Forum.hr

Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Stomatologija i oralna higijena
Korisničko ime
Lozinka

Zatvorena tema

Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.06.2003., 11:28   #1
dora
vrag u selu

dora Avatar

Registracija: Mar 2003.
Talking Fiksni aparatić za zube (+FAQ)

Često postavljena pitanja (FAQ)

Na zamolbu forumaša u prvi post ubacujem FAQ autorice Poluplave okice. Molim cijenjene forumaše, posebno nove na ovom topiku, da prije postavljanja nekog općenitog pitanja prvo provjere je li možda ovdje već odgovoreno.
(terminate)

Koje su cijene aparatica?
Cijene se krecu od 12 000 kn do 22 000 kn za obje celjusti. S time da se u u manjim gradovima moze naci i jeftinije. U to je obicno ukljucena cijela terapija, dakle aparatic i dolasci te potrosni materijal. Ali pazite sta je ukljuceno u cijenu jer cesto kod jeftinijih cifri nisu pregledi ili mjenjanje bravica ili retainer pa vam se u prvi mah cini jeftinije, a kad se sve zbroji dodje ista cifra kao neka skuplja koja ukljucuje sve. Safirni aparatic je skuplji u odnosu na metalni, ali ne puno s obzirom na same cijene koje su visoke.

Koje su vrste aparatica?
Metalni- klasicni aparatic, poprilicno vidljiv, s njim terapija ide nesto brze nego sa safirnim
Safirni- prozirni, estetski ljepsi, cvrsi i kvalitetniji od keramickog, ne pozuti s vremenom, dosta kvalitetan
Keramicki- bijeli, estetski ljepsi, sklon je tome da pozuti s vremenom, i nerijetko pucaju bravice, mnogi ortodonti su ga izbacili iz ponude
Damon sistem- bravice su pola metalne, pola prozirne, s njima dolazi do manjeg trenja te je brzi pomak zuba, manje su sile, vrijeme i dolazak na kontrole je smanjeno
Lingvalni aparatic-kod nas jos rijetkost, aparatic koji ide sa unutarnje strane zuba, teze je odrzavati higijenu s njim i tesko se naviknuti kod pricanja jer se dosta frflja, najskuplji od ostalih http://www.hawksprairieortho.com/ima...l-brackets.jpg
Razlika metalni-safirni http://www.vasezdravlje.com/izdanje/...2816/overview/
Razlika metalni-damon http://www.mulberrydental.co.uk/imag...eTypodont1.jpg

Kako izgleda prvi pregled i postavljanje aparatica?
Prvi pregled je kod skoro svih ortodonata besplatan i na njemu se procjenjuje stanje zuba i odredjuje terapija. Pozeljno je imati sa sobom noviji ortopan. Takodjer je dobro posjetiti 2,3 ortodonta da se vidi najbolja opcija. Uzima se otisak sto je potpuno bezbolno. Samo postavljanje aparatica je takodjer bezbolno i traje 15tak minuta, ovisno o tome stavlja li se odmah na obje celjusti ili samo na jednu.

Što sve ukljucuje aparatic i sama terapija?
Bravice-lijepe se na zube i gore su navedene vrste.
Zica- prolazi kroz bravice i ona pomice zube, s vremenom dobivate sve krucu i vecu
Ligature-one se kroiste kod svih vrsta aparatica osim damon sistema. To su zicice ili gumice koje idu oko bravica, mozete izabrati zelite li gumice ili zicice. Gumice mogu biti razlicite boje.
http://www.fesjon.com/wp-content/upl...tal-braces.jpg
Prstenovi- uglavnom se cementiraju na sestice i u njih ide zica ili po potrebi headgear
Tubice- neki nemaju prstenove na sesticama vec tubice, one se lijepe kao i bravice, ne cementiraju se
Separatori- nisu dio aparatica vec sluze da se napravi mjesto za prsten. To su gumice koje se stavljaju izmedju sestice i sedmice i petice i sestice, da se napravi mjesto za prsten.Ne dobiju ih svi, ako ih ne dobijete nikom nista, znaci da vam ne trebaju.
Intermaksilarne gumice- sluze za dobivanje pravilnog zagriza, koriste se onako i onoliko dugo kako ortodont kaze.
Primjer tih gumica http://www.greatsmiles.net/parts/BRACES5.JPG
Hyrax- sluzi za sirenje nepca, ne moraju ga svi nositi
Primjer hyraxa http://www.johnsdental.com/images/or...ed%20Hyrax.JPG
Headgear-aparat koji se zakaci na tubice/prstenove dok mu drugi dio ide izvan usta i za kojeg se prikači gumena traka koja ide oko vrata. Koristi se cesto kad se zeli izbjeci vadjenje zubija. Ne nose ga svi.
Primjer headgeara- http://blogs.teamtbb.com/terezamacel...1/headgear.jpg

Kako odrzati higijenu sa aparaticem?
Preporuca se uzeti sto meksu cetkicu za zube, dobro ocistiti povrsinu bravica i zube naravno. Sto vise dlacica/vlakana to bolje. Elektricna cetkica je dobra ali ne i neophodna, ko zna prat zube pravilno i obicna ce mu bit i vise nego dovoljna. Kod upale zubnog mesa ili bilo kakve iritacije od aparatica dobro je ispirat cajem od kadulje a nisu losi ni gengigel i slicne "kremice".Dobro posluzi tus za zube s kojim se mogu dobro ocistiti povrsine izmedju bravica. Super su i interdentalne cetkice i zubni konac. U slucaju da dodje do upale zubnog mesa, nastaviti cetkati.

Sta se smije jesti?
U principu sve. Nakon samog postavljanja trebat ce nek vrijeme jesti mekanu hranu, a nakon toga najnormalnije nastaviti jesti kao i prije. Ne bi se smjelo zagristi u tvrdu hranu (npr. jabuke, bademe, ljesnjake) jer moze doci do toga da se bravica odlijepi. U principu svu hranu trgati ili rezati na manje komade. Treba izbjegavati ljeljivu hranu poput karamele i gumenih bombona i zvakaca ili ekstra paziti da se ne zalijepe za bravice.

Moram li koristit neki oblik retencije nakon skidanja aparatica?
Obavezno, jer zubi su pomicni i mogu se lako vratiti u situaciju u kojoj su bili prije terapije aparaticem. Postoji vise oblika retencije:
Mobilni aparatic- klasicni mobilni koji se nosi po preporuci ortodonta
Nevidljivi retainer- izgleda kao boksacka udlaga, radi se posebno za svakog
http://www.roaortholab.com/images/retainer5.png
Fiksna retencija
-zica koja se zalijepi na prvih sest zubiju sa unutarnje strane. Najbolja retencija, pogotovo u kombinaciji sa nevidljviim retainerom
http://www.henrykimdds.com/lower_retainer.jpg

------------------------------------------originalni post------------------------------------------

Dobar dan!

Naime, molim eventualno ako netko ima iskustava s navedenim (fiksnim aparaticem) da mi, molim lijepo, napise koliko ga je nosio/nosila, jel su nakon "tretmana" zubi stvarno izgledali dobro... i kljucno, jel vas smetalo dok ste ga nosili (ili nosite).

Naime, ja taj uzas nosim vec godinu i 7 mjeseci... i jos uvijek ne vidim kraja toj agoniji...

Pozdrav!

Zadnje uređivanje Termination : 05.02.2010. at 20:55. Reason: dodan FAQ
dora is offline  
Old 03.06.2003., 22:50   #2
Virtuel@
Bond djevojka u mirovini

Virtuel@ Avatar

Registracija: May 2003.
ovak, moj sin je dobio taj fixni aparatic kad mu je bilo 16 - jos ga nosi, a sad mu je 19. trebalo je trajati tri godine, no kako stvari stoje, sigurno ce ga nositi jos godinu dana. sto se tice poboljsanja, zubi mu sad fakat izgledaju super - meni se cine u potpunosti poravnani, no zubar valjda zna zakaj mu ne skida ta zelebeza. kak se pak osjeca s tim cudom u ustima?,.... ne znam, nije se nesto pretjerano zalio, ja sam mu rekla da pazi ako bude imao curu s aparaticem, da se ne ljube za grmljavine... malo ga boli kada mu to (svakog mjeseca) nategnu, ali mislim da se dosada prilagodio.
sto se overall efekta tice, zubi mu izgledaju jako dobro.
Virtuel@ is offline  
Old 03.06.2003., 23:00   #3
dora
vrag u selu

dora Avatar

Hvala na informaciji... iako me ove 3 godine (i jos ga nosi) veeec pomalo zabrinjavaju...
dora is offline  
Old 04.06.2003., 21:21   #4
Gilad Pellaeon
Wanderer

Gilad Pellaeon Avatar

Registracija: Dec 2002.
Pošalji poruku preko Skype korisniku Gilad Pellaeon
Mene su nagovorali da uzmem fiksni, ali sam se ipak na kraju odlucio za onaj kojeg mogu skinuti kada hocu.
Koliko ce se njega trebati nositi? Je li puno duze nego fikksni?
Gilad Pellaeon is offline  
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Old 04.06.2003., 22:18   #5
dora
vrag u selu

dora Avatar

Quote:
Gilad Pellaeon kaže:
Mene su nagovorali da uzmem fiksni, ali sam se ipak na kraju odlucio za onaj kojeg mogu skinuti kada hocu.
Koliko ce se njega trebati nositi? Je li puno duze nego fikksni?
Na zalost, da ti budem iskrena, ne znam...
dora is offline  
Old 04.06.2003., 22:55   #6
Virtuel@
Bond djevojka u mirovini

Virtuel@ Avatar

ovisi...
ovisi tko i kako ti ga je napravio i koliko si ti discipliniran. takodjer, ovisi koju vrstu 'popravka' ocekujes. (koliko se ja kuzim, teze je zube 'razdvojiti' nego 'spojiti', plus to ti je sve nalik finom ustimavanju glazbenog instrumenta - svakih nekoliko tjedana provjeravaju kak se stvar razvija i kud koji mili moji ti zubi idu).
gospon sin je godinama (!) prije fiksnog aparatica nosio taj koji se moze maknuti i nije mu pomogao. doduse, nije bio turbo uredan s njim - kao, mogao ga je skinuti samo dok je u skoli (to mu je u tim godinama bilo neobicno vazno), ali ga je zato morao nositi po doma i nocu dok spava. naravno da ga doma nije nosio, a nocima sam ga budila i tjerala da otvori usta te provjeravala ima li to cudo na zubima.
ondak smo otisli u inozemstvo gdje su mu bez puno pitanja namjestili fixni, a meni to naplatili ko svetom petru kajganu - plakala sam za dobrim starim vremenima samoupravnog socijalizma i jeftinog zdravstva. no, sto je tu je, zubi su mu fakat 'napredovali', a sad mu se prijetim da se ima bogato ozeniti da mi ne propadne investicija...
Virtuel@ is offline  
Old 05.06.2003., 21:56   #7
zadie
Registrirani korisnik

dora nazalost ne mogu ti pomoci posto se tek spremam stavit to cudo...al mozda mozes ti meni nosila sam ko klinka mobilni aparatic koji nije napravio apsolutno nista...odustala sam nakon godinu i pol i ko tupavoj teenagerici nije mi padalo na pamet stavljat fiksnu zeljezariju u usta,jer,ne,pa kak ce to izgledat bolje krivi zubi nego malo zeljeza u ustima
...e i onda sam navrsila 18 i izgubila pravo da dobijem aparatic preko socijalnog...i naravno dobila zelju da ispravim zube
...pa me zanima kolko to kosta, dal onaj bijeli kosta puno vise od onog srebrnog...i tak...kakvog ti imas,kak cesto moras na pregled,higijena i slicno...znam da cu to sve saznat kad dodjem ortodontu al vise mi se svidja dobit informacije iz prve ruke hvala unaprijed...
zadie is offline  
Old 05.06.2003., 23:08   #8
iggix
Registrirani korisnik

Ja sam nosila fiksni aparatic godinu i pol. Toliko je bilo planirano, no zubar je to htio produzit na tri godine. Lijepo sam ga zamolila da mi to cudo skine s zuba, jer cu poludit. I skinuo ga, dao mi gumu (neka vrsta mobilnog aparatica) koju nosim samo po noci. I tu gumu nosim pune cetiri godine.
Sve na svom mjestu, zadnji put mi je rekao kako gumu ne moram stavljat svaku noc.

Dok sam imala aparatic nije mi smetao zbog izgleda, vec zbog glupih zica koje bi se svakih malo (nakon zatezanja zubar ih potkrati, ali zubi se opet pomijeraju) zabadale u obraze. Ludila sam zbog toga.....Stavljala i silikon, ali ne mozes to po danu nosit. A ne mogu ni svaki drugi dan dobit termin kod zubara.....

Ciscenje je bilo najbitnije. Ja sam cak i zvakace zvakala. No, cistila sam i flosala zube pet - sest puta dnevno.

Prvih par dana nakon zatezanja sam uvijek imala neugodan osjecaj, nesto na rubu bola. U pocetku sam imala i glavobolje (jer sam morala vaditi dvije gornje petice) - sve se jako brzo pomijeralo, a rane josh nisu bile zarasle. Kasnije je bilo puno lakse.

Sada imam (zamalo zaboravila)jednu zicu na unutarnjoj strani donjih zuba. Zalijepljena je za zube i uopce mi ne smeta. Nju cu vjerojatno nositi josh par godina, jer gumu za donje zube ne prave.

I nije mi zao niti jedne neprospavane noci. Zadovoljna sam s rezultatom.
iggix is offline  
Old 05.06.2003., 23:16   #9
iggix
Registrirani korisnik

Joj, zaboravila sam napisati: nosite OBAVEZNO flos ili cetkice sa sobom. Jednom sam ga zaboravila na svirci od nekih frendova. I u dvorani su sve castili s kroketima (unutra sitno mljeveno meso, piletina...). Cim sam zagrizla u to shvatila sam da ODMAH moram u WC ocistit zube, jer sve to meso je visilo po aparaticu poput one trave po granju u mocvarama.....I u WC - u skuzim kako u torbi nema flosa! Ne mozes s vodom to ocistit, ne ide niti noktima........ Cijelu noc sam se smjeskala i pricala s rukom na ustima. Joj.....Kad se sjetim toga pocnem se preznojavati.... FUJ!
iggix is offline  
Old 06.06.2003., 00:01   #10
dora
vrag u selu

dora Avatar

Quote:
zadie kaže:
dora nazalost ne mogu ti pomoci posto se tek spremam stavit to cudo...al mozda mozes ti meni nosila sam ko klinka mobilni aparatic koji nije napravio apsolutno nista...odustala sam nakon godinu i pol i ko tupavoj teenagerici nije mi padalo na pamet stavljat fiksnu zeljezariju u usta,jer,ne,pa kak ce to izgledat bolje krivi zubi nego malo zeljeza u ustima
...e i onda sam navrsila 18 i izgubila pravo da dobijem aparatic preko socijalnog...i naravno dobila zelju da ispravim zube
...pa me zanima kolko to kosta, dal onaj bijeli kosta puno vise od onog srebrnog...i tak...kakvog ti imas,kak cesto moras na pregled,higijena i slicno...znam da cu to sve saznat kad dodjem ortodontu al vise mi se svidja dobit informacije iz prve ruke hvala unaprijed...

Evo ovak...

Cijena je 2 500 DM za onaj metalni ("srebrni"). Ja imam bijeli i za njega nadoplatis jos 500 DM.

Svaka 3 tjedna ides na kontrole.

Higijena - strava jedna. Ja imam 3 vrste cetkica i konac da bi oprala zube. Prestrasno nesto. Odmah ti zubar kaze npr. da ne smijes gristi voce (tipa jebuke), glodat meso isl...

Sam aparat ti radi ranice po obrazima i usnicama... prekrasno.

Unaprijed preporucam ti da si fakat dobro razmislis!!! Ja osobno ovaj aprat ne bi nikom zivom preporucila.

Ako imas stvarno katastrofalnu deformaciju zuba, odi, ali ako je nekaj zanemarivo - NE IDI!!! Moj savjet.
dora is offline  
Old 08.06.2003., 01:46   #11
jova1
Registrirani korisnik

ajde i ja da se ubacim

dakle nosim godinu dana, zadovoljan sam i mislim da je to jedna od pametnijih odluka koje sam doneo u zivotu
doktor kaze da treba jos najmanje sest meseci, meni nije problem ako treba jos godinu dana

sto se tice malog bola koji nastaje posle zatezanja, meni je to bas cool osecaj
jedem sve, ali ne kako hocu, mora se paziti malo ali to nije problem, jednom sam cak uspeo da progutam parce te metalne zice, bila mi je frka ali rekose doktori da ce to da se rastvori u zeludacnoj kiselini, i evo ziv sam i dalje

da vidimo prednosti i mane
mane:
- mali problem kod prehrane, vise vremena odlazi na higijenu
- zezanje od strane drugova (ovo vazi samo za mladje od 13)

prednosti
- lep osmeh, dobar feeling, samopouzdanje
- zdravlje, pravi i zdravi zubi mogu da uticu i na mnoge druge stvari npr krvnu sliku
- pravilna konstitucija vilice i lica, pravilno zvakanje hrane zubi su prvi organ u sistemu organa za varenje

kad bi me neko pitao da li da stavlja to cudo svakako bi rekao - da
jova1 is offline  
Old 08.06.2003., 21:44   #12
zadie
Registrirani korisnik

...dora thanks...nije bas ohrabrujuce al dobro je sve to znat...nije da ne bi mogla prezivjet da ne izravnam zube al znam da cu se puno bolje osjecat kad to rijesim...jedino mi je cijena (kaj stvarno 2500+500 DM?? uzas...), al kad mi to stave necu moc jest pa cu na hrani zasparat a mozda i skinem koju kilu i jos bum imala zube ko ovaj smajli

...jova hvala ohrabrujucem postu nije ni cudno da se krvna slika popravi kad tolko zeljezo gutas
zadie is offline  
Old 08.06.2003., 22:50   #13
dora
vrag u selu

dora Avatar

Ak mislis da bus se osjecala bolje - go for it!!!

Istina, zubi ti buju zgledali krasno, u to nema sumnje, ali pripremi se na to da to moze potrajati dosta dugo (samo nosenje fiksnog, a onda mobilnog...) sto je dost iritantno... bar meni...

Svaka tri tjedna kad idem zubaru dode mi da ga:

...iako, mozda je problem u meni, nisam dovoljno strpljiva...
dora is offline  
Old 12.06.2003., 07:26   #14
blanka
Pacijent

U vezi cijene - onih 2500 dm-a je malo tu mač, to su vjerojatno cijene u Zagrebu. Imaš odličnog ortodonta u Čakovcu - Slavko Delladio tel. 040/897-066. Cijena srebrnog aparatića je 8000 kn na šest čekova, a bijelog 10 000 kn, jedini problem su kontrole ako ti je predaleko. Ja ga nemam, ali ga namjeravam staviti

Old 12.06.2003., 10:15   #15
dora
vrag u selu

dora Avatar

Quote:
blanka kaže:
Ja ga nemam, ali ga namjeravam staviti
dora is offline  
Old 12.06.2003., 22:21   #16
zadie
Registrirani korisnik

...blanka nazalost, predaleko mi je...al cula sam danas od zubara kojeg znam da srebrnog mogu dobit i po 4 000kn! uglavom, raspitat cu se jos...nije mala stvar instalirat zeljezariju u usta
...i ajd jedno "djetinjasto" pitanje vama s aparaticima...kak se ljubit s tim?
zadie is offline  
Old 12.06.2003., 22:45   #17
Chloe
the chloenator

Quote:
zadie kaže:
al cula sam danas od zubara kojeg znam da srebrnog mogu dobit i po 4 000kn!

Di to, di to??
Chloe is offline  
Old 12.06.2003., 22:52   #18
zadie
Registrirani korisnik

Quote:
Chloe kaže:
Di to, di to??
javim kad saznam detalje
zadie is offline  
Old 14.06.2003., 14:08   #19
326
Registrirani korisnik

326 Avatar

Quote:
zadie kaže:
al cula sam danas od zubara kojeg znam da srebrnog mogu dobit i po 4 000kn!
2500 dm je fakat previše

poznam ortodonticu koja obični fiksni radi za 6000 kn (uračunate sve kontrole). ako nekog zanima, nek se javi na pm

nego, kud ste svi navalili na fiksne? oni se koriste kod težih slučajeva, u većini slučajeva je mobilni dovoljan. a nakon skidanja fiksnog ionako neko vrijeme morate nositi mobilni. btw, mobilni su nekoliko puta jeftiniji
326 is offline  
Old 16.06.2003., 13:17   #20
blanka
Pacijent

4000 kn je, pretpostavljam, cijena za jednu čeljust

Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Zatvorena tema

Tematski alati
Opcije prikaza

Pravila postanja