Forum.hr

Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor
Korisničko ime
Lozinka

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.04.2006., 14:13   #1
juan maria birnbaum
Registrirani korisnik

juan maria birnbaum Avatar

Registracija: Dec 2002.
Postavljanje pločica i potrošnja ljepila

Ima li netko iskustva s postavljanjem novih pločica na stare? Treba li stare prvo izbrusiti da bolje primi ljepilo, ili samo ljepiti?

I onda pitanje radi kojeg sam i pokrenuo temu: koliko je otprilike normalna potrošnja ljepila na normalno zidani zid (pod ovim normalno mislim da nije majstor zaboravio vaser-vagu doma, pa onda zid visi unutra ili van 5 centimetara)? Proizvođači tvrde 4-5 kg/m2, a je li to i realno?
juan maria birnbaum is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2006., 15:26   #2
cd_covers
Moderator

cd_covers Avatar

Registracija: Oct 2005.
Quote:
juan maria birnbaum kaže:
Ima li netko iskustva s postavljanjem novih pločica na stare? Treba li stare prvo izbrusiti da bolje primi ljepilo, ili samo ljepiti?

I onda pitanje radi kojeg sam i pokrenuo temu: koliko je otprilike normalna potrošnja ljepila na normalno zidani zid (pod ovim normalno mislim da nije majstor zaboravio vaser-vagu doma, pa onda zid visi unutra ili van 5 centimetara)? Proizvođači tvrde 4-5 kg/m2, a je li to i realno?
Je, ako je zid ravan treba oko 5 kg po m2 (jučer sam radio pločice u kuhinji pa znam da sam malo manje od 30 kg potrošio za 6.4m2)

Što se tiče ljepljenja na stare pločice, moguće je samo trebaš kupiti posebno ljepilo baš za to (mora pisati na njemu da se može upotrebljavati za ljepljenje na pločice) - mislim da takvo ljepilo košta oko 250 kuna za 25kg (tako nešto sam ja vidio za kupiti prije par mjeseci).
Možda ti je lakše uzeti štemericu i za pola sata skinuti stare pločice, nije to nešto preteško (jedino ako ti odgovara ljepiti na postojeće pločice zbog visine).

Pozdrav.
cd_covers is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2006., 11:36   #3
stela25
Registrirani korisnik

Registracija: Jan 2005.
Jel zna netko dobrog keramičara, hitno nam je dosta
stela25 is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 17.05.2006., 23:42   #4
bodul
Registrirani korisnik

bodul Avatar

Registracija: Jan 2003.
Ovisno o ravnini starih plocica ide i potrosnja ljepila .
Ovisno o velicini novih plocica .
Ovisno o supljini , dezenu ispod plocica.
Ljepilo se koristi: elasticno , flexibilno, ili namijensko za postavljanje na stare plocice.
Cijena je od 100 KN do 200 Kn , za 20 -25 Kg.
Imas i grunt premaz , za stare plocice.
Sa ljepilom je tesko ispraviti vece neravnine zidova.
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Old 10.08.2006., 14:45   #5
zed_alive
chic heretique

zed_alive Avatar

Registracija: Aug 2006.
posebna priča je ljepljenje zidnih na knauf. u kupaonici sam polijepio 25 m2 pločica od čega 80% na zidu i potrošio sam ispod 50 kg ljepila, dakle 2 kg po m2. i to treba uzeti u obzir.
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2006., 11:10   #6
Marija Paun
Registrirani korisnik

Registracija: Aug 2006.
Dobar majstor

Mogu ti preporučiti obrisano ime (on je i nama radio i stvarno smo zadovoljni) obrisan broj

Zadnje uređivanje Edgar : 23.11.2008. at 23:09.
Marija Paun is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 23.11.2008., 20:18   #7
dobri muž
Registrirani korisnik

Registracija: Nov 2008.
također planiram postavljati pločice u kuhinji i hodniku na već postojeće,a čuo sam da je bitno i kakve su kvalitete postojeće jer ako one nisu dovoljno čvrste, onda su u nove sklone pucanju.
da li netko zna nešto o tome?
dobri muž is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2008., 20:43   #8
mazgov
bannaned

mazgov Avatar

Registracija: Dec 2007.
Quote:
dobri muž kaže: Pogledaj post
da je bitno i kakve su kvalitete postojeće jer ako one nisu dovoljno čvrste, onda su u nove sklone pucanju.
naravno , tu i ne treba biti posebno mudar , ukoliko postojeće ne drže dobro , obavezno ih skinuti , jer kvalitetno zalijepiti nove na stare ne vrijedi ukoliko se stare odlijepe

kuckajte drškom čekića po starim pločicama i ukoliko vam sumnjivo šuškaju , obavezno skinuti
mazgov is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2008., 20:45   #9
josnik12
Banned

Registracija: Nov 2008.
Quote:
dobri muž kaže: Pogledaj post
također planiram postavljati pločice u kuhinji i hodniku na već postojeće,a čuo sam da je bitno i kakve su kvalitete postojeće jer ako one nisu dovoljno čvrste, onda su u nove sklone pucanju.
da li netko zna nešto o tome?
Prvo trebas "pokucati" ,kao da kucaš na vrata, po tim starim plocicama.Ako one onako,kako bih ti rekao,šuplje odzvanjaju,tada od njih nema koristi i trebaš ih dignuti.Ako ne "šuškaju" onda podlogu očisti ,premaži grundom,bolje flexibilno ljepilo i opleti.Provjeri dali će ti smetati ,ako lijepiš pločicu na pločicu, visini na vratima da ne izađeš previsok.Samo pitaj.
josnik12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2008., 01:23   #10
V.Sipak
Registrirani korisnik

V.Sipak Avatar

Registracija: Feb 2008.
stare plocice,prije grundiranja oprati tekucinom protiv masnoce.
obavezno grundirati
obavezno fexibilno ljepilo
V.Sipak is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2008., 18:16   #11
the_ripper
Registrirani korisnik

Registracija: Nov 2007.
Quote:
V.Sipak kaže: Pogledaj post
stare plocice,prije grundiranja oprati tekucinom protiv masnoce.
obavezno grundirati
obavezno fexibilno ljepilo
Imaš u Bauhausu sredstvo Mineralkvarzgrund čime premažeš stare pločice. Naravno, prije toga ih treba odmastiti i dobro posušiti. Kada se grund osuši cijela površina starih pločica bude hrapava. Poslije toga, kao što je i gore rečeno, fleksibilno ljepilo i deri. Ja sam o tome razmišljao ali sam odustao. Ljepiš jedne na druge i kupaonica sve manja i manja ... i manja .... Zato sam sve skinuo, potrošio 8 vreća po 40kg žbuke da poravnam zidove i dernuo nove pločice na tako pripremljen zid. E to je posao.
the_ripper is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2010., 18:40   #12
Imbra_Grabaric
Registrirani korisnik

Registracija: Aug 2009.
Postavljanje pločica i potrošnja ljepila

Trebao bih postaviti oko 60 m2 pločica (kupaona i wc) i kad sam majstora pitao koliko ljepila će mu trebati izračunao je oko 450 kg, što ispada više od kg/m2.

Dali je to možda malo pretjerano, pošto bi onda na te 2 jadne prostorijice potrošio skoro POLA TONE ljepila?

Također, rekao mi je da je bolje staviti fleksibilo ljepilo, da je kao bolje jer kad-tad kroz fuge prodre voda. To mi također nije imalo smisla pošto se prema mojim saznanjima u zatvorenim prostorima koristi obično ljepilo.
Da ne spominjem da je fleksibilno 2x skuplje od običnog...

Mišljenja, iskustva, savijeti?
Imbra_Grabaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2010., 19:17   #13
tonino2008
Registrirani korisnik

Registracija: Aug 2008.
Potrosnja na novo 4-6kg m2, nema potrebe stavljati flex, fug mase su vecinom vodonepropusne
tonino2008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2010., 21:22   #14
keramičar
Registrirani korisnik

Možeš računati 6 kg/m2 potrošnju ljepila.
Ako se radi o gres i slabo upojnim pločicama onda je pod obavezno ljepiti sa flexibilnim ljepilom.

Vodonepropusnost u kupaonici i sanitarnim čvorovima se riješava sa hidroizolacijom , a ne flex ljepilom.

Bilo bi poželjno posilikonirati sve vertikalne i horizontalne spojeve silikonom u boji fuge.
keramičar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2010., 07:50   #15
CottonEyeJoe
Registrirani korisnik

CottonEyeJoe Avatar

Registracija: Apr 2007.
Pločice direkt na ljepilo pa na suhu glazuru ili?

dakle, moram već jednom završiti pod kupaone, pošto sam bio idiot i nisam htio napraviti novu glazuru,sad sam u sranjima..

stare pločice vise na sve žive moguće strane...sastrane po kupaoni sam ih skinuo, u sredini ostavio da bih donekle izvukao ravnu podlogu da ne moram raditi glazuru - zajeb godine!

sad mi treba vreća ljepila za 4 pločice, jer ljepilo ide od 1mm do 2cm debljine.. a flex ljepilo skupo

1.) što dobijem da zamutim kantu glazure i kantu ljepila za pločice, to sve pomiješam zajedno i sa takvom masom ljepim? ljepilo je flex...

2.) na mjestima bih prvo izravnao glazurom, tamo gdje je oko 2 cm nižije...ideja je poravnati suhu glazuru, i odmah gore staviti ljepilo za pločice i pločice poljepiti - ne bih čekao da se glazura osuši (nemam vremena)...po meni, to bi trebalo biti ok, jer bi se sve sušilo zajedno..
Old 12.04.2010., 10:04   #16
keramičar
Registrirani korisnik

Moj savjet ti je da si prvo sve izravnaš masom za izravnavanje
Murexin ili od istog proizvođača nivelir masom za poravnanja do 3 cm debljine.

Kad se masa posuši, a to znaći drugi dan , poljepiš pločice.
keramičar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2010., 11:32   #17
CottonEyeJoe
Registrirani korisnik

CottonEyeJoe Avatar

Quote:
keramičar kaže: Pogledaj post
Moj savjet ti je da si prvo sve izravnaš masom za izravnavanje
Murexin ili od istog proizvođača nivelir masom za poravnanja do 3 cm debljine.

Kad se masa posuši, a to znaći drugi dan , poljepiš pločice.
da, a tko će to sve financirati?

ništa od toga...glazura ne bi smjela puknuti do min 2cm debljine, a za ovo ispod ne znam
Old 12.04.2010., 14:35   #18
keramičar
Registrirani korisnik

HM

ne kužim zakja tražiš savjet a ionako si već odlućio što češ i kako napraviti.

Možda ovo trenutno izgleda skuplja varijanta, no nemoj zaboraviti da ukoliko ti se usljed tvog kemijanja pločice odlijepe...

Onda bude ta priča sa ponovnim ljepljenjem puno skuplaj od ponuđene ..
Sretno
keramičar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2010., 14:49   #19
CottonEyeJoe
Registrirani korisnik

CottonEyeJoe Avatar

Quote:
keramičar kaže: Pogledaj post
ne kužim zakja tražiš savjet a ionako si već odlućio što češ i kako napraviti.

Možda ovo trenutno izgleda skuplja varijanta, no nemoj zaboraviti da ukoliko ti se usljed tvog kemijanja pločice odlijepe...

Onda bude ta priča sa ponovnim ljepljenjem puno skuplaj od ponuđene ..
Sretno
a valjda ne bude....

šteta što mi nije baumax bliže, tamo je bilo oko 20kn vreća ljepila (mislim 25), ali evo uspio sam pronači samo 10kn skuplje tu kod nas, neću uzeti flex nebo obično, pa ću i dalje ipak pičiti sa ljepilom...

zaljepio sam do sada 1/6 kupaone, na slojevima po 2cm ljepila ima (flex), drži se ko blesavo...
Old 02.05.2010., 09:21   #20
_ov3rflow_
Registrirani korisnik

Registracija: May 2006.
Quote:
CottonEyeJoe kaže: Pogledaj post
a valjda ne bude....

šteta što mi nije baumax bliže, tamo je bilo oko 20kn vreća ljepila (mislim 25), ali evo uspio sam pronači samo 10kn skuplje tu kod nas, neću uzeti flex nebo obično, pa ću i dalje ipak pičiti sa ljepilom...

zaljepio sam do sada 1/6 kupaone, na slojevima po 2cm ljepila ima (flex), drži se ko blesavo...

Sad je već možda kasno, ali zašto nisi ljepio na suhi mort. Tako možeš podići visinu odmah bez problema do 7-8 cm. Kad niveliraš cca 1m2, poslažeš pločice i lijepiš ih na suhi mort cementnim mlijekom. Jedini problem, što to današnji kvazi kermamičari ne vole raditi ili i rade ali za previskou cijenu.
_ov3rflow_ is offline  
Odgovori s citatom
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Pravila postanja