Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.04.2006., 09:41   #1
Stambeni kredit za gradnju - interkalarna kamata

Uzeo sam stambeni kredit za gradnju kuće. Uzeo sam i poček od 12 mjeseci. A, barem sam ja tako mislio, dobije se i "poček" od 6 mjeseci koji se koristi za isplatu bezgotovinske polovce kredita (plaćanje po predračunima). Mislio sam, jer mi je tako objašnjeno i odgovoreno nakon opetovanih upita i provjera za svaki slučaj, da ja mogu koristiti tih 6 mjeseci bez ikakvih dodatnih troškova, da je to besplatni grace period jer se radi o gradnji (za razliku od kupnje).

Sad mi je već stigao prvi obračun interkalarne kamate. I zovem banku (ZABA), i kažu mi, nakon početnog čuđenja, a zatim i raspitivanja kod upućenijih, da ipak moram plaćat interkalarnu kamatu na sva dosad potrošena sredstva (uključujući i onu gotovinsku polovicu), sve dok potpuno ne potrošim tu bezgotovinsku polovicu. A ja sam planirao iskoristit svih 6 mjeseci.

E sad ja vas pitam... Jesu li oni normalni? Kako da ja potrošim ta sredstva, otkud mi predračuni za prozore, vrata, sanitarije... kad su tek jučer temelji gotovi?
Javite se tko je gradio na ovaj način, pa me prosvijetlite.
Hvala!
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2006., 10:33   #2
Quote:
plimpi kaže:
Uzeo sam stambeni kredit za gradnju kuće. Uzeo sam i poček od 12 mjeseci. A, barem sam ja tako mislio, dobije se i "poček" od 6 mjeseci koji se koristi za isplatu bezgotovinske polovce kredita (plaćanje po predračunima). Mislio sam, jer mi je tako objašnjeno i odgovoreno nakon opetovanih upita i provjera za svaki slučaj, da ja mogu koristiti tih 6 mjeseci bez ikakvih dodatnih troškova, da je to besplatni grace period jer se radi o gradnji (za razliku od kupnje).

Sad mi je već stigao prvi obračun interkalarne kamate. I zovem banku (ZABA), i kažu mi, nakon početnog čuđenja, a zatim i raspitivanja kod upućenijih, da ipak moram plaćat interkalarnu kamatu na sva dosad potrošena sredstva (uključujući i onu gotovinsku polovicu), sve dok potpuno ne potrošim tu bezgotovinsku polovicu. A ja sam planirao iskoristit svih 6 mjeseci.

E sad ja vas pitam... Jesu li oni normalni? Kako da ja potrošim ta sredstva, otkud mi predračuni za prozore, vrata, sanitarije... kad su tek jučer temelji gotovi?
Javite se tko je gradio na ovaj način, pa me prosvijetlite.
Hvala!
teško da ti mogu pomoći jer je to ultra-komplicirano i mislim da ni sami službenici banke ne znaju odgovore. Mislim da je interkalarna kamata, kamata na onaj period od isplate pa do prve rate otplate. E sad što je kod tebe isplata - ne znam.
Baš se spremamo preći u neku drugu banku, zatvoriti sve u ZABI jer su ultra bezobrazni i nesposobni.
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2006., 11:12   #3
hm...
nisam uzimao takav kredit pa ti ne mogu pomoći, nažalost
dobro ti kaže kolega codegun, jedino ekipa iz banke zna, a i oni puno toga ne znaju. Ovo ti govorim iz iskustva, jer mi je to potvrdio i voditelj poslovnice banke u kojoj sam digao kredu. Kaže, do prije godinu, dvije, imali smo par modela svih vrsta kredita, a sad ih imamo preko 120...
Tom jadikovkom su se opravdavali meni kad bih dolazio po neka pojašnjenja, vezano za moj stambeni kredit. Ali ja sam nekako to izgurao, moram priznati da su bili ok, i da sam zadovoljan.
I oni, kao i majstori na gradilištu, imaju jednu šprancu, i ako hoćeš nešto izvan mrtve klasike, kuku njima, a vidim, i tebi...
Anyway, meni su stambeni kredit isplatili u gotovini, u cijelosti, na tekući račun, prezadnjeg dana u mjesecu, tako da sam interkalarnu kamatu platio samo za taj jedan dan, i to je bilo par eura, simbolično. Išli smo na predzadnji dan za svaki slučaj, da nebi bilo nekih nepredviđenih komplikacija zadnji dan, pa da isplata bude 1. u mjesecu, pa da mi zaračunaju interkalarnu kamatu za čitav mjesec. I tako smo i napravili, ali to je bilo na njihovu inicijativu, pošto ja o tim bankarskim stvarima znam malo više od ništa.
Znači isplata 30. u mjesecu, a već prekosutra sam platio interkalarnu kamatu za prošli mjesec, tj. za jedan dan 9 eura

Ako sam ti što pomogao bit će mi drago, ali u principu ugovor o kreditu si potpisao i sad se možeš j...
canis_lupus is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2006., 11:32   #4
O čemu se zapravo radi...

Meni je kredit trenutno u statusu korištenja - NIJE STAVLJEN U OTPLATU.

Interkalarna kamata, koja nije ništa drugo nego najobičnja kamata (u mom slučaju 4,5%) se zaračunava na period od trenutka stavljanja kredita u otplatu do sljedećeg prvog u mjesecu. Obično se kredit stavlja u otplatu par dana prije isteka mjeseca kako bi se izbjegla prevelika interkalarna kamata...

Moj kredit se stavlja u oplatu s danom kada donesem zadnji predračun i isti bude plaćen od strane banke. Ili kada zatražim gotovinsku isplatu preostalog nepotrošenog bezgotovinskog dijela kredita, a u kojem slučaju plaćam naknadu od 5% na taj iznos.

Dakle, ja sam bio uvjeren da do tada neću morati ništa plaćati. Sad ispada da ću morati plaćati svaki mjesec kamatu na sva sredstva koja sam potrošio. Ali pazite sad nelogičnost. Kada kredit jednom bude stavljen u otplatu, neću plaćati ništa 12 mjeseci jer sam uzeo poček. Po meni ovo nema nikakvog smisla... Nadam se da je neka greška kod njih...

Istina je da su zbunjeni i neinformirani. Ja sam inače jako zadovoljan sa svojom referenticom, ali bi mi bilo draže da ne mora i ona zajedno sa mnom učiti ovakve stvari u hodu. Preozbiljne su to stvari, koje lako ruše financijski plan i konstrukciju.
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2006., 11:52   #5
Quote:
plimpi kaže:
O čemu se zapravo radi...

Meni je kredit trenutno u statusu korištenja - NIJE STAVLJEN U OTPLATU.

Interkalarna kamata, koja nije ništa drugo nego najobičnja kamata (u mom slučaju 4,5%) se zaračunava na period od trenutka stavljanja kredita u otplatu do sljedećeg prvog u mjesecu. Obično se kredit stavlja u otplatu par dana prije isteka mjeseca kako bi se izbjegla prevelika interkalarna kamata...

Moj kredit se stavlja u oplatu s danom kada donesem zadnji predračun i isti bude plaćen od strane banke. Ili kada zatražim gotovinsku isplatu preostalog nepotrošenog bezgotovinskog dijela kredita, a u kojem slučaju plaćam naknadu od 5% na taj iznos.

Dakle, ja sam bio uvjeren da do tada neću morati ništa plaćati. Sad ispada da ću morati plaćati svaki mjesec kamatu na sva sredstva koja sam potrošio. Ali pazite sad nelogičnost. Kada kredit jednom bude stavljen u otplatu, neću plaćati ništa 12 mjeseci jer sam uzeo poček. Po meni ovo nema nikakvog smisla... Nadam se da je neka greška kod njih...

Istina je da su zbunjeni i neinformirani. Ja sam inače jako zadovoljan sa svojom referenticom, ali bi mi bilo draže da ne mora i ona zajedno sa mnom učiti ovakve stvari u hodu. Preozbiljne su to stvari, koje lako ruše financijski plan i konstrukciju.
Daj ti to bolje provjeri - možeš i s drugom referenticom/osobnim bankarom. Obično se u grace periodu (mala ispravka - grace period još nije otplata jer ne vraćaš glavnicu - otplata počinje tek kad počneš vraćati glavnicu) također vraća kamata i to na cijeli plasirani (isplaćeni) iznos...
Ajvar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2006., 12:04   #6
Spomenuti 12-mjesečni poček nije sporan. To sam uzeo na način da tih 12 mjeseci ne plaćam ništa. Dakle, kredit je u otplati, ali ništa ne dospijeva, nego kamate bivaju pripisane glavnici. Nakon tih 12 mjeseci, počinjem otplaćivati kredit, uz nešto uvećane anuitete, upravo zbog kamata pripisanih glavnici.

Problem je u ovih (maksimalno) 6 mjeseci, koji nemaju veze s tim klasičnim počekom. Tih 6 mjeseci se odobrava samo za kredite s namjenom izgradnje kuće. Ja sam to smatrao besplatnim, uvjetno rečeno, "počekom" s kojim banka izlati u susret klijentu, dajući mu vremena da sagradi kuću, a u tom vremenu ne bude opterećen plaćanjem kamata... Ma, zapravo, nisam ja ništa smatrao, sve sam ja to temeljito provjerio s referenticom. Moja referentica nije baš bila apsolutno upućena u ovakav kredit, ali je "učila" zajedno samnom. Uvijek bi provjerila prije nego što bi mi odgovarala na pitanja za koja nije bila sigurana... Sad je nema do utorka...
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2006., 13:21   #7
Quote:
plimpi kaže:
Moj kredit se stavlja u oplatu s ...
napravi mu neku slabu oplatu pa da popusti kod betoniranja i sve ti zaborave!
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2006., 13:34   #8
Quote:
Codegun kaže:
napravi mu neku slabu oplatu pa da popusti kod betoniranja i sve ti zaborave!
Legendo!
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:44.