Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.04.2006., 13:53   #1
Post Potreba za davanjem savjeta...

Oduvijek me je fascinirala potreba ljudi da savjetuju druge. To bi se moglo doslovce svrstat među ljudske nagone...
Od kud ljudima ta potreba da moraju drugome soliti pamet? Što je još gore, zašto što su ljudi na nižem intelektualnom nivou imaju veću potrebu drugima davati svoje savjete? Naravno, ne pričam o traženim savjetima već o samoinicijativnim...
Ovaj forum je jedan od odličnih primjera gdje se ognomne količine takvih savjetodavaca nameću po temama, te umjesto da daju svoje mišljenje oni savjetuju... tako spremno pokušavaju promjeniti nekome život, bez imalo grižnje savjesti. Mislim, petljati se netraženim savjetom u tuđi život je opasno i neodgovorno.
Znam da ovo nije forum "religija", ali i u bibliji piše "put za pakao je popločen dobrim namjerama". To doslovce ide između ostalog i za takvo samoinicijativno savjetovanje jer je ono u većini slučajeva, po mišljenju savjetodavca dobronamjerno

Najčešće su priče koje sam čuo, bile o vezi, gdje neko nekome savjetuje ponašanje prema partneru. HEJ, neko ti govori kako da se ponašaš prema SVOM partneru/ici a da ga to NISI tražio??? Meni je nepojmljivo da si iko dopušta toliko slobode da savjetuje drugoga što da radi u slučaju osobe pored koje se budi...

Od kud ljudima toliko srama za činit takve stvari? A čine ih iznimno često...
Ges is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2006., 14:21   #2
poslušaj moj savjet........
ne gazi po blatu u bičvama...........
ushirlo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 19:01   #3
Quote:
Ges kaže:
Što je još gore, zašto što su ljudi na nižem intelektualnom nivou imaju veću potrebu drugima davati svoje savjete?
Dat ću ti i ja jedan savjet...ne generaliziraj.

volja za davanje savjeta nije određena inteligencijom nego egom koji nam zamagljuje pogled na nas same.
dakle, nisu oni koji vole davati savjete nužno neinteligentni, ali su u svakom slučaju umišljeni. a umišljenost je jednako česta i među neinteligentnima i među inteligentnima.

i nijedan savjet nije neizazvan.
recimo, kad dva muškarca razgovaraju i jedan priča o svojim problemima, onaj drugi, ako je ispravan muškarac, zna da ovaj prvi želi savjet.
jer zbog čega bi mu drugog cendrao na uho? zato jer treba nekoga da ga malo sasluša?
to je za žene.

zato se ja nikad nisam dobro slagao sa ženama.
kad god bi mi neka počela cendrat o ovom ili o onom, odmah bi joj ja počeo davati savjete kako se taj problem može riješiti. i onda bi one počele smišljati razloge zbog kojih ne mogu poslušati moje savjete. i onda bi ja popizdio. i onda bi one popizdile jer ja "ne razumijem da one samo žele nekoga da ih sasluša, a ne žele da im se stvarno i pomogne" i onda bi ih ja sterao u kurac i rekao da mi više sa problemima ne dolaze pred oči, jer im ja nisam prijateljica i ne da mi se slušat njihove probleme. ako žele da im se nešto riješi, nek kažu i riješiit ću. a ako žele samo cendrati onda bolje da mi se ne pojavljuju pred očima.
za cendranje imaju prijateljice.

tako da, kad netko na internetu počne pričat o svojim problemima, pravi muškarac će uvijek ponuditi rješenje.
ostali će samo čitati puni sućuti i sažaljevati osobu koja se već samu sebe žali sasvim dovoljno. i ništa se neće riješiti, samo će se problem nepotrebno secirati još malo.
ako netko želi da mu se problem riješi, neka ga kaže, ako ne želi riješiti ništa, nego želi samo kukati, onda bolje da šuti.

eto, zato oni koji daju savjete imaju pravo davati savjete.
__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 19:18   #4
po meni je vece umjece saslusati nekog i suosjecati s nekim ....nego davati savijete
SrnaM is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 19:28   #5
ali šta čovjek ima točno od toga što se nekom isplače na ramenu?

moje iskustvo mi govori da je puno korisnije ne slušati osobu i ne pokazati da suosjećaš.

znaš li zašto?

zato što osoba koja ide plakati nekome na ramenu misli da je naišla na nerješivi problem. koji ona ne može riješiti. a suosjećanje i mirno slušanje tih problema samo osobi potvrđuje njeno mišljenje da se radi o nečem nerješivom i daje joj opravdanje da se nastavi samosažaljevati.

promatrao sam to kod nekih osoba i svaki put se dešavalo jedno te isto.

dok sam slušao, ništa se nije riješilo. osobe su samo nastavljale cendrati sve više i više.
__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 19:32   #6
mozda si u pravu ali zar nismo storeni da zivimo u zajednici a ne kao individualci...pa imamo potrebu da nekom i ispricamo sto nas muci...kad bi ja tebi rekla sto me muci moj problem tebi bio bi smjesan a za mene je u ovom momentu nerjesiv ali voljela bi da mi umjesto savijeta pruzis utjesnu rijec...
SrnaM is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 19:44   #7
Znam što bi voljela, ali ono što volimo i ono što trebamo nisu uvijek jedna te ista stvar.

Utjeha je podržavanje održavanja postojećeg stanja.

Stanja u kojem si nesretna.

Da li bi rađe imala utjehu ili rješenje?

Jedno drugo isključuje jer čovjeku koji ima rješenje ne treba utjeha.

Problem sa savjetima, odnosno rješenjima je u tome što osoba kojoj netko daje savjet u svojim očima ispada blesava jer se ona sama toga nije sjetila.

ili se već sjetila toga, ali nema hrabrosti napraviti ono što mora. onda ispada kukavica.

u svakom slučaju, ljudi sebi ne vole priznavati da su blesavi ili kukavice.
i zato ne vole ni savjete.
__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 19:46   #8
Quote:
SrnaM kaže:
mozda si u pravu ali zar nismo storeni da zivimo u zajednici a ne kao individualci...pa imamo potrebu da nekom i ispricamo sto nas muci...kad bi ja tebi rekla sto me muci moj problem tebi bio bi smjesan a za mene je u ovom momentu nerjesiv ali voljela bi da mi umjesto savijeta pruzis utjesnu rijec...

I što onda? Netko ti pruži tu rič i što si dobila? Jesi li bliže riješenju?
Dobro je rekao Krvnik, osobe koje imaju naviku drugima svoje probleme izlajavati to rade sve češće i češće. Umisto riješavanja problema počinju se baviti rekcijom drugih, mogućnosti da dobiju opravdanje od drugih...
Ništa od toga.
__________________
SO WHAT

I'm a modern man.
Petrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 19:49   #9
Quote:
Krvnik kaže:
ali šta čovjek ima točno od toga što se nekom isplače na ramenu?
moje iskustvo mi govori da je puno korisnije ne slušati osobu i ne pokazati da suosjećaš.
Zar se ne kaze 'olaksati dusu" - nakon sto se nekom povjeris...isplaces na ramenu...zar ne!?

Svakako i to sve ovisi o vrsti problema....Npr. osoba koja je pred rastavom braka - dode prijatelju;
*isplace se na ramenu - olaksa dusu
*ukoliko osoba kojoj se povjerava - ima neka prakticna iskustva i u stanju je dati savjete - tada je sasvim u redu da se takvi savjeti daju..

Ne bi bilo dobro - kada bi osobi, nakon sto nam se isplace na ramenu - poceli davati savijete o tome treba li se rastati ili ne? A to se cesto desava - da se ljudi na taj nacin, pocnu petljati ondje gdje im nije mjesto. Zato je sasvim dovoljno - da te netko ima poslusati....mislim da na taj nacin i problem postaje samoj osobi - nekako izbacen van i lakse se analizira....i tako to....

A pogotovo ne treba davati savijete - kada to nitko od tebe ne trazi!
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 19:52   #10
Quote:
blue bird kaže:


A pogotovo ne treba davati savijete - kada to nitko od tebe ne trazi!
vidiš kak ne kužiš muški mentalni sklop...
kad muškarcu ideš pričati o nečem, onda će on automatski gledati kako to riješiti.

i to će riješiti bilo savjetima, bilo praktičnim djelovanjem.

kod nas nema cendranja ni olakšavanja duše.

ako ne želiš savjete, onda nemoj pričati o problemima. a ako mi netko priča o problemima, onda valjda želi da ih se riješi.
onda bi toj osobi trebalo biti drago što dobija savjet i trebala bi biti zahvalna zbog savjeta.

i Amen.

__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 19:55   #11
Quote:
blue bird kaže:
Zar se ne kaze 'olaksati dusu" - nakon sto se nekom povjeris...isplaces na ramenu...zar ne!?

Svakako i to sve ovisi o vrsti problema....Npr. osoba koja je pred rastavom braka - dode prijatelju;
*isplace se na ramenu - olaksa dusu
*ukoliko osoba kojoj se povjerava - ima neka prakticna iskustva i u stanju je dati savjete - tada je sasvim u redu da se takvi savjeti daju..

Ne bi bilo dobro - kada bi osobi, nakon sto nam se isplace na ramenu - poceli davati savijete o tome treba li se rastati ili ne? A to se cesto desava - da se ljudi na taj nacin, pocnu petljati ondje gdje im nije mjesto. Zato je sasvim dovoljno - da te netko ima poslusati....mislim da na taj nacin i problem postaje samoj osobi - nekako izbacen van i lakse se analizira....i tako to....

A pogotovo ne treba davati savijete - kada to nitko od tebe ne trazi!

Primjer ovdje naveden je čisto osobne prirode i naravno ne možeš dati savjet u takvoj situaciji jer ne znaš detalje tuđeg života, ali "olakšaavanje duše " ne pomaže u olakšavanju mozga. Ako ti netko olakša dušu i ti ideš tješit onda praktički odobravaš nerješavanje problema ako dijeliš savijete onda je to nepristojno a u recimo ovom slučaju i nisi u stanju dati kvalitetan savijet. Čemu onda to olakšavanje? Onda sto tako može u vitar sve izlajati. Osoba koja se tako "otvori" očekuje nekakvu podršku ili pomoć, nek se uhvati problema umijesto na okolnosti i osjećaje.
__________________
SO WHAT

I'm a modern man.
Petrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 19:56   #12
Quote:
Krvnik kaže:
vidiš kak ne kužiš muški mentalni sklop...
kad muškarcu ideš pričati o nečem, onda će on automatski gledati kako to riješiti.

i to će riješiti bilo savjetima, bilo praktičnim djelovanjem.

kod nas nema cendranja ni olakšavanja duše.

ako ne želiš savjete, onda nemoj pričati o problemima. a ako mi netko priča o problemima, onda valjda želi da ih se riješi.
onda bi toj osobi trebalo biti drago što dobija savjet i trebala bi biti zahvalna zbog savjeta.

i Amen.


__________________
SO WHAT

I'm a modern man.
Petrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 20:01   #13
Quote:
Krvnik kaže:
vidiš kak ne kužiš muški mentalni sklop...
kad muškarcu ideš pričati o nečem, onda će on automatski gledati kako to riješiti.
i to će riješiti bilo savjetima, bilo praktičnim djelovanjem.
kod nas nema cendranja ni olakšavanja duše.
ako ne želiš savjete, onda nemoj pričati o problemima. a ako mi netko priča o problemima, onda valjda želi da ih se riješi.
onda bi toj osobi trebalo biti drago što dobija savjet i trebala bi biti zahvalna zbog savjeta.
i Amen.
mmm da....prakticni muskarci...kad je covjek u nevolji
po prakticni savijet - uvijek je bolje ic zeni...
dopustam da muski palakanje na ramenu...zapravo ni ne slusaju...nego se samo pretvaraju da slusaju...pa ti onda ne mogu dati ni neki savijet...

ali, morali bi ipak ovdje rec o kakvim vrstama savjeta govorimo...kao sto sam prije rekla....oni cisto prakticni il oni vise osobne prirode - gdje nema nekih pravila...i gdje, zapravo...svatko za sebe mora mislit...al zato rame uvijek treba...
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 20:01   #14
To je razlika izmedju zene i muskarca ...nama zenama treba da nas neko saslusa..i to nam jako ali jako puno znaci...a savijet mogu prihvatiti ili ne i onako na kraju cu uciniti po svom koliko god taj savijet je dobar i pametan..
SrnaM is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 20:06   #15
Quote:
Petrić kaže:
Primjer ovdje naveden je čisto osobne prirode i naravno ne možeš dati savjet u takvoj situaciji jer ne znaš detalje tuđeg života, ali "olakšaavanje duše " ne pomaže u olakšavanju mozga. Ako ti netko olakša dušu i ti ideš tješit onda praktički odobravaš nerješavanje problema ako dijeliš savijete onda je to nepristojno a u recimo ovom slučaju i nisi u stanju dati kvalitetan savijet. Čemu onda to olakšavanje? Onda sto tako može u vitar sve izlajati. Osoba koja se tako "otvori" očekuje nekakvu podršku ili pomoć, nek se uhvati problema umijesto na okolnosti i osjećaje.
Ma, nije Petricu....nije ti bez veze 'ispovijd' niti kauc kod psihoanaliticara...vec se dosta toga rijesi - kad se sadrzaj izbaci van...on se moze nekako bolje sagledati...u smisli da 'ni vrag nije tako crn kako izgleda'....jasno ti je sta pod tim mislim...

Zato i govorim da trebamo odrediti o kakvim savijetima se ovdje radi? Prakticne ili osobne prirode...pretpostavljam , da prakticne savijete - razumijemo...npr. odes osobi koja u nekom tvom problemu - ima iskustva i naravski da ces biti sklon od takve osobe potraziti savijet....ovi savijeti osobne prirode su skakljivi...ali ukoliko o njima ovdje ne govorimo, molim...
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 20:09   #16
gle, autor ovog topica je očito vrlo blizak sa svojom ženskom stranom i zato mu neke stvari nisu jasne, a vas dve ćete ga samo još više zbuniti.

dakle, da se radi o čovjeku sa snažnijom muškom stranom, počeo bi pričati kako mu nije jasno kako to da postoje ljudi koji pričaju o problemima, a ne očekuju savjet.
što očekuju? nije li to sebično tako doć nekome i počet cendrat i očekivat samo da te sluša, iako ima i svojih problema pun kurac, koje bi mogao rješavati, ali ne može jer se dotičnoj osobi trenutno nešto strašno i nerješivo desilo u životu.

kad mi netko dođe cendrat onda će slušat moj savjet i radit što mu se kaže, ili izmičem rame.
pa nek plače nekom drugom.
zašto bi se itko družio s tako neproduktivnim osobama koje samo žele cendrati, ali ne žele ništa konkretno napraviti?
i kako te osobe imaju obraza zahtijevati da netko totalno bezveze potroši par sati svojeg vremena isključivo na nju? samo na riječi. koje neće ništa riješiti, osim što će nekome biti lakše nastaviti živjeti u kaljuži.
sebično do bola.
__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 20:10   #17
Quote:
blue bird kaže:
Ma, nije Petricu....nije ti bez veze 'ispovijd' niti kauc kod psihoanaliticara...vec se dosta toga rijesi - kad se sadrzaj izbaci van...on se moze nekako bolje sagledati...
kod popa se ide po oprost, kod psihologa po rješenje.

a ne samo plakati.
__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 20:20   #18
Ja ne znam dal govorim kineski?
Definirajmo o kakvim se problemima radi?
Jal osobne prirode ili koje vec?

Kad je stvar osobna, najcesce se covjek zeli nekome pozalit - zeli da ga netko saslusa...i nista drugo!
Znaci, Krvnik, Petric...vas dvojica odbijate mogucnost da vam prijatelj dode iz tako nekog razloga - da se izjada ...u smislu da ga saslusate...pa ako vam trazi savijet da mu ga i date!
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 20:22   #19
Quote:
Krvnik kaže:
kod popa se ide po oprost, kod psihologa po rješenje.

a ne samo plakati.
Bit je u tome....da kroz to sam pronades rjesenje problema...da problemu pogledas u oci....i dosta si toga vec rijesio....+ jos i dobis oprost...
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 20:24   #20
Muškarci tako ne funkcioniraju. nije bitno o kakvom se problemu radi.
bilo o osobnom, bilo o neosobnom.

nema jadanja. ako muškarac priča prijatelju o problemu, traži savjet. i dobit će ga.

ako traži rame za plakanje onda ga se pošalje prijateljici.
__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:14.