Forum.hr

Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija
Korisničko ime
Lozinka

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Zatvorena tema

Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.02.2009., 12:00   #6681
blue bird
YouMustRunToStayInPlace

blue bird Avatar

Registracija: Dec 2005.
Quote:
Adura kaže: Pogledaj post
http://www.alevibektasi.org/xalevis1.htm

O Bogu
“You and I are God.”

O duhovnim bicima
However, many Alevis do not believe in these supernatural beings and say something like, “Satan is simply the selfish desires (nefis) within you.”

O 'originalnom' Kuranu
Most Alevis believe that the original Kuran stated clearly that Ali, Muhammed's cousin and son-in-law, was to be the Prophet's successor, that is, God's vice-regent on earth, or caliph (veli, halife). But most claim that the parts of the original Kuran related to Ali were taken out by his rivals.

O jednakosti Muhammeda i Alija
As we shall see later, many Alevis equate Muhammed and Ali, and use the single name Muhammed Ali for this personality.

O drugom svijetu
As stated above, Alevis do not accept the idea of a hard-faced God judging man based on how he has performed his religious duties during his life on earth. No Alevi I have met or read about believes in a literal hell where souls will burn eternally. Nor do they believe in a heaven which will be filled with pleasures like wine and women for men who have been religious on earth.

O shehadi i dodavanju uz shehadu necega cega u njoj nema.

It is taught that saying the creed, “There is no God but Allah and Muhammed is the apostle of God” is required of any person who wants to be a Muslim. This confession contains the twin doctrines of God and the last prophethood of Muhammed. Some Alevis will add this statement to the creed: “Ali is the vice-regent (veli) of God and Ali is the trustee (vasi) of Muhammed.”

O odnosu spram pet dnevnih namaza(molitvi)

Almost no Alevi practices ritual prayer five times a day or goes to a mosque (cami) for the prayer service at noon on Fridays. These are simply not Alevi religious customs.

O Kabi

“My Kaaba is a human being.”

O tome kako ne klanjaju ali imaju 'svoje' obrede (unosenje obrednih propisa u korpus vjere, a da pri tom to nije doslo sa Poslanikom jeste bidat-novotarija)

Even though Alevis do not go to mosques or practice ritual daily prayer, they do hold corporate worship in a service called an assembly meeting (cem or ayini cem).

O Postu

Alevis who fast generally do not observe their major fast for 30 days during the month of Ramazan

O Hadzu

Visiting Mecca is not an Alevi practice. However, visiting (ziyaret) and praying (dua) at the tombs (türbe) of Alevi-Bektashi saints is quite common.

Ponovo o jednakosti Muhammeda i Alija

Ali is equal to Muhammed in enlightenment and authority.

ima toga josh, da se covjek zapita a sta to alevije-bekstijasije imaju zajednicko sa Islamom?

Suma sumarum, kljucni principi Alevizma:

* Ljubav i respekt prema svim ljudima ((“The important thing is not religion, but being a human being”)

* Tolerancija prema drugim religijama i etnickim grupama (“If you hurt another person, the ritual prayers you have done are counted as worthless”)

* Vrednovanje rada i ljudi koji rade ("The greatest act of worship is to work”)

...zbilja prestrasno...eto nesrece, mislili kao i Ataturk i bili mu velika podrska...

Osim toga, da li su i Shia onda muslimani, evo recimo ni mole samo 3x a ne 5, vjeruju u dolazak Mahdija, Ali im je na ravnoj nozi sa Muhamedom? Sta su oni? Ili Ismailisi ili Ismaili Druze koji se sastaju u cetvrtak, a ne u petak, monogamni su?

To je kao da katolik kaze da pravoslavni ili protestanti nisu krscani...

Cudna je ovo tekija, ovdje sufizam zapravo nije dobrodosao... kad kad Alevi kazu, ovo sto si prenio primjerice:
“You and I are God.”

tada jedan Rumi, nema vise nikakvog smisla:

I died as mineral and became a plant,
I died as plant and turned to animal.
I died as animal and became man.
What fear I, then, as I cannot diminish by dying?
Once when I die as a human, I'll become an angel,
and I shall give up angelhood,
For Not-Being, 'adam, calls with an organlike voice:
"verily we are His, and to Him we return!" (Sura 2/151)

kao sto bi to Ibn Arabi rekao:

"... the existence attributed to the created thing is the Being of God, since the possible has no existence. However, the essences of the possible are receptacles for the manifestation of this Being... For the verifiers it has been established that there is nothing in Being but God"...."Podigni kamen i pronaci ces mene"...tko ima oci, vidjet ce...tko ima usi cut ce...

...ili:
O Marvel! a garden amidst the flames.
My heart has become capable of every form:
it is a pasture for gazelles and a convent for Christian monks,
and a temple for idols and the pilgrim's Kaa'ba,
and the tables of the Torah and the book of the Quran.
I follow the religion of Love: whatever way Love's camels take,
that is my religion and my faith.

Gnoza je postojala oduvijek, kao potraga za istinskim znanjem o pravoj prirodi covjeka i njegovoj relaciji sa svijetom u kojem zivi, univerumom...kao i zakljcak do kojih su mnogi dosli i koja je suma misticnog iskustva: 'One is Many - Many is One'...za razliku od prakse lisene duhovnosti i supstance...
Old 17.02.2009., 12:52   #6682
Rufaija
guest321

Registracija: Apr 2007.
može li neko nabrojati koji tarikati se svrstavaju u alevijske tarikate (ima u onom članku)?
Rufaija is offline  
Old 17.02.2009., 13:18   #6683
Rufaija
guest321

Alevijski tarikati:

"Isto tako taj pojam se odnosio i na sufijske tarikate koji su preko duhovnog lanca povezani sa Hazreti Alijom. Tako da su se tarikati Džilvetija, Džerahija, Halvetija, Rifaija i Kadirija smatrali Alevijskim."

prema tome, moramo suziti pojam "alevija", jer alevije o kojima se ovdje govori su dio Alevija. zatim, pitanje je od tih alevija, koji su istinske bektašije. iz onog članka koji sam stavio vidjelo se da je hadži Bektaš poštivao šerijat, i poznavao ga. jesu li dakle ti koji tvrde da su "bektašije" zaista Bektašije. ima ključ da se provjere stvari. ako neko kaže da je Alevija - sljedbenik hz. Alije, odmah da vidimo radi li on ono šta je hazreti Alija radio. ako radi, o.k. , ako ne radi, onda je on sebi prisvojio ime "alevija". onda da kažemo "u toj skupini ima vjerovanja ....", i na kraju ćeš doći do zaključka da te "alevije" nisu Alevije. bez ove distinkcije, ispade samo neke grupe, ili grupa, koje sebe smatraju alevijama su Alevije, a vidi se da to nije tako.

Zadnje uređivanje Rufaija : 17.02.2009. at 13:25.
Rufaija is offline  
Old 17.02.2009., 14:25   #6684
Adura
Registrirani korisnik

Adura Avatar

Registracija: Dec 2002.
Quote:
Suma sumarum, kljucni principi Alevizma:

* Ljubav i respekt prema svim ljudima ((“The important thing is not religion, but being a human being”)

* Tolerancija prema drugim religijama i etnickim grupama (“If you hurt another person, the ritual prayers you have done are counted as worthless”)

* Vrednovanje rada i ljudi koji rade ("The greatest act of worship is to work”)

...zbilja prestrasno...eto nesrece, mislili kao i Ataturk i bili mu velika podrska...
Sve ovo sto navodis poveznica je sa ideoloskim pravem humanizma, istim onim pravcem koji covjeka idolizira.
A da su mislili kao Ataturk (nacinalist) nije nista neobicno, sve to ovome daje jedan gorci ukus, uvijen u ideje 'jedna nacija jedna drzava' i ideje 'covjek je bog'(humanizam), .
No sve ovo na stranu, ali to nema nikakve veze sa idejama sufijskih gnostika (posebice Ibn Arabija i Rumija), jer covjek je 'adem , tj nesto sto je nonegzistent(sto nema postojanje po sebi , vec po Bogu).Tacno je da je covjek od svih stvorenja uzvisen, po Bogu.No kada gnostici govore o 'covjeku' misle na insan kjamila( potpuna, savrsena , ostvarena covjeka), takav je i potpuni rob Allahov, jer je svjestan da sve sto ima nije njegovo vec samo posudjeno, u najmanju ruku takav covjek je 'kanal'(tunel) izmedju dvaju svjetova 'nepostojanja' i 'postojanja'(postojanje, wudzud je samo Njegovo u zbilji).Ovdje ide i razrada uloge insan kjamila, u kratko ukoliko bi Allah digao insan kjamila, digao bi i sve drugo (dakle ideja mikro i makro svemira).(u kontekstu toga trebash gledati i Rumijeve stihove, i Ibn Arabijeve , i stihove Yunus Emre kada govore o 'covjeku').U sustini to nema veze sa onim na cemu je humanizam(kao idoliziranje covjeka), cak sto vise potpuno mu je suprotno.(rekoh vec covjek je , kao i sve drugo sto nije Bog, samo 'adem , nepostojanje koje svoje postojanje duguje Njegovoj ljubavi...no to je vec druga tema).
Adura is offline  
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Old 17.02.2009., 19:18   #6685
ameraga
Rufaija

ameraga Avatar

Registracija: Jan 2009.
Selam,
evo mene opet, sa jednim pitanjem... rekoh ovo mi je najbolji izvor...
Nego znate li kako se kreću cijene prenocista u Istanbulu...
Nesto sam razgovarao sa jednom meni dragom osobom, i ona tvrdi da ima vrlo jeftinog smjestaja po 5eura isl.
Je li to istina
Old 18.02.2009., 07:33   #6686
musa
homo islamicus

musa Avatar

Registracija: May 2006.
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Đe nam je ovo musa?
nu, jel neko pito za me?

mer'aba tekijasima i ostalim merteblijama...
Old 18.02.2009., 08:07   #6687
dzuvejni
jolpaz

dzuvejni Avatar

Registracija: Nov 2008.
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Saz je to. Evo kako izgleda: Nuri Erkaya. A ovaj ovdje je skroz lud.
Saz ima primjenu i u modernoj muzici pogledaj npr. ovdje: Debu - Sarayda i I.Tatlise - Saza Niya Gelmedin.
hvala. ovaj mali je bas otkacen

nego jedna stvar, da pitam.
evo jedne kaside "alevi" poslusajte u posljednoj strofi se spominje mezhebi dzaferi (mezheb imam Dzafera es-Sadika)
koliko je meni poznato da dobar dio sunni uleme priznaje dzaferi mezheb. zn aci ako su alevije (pod ovim ne mislim na tarikatske pravce koji se smatraju alevi) dzaferi mezheba onda spadaju u muslimane:
http://www.youtube.com/watch?v=J-yzZ...eature=related
Old 18.02.2009., 09:01   #6688
Halveti
Registrirani korisnik

Registracija: Jun 2004.
Quote:
dzuvejni kaže: Pogledaj post
hvala. ovaj mali je bas otkacen

nego jedna stvar, da pitam.
evo jedne kaside "alevi" poslusajte u posljednoj strofi se spominje mezhebi dzaferi (mezheb imam Dzafera es-Sadika)
koliko je meni poznato da dobar dio sunni uleme priznaje dzaferi mezheb. zn aci ako su alevije (pod ovim ne mislim na tarikatske pravce koji se smatraju alevi) dzaferi mezheba onda spadaju u muslimane:
http://www.youtube.com/watch?v=J-yzZ...eature=related
joj dzuvejni ti i rufi ste skroz pobrkali kruske i jabuke. anadolske alevije i tarikati kojima silsile idu preko Hazreti Alije nemaju veze jedni s drugim.
Anadolske alevije se pozivaju na Dzafer Es-Sadika zato sto je on jedan od 12 sijtskih imama. A njihovo pozivanje na njega je ekvivalentno pozivanju Busha (hibzuhu ga bilo) na Boga kada je objavio "krizarski pohod" teroristima.
Old 18.02.2009., 10:05   #6689
Rufaija
guest321

Quote:
ameraga kaže: Pogledaj post
Selam,
evo mene opet, sa jednim pitanjem... rekoh ovo mi je najbolji izvor...
Nego znate li kako se kreću cijene prenocista u Istanbulu...
Nesto sam razgovarao sa jednom meni dragom osobom, i ona tvrdi da ima vrlo jeftinog smjestaja po 5eura isl.
Je li to istina
može, ako te izbunare, ostave ti 5 EUR u džepu, i spavaš na cesti za 5 eura. ako nađeš smještaj za te pare, slobodno ponesi i pancir a i kakvu dugu cijev, i kratku po mogućnosti. nemoj žmiriti dok spavaš.
Rufaija is offline  
Old 18.02.2009., 10:09   #6690
Rufaija
guest321

Quote:
Halveti kaže: Pogledaj post
joj dzuvejni ti i rufi ste skroz pobrkali kruske i jabuke. anadolske alevije i tarikati kojima silsile idu preko Hazreti Alije nemaju veze jedni s drugim.
Anadolske alevije se pozivaju na Dzafer Es-Sadika zato sto je on jedan od 12 sijtskih imama. A njihovo pozivanje na njega je ekvivalentno pozivanju Busha (hibzuhu ga bilo) na Boga kada je objavio "krizarski pohod" teroristima.
juče sam čitao da su se u njemačkoj, povodom jednog slučaja gdje se djevojka pokrila hidžabom, "alevije" ogradile, pa su se javno odrekle i Kur'ana zbog "političke podloge". ako si na njih mislio (koji se odriču Kur'ana) bezbeli da su kjafiri, ali nisu alevije, sami sebe nazivaju tim imenom. prave bektašije nisu te alevije. a šiiti nisu ni u snu, predpostavljam da bi u Teheranu našli mjesto na kakvim ograncima.

vjerovatno ti govoriš o ovim hajvanima:

"Mi kao Alevije i građani Njemačke ne možemo prihvatiti ovu perfidnu reklamu za ortodoksni islam....

Mi Alevije potpuno odbacujemo današnji islam sa svojih pet stubova, šerijatom i džihadom. Kuran sa svojim političkim propisima za nas Alevije ne predstavljaju ni u kojem pogledu mjerodavan izvor ponašanja..."

ako na njih misliš, oni možda imaju veze sa alevom paprikom, a sa hazreti Alijom nikakve.

Zadnje uređivanje Rufaija : 18.02.2009. at 10:51.
Rufaija is offline  
Old 18.02.2009., 10:12   #6691
Rufaija
guest321

Quote:
musa kaže: Pogledaj post
nu, jel neko pito za me?

mer'aba Mehter Başı

alevije, prave
Rufaija is offline  
Old 18.02.2009., 10:38   #6692
Rufaija
guest321

Imam Alija r.a. o Alevijama:

"U prilog tome da je znanje Imama Alija znanje časnoga Kur'ana navodimo sljedeće Poslanikove riječi: “Ali je s Kur'anom i Kur'an je s Alijem. Ovo dvoje nikad se neće odvajati sve dok ne dođu meni kod Kevsera.”

Sam Imam Ali u sljedećem govoru iz Nehdžul-belage ukazuje na ovu zbilju:

“Gdje su oni koji su tvrdili da su duboko upućeni u znanje, mimo nas, lažući i čineći nepravdu nama, iako nas je Allah visoko uzdigao a njih ponizio, nas obdario a njima uskratio, nas uveo, a njih istjerao. S nama se traži Uputa, a sljepilo otklanja.”

http://www.mullasadra.com/balaghaknj...l#_Toc87638307

toliko o onima koji tvrde da su od hazreti Alije, a odriču se Kur'ana i Sunneta

sad i ovo vidjeh, baš interesantno:

Imam Ali a.s. kaže Ibn Abbasu:

“Ne raspravljaj s njima pomoću Kur'ana, jer Kur'an nosi mnoga značenja. Ti ćeš reći svoje, a oni će reći svoje. Raspravljaj s njima pomoću hadisa (Sunneta), budući da oni ne mogu pronaći umak­nuće od njega.”
Rufaija is offline  
Old 18.02.2009., 11:11   #6693
abdul-muhyi
Allah bes baki heves

abdul-muhyi Avatar

Registracija: Aug 2008.
Hazreti Pir Sejjid Ahmed Rifai, kaddesallahu sirrehu, je sumirao svoj tarikat ovim rijecima:

''Nas put je red Alevija i meslek-i Murtezavijja (Put Imama Alije), a posjedovanje ovog tarikata je danas dato meni.''

Prenosi se od jednog od Hazreti Pirovih Halifa, Sejha Jakuba Kerraza, kaddesallahu sirrehu, da je hazreti Pir rekao u jednom od svojih govora:

''Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, je otvorio vrata irsada svojom mubarek rukom i predao ih meni u ovoj epohi. Danas je dan Muhammedi-Rifai Sultanata i Tarikata Alevi-Murtezavi. Allah selami i salavat donosi na izvor ovog sultanata i tarikata: Poslanika, s.a.v.s., njegov ehli bejt i ashabe.'' Nakon govora, spomenuo je dvanaest Imama i nasljednike njegovog posta.
Old 19.02.2009., 03:52   #6694
forget-me-not
Muško

forget-me-not Avatar

Registracija: Feb 2007.
Quote:
musa kaže: Pogledaj post
nu, jel neko pito za me?

Merhaben filhaben!
Ma dže si Musa čovječe, zazivali smo tvoje ime danima, al ti ispario ko da si donacija data u IZ.
Hošgeldiniz!
forget-me-not is offline  
Old 19.02.2009., 03:57   #6695
forget-me-not
Muško

forget-me-not Avatar

Registracija: Feb 2007.
Quote:
Halveti kaže: Pogledaj post
Ma ja jednostavno ne mogu vjerovati da netko može ovakve gluposti pisati, pa čak i mehterane proglašavat alevijama.
Ipak vrhunac je ovo da je Hz Alija podržavao Alevije.
Ne vrijedi se raspravljati.
forget-me-not is offline  
Old 19.02.2009., 04:46   #6696
Shady
Ovaj korisnik je otjeran

Shady Avatar

Registracija: Nov 2002.
Pošalji poruku preko Skype korisniku Shady
forget me not,
imaš pravo.. ne vrijedi raspravljat do besvijesti. Svak ima svoj neki stav.
A i evo, došao nam musa, umjesto raspravke malo radosti - & - veselja..... Selam Musa!

Dzuvejni
ne bih ti znao sa sigurnošću odgovoriti, al mislim da ovi na linku nisu ti alevije, nego baš šiije.

ameraga
ima za 5 eura.. ali poslušaj Rufaiju šta ti reče o izbunarivanju (i kad spavaš... obavezno leđa uza zid !!!)
Shady is offline  
Old 19.02.2009., 09:14   #6697
Rufaija
guest321

Quote:
forget-me-not kaže: Pogledaj post
Ma ja jednostavno ne mogu vjerovati da netko može ovakve gluposti pisati, pa čak i mehterane proglašavat alevijama.
Savremeni janjičari [uredi]
‎U savremenoj turskoj vojsci Orkestar Mehter i prateće trupe ‎predstavljaju jedini ostatak od janjičara. Orkestar svira na državnim, ‎‎vojnim i turističkim priredbama.‎

sad čitaj bektašije-janičari, janičari-mehterani... treba malo povezivati stvari

hz. Alija podržava Alevije, svakako. ko za sebe kaže da je Alevija, i drži se onoga što je radio hz. Alija, on je podržan (legitimiran) u toj tvrdnji da je sljedbenik hz. Alije. al smisao posta je bio da se vidi odnos hz. Alije i Kur'ana, i ovih iz Njemačke koji kažu da su alevije a odriču se Kur'ana. ne mogu da vjerujem da je to neshvatljivo?

"Oružara koji oružje prave i čiste ima šezdeset, a svi su na konjima, a njihovog majstora zovu džebedži baša ovaj ima zlatnik na dan, a ostali na osam dana zlatnik i tako uvek iz godine u godinu. Onih pak što careve šatore razapinju ima šezdeset, zovu ih mehterler, svi su na konjima, njihovog starešinu zovu mehter baša, ima za svaki dan pola zlatnika, a ostali na osam dana zlatnik. Ima još i posebnih kamila koje nose carevu posteljinu ležište kao i naročiti novac koji mu stoji pri ruci kao lična i osobita blagajna a ovih kamila ima 412 i povrh toga nešto praznih, i to kad bi se nekoj što desilo, da bi na to mesto došla druga. Oružara, šatordžija i onih što kamile čuvaju, kuvara, trubača ima sada svega na broju trista i devedeset, oni su svi konjanici, a ostalih svih ima dve hiljade i četiri stotine pedeset. Dvorskih janičara, osim onih koji su po gradovima i varošima, ima tri i po hiljade i nešto još više.
Rufaija is offline  
Old 19.02.2009., 09:21   #6698
Rufaija
guest321

Quote:
evo, možda ti je sad shvatljivije šta sam napisao:

"U prilog tome da je znanje Imama Alija znanje časnoga Kur'ana navodimo sljedeće Poslanikove riječi: “Ali je s Kur'anom i Kur'an je s Alijem. Ovo dvoje nikad se neće odvajati sve dok ne dođu meni kod Kevsera.”

"Mi kao Alevije i građani Njemačke ne možemo prihvatiti ovu perfidnu reklamu za ortodoksni islam....

Mi Alevije potpuno odbacujemo današnji islam sa svojih pet stubova, šerijatom i džihadom. Kuran sa svojim političkim propisima za nas Alevije ne predstavljaju ni u kojem pogledu mjerodavan izvor ponašanja..."

podržava li hz. Alija ove navedene ljude koji su sebi priskrbili naziv "alevije"? ja sam shvatio da ti o njima govoriš kad kritikuješ alevije, a ne o onim koji vjeruju da je “Ali je s Kur'anom i Kur'an je s Alijem
Rufaija is offline  
Old 19.02.2009., 10:25   #6699
sarmantan_sarlatan
Registrirani korisnik

Registracija: May 2007.
"nista ne odvraca Boziju pomoc, kao sto to radi samouzdizanje; kao sto se i kisnica zadrzi u ravnicama, a ne na visokim vrhovima planina"
sarmantan_sarlatan is offline  
Old 19.02.2009., 10:31   #6700
sarmantan_sarlatan
Registrirani korisnik

Registracija: May 2007.
Quote:
Merhaben filhaben!
Ma dže si Musa čovječe, zazivali smo tvoje ime danima, al ti ispario ko da si donacija data u IZ.
Hošgeldiniz!
pa, je l' donacija il' nije?
sarmantan_sarlatan is offline  
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Zatvorena tema

Tematski alati
Opcije prikaza

Pravila postanja