 19:26   #176
Jelsa49
Registrirani korisnik

Quote:
makyd kaže: Pogledaj post
Dragi forumaši!

Kupila sam nevene - Calendula doppia fiesta mix i posijala ih prije nekoliko tjedana. Sad su oko 5 cm visoki, ali su jako nestabilni. 2 velike latice stoje na tankoj grančici i svaki put kad ih zalijem, oni se objese! Jeli to normalno ili se mogu pozdraviti sa njima?

Hvala!
Normalna pojava ,rješenje vrlo jednostavno.Počupaj presadnice,te ih presadi malo dublje i pritisni zemlju oko prvih listića.Razlog klimanja mladice je preplitka sjetva.
Jelsa49 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2007., 20:56   #177
point76
Registrirani korisnik

point76 Avatar

Jedino kaj sam ja maštala o nečemu zimzelenom....nečemu što može prezimiti na balkonu...

a da posadiš običan šumski bršljen, uzet će ti najmanje mjesta, zimzelen je i gust
a po njemu uvijek možeš pustit da se penje clematis ili štogod slično kad se zaželiš cvjetnog veselja
point76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2007., 10:19   #178
zeljka.c.
Registrirani korisnik

Osam godina pokušavam uzgojiti nešto na balkonu ali mi ne uspijeva, od jutra do mraka mi je na balkonu sunce i sve jednostavno pregori. Ima li netko nekakav savjet??? Boje mi nisu bitne samo izdržljivost cvijeta.
zeljka.c. is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2007., 12:13   #179
Modesti
u prolazu

Modesti Avatar

željka probaj s prkosom.
Kako mu ime govori podosta je prkosan malac , moj prkos na sunčanoj strani je uspio preživjeti čak i nemarnu gazdaricu koja ga je zaboravila zaliti.
Cvijet u svim bojama .
Modesti is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2007., 12:36   #180
Madame Hooch
Just flying by

Madame Hooch Avatar

Quote:
zeljka.c. kaže: Pogledaj post
Osam godina pokušavam uzgojiti nešto na balkonu ali mi ne uspijeva, od jutra do mraka mi je na balkonu sunce i sve jednostavno pregori. Ima li netko nekakav savjet??? Boje mi nisu bitne samo izdržljivost cvijeta.
imaš tu par odgovora http://www.forum.hr/showthread.php?t=206643
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Pravila postanja