Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.06.2003., 14:39   #1
čatarunga

samo će poznavatelji ove igre i jezikoslovci znati da se iza riječi čatarunga krije iliti znaći šah.

Povijest šaha stara je oko dvije tisuće godina. Prve šahovske partije odigrane su u Indiji. Tada se šah zvao čatarunga što doslovno znači "četverodjelni", a predstavljao je borbeni raspored indijske vojske. Vojsku raspoređenu u četiri djela sačinjavali su slonovi, borna kola (ili lađe), konji i pješaci. Njima su bili pridodati kralj i vojskovođa, današnja kraljica (dama), koja se radi veće sigurnosti nalazila u sredini trupa.

O postanku šaha postoji više legendi, ali je najrasprostranjenija priča o mudracu Sisi Ben Dahiru i mladom kralju Šahramu koji je bio tiranin i tlačio narod. Da bi poučio kralja kako se bez naroda ne može vladati, Sisa Ben Dahir je izumio igru šah i pokazao kako i najslabija figura - pješak može odlučiti ishod bitke na 64 polja i donese pobjedu. Kralj je brzo naučio pokretati figure i oduševio se igrom, a modracu je ponudio da izabere nagradu kakvu god želi.

Sisa Ben Dahir zatražio je od kralja prividno skromnu nagradu: da mu isporuči onoliko žita koliko se dobije kada se na prvo polje šahovske table stavi jedno zrno, na drugo dva, na treće četiri itd. na svako naredno polje dvostruko više nego na prethodno. Kralj je pomislio da se radi o beznačajnoj količini, pa je predložio mudracu da promjeni želju i zatraži nešto vrjednije. No, on je ostao pri svojoj želji. Kasnije, kralj je bio vrlo iznenađen kada su mu rekli da u cijelom svijetu nema toliko žita da bi se moglo udovoljiti želji Sise Ben Dahira. To je količina od 18.446.744.073.709.551.615 zrna, odnosno 18 biliona mjerica žita.

Kao uspomena na ovaj događaj, kaže legenda šahovska polja se u Indiji nazivaju "kohtazara" što znači ambar.

Ima li među vama, dragim forumašima ljubitelja čatarunge?
O, kako bi volio da ima.

a4...
__________________
Free your mind and your ass will follow!
velemajstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2003., 20:47   #2
Svi su čuli za tu priču, proći će te... Te istočnjačke Shamballa gluposti me nisu nikad zanimale.
obelix is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2003., 20:55   #3
Quote:
obelix kaže:
Svi su čuli za tu priču, proći će te... Te istočnjačke Shamballa gluposti me nisu nikad zanimale.
ti si samo ljubomoran zato sto neznas igrati sah
..
neznam ni ja ali voljela bih da znam i divim se onima koji znaju
tequila is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2003., 22:13   #4
mogao bih te ja naučiti igrati šah.


To je tako lijepa i duboka i misaona igra, kroz koju se na neki način i naučiš razmišljati...
__________________
Free your mind and your ass will follow!
velemajstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2003., 11:17   #5
Quote:
velemajstor kaže:

To je tako lijepa i duboka i misaona igra, kroz koju se na neki način i naučiš razmišljati...
i ne samo to..
- mislim da moras imati dosta strpljenja
- biti dobar u analiziranju stvari/situacije
- biti dobar u analiziranju svog protivnika (imati predodzbu o njegovom sljedecem potezu)
i milijun drugih osobina (koje ja ne posjedujem) i zato se stvarno divim kad je netko dobar u sahu.

off: ja znam igrati Poker ko velika
tequila is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2003., 12:48   #6
za analizu jedne šahovske partije ponekad su potrebi i sati, a što reć onda za nekoliko tisuća partija koje sam ja analizirao i nekoliko stotinatisuća što sam ih odigrao(što na netu, što u klubovima, na turnirima, sa frendovima).

Ima jedan čovjek koj je naslijepo odigrao (istovremeno) 60 partija i više od pola je pobjedio, pa si zamisli kakav je to izvježban um, e to šah stvara, kreativan, dinamičan i mislilački um.

Dakle čatarungu bi preporučio svima...
__________________
Free your mind and your ass will follow!
velemajstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2003., 18:46   #7
je, ali problem saha je sto naucis razmisljati dvodimenzionalno.
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2003., 20:57   #8
Problem


najveći problem šaha je u vremenu u kojem živimo. Danas je šah Out of Time. Iako ga i sam vrlo dobro igram i zaljubljenik sam u brzopotezni (5 min.) i slažem se sa Vele... da razvija misli i osjećaje u čovjeku šah je izgubio svoj sportski duh. Kroz kompjuterizaciju još i više. Danas postoje programi koji su u stanju analizirati partije šaha u zadnjih 150 godina u 10 min. rada procesora i čovjek im sa svoim umom nije dorastao (šah je ipak samo kombinatorika).
Tu bitku je mašina ipak dobila. Superiorna je u odnosu na čovjeka(bez obzira na farsu sa IBM i Kasparovom).
__________________
Omnia vincit amor et nos cedamus amori
preatorian is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2003., 22:18   #9
Quote:
"Ubuduće, najpopularnija takmičenja u šahu biće između čovjeka i mašine" - Gari Kasparov
Što se samome njemu i dogodilo. Slažem se da je mašina močnija od čovjekova uma, ali zar je to bitno? Makar nema večeg gušta nego pobjediti mašinu, znam to iz osobnog iskustva, ali za to su potrebni dani i dani i partije i partije protiv iste mašine dok joj se ne nađe slaba točka. Isto tako Gary Kasparov je jednom rekao da borbu protiv kompjutera možete zamisliti kao put kroz rijeku, upočetku su to brzaci i velike borbe, a pobjeda dolazi kada se dođe u mirnije vode.
Za mene šah nije izgubio svoju duhovnost jer ja mašine ne smatram duhovnim bićima, nego programima koje je čovjek napravio.
Dakle čatarunga(čanturanga) je duhovni sport u kojem se razvijaju mašta, objektivnost, logika, brzo razmišljanje i kombinatorika, ali i odlučnost i odgovornost!!!
__________________
Free your mind and your ass will follow!
velemajstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2003., 02:30   #10
da te pitam, zasto ne kazes jednostavno šah? drugo, šah uistinu jaca mnoge covjekove osobine, no s druge strane, pretjerano ufuravanje u sah uklanja sposobnost covjeka u osobinama koje nisu odlika stroja? A to su one osobne koje covjeka cine covjekom.
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2003., 16:27   #11
Smile a4..?

ah krasno!

pozdrav velemajstore,
konacno se netko dotakao te prekrasne igre u kojoj se sukobljavaju figure koje prestavljaju razlicite arhetipe...
vjecni sukob dualiteta unutar ove prirode
na horizontalnoj ploci aktualne manifestacije...

sukob u kojem nema pobjednika, jer taman kad ste mislili da ste pobjedili, nadvladali, pocinjenovi krug, nova igra, nova polarizacija. vjecno kolo radjanja i smrti. novo uranjanje monade u aktuelni trenutak ocitovanja i nova pozicija na ploci nasih zivota. ovdje i sada.

nesto sto se nikad nije ponovilo
i sto se nikada vise nece ponoviti.

momenat jedinstven lijep i neponovljim kao sto smo uostalom i mi sami.

jedna drevna igra, koja se ponavlj aod kad je svijeta..,
igra u kojoj pobjedjuju jedino oni koji nadvladaju sami sebe i pocnu uzivati.., ne u pirovim pobjedama, nego u ljepoti samoj.

kako same igre, tako i cijele kreacije ciji mikrokosmicki odslik ona predstavlja, evo..bas tu pred nama, na nasem stolu.

a mi smo tu da kroz igru ucimo,
kako o nasem protivniku
tako i o sebi samima.

p.s.
pomalo neobican pocetak, lici mi na Crabovo otvaranje, hmmm, pa dobro:

1. a4 e5;
2. ...

Porto is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2003., 08:31   #12
a4? hehe, fulah tipku! (tko se još tako otvara?)

mislio sam reći e4

1 e4 e5;
2

jel vrijedi tako prijatelju? drago mi je da sam našao srodnu dušu!
__________________
Free your mind and your ass will follow!
velemajstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2003., 08:39   #13
Ja doma imam kariranu koshulju, pa kad me svrbi, samo kazem "zheno, pocesi me na g-4"

-istocno od jaja-
__________________
[size=1]-Bljog-
-Watashi!i!i!i- is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2003., 08:39   #14
Thumbs up

štima velemajstore!

pa mogli bi ovdje i nastaviti partiju i usput onako malo filozofirati tako da ljudi vide sta sve moze covjek nauciti o sebi i o partneru iz samo jedne jedine partije saha!

ako koliko li ih je samo pred nama, kako ovih na tabli tako i onih zivotnih...

Porto is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2003., 09:30   #15
štima prijatelju jedino si zaboravio odigrati potez, hehe!

Da li će ovo biti prva i povijesna partija šaha odigrana na forumu?
ovo ljeto kad sam bio na moru sam izradio nekoliko figura od mahagonija, mogu se pohvaliti da su jako lijepo ispale. Sad sam u pripremi izrade table.
__________________
Free your mind and your ass will follow!
velemajstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2003., 10:51   #16
Lightbulb

pa odigrao sam:

e5!

dakle pisemo 1. e4 e5;

ti si na potezu...

igramo otvaranje s jednom figurom, ne?
inace i ja trazim sahovski stolic...
a ovih dana sam cak poceo razmisljati da ga sam napravim od keramike: dvije nijanse teracote.... fino bi se uklapao u moj zen balkon
kad maknem figure na policu, ljepo na njega stavim bonsai drvce.

i jos kad napravim unikatne figure teracota ratnika!

svaki zaljubljenik u sah bi jednom trebao sam izraditi sahovsku garnituru bas kao sto i oni koji se bave tarotom izradjuju svoj tarot deck!
Porto is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2003., 10:58   #17
Osim drvenog šaha što ću si sam napraviti volio bi imati i jedan porculanski sa prozirno bijelim i boje neba plavim figurama, a ispod šaha perzijski sag, da se slučajno koja figura nebi razbila ukoliko pade na nj.

2 ... k f3

igraš li u kojem klubu ili samo za gušt?
__________________
Free your mind and your ass will follow!
velemajstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2003., 11:34   #18
Smile

hmmm, za one koji ne znaju, Ruy Lopezovo otvaranje koje upravo igramo je jedno od najcescih otvaranja u sahu...igra se od pocetnika do velemajstora i pruza mnostvo varijacija na temu...izvan engleskog govornog podrucja, dakle i kod nas, poznata je jednostavno kao

Spanjolka!



Dakle prolazite pored taksista na stajanci, mozete im, onako u prolazu spustiti ovlas kibicirajuci, onako s visoka.., bah, spanjolka... (napomena: nemojte to ni u kojem slucaju napraviti ako igraju na haubi spanjolskih auti kao sto je npr. "SEAT" jer mozete pobrati samarcinu op.a.)

A posto je moj deda koji me naucio sah ( i ubrzo je to zazalio jer sam ga poceo razvaljivati sa 5 godina) volio J.F.K.-a jedini logican odgovor bi bio: Ich bin ein Berliner!

dakle:

1. e4 e5;
2. kf3 kc6
3. ...
Porto is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2003., 11:45   #19
ostao sam ti duzan odgovor, naime ne igram sah po klubovima...igram iz gusta.
ko klinac sam nesto malo prtljao pod palicom Vlaste Macek to bi bilo sve... i naravno moj najveci uspjeh: ekipni prvak 1. beogradske vojne oblasti

kad smo vec poceli s konjima, jer znate zasto su zene u globalu losiji sahisti ? pa zato jer, kao i uostalom sve u zivotu, shvacaju jako ozbiljno, pa tako i najobicniju sahovsku partiju.

samo zeni moze pasti na pamet misao:

Ljubav je poput saha..,
uvjek te zajebe neki konj!

Porto is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2003., 11:47   #20
Samo kibiciram, a kakav bih bio kibic kad bih držao jezik za zubima.

Za početak mala napomena. Mislim da je Velemajstor previdio da se ovdje na forumu igra jedna jako stara igra. dapače igra od koje je i nastao šah, a da bi se razlikovale u šahu je uvedeno vremensko ograničenje. U ovoj forumskoj igri igrači gambite, koji su najobljubljeniji, nazivaju u većini korektno po vlastitom niku. Zanimljivost ove vaše igre je u tajni koja će se kad tad morati otkriti. Da li je gambitni potez odigran prije e4 ili tek slijedi?

U svakom slučaju navijam za igru!

__________________
Do čitanja
slavko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:57.