Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.05.2006., 14:37   #1
Alzheimerova bolest

Neznam da li je na zdravlju već bio ovaj topic , a interesiraju me iskustva ljudi čiji su roditelji u toj fazi i kako im ( nam ) pomoći..
__________________
ah..i dalje...ah
krpica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2006., 14:57   #2
Ajoj,
imam iskustvo ne sa roditeljima već sa djedom i bakom koji su zivjeli sa nama,
moram priznati da su godine prošle, ali se još nisam sasvim oporavila od cijelog tog iskustva,
bilo je jako teško,
moj savjet je da ako budeš ikad na vazi da li smjestiti osobu negdje u dom ili ustanovu (ako ćeš imati tu mogućnost) i nastaviti više manje normalno živjeti ili pokušati kod kuće brinuti za tu osobu iz nekog osjećaja odanosti, ljubavi ili možda krivnje, definitivno preporučam smještaj,
tko nije živio više godina s takvom osobom nije ni svjestan kako to razara obitelj iznutra,
ako želiš nešto više znati, piši na PM
hooray is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2006., 16:18   #3
Definitivno - smještaj! Ako može, naravno!
Takve osobe trebaju nadzor od 0 do 24. NE znači da ih ne voliš, ako ih smjestiš u dom gdje će dobiti svu skrb. Mislim da se cijene kreću od oko 3.000-4.000 kuna mjesečno....
imago2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2007., 16:06   #4
Smile Alzheimer

mi živimo s ovom bolešću godinama.ima li tko pitanja ili želi o tome ili bilo čemu razgovarati? možete pogledati i blog.islak.blog.hr tamo su i linkovi za internet grupepodrške za Alzheimer pozdrav i osmjeh ostavljam!
7 dana is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2007., 15:09   #5
još uvijek sam tu...
7 dana is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2007., 19:17   #6
oprostite, pitala bih koji su prvi simptomi i kako ih razlikovati od obične zaboravnosti?
korana is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2007., 22:49   #7
pozdrav! kao prvo, teško je reći ako se radi o ranoj fazi bolesti. Alzheimer se teško dijagnozira u toj fazi. NO, postoje specijalni tedtovi koji liječniku služe za pomoć pri dijagnozi. Prije nego će dr postaviti dijagnozu Alzheimer Dementia mora se utvrditi da se ne radi o nekom fizičkom poremećaju ... Uglavnom, ja preporučam odlazak dr radi provjere! prvo što se treba učiniti je zatražiti od dr opće prakse uputnice za specijalističke preglede. Kod moje mame su napravili dugi niz pretraga. Napokon je otišla kod psihijatrice gdje se utvrdilo da se uistinu radi o Alzheimeru. Nadam se da kod vas to nije slučaj, ali ako imate bilo kakva pitanja na mom blogu su linkovi za grupu podrške na kojoj sam stavila informacije o teoriji o 7 faza Alzheimera. Također je tamo i link za grupu na engleskom jeziku. postoji i udruga za Alzheimer od koje se mogu dobiti informativne knjižice koje sam i sama čitala i dosta su korisne iako šture. tu sam, ako imate još pitanja, na blogu je mail adresa i ja sam tamo svaki dan
pozdrav
7 dana is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2007., 22:56   #8
koji blog?
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2007., 23:01   #9
još sam i krivo rekla! Alzheimer JEST fizička a ne samo psihička bolest jer se radi o odumiranju moždanih stanica! No testovi su tu da utvrde točno. liječnik če testirati pamćenje, kako osoba pamti nedavne događaje i one iz svoje prošlosti, sposobnost čitanja, pisanja, jednostavne crteže...sve kroz razgovor.
Kod moje mame simptomi su bili promjena karakterističnog ponašanja, zaboravnost i dezorijentiranost u prostoru, ne shvaćanje događaja, zapostavljanje osobne higijene, fiksiranje određenim stvarima do nenormalnih razmjera, nemogućnost izražavanja tj artikuliranja vlastitih misli. Znala je reći -ja znam što hoću reći, samo ne mogu izgovorit...nadam se da sam malo pomogla...
7 dana is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2007., 09:20   #10
upravo su me zvali iz doma gdje je smjestena moja teta koja ima alzhajmerovu bolest. kazu da se nocas potpuno izgubila i da su imali gadne probleme s njom.
problem je sto ona ima 83 godine a bolest se pojavila prije 2-3 godine i nitko od lijecnika nije htio poduzimati nista, valjda zato sto je "prestara".
__________________
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti, - mi ćemo ga držati"
Cruela is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2007., 12:44   #11
svi ćemo dobiti Alzheimera, samo ako dovoljno dugo živimo. (neki prof. je ovo rekao) To je bolest starih ljudi ( na žalost nije pravilo), koliko je produžen životni vijek, toliko je smanjena kvaliteta života. Svi u mladosti zamišljamo idilicnu starost. Od kako sam upoznala velikog A. bojim se starosti.
sgorci is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 20:01   #12
Pozdrav

Mene zanima nekoliko stvari pa ako dobijem koji odgovor, super:

1. Je li vam poznato djelovanje lijeka Ebixa iz prve ruke? Gledala sam po netu, ali nigdje ne uspijevam naći konkretne podatke i svjedočanstva. I da li je to zaista najbolji lijek koji može pomoći osobi s alzheimerom?

2 . Djeluju li antipsihotici ili sredstva za smirenje na psihotične momente koje osoba s alzh. ima?

3. Postoji li u hrvatskoj neka udruga, dom ili nešto slično gdje je moguće ostaviti bolesnika nekoliko sati tijekom dana? Ne govorim o akutnom stanju bolesti, već o nekom tko može relativno normalno razgovarati i brinuti se za sebe još, ali ipak treba nadzor. A i druženje bi im dobro došlo budući da ljudi izbjegavaju osobe s alzh. jer ne znaju kako se postaviti i sl.

4. Što se događa s ljudima u zadnjoj fazi bolesti? Može li jedna osoba podnijeti brigu o tako teško oboljelom? Postoje li institucije koje se mogu adekvatno brinuti za njih? Koliko sam čula, starački domovi nisu oduševljeni ljudima s alzh. i nerado ih primaju.

5. I kako se pomiriti s tim da neće biti bolje?
keana is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2007., 11:54   #13
ISPRIČAVAM SE ZA SAD.
DANAS POPODNE SVRATIT ĆU I ODGOVORIT
U MEĐUVREMENU NEKI OD ODGOVORA NALAZE SE NA MOM BLOGU
islak.blog.hr
I NA BLOGU JE LINK ZA INTERNET GRUPE PODRŠKE OD KOJIH JE JEDNA NA HRVATSKOM
7 dana
7 dana is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2007., 12:07   #14
http://islak.blog.hr
7 dana is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2007., 12:32   #15
Quote:
keana kaže: Pogledaj post
Pozdrav

Mene zanima nekoliko stvari pa ako dobijem koji odgovor, super:
...

ne znam odgovor na sve ali evo mogu ti reci svoja iskustva sa svojim djedom i bakom

1. ne znam za taj lijek, ali znam da je na djedu aricept jako dobro djelovao, (smanjenje halucinacija i prisjecanje nekih stvari i opcenito bolje funkcioniranje)

2.sredstva za smirenje je baka dobivala i u pocetku su djelovala cak prejako bas bi ju umrtvila, ali se desavalo da je to sredstvo sve krace djelovalo, pa se pocela buditi po noci sve ranije, uglavnom ja sam ih vidjela kao dosta lose rjesenje, ali pomagalo je djelomicno suzbiti te napadaje zivosti i agresije

3.da postoje dnevni boravci u starackim domovima (iako ne svima) pod nadzorom medicinske sestre i ponekad psihologa ili tako nesto (ali koliko znam cesto su velike liste cekanja za mjesto)

4.ajoj, ovako jedna osoba se nikako ne moze brinuti za bolesnika pred kraj, sa bakom je bilo koma, moji roditelji zajedno sa dedom (koji je tada bio zdrav) i uz moju povremenu pomoc smo dosli na rub snaga, sa dedom je bilo nesto lakse jer nije bio agresivan i primili su ga normalno u dom (privatni sa medicinskom sestrom),
zadnja faza bolesti kod obadvoje je bila nepokretnost, nemogucnost govora i problemi s uzimanjem hrane, a za to je jednostavno neophodna strucna i medicinska njega,
nesto prije te zadnje faze kod dede je samo bila pojava izrazite depresije, povucenosti i trebala mu je pomoc pri kretanju iako je mogao hodati, trebao je brigu otprilike kao i malo dijete i to se dalo izvesti uz dnevni boravak i nas nekoliko doma koji smo naizmjence se brinuli za njega,

sa bakom je bio veliki problem sto je prije nego je ostala nepokretna bila jako ziva i na mahove agresivna i svi doma smo nastradali od toga (nespavanje, deda je bio udaren par puta i svi smo fizicki bili premoreni, a o psihi da ne pricam) i ona je do nepokretnosti bila doma i ne znam da li bi ju ijedan dom takvu primio, eventualno uz jake sedative, a to smo pokusavali svesti na minimum

5. kako se pomiriti, ne znam
meni to nije uspjelo, prolila sam suza i suza i jako je tesko, cak i sada kad ih vise nema...
hooray is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2007., 12:48   #16
Quote:
korana kaže: Pogledaj post
oprostite, pitala bih koji su prvi simptomi i kako ih razlikovati od obične zaboravnosti?
vidis ovo je jako bitno pitanje, jer ima zapravo puno malih simptoma

ako dobro poznajes osobu i svaki dan zivis s njom brzo se vidi,
pocne sa zaboravljanjem,...
- zatim blage promjene u ponasanju, npr: samouvjerena osoba pocne biti povucena i depresivna, ili pristojna i mirna osoba pocne biti glasna, bahata ili cak agresivna
- vidi se promjena i na svakodnevnim stvarima poput higijene (ovo je bilo jako izrazeno kod mojih) osobe koje su se svaki dan tusirale su pocele smrditi (primjetili smo da se jedva jednom tjedno operu, a ako smo ih pokusali podsjetiti ili nagovoriti bi odbijali suradnju i duboko se vrijedjali)
- naopako oblacenje odjece, oblacenje zmazanih stvari, spremanje zmazane odjece u ormar
- zametanje stvari tj. spremanje stvari di im vrlo ocito nije mjesto (hrana u ormar, lonac u kupaonicu i sl.)
- izmisljanje (ovo je jako bilo izrazeno) u stanju su nadoknaditi informaciju koje se ne mogu sjetiti na nevjerojatno kreativne nacine
- izraziti osjecaj srama kad im se ukaze na neku gresku
- mijesanje imena, gubljenje u prostoru (baka je priznala da je par puta zalutala u naselju)...
hooray is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2007., 12:57   #17
keana,
nasla sam nesto...
ebixa je izgleda varijanta memantina, probaj proguglati pod tim nazivom
i nasla sam podatak da je aricept u pocetcima bolesti ipak bolji od toga,
jedini je problem sto mislim da se aricept ne dobiva besplatno (na recept) nego ga treba kupiti, ako cete nabavljati taj lijek savjetujem kupovinu u sloveniji ili austriji, jefinije je, ali proguglaj i posavjetuj se sa lijecnikom (jer i za kupovinu treba onaj lijecnicki recept)
hooray is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2007., 13:05   #18
Quote:
hooray kaže: Pogledaj post
keana,
nasla sam nesto...
ebix je izgleda varijanta memantina, probaj proguglati pod tim nazivom
i nasla sam podatak da je aricept u pocetcima bolesti ipak bolji od toga,
jedini je problem sto mislim da se aricept ne dobiva besplatno (na recept) nego ga treba kupiti, ako cete nabavljati taj lijek savjetujem kupovinu u sloveniji ili austriji, jefinije je, ali proguglaj i posavjetuj se sa lijecnikom
Ni ebixa nije besplatan lijek. No to nije ni bitno sad, zanima me što je najbolje.
Liječnik je savjetovao ebixu pa me zanima ima li netko iskustva s tim lijekom.
Sad sam čitala malo o tom ariceptu i čini se super i on.

Hvala na odgovorima
keana is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2007., 13:22   #19
http://www.aricept.com
ovo je link za info o aricept lijeku ali na engleskom. ako ima problema ja ću kasnije prevest.
nije sve kako treba s mamom, ima temperaturu i bori se s upalom.
zabrinuta sam i teško mi se skoncentrirat pa bježim na net svaki slobodan minut...samo da se rastresem. Ovdje su dani dobri savjeti i nadam se da su pomogli...
do čitanja
7 dana
7 dana is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2007., 13:38   #20
Quote:
keana kaže: Pogledaj post
Ni ebixa nije besplatan lijek. No to nije ni bitno sad, zanima me što je najbolje.
Liječnik je savjetovao ebixu pa me zanima ima li netko iskustva s tim lijekom.
Sad sam čitala malo o tom ariceptu i čini se super i on.

Hvala na odgovorima
koliko sam shvatila memantin(ebixa) je bio prvi lijek za alz. i on funkcionira, ali koliko kuzim jako su ceste nuspojave od njega (probava i sl.), ne znam mozda se javi netko sa iskustvom s tim lijekom pa saznamo detalje...

a aricept je jedan od zadnjih lijekova i evo iz primjera mog djeda u pocetku je jako dobro djelovao, od situacije gdje se redovito razgovarao sa friziderom je doslo u par dana da normalno razgovara samnom i zna kako se zovem, nakon nekog vremena je djelovanje oslabilo, ali u pocetku smo svi ostali iznenadjeni kako djeluje, ne sjecam se da je imao problema ili nekih nuspojava s tim lijekom


P.S. ispravka nasla sam i podatak da memantin nema ceste nuspojave, hm internet, ko bi sad znao sto je tocno, nista nadam se da netko ima iskustvo s ovim lijeko i da ce se javiti...
ispricavam se za netocne navode
hooray is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:31.