Forum.hr

Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci
Korisničko ime
Lozinka

Kućni ljubimci Za vlasnike pasa, mačaka i ostalih kućnih životinjica
Podforum: Plava šapa, Fotoalbum ljubimaca

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.03.2006., 16:16   #1
milijana
žedan kamen na studencu

milijana Avatar

Registracija: Jan 2004.
Hrčci - kineski, sirijski, domestikus ... :)

lijepo molim da mi netko crno na bijelo napiše što hrčci ne smiju jesti
zadnji mi je uginuo zbog otrovanja,ali nismo uspjeli skužiti od čega...
veterinar kaže da je bio star i da mu je moglo bilo što zasmetati..
enivej,sad imam malenu curicu i odlučila sam se strogo držati pravila
zanimame samo što joj smijem dati,osim suhe,kupovne papice za hručke..
unaprijed hvala!
Odgovori s citatom
Old 06.03.2006., 20:32   #2
CHE-Guerrilla
OTIŠAO ZAUVIJEK

Registracija: Apr 2005.
eto s obzirom da ti nitko ne odgovara ja ću ti pomoći s obzirom na moje nepresuošno znanje,..dakle, malom možeš dati kao izvor prirodne hrane sve oblike mješavina zrnja (suncokret, kukuruz, pšenica...) kao temeljnu hranu..a kao dodatak razno voće i povrće....povremeno mu možeš dati i malo krtog mesa kao izvor bjelančevina ali i ličinke kukca brašnara...od biljaka možeš mu jelovnik uvijek obogatiti i s crvenom djetelinom, korijenom i listm repe, maslačkom što po ljeti možeš i na livadama naći..osim klasične industrijske hrane od induastrijskih hrana možeš mu dati i peletiranu suhu hranu za pse s obzirom da je ta hrana obično bolje kvalitete i strože kontrolirane kvalitete..a na pitanje što mu ne smiješ dati teško je to ovako navoditi..puno toga..ali ništa od "normalne" prehrane nije izračito opasno za hrčke
Old 07.03.2006., 17:39   #3
milijana
žedan kamen na studencu

milijana Avatar

Registracija: Jan 2004.
super,hvala puno
ma problem je zapravo u tom sezonskom voću i povrću...onaj bivši se navodno otrovao od komadića kruške ...osim toga, (navodno )ne smiju papati ni zelenjavu tipa salete i sl...a ne znam više što ću.držat se kupovne hrane i uskratit joj svježe stvari ili nedajbože riskirat s voćem i gledat kako se muči kad padne u komu
u svakom slučaju,hvala na pomoći!
Odgovori s citatom
Old 07.03.2006., 18:03   #4
CHE-Guerrilla
OTIŠAO ZAUVIJEK

Registracija: Apr 2005.
Quote:
milijana kaže:
super,hvala puno
ma problem je zapravo u tom sezonskom voću i povrću...onaj bivši se navodno otrovao od komadića kruške ...osim toga, (navodno )ne smiju papati ni zelenjavu tipa salete i sl...a ne znam više što ću.držat se kupovne hrane i uskratit joj svježe stvari ili nedajbože riskirat s voćem i gledat kako se muči kad padne u komu
u svakom slučaju,hvala na pomoći!
a tko ti je to rekao u svezi salate i sl.? pa glodavci općenito su izraziti biljožderi tako da mu i voće i povrće itekako treba u prehrani...možda je problem u tome što mu daješ mokro ili tko zna kaj
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Old 13.04.2006., 11:12   #5
martina81
Pacijent

Smile Hrčci - kineski, sirijski, domestikus ... :)

Dragi moji, 3 dana smo ponosni vlasnici prekrasne hrckice..preslatka je i blesava Imam par pitanja:
-Može li je se ostaviti koji dan s dovoljno hrane i vode same u stanu?
-Smeta li im malo prašine koja se zna nakupiti pomalo na podu ili u stanu?
-Koliko vode piju? Ima pojilicu, ali je dosad popila minimalno, ponjušila je i liznula koji put...stavili smo joj i u posudicu..i opet je samo ponjušila i polizala koju kap..strah me da će dehidrirati..što da radimo s tim malim čudom?

thanx unaprijed pusa

Odgovori s citatom
Old 13.04.2006., 12:49   #6
-ja-
Registrirani korisnik

Registracija: Apr 2006.
Pošalji poruku preko ICQ korisniku -ja-
Hej, čestitam!

Ovako, možeš hrčkicu ostaviti koji dan s vodom i hranom. (ne preporučam, no može se) Naravno, ostavi joj i nešto svježe, npr. malo mrkve...

Prašina? Hm, gdje ju držiš? Kavez na podu ili? Pa, ja ne mogu reći da je mom hrčku ikada smetalo...

Ne brini se oko vode - oni ponekad niti ne popiju kap cijeli dan! No, zato im trebaš davati svježije hrane (mrkva, jabuka, kruška...) No, ako ne pojede sve, ne zaboravi izvaditi ostatke iz kaveza, jer ne želiš da se naprave bakterije
A stavila si joj vodu i u posudicu? Hm, mislim da će se time više igrati nego piti

pozz
Old 13.04.2006., 12:52   #7
Cats
intelektualno nevina

Cats Avatar

Registracija: Dec 2003.
Vodu dobije iz hrane. Jabuka, salate, mrkve... Iako, jedan moj hrčak je obožavao kamilicu (otkrili smo čisto slučajno kad je poludio od mirisa čaja jer je šalica stajala pored gajbe) i onda smo mu stavljali to u pojilicu (onu s kuglicom na dnu) a on je pio ko sumanut.
Odgovori s citatom
Old 13.04.2006., 13:09   #8
-ja-
Registrirani korisnik

Kamilicu?

Moram priznati da još nisam čuo da ju hrčci vole... Morat ću pogledati kad kuham čaj
Old 13.04.2006., 13:15   #9
Cats
intelektualno nevina

Cats Avatar

Registracija: Dec 2003.
A probaj stavit šalicu s vrućom kamilicom (bez šećera, limuna i sl.) pored gajbe da mu zamiriše - i ako se bude htio procijedit kroz rešetke da je se domogne, stavi mu malo u pojilicu (ohlađene, naravno). Ja sam pitala veterinara koji se isto snebivao ali je rekao da ne može škoditi.
Odgovori s citatom
Old 15.04.2006., 11:07   #10
martina81
Pacijent

Quote:
Cats kaže:
A probaj stavit šalicu s vrućom kamilicom (bez šećera, limuna i sl.) pored gajbe da mu zamiriše - i ako se bude htio procijedit kroz rešetke da je se domogne, stavi mu malo u pojilicu (ohlađene, naravno). Ja sam pitala veterinara koji se isto snebivao ali je rekao da ne može škoditi.
Hvala na odgovorima..ovo s kamilicom je totalno zanimljivo-isprobati ćemo i to.. inače obooožava salatu, a tek kad vidi bananu..poludi za njom..I da, sa posudicom se igrala, pa smo je izvadili jako brzo..

Odgovori s citatom
Old 15.04.2006., 11:41   #11
-ja-
Registrirani korisnik

S bananom nemoj pretjerati - jednom tjedno, malo...

Naravno, obožava salatu. Probaj i djetelinu. Ja svom berem stalno, i onda imam u vodi, pa čim izađe, mogu mu dati.

He he, ja sam svom stavio kao posudicu poklopac od Cedevitine posudice - jer jedino nju nije mogao izgristi.

P.S. Mom hrčku Amonu, sretan danas drugi rođendan
Old 15.04.2006., 11:45   #12
Elektra
Mrs. Wrbhhh

Elektra Avatar

Registracija: Feb 2004.
Nisam znala da jedu i bananu? Jel' ima još nešto što jedu a da nije na 'standardnom' popisu hrane?
Odgovori s citatom
Old 15.04.2006., 15:21   #13
-ja-
Registrirani korisnik

Elektra, što tebi je na "standardnom" popisu?

Pa, ako te to točnije zanima, (nadam se da nitko ovo neće shvatiti kao reklamu) u mom potpisu je link na jedan forum gdje je, ako se ne varam, sve već napisano.
Old 15.04.2006., 18:10   #14
Elektra
Mrs. Wrbhhh

Elektra Avatar

Quote:
-ja- kaže:
Elektra, što tebi je na "standardnom" popisu?

Pa, ako te to točnije zanima, (nadam se da nitko ovo neće shvatiti kao reklamu) u mom potpisu je link na jedan forum gdje je, ako se ne varam, sve već napisano.
Pri 'standardnom' popisu mislila sam na sjemenke, suho voće, mrkva, jabuka i ono što se uglavnom spominje. Tako da nisam znala da mogu jesti i bananu.
Odgovori s citatom
Old 15.04.2006., 18:51   #15
-ja-
Registrirani korisnik

Naravno da mogu. Također, rijetko mogu čokoladu, jogurt i sir (nikako mlijeko!).

Mogu djetelinu, radič i sl. (iako obično jedan hrčak ne voli oboje, nego jedno od tog). Iako baš nije zdravo - neki su svojima davali naranče...

I naravno - što više sjemenke zamijeniti "prirodnom" hranom.
Old 16.04.2006., 23:04   #16
Ma_nemoj
Registrirani korisnik

Ma_nemoj Avatar

Hej!
Drago mi je da imaš hrčka kao ljubimca. I ja ih jako volim, koje je vrste?
Ja imam jednog sirijskog, dva ruska i dva roborovskii hrčka.
Bilo bi dobro da si nabaviš knjigu o hrčcima (ima jako dobrih u "Algoritmu").
Tu ćeš naći točne i detaljne podatke o svemu što te zanima u vezi držanja i hranidbe, ali i kako prepoznati bolesnog hrčka te što učiniti s njim. Knjige nisu skupe, ali su na engl. jeziku.
- Možeš hrčka pustiti par dana samog u stanu samo obrati pozornost na to da mu pojilica radi i da ima dovoljno hrane te da nema opasnih mjesta u kavezu na kojima bi se mogao povrijediti (pasti, zapeti ili pobjeći iz kaveza).
- Ne smeta im prašina, ali bi bilo bolje da je nema i da hrčka držiš na mjestu gdje ga najbolje i uvijek možeš vidjeti, a i on nanjušiti tebe.
- Hrčci u principu ne piju puno vode (ovisi o kojoj se vrsti radi), ali im uvijek mora biti dostupna i to najbolje u pojilici, a ne zdjelici. Vodu dobivaju i iz voća i povrća.

Hrčci ne smiju jesti čokoladu niti bilo koje druge slatkiše - nikada!
Postoje vitaminski bomboni baš za glodavce.
Mlijeko i meso nije njihova prirodna hrana pa im se ne preporučuje davati. Bjelančevine možeš nadoknaditi davajući mu ponekad crve brašnare, a povremeno (osobito nakon terapije - ako je bio bolestan) može dobiti malo jogurta (ACIDOFIL- npr. sadrži njima potrebne mikroorganizme) ili komadić sira.
Danas postoji stvarno puno različitih mješavina sjemenki za hrčke, meni se najboljom čini ona od firme "Prestige".
Ja svojim hrčcima napunim zdjelicu jedamput tjedno, a vodu im mjenjam svaki treći dan. Što se tiče voća i povrća, mogu ga dobiti par puta tjedno (sviježe i oprano) i u malim količinama, ne pretjeruj sa djetelinom.
Obavezno stavi hrčku mineralni kamen u kavez i provjeri uvijek da li pojilica radi.
Za glodanje mu možeš kupiti komadiće drva baš za njih, ja svojim hrčcima dajem 2 do 3 lješnjaka da ih glođu i tako bruse zube.

Pozdrav!
Old 17.04.2006., 10:35   #17
-ja-
Registrirani korisnik

Quote:
Ma_nemoj kaže:
Bilo bi dobro da si nabaviš knjigu o hrčcima (ima jako dobrih u "Algoritmu").
Tu ćeš naći točne i detaljne podatke o svemu što te zanima u vezi držanja i hranidbe, ali i kako prepoznati bolesnog hrčka te što učiniti s njim. Knjige nisu skupe, ali su na engl. jeziku.
Mislim da se sve te informacije mogu naći i na netu, nije potrebno kupovati knjige. Također, iskustvo je puno važnije, barem po meni...

Quote:
Ma_nemoj kaže:
Hrčci ne smiju jesti čokoladu niti bilo koje druge slatkiše - nikada!
A vidiš, upravo se oko takvih stvari vode bitke. Neki kažu da se ne smije uopće, dok drugi daju - i ništa se loše en dogodi, dapače, hrčci uživaju.

Quote:
Ma_nemoj kaže:
Mlijeko i meso nije njihova prirodna hrana pa im se ne preporučuje davati.
Meso nije njihova prirodna hrana? Pa divlji hrčci to najviše i jedu... Mlijeko im se nikako ne smije davati!

Quote:
Ma_nemoj kaže:
Danas postoji stvarno puno različitih mješavina sjemenki za hrčke, meni se najboljom čini ona od firme "Prestige".
Slažem se da je najbolja hrana od Prestigea. No, samo po tome koliko ju hrčci jedu. No, ja definitivno mislim da nije zdrava... Npr. kad kupim štapiće na kojima je hrana, i dam hrčku, on to oglođe u jednom danu (drugi potraju par dana). A kad skočimišici stavim drvo da oglođe-ona doslovno to drvo izglođe da ga više nema! Pa mi sad nije jasno kako dvije životinjice koje imaju stvarno različite ukuse tako jaaako vole hranu od istog proizvođača. Nešto je u hrani...

Quote:
Ma_nemoj kaže:
Ja svojim hrčcima napunim zdjelicu jedamput tjedno, a vodu im mjenjam svaki treći dan. Što se tiče voća i povrća, mogu ga dobiti par puta tjedno (sviježe i oprano) i u malim količinama, ne pretjeruj sa djetelinom.
Ti to ozbiljno da napuniš samo jednom tjedno??? Pa što životinje jedu? Mora im takva hrana biti dostupna 24/7, baš kao i voda - koja se mora mijenjati svaki, a ne svaka tri dana. Zašto ne pretjerivati s djetelinom? Svim životinjama treba davati što više biljne hrane umjesto sjemenki...

Quote:
Ma_nemoj kaže:
Obavezno stavi hrčku mineralni kamen u kavez i provjeri uvijek da li pojilica radi.
Za glodanje mu možeš kupiti komadiće drva baš za njih, ja svojim hrčcima dajem 2 do 3 lješnjaka da ih glođu i tako bruse zube.
Mineralni kamen ništa ne vrijedi... Možeš ga dati hrčku, no on će ga dotaknuti svake prijestupne... Istina, naišao sam na neki mineralni kamen koji je u sebi imao neke slastice, pa ga hrčak opet nije želio pustiti... Za glodanje je izvrsna loza.
Old 17.04.2006., 11:11   #18
Elektra
Mrs. Wrbhhh

Elektra Avatar

Quote:
-ja- kaže:
Ti to ozbiljno da napuniš samo jednom tjedno??? Pa što životinje jedu? Mora im takva hrana biti dostupna 24/7, baš kao i voda - koja se mora mijenjati svaki, a ne svaka tri dana. Zašto ne pretjerivati s djetelinom? Svim životinjama treba davati što više biljne hrane umjesto sjemenki...
Nemoj zaboraviti da hrčci pohranjuju hranu (barem to moj čini u svoju kućicu i tamo ju ima dosta). Uvijek kad mu stavim hranu u zdjelicu on to odmah pokupi i odfura u kućciu (zimnica )

A kako znati da li je bolestan?
Odgovori s citatom
Old 17.04.2006., 13:59   #19
-ja-
Registrirani korisnik

Quote:
Elektra kaže:
A kako znati da li je bolestan?
E ovisi o bolesti... Ja sam prije par dana prevodio tekstove o nekim bolestima za forum, i našao razne... Od ošamučenosti, i nestabilnosti, do apscesa i sl. Tako da to teško možemo sami otkriti o kojoj je se bolest radi.
Old 17.04.2006., 14:24   #20
Ma_nemoj
Registrirani korisnik

Ma_nemoj Avatar

Cool

Quote:
-ja- kaže:
Mislim da se sve te informacije mogu naći i na netu, nije potrebno kupovati knjige. Također, iskustvo je puno važnije, barem po meni...

A vidiš, upravo se oko takvih stvari vode bitke. Neki kažu da se ne smije uopće, dok drugi daju - i ništa se loše en dogodi, dapače, hrčci uživaju.

Meso nije njihova prirodna hrana? Pa divlji hrčci to najviše i jedu... Mlijeko im se nikako ne smije davati!

Slažem se da je najbolja hrana od Prestigea. No, samo po tome koliko ju hrčci jedu. No, ja definitivno mislim da nije zdrava... Npr. kad kupim štapiće na kojima je hrana, i dam hrčku, on to oglođe u jednom danu (drugi potraju par dana). A kad skočimišici stavim drvo da oglođe-ona doslovno to drvo izglođe da ga više nema! Pa mi sad nije jasno kako dvije životinjice koje imaju stvarno različite ukuse tako jaaako vole hranu od istog proizvođača. Nešto je u hrani...

Mineralni kamen ništa ne vrijedi... Možeš ga dati hrčku, no on će ga dotaknuti svake prijestupne... Istina, naišao sam na neki mineralni kamen koji je u sebi imao neke slastice, pa ga hrčak opet nije želio pustiti... Za glodanje je izvrsna loza.

Upravo zbog ovakvih odgovora svima preporučujem da si kupe knjigu!
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Advertisement

Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Pravila postanja