Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.03.2006., 14:24   #1
Intolerancija laktoze / nepodnošenje laktoze

ej ljudi!
ima li još netko s ovim problemom?
je li netko od vas slučajno probao enzime laktaze Milk Gestant od Twinlaba?
Ja se ne usudim probat jer mi je od laktoze jako loše.
Ima li možda negdje mlijeko bez laktoze?
lyr@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2006., 16:27   #2
Meni je bilo lakse izbaciti mlijeko ih prehrane, osim u kavi. Ionako ga ne volim, stovise gadi mi se otkad znam za sebe.

Inace, mislim da postoji mlijeko bez laktoze, jedino ne znam jel ga ima kod nas.
Nisam bas bila od neke pomoci.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2006., 16:31   #3
pa, ono, sojino i rizino mlijeko su bez laktoze...

samo nemoj probat pit kavu sa sojinim mlijekom
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2006., 16:59   #4
Naviknes se i na toMeni je i ta opcija prihvatljivija nego biti bez kave.

lyra,kako podnosis jogurte?
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2006., 17:38   #5
odustala sam od svega mlijecnog pa i od jogurta jer bi ponekad od bolova padala u nesvijest. a sto se tice kave, moram priznat da je bas i ne volim tako da mi to nije neki problem.
ja pijem alpro soja mlijeko s dodatkom kalcija, nije toliko lose. oni imace imaju i sladolede, jogurte i slicne stvari od soje jedino to u nasim ducanima nikad nisam vidjela. Je zna mozda netko gdje toga ima?
e da, jel probao netko mozda zobeno mlijeko?
lyr@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2006., 18:47   #6
ja imam taj problem, oduvijek. Ne pijem ni mlijeko ni jogurte ni ništa mliječno.
Pijem to Alpro od soje s kalcijem, izvrsno mi je i ono sojino s dodatkom badema i lješnjaka Nekad davno je u DM-u bilo za kupiti jogurta od soje i to mi je bilo izvrsno al toga već jako dugo nema. Probala sam i zobeno i rižino mlijeko, ok je kad se malo navikneš.
Kikica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2006., 18:49   #7
Quote:
lyr@ kaže:
odustala sam od svega mlijecnog pa i od jogurta jer bi ponekad od bolova padala u nesvijest
Jesi sigurna da je samo intolerancija laktoze u pitanju? Btw-vecina ljudi koji imaju intoleranciju na laktozu mogu konzumirati jogurt.
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2006., 19:07   #8
Quote:
Jesi sigurna da je samo intolerancija laktoze u pitanju? Btw-vecina ljudi koji imaju intoleranciju na laktozu mogu konzumirati jogurt.
ma ja samo lose podnosim bol pa me uhvati panika i tako...
a sto se tice jogurta, znam da je u njemu laktoza uglavnom razgradjena pa sad skupljam hrabrosti da to probam jest.

ima li netko da mu smeta jogurt?

Quote:
Nekad davno je u DM-u bilo za kupiti jogurta od soje i to mi je bilo izvrsno al toga već jako dugo nema
E da, u mercatoru imas za kupit pudinge od soje - cokolada, vanilija i karamel i meni su odlicni.
Nisam nikad probala te jogurte ali nadam se da ce se i kod nas malo popravit ponuda proizvoda od soje
lyr@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2006., 19:11   #9
Kako se snalazite u restoranima, pekarama, menzama i slicnim mjestima gdje uglavnom nije istaknut sastav proizvoda?
Cesto cak ni u ducanima deklaracije nisu potpune pa npr. napisu u sastavu cokoladni preljev ali ne pise sastav tog istog preljeva
lyr@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2006., 19:52   #10
Quote:
lyr@ kaže:
ej ljudi!
ima li još netko s ovim problemom?
Ima. Ja se nosim time tako da ne konzumiram mlijeko i mlijecne proizvode... Ajd, pojedem tu i tamo burek, al mi od toga nije osobito lose, malo sam napuhnut...

Quote:
lyr@ kaže:
je li netko od vas slučajno probao enzime laktaze Milk Gestant od Twinlaba?
Ja se ne usudim probat jer mi je od laktoze jako loše.
Zasto se ne usudis probat? Laktoza ti smeta bas zbog toga sto ti tijelo ne proizvodi dovoljnu kolicinu enzima laktaze koji sudjeluje u razgradnji laktoze. Dakle, uz laktazu ne bi trebala imati osobite probleme s konzumiranjem mlijeka. Jel to ucinkovito u praksi - nemam pojma, necu ni probat jer mlijeko ne smatram zdravom namirnicom, a to nesto malo mlijeka, odnosno laktoze sto ga ima u cokoladi, bureku i sl. mi ne smeta osobito. Ajde, budi nam pokusni kunic! Kusaj tu laktazu!
MaxB is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2006., 20:43   #11
Znam za pudinge od soje, to mi mali tamani ko lud
Ja ne podnosim jogurt, meni se na miris jogurta diže želudac (bila je zanimljiva slika kad me opeklo sunce pa me muž htio namazati jogurtom )
Šteta da nema tih sojinih jogurta, jel vidio to neko u Austriji možda?
Quote:
Kako se snalazite u restoranima, pekarama, menzama i slicnim mjestima gdje uglavnom nije istaknut sastav proizvoda?
Teško. Najgore kad mi podvale mliječno pecivo ili kruh Ili smoki na kojem ne piše da je s okusom sira a otvorim ga u busu i uvalim u usta
Kikica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2006., 22:29   #12
Sojini jogurti imaju malo specifican okus.

Jos uvijek mi je ova prica s intolerancijom i strasnim bolovima nategnutaNadam se da si obavila dijagnostiku,da nije negdje drugdje problem.


A nikom nije palo na pamet da cokoladni preljev ima u sebi mlijeka,pa da ga po defaultu izbjegava.Pogotovo u menzama,pekarama i sl.
Ako nema mlijeka,glutena,kikirikija i statijaznamcegasvene onad to obicno pise.Jasno i glasno I kosta puno vise.
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2006., 22:51   #13
Quote:
A nikom nije palo na pamet da cokoladni preljev ima u sebi mlijeka,pa da ga po defaultu izbjegava.
Pa nije bas to da uvijek ima mlijeka u tome, ima dosta slucajeva da su sastojci nekakva cokolada(nema mlijeka ako je crna) ili kakao i biljne masti. Ali slazem se da to obicno kosta puno vise. Jedno vrijeme je bilo za kupit u superkonzumu nekakva kinderlada koja je bila iz organskog uzgoja i nije sadrzavala ni laktozu ni gluten i takve stvari ali je jedno pakiranje od 350 grama kostalo oko 50 kn Probala sam to i nije lose, ali na zalost su je povukli iz prodaje, valjda nitko to nije kupovao...

Quote:
Sojini jogurti imaju malo specifican okus.
Kad se jednom naviknes na soju nije toliko strasno, ali je preskupo!!!!!!!!! Litra sojinog mlijeka dodje nekih 15 kuna
lyr@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2006., 22:58   #14
Imas u dm-u po 12. Kinderlada koju spominjes je najvjerojatnije Carobella,ima je u ducanima zdrave hrane.

Ako ti stvarno nesto smeta,onda izbjegavas u sirokom luku sve sto mozda ima taj sastojak.

Stvari za alergicare kostaju,vani nesto manje nego kod nas.
A sad zamisli da si uz sve to i celijakicar Ili da imas malo dijete koje ima alergiju na mlijeko,ne intoleranciju.
Od intolerancije jos nitko nije umro napuhanost i proljevi na stranu.
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2006., 23:08   #15
Quote:
Imas u dm-u po 12. Kinderlada koju spominjes je najvjerojatnije Carobella,ima je u ducanima zdrave hrane.
Thanx Noemi!
i definitivno se slazem s ovim u vezi alergije i intolerancije.
lyr@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2006., 23:41   #16
Nemam taj problem, ali znam da u Italiji ima cijeli niz takvih proizvoda pod nazivom Valsoia.
__________________
Nemoj se čudit, anđele..Što neću te prepoznati. Ako te sretnem bilo kad i bilo gdje...S tobom neću
V&L
Kyra is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2006., 20:26   #17
mi ti to doma imamo svi. (toplo ne mogu nikako.) Plus neke bedaste alergije. Jogurt se da napravit od kozjeg mlijeka. Sir isključivo ovčji. Sojino, raženo i rižio mlijeko su bljak. Jedno vrijeme ga nismo konzumirali uopće, sad malo, sa 0,9.
Još nešto, alergija se može manifestirati kroz anemiju, a i plućne alergije su povezane s mlijekom.
flekica35 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2006., 21:14   #18
Hej, danas sam u Billi vidjela Alpro soja pudinge. Vanilija i čokolada.
__________________
Nemoj se čudit, anđele..Što neću te prepoznati. Ako te sretnem bilo kad i bilo gdje...S tobom neću
V&L
Kyra is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2006., 00:07   #19
Quote:
lyr@ kaže:
je li netko od vas slučajno probao enzime laktaze Milk Gestant od Twinlaba?
Ja se ne usudim probat jer mi je od laktoze jako loše.
Laktoza je secer u mlijeku koji moze biti problematican osobi koja u svojoj sluznici crijeva nema laktazu - enzim koji laktozu razgradjuje.

Kod ljudi s intolerancijom laktoze (smanjena kolicina laktaze ili potpuni nedostatak laktaze u sliznici crijeva) pomazu:

- tabletice laktaze

- mlijeko u koje je unaprijed dodana laktaza, pa je sav secer razgradjen u glukozu i galaktozu (dakle mlijeko bez laktoze)

- potpuno izbjegavanje mlijeka.

Neki ljudi toleriraju sir i jogurt, neki ne.

Sojino "mlijeko" je dobra zamjena. Pogotovo ako ima dodanog kalcija (u zadnje vrijeme vecina marki sojinog mlijeka trudi se dodati kalcija ekvivalentno mlijeku).

Ponekad kao zamjena mogu posluziti: rizino "mlijeko", bademovo "mlijeko".

Ove zamjene su relativno manje masne od pravog mlijeka, sadrze adekvatnu kolicinu proteina (sojino mlijeko nesto vise, bademovo i rizino manje), ali cesto imaju veliku kolicinu secera i dodatnih okusa. postoje razlozi za izbjegavanje tih dodataka. Ako covjek moze naci (i naviknuti se ) na sojino mlijeko s manje secera, korisno je.
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2006., 00:21   #20
Ja pijem Alpro Soja Drink Natural i to mi je skroz ok. Ima secera, ali smeđeg. Probala sam i varijante bez šećera ali nisu me baš imresionirali...
Sto se tice drugih proizvođača, uglavnom mi se nije svidjelo ništa osim SchneeKope sojinog mlijeka, to mi je još bolje od ovog Alpro ali ga više ne mogu nigdje nać pa ako netko slučajno znat gdje toga ima za kupit neka javi....
Probala sam i rizino mlijeko, ali moram priznat da mi se to stvarno nije svidjelo.
lyr@ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:35.