Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.05.2006., 21:02   #1
HE Lešće

Jučer je u Večernjaku izašao članak o izgradnji ove hidroelektrane.
Stavila sam na svoj blog slike izgradnje i kanjona koji će biti potopljen.
Koga zanima nek svrati.
 
Odgovori s citatom
Old 12.05.2006., 15:51   #2
Kako bi ti energiju proizvodila?
 
Odgovori s citatom
Old 13.05.2006., 11:08   #3
Quote:
LostCase kaže:
Kako bi ti energiju proizvodila?
Ne treba nama nikakva energija, zivjet cemo od zraka

Nuklearke zrace, termoelektrane zagadjuju atmosferu, hidroelektrane potapaju prirodna stanista, vjetroelektrane lamacu, stvaraju buku i rastjeruju price, suncani kolektori nagrdjuju krajolik...

Zato svi lijepo u spilje, i nemojte slucajno posijeci kakvo drvo, ne bi li se ogrijali, to je unistavanje suma...

A zasto nam tzv. "zeleni" ne pokazu svojim primjerom kako zivjeti, i prvi se odreknu civilizacijskih tekovina? Ali, ne, njihove teorije za njih naravno, ne vrijede, i dalje tipkaju na kompu, koriste mobitele, voze se u automobilima, griju stanove, piju vodu iz PET ambalaze, lete avionima... Tako da se sve to svodi na mlacenje prazne slame...

Zadnje uređivanje Neznadar : 13.05.2006. at 13:52.
Neznadar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2006., 13:03   #4
Quote:
LostCase kaže:
Kako bi ti energiju proizvodila?
Elektranama u vlasništvu hrvatske elektroprivrede u Sloveniji, Srbiji i Bosni (Krško, Kolubara, Kakanj) iz kojih se struja umjesto u Hrvatsku izvozi u Europu? Hrvatska u svom vlasništvu ima (ili je imala, a nije prodala, znači da još uvijek ima, a kako se brine o vlasništvu da stupi ponovo u posjed je druga priča) dovoljno kapaciteta za pokriti porast potrošnje u slijedećih 20 godina. Na Balkanu postoji veliki višak energetskih kapaciteta (jer je industrija propala), čak su napravljeni Hrvatskoj potpuno nepotrebni objekti (Ernestinovo) i sinhronizacija sustava za izvoz struje u Europu. Nama ostaju ekološke štete, a profit odnose budući europski vlasnici elektrana, kao i struju.
zgubydan is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2006., 13:18   #5
Quote:
zgubydan kaže:
Elektranama u vlasništvu hrvatske elektroprivrede u Sloveniji, Srbiji i Bosni (Krško, Kolubara, Kakanj) iz kojih se struja umjesto u Hrvatsku izvozi u Europu? Hrvatska u svom vlasništvu ima (ili je imala, a nije prodala, znači da još uvijek ima, a kako se brine o vlasništvu da stupi ponovo u posjed je druga priča) dovoljno kapaciteta za pokriti porast potrošnje u slijedećih 20 godina. Na Balkanu postoji veliki višak energetskih kapaciteta (jer je industrija propala), čak su napravljeni Hrvatskoj potpuno nepotrebni objekti (Ernestinovo) i sinhronizacija sustava za izvoz struje u Europu. Nama ostaju ekološke štete, a profit odnose budući europski vlasnici elektrana, kao i struju.
?!

Imas li ti uopce ideju kako funkcionira europski elektroenergetski sustav i kako se odrzava njegova stabilnost?

Kakve su to ekoloske stete od Ernestinova?

Mislis li da Krsko, Kakanj, Tuzla ili Kolubara imaju manji utjecaj na hrvatski ekoloski sustav samo zato jer su malo preko granice?

I da, mi ovisimo o uvozu struje iz tih elektrana.
Neznadar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2006., 14:20   #6
Quote:
zgubydan kaže:
Elektranama u vlasništvu hrvatske elektroprivrede u Sloveniji, Srbiji i Bosni (Krško, Kolubara, Kakanj) iz kojih se struja umjesto u Hrvatsku izvozi u Europu? Hrvatska u svom vlasništvu ima (ili je imala, a nije prodala, znači da još uvijek ima, a kako se brine o vlasništvu da stupi ponovo u posjed je druga priča) dovoljno kapaciteta za pokriti porast potrošnje u slijedećih 20 godina. Na Balkanu postoji veliki višak energetskih kapaciteta (jer je industrija propala), čak su napravljeni Hrvatskoj potpuno nepotrebni objekti (Ernestinovo) i sinhronizacija sustava za izvoz struje u Europu. Nama ostaju ekološke štete, a profit odnose budući europski vlasnici elektrana, kao i struju.
a ti si neki eko-nacionalist

ono ok je da elektrane zagaduju ako nisu u Hrvatskoj...
 
Odgovori s citatom
Old 14.05.2006., 16:07   #7
Quote:
LostCase kaže:
a ti si neki eko-nacionalist

ono ok je da elektrane zagaduju ako nisu u Hrvatskoj...
I jeftinije. Ono, brodovi sa ugljenom niti ne moraju ulaziti u sredozemlje, nego drito na sjever do europskih luka koje su bliže mjestu potrošnje. Iako na Jugoistoku Europe trenutno ima viška struje (koja se nakon sihnronizacije može izvoziti u europu) planira se izgradnja još desetak više ili manje "prljavih" objekata u vlasništvu europskih investitora. Struja se izvozi, a zagađenje ostaje na Balkanu. Europi je to jeftinije.
Regulacija emisija u JI Europi je ostavljeno za 2017. godinu.
http://en.wikipedia.org/wiki/Energy_..._Europe_Treaty

Malo smo otišli off-topic. HE Lešće je vjerojatno posljednja isplativa hidroelektrana u Hrvatskoj na prikladnom mjestu, koliko god taj kanjon izgledao pitoreskno. Nizinske HE koje plave golema područja i izazivaju goleme ekološke štete nisu prihvatljive. Također HE na Savi kod Zagreba, postoji opasnost da poremeti pitke podzemne vode koje sad ima za opskrbu 10 milijuna stanovnika, a nema ni potrebe jer bi količina proizvedene struje bila mala zbog bijedne visinske razlike od 20m, Zagreb ionako ima dosta vodenih površina za ribičiju i rekreaciju (pogotovo ako se izgradi geotermalna elektrana i toplice kod Lučkog) i ljeti je grad ionako poluprazan, svi platežno potentniji koji bi mogli svojim ulaznicama isfinancirati povrat investicije su na moru.
zgubydan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2006., 17:55   #8
Quote:
LostCase kaže:
Kako bi ti energiju proizvodila?
pa gradnja nuklearki naravno
__________________
They won't let me join their games...
H5N1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2006., 22:46   #9
Quote:
H5N1 kaže:
pa gradnja nuklearki naravno
naravno

ali vec vidim 50 topica ovdje , 100 udruga kako protestiraju... i sl.
 
Odgovori s citatom
Old 15.05.2006., 15:50   #10
budemo ih obrazovali
__________________
They won't let me join their games...
H5N1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2006., 20:19   #11
Quote:
H5N1 kaže:
budemo ih obrazovali
budes da... oni su automatski protiv toga ... pocet ce ti nesto o vjetroelktranama pricat
 
Odgovori s citatom
Old 17.05.2006., 21:41   #12
Quote:
LostCase kaže:
budes da... oni su automatski protiv toga ... pocet ce ti nesto o vjetroelktranama pricat
fakat ste slucajevi.

Ti meni, Izgubljeni Slucaju, (a fakat jesi) zvucis ko da zelis imati novi rezim gdje niko nece imati pavo glasa osim vas koji mislite da ste najpametniji na svijetu, pa da time pokazes koliko ti je stalo do tvog aNtea i svega za sto su nasi borci poginuli (na demokraciju i slobodu mislim)

(jel ti ova recenica predugacka?... pratis misao? ili da ti to pokusam rascijepano objasniti kroz par postova)
__________________
unbrittled solđžer of throttled logic
ddadda is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2006., 23:44   #13
Quote:
ddadda kaže:
fakat ste slucajevi.

Ti meni, Izgubljeni Slucaju, (a fakat jesi) zvucis ko da zelis imati novi rezim gdje niko nece imati pavo glasa osim vas koji mislite da ste najpametniji na svijetu, pa da time pokazes koliko ti je stalo do tvog aNtea i svega za sto su nasi borci poginuli (na demokraciju i slobodu mislim)

(jel ti ova recenica predugacka?... pratis misao? ili da ti to pokusam rascijepano objasniti kroz par postova)
bus nekaj napisla o temi.. recimo kako bi ti proizvodila energiju?

a da ne zagaduje , da ne unistava krajolik, da je jeftino , sigurno.. ???
 
Odgovori s citatom
Old 18.05.2006., 18:45   #14
prvo moramo napraviti odgovarajuca umrezenja s susjedima. EU i ne EU
zatim trebamo sanirati postojece hidroelektrane kojih se kapacitet znatno smanjio jer se kapacitet akumulacija smanjuje s svakom navalom vode/taloga i tako sanirati gubitke. Vec smo smim time na dobitku, a investicija restauracije je znatno jeftinija od investiranja u novu HE.
Osim toga, ono u cemu bi nam EU trebala biti uzor jesu drzavni poticaji za pogone obnovivih izvora energije. Zasad samo pravne osobe mogu dobiti poticaje za solarno prikupljanje na svom objektu, dok u EU to moze dobiti svaka fizicka osoba.
Pilot projekti su u kontinentalnom podrucju (ZG) pokazali kako je opremanje 1katnice za 5clanu obitelj solarnom opskbom E i sustavom za prikupljanje kisnice isplativo vec u prvoj godini koristenja. Osim toga, projekt je pokazao povratak investiranog jos prije tog roka. Osim toga, pokazalo se da je sunce na plocama radilo i par mjeseci vise od ocekivanog, a visak proizvedene struje po sadasnjem zakonu mora od proizvodaca otkupiti HEP
Kad bi makar samo skole po cijeloj drzavi i hoteli u turistickim podrucjima pokupili ove drzavne subvencije, slobodno bi bilo za pretpostaviti da bi se troskovi na drzavni proracun i osobne djepove zamjetno smanjili, za desetke postotaka, a visak proizvedene energije bi pridonio ukupnoj elektro privredi drzave.


ima jos, al moram ic... pusek
__________________
unbrittled solđžer of throttled logic
ddadda is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2006., 22:44   #15
ja sam slusal svoje profesore na faksu kak malo pricaju o tome...

bili su prilicno uvjerljivi.... solarna energija nije rjesenje... premala je iskoristivost...

kad tad ce covjecanstvo trebat pocet radit nuklearne elektrane...
 
Odgovori s citatom
Old 19.05.2006., 11:43   #16
Moram priznati dadda je tu u pravu glede solarne energije, pogotovo na jadranu, ali neslažem se oko umreženja sa susjedima jer opet smo ovisni o nekome,kao što smo sada ovisni o NE krško i oni nam uvaljuju svoje smeće. Energetska neovisnost je najvažnija stvar trenutno koju bi država trebala riješiti. Znate najveća bi glupost bila da se opet učini što i s bankama, da smo ovisni o vlasnicima izvana. I nadam se da ovi u saboru imaju bar tolko pameti pa da ne privatiziraju HEP strancima. Ali kombinacija hidroenergije i solarne mogla bi biti rješenje pošto još uvijek ima potencijala, a ima i mjesta za reverzibilne hidroelektrane kao što je ona u Obrovcu. Solarni kolektori nisu tako skupi samo što još ljudi nemaju dovoljno znanja o njima.
BUFFET is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2006., 06:33   #17
Quote:
ddadda kaže:
Osim toga, ono u cemu bi nam EU trebala biti uzor jesu drzavni poticaji za pogone obnovivih izvora energije. Zasad samo pravne osobe mogu dobiti poticaje za solarno prikupljanje na svom objektu, dok u EU to moze dobiti svaka fizicka osoba.
Pilot projekti su u kontinentalnom podrucju (ZG) pokazali kako je opremanje 1katnice za 5clanu obitelj solarnom opskbom E i sustavom za prikupljanje kisnice isplativo vec u prvoj godini koristenja. Osim toga, projekt je pokazao povratak investiranog jos prije tog roka. Osim toga, pokazalo se da je sunce na plocama radilo i par mjeseci vise od ocekivanog, a visak proizvedene struje po sadasnjem zakonu mora od proizvodaca otkupiti HEP
Kad bi makar samo skole po cijeloj drzavi i hoteli u turistickim podrucjima pokupili ove drzavne subvencije, slobodno bi bilo za pretpostaviti da bi se troskovi na drzavni proracun i osobne djepove zamjetno smanjili, za desetke postotaka, a visak proizvedene energije bi pridonio ukupnoj elektro privredi drzave.
Ja ne znam odakle ti izvlacis ovakve podatke i analize. Svaka imalo opseznija znanstvena studija pokazat ce ti kako je solarna PV energija ekoloski neprihvatljiva, neprihvatljivija i od nuklearne i od hidroenergije, a na razini prihvatljivosti plinskih termoelektrana.

Meni jednostavno nije jasno kako su ljudi tako tvrdoglavi i toliko tupe po istom. Kako ce to razvoj solarne energije pomoci energetskom sustavu Hrvatske? Nikako. Taj je izvor uglavnom dekoracija, luksuz bogatih koji sluzi za krpanje rupa i eventualnih nedostataka. Ako ti treba 500 MW energije, ne mozes ih dobiti iz alternativnih izvora. Jer moras imati 500 MW iz klasicnih izvora za vrijeme kada ti nestabilni alternativni izvori nece moci dati energiju. Meni je stvarno nevjerojatno kako tako jednostavnu stvar ljudi ne mogu shvatiti. Dakle, gradio ti hrpu PV modula ili ne, opet moras imati sve one klasicne elektrane koje bi imao i bez PV modula.

A sto se tice utjecaja na okolis, PV moduli u svakoj masovnoj proizvodnji imali bi mnogostruke stete po gospodarstvo i po okolis. Ljudi opet nikako da shvate kako za proizvodnju PV modula treba energija iz klasicnih izvora. I nikako da shvate kako je kolicina materijala ulozena u proizvodnju 1 kWh energije nekoliko desetaka puta veca nego kod klasicnih elektrana.

I meni doista nije jasno zasto bi nasa drzava uopce trebala subvencionirati solarnu energiju? Po cemu je ona toliko bitna da zasluzuje subvencije? Ako je konkurentne, ako trosi malo energije u porizovdnji PV modula, tada ce joj cijena biti prihvatljiva i nece trebati nikakvih subvencija. Ovako su te subvencije samo mazanje ociju, laganje i zavaravanje koje su mogu dopustiti bogati, ali ne i mi. Solarna energija je luksuz bogatih, a ne rijesenje. Nikada nije bilo, niti ce ikada biti! Uostalom, u najboljim prognozama solarna energija nikada nece preuzeti vise od 5% energetskog kolaca. Zasto je toliko forsirati, ja stvarno ne vidim razloga.

I da, zasto se PV moduli isplate nakon xy zakona? Pa zato jer su subvencionirani - od konacen cijene do povlastica koje imaju proizvodaci dijelova i cijelog uredaja! Krajnji korisnik mozda i je u dobitku, ali drustvo i drzava u cjelini su i na financijskom i na energetskom gubitku.

Prica o subvencijama za alternativne izvore energije u EU je samo jedna tuzna prica, uzrokovana politickim interesima i lobiranjima, posebno od strane Njemacke.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2006., 12:17   #18
Quote:
El Tomo kaže:
Ja ne znam odakle ti izvlacis ovakve podatke i analize. Svaka imalo opseznija znanstvena studija pokazat ce ti kako je solarna PV energija ekoloski neprihvatljiva, neprihvatljivija i od nuklearne i od hidroenergije, a na razini prihvatljivosti plinskih termoelektrana. .
cuj, ne velim da asve znam... al ne mos ni ti to reci. internet, predavanja, seminari, novine...

zasto je ekoloski neprihvatljiva? jel to sto se tice prirode ili okolisa?

Quote:
El Tomo kaže:
za krpanje rupa i eventualnih nedostataka. Ako ti treba 500 MW energije, ne mozes ih dobiti iz alternativnih izvora. Jer moras imati 500 MW iz klasicnih izvora za vrijeme kada ti nestabilni alternativni izvori nece moci dati energiju..
imamo rupe. pogotovo nA nekim lokacijama i u ljetnoj sezoni. kad je to totalno iskoristivo. sezonske raspodijele struje kojima smo podlozni jer se baziramo na priljevima drava, sava su stvar koja nije jednako distribuirana po cijeloj europi. stocereci da oni imaju pojedine viskove u drugim sezonama. i manjkovwe takaj. stocereci da ako imamo ucinkovitu legislativu i adekvatno umrezenje s citavom europom, onda mi trzimo kad mi imamo i kupujemo izvana onda kad nemamo. kuzis?

Quote:
El Tomo kaže:
A sto se tice utjecaja na okolis, PV moduli u svakoj masovnoj proizvodnji imali bi mnogostruke stete po gospodarstvo i po okolis. Ljudi opet nikako da shvate kako za proizvodnju PV modula treba energija iz klasicnih izvora. I nikako da shvate kako je kolicina materijala ulozena u proizvodnju 1 kWh energije nekoliko desetaka puta veca nego kod klasicnih elektrana...
zasto? tvornice? ja si nekak mislim (dakle-moj osobni stav) da je ista bolje nego srat u prirodne izvore vode i shebat njihove cirkulacije (to sto se okolisa tice) a sto se prirode tice- postoje mjesta za tvornice, i postoje mjesta koja nesmjes dirati drukcije nego rahlo-tuisticki. to je cisto stvar etike.

Quote:
El Tomo kaže:
II da, zasto se PV moduli isplate nakon xy zakona? Pa zato jer su subvencionirani - od konacen cijene do povlastica koje imaju proizvodaci dijelova i cijelog uredaja! Krajnji korisnik mozda i je u dobitku, ali drustvo i drzava u cjelini su i na financijskom i na energetskom gubitku.
.
e, daj mi pliz to malo elaboriraj. mozda neki linkic i tak. to jos do sad nisam cula. thnx
__________________
unbrittled solđžer of throttled logic
ddadda is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2006., 12:18   #19
Dragi ljubitelji prirode!

Možda ste već i čuli da je na rijeci Dobri u planu izgradnja HE Lešće. Pripreme terena su već počele. Radovi se planiraju izvršiti bez obzira na to što je Studija utjecaja na okoliš iz osamdesetih godina zakonski zastarjela.

Vjerojatno ste svi svjesni turističke vrijednosti ovog bisera hrvatskog krša (ova rafting zona će nakon izgradnje HE biti izbrisana). Činjenica je da se ovom gradnjom zauvijek gubi i strateški fenomen jedinstvene flore i faune, a nastala šteta je veća nego dobit od elektrane koja bi pokrivala samo 1% hrvatskih potreba za strujom.

Iako je lokalno stanovništvo oduševljeno napretkom u svom kraju zbog obečanja povećanja kapaciteta za turizam nakon izgradje HE (razvoj turizma izgradnjom vikendica, rekreacijskih zona, šetnica…), pitanje je koliko su ta obećanja realna na području koje će se devastirati. Osnove za pojačanje razvoja turizma su još čvršće sada- uz nedevastirani prirodni fenomen kanjona Dobre.

Više o problemu s fotografijama kanjona na : www.ribolov.net

Molimo Vas da iskažete osobnu, kao i potporu svog udruženja pismenim putem na adresu:
Zelena Akcija - za spas Dobre ,
Frankopanska 1,
10000 Zagreb
ili
[email protected]

ili prisustvovanjem na rafting skupu za medije na samom mjestu događaja 2.6.2006. Sastanak za odlazak na spust je:
- u Zagrebu u 13h kod Bille kod rotora
- u 15h u restoranu/kafiću u Generalskom Stolu s lijeve strane prije skretanja za željezničku stanicu
- u 17 h na samom mjestu spusta – kanjon Dobre

Kontakt telefon: Olga – 098 808 229

Javite se! Izradite transparente, obucite plave hlače i zelene majce (voda+šuma) i pridružite nam se 2.6.2006.

eto, za one koje zanima...
__________________
unbrittled solđžer of throttled logic
ddadda is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2006., 12:58   #20
Quote:
El Tomo kaže:
Ja ne znam odakle ti izvlacis ovakve podatke i analize. Svaka imalo opseznija znanstvena studija pokazat ce ti kako je solarna PV energija ekoloski neprihvatljiva, neprihvatljivija i od nuklearne i od hidroenergije, a na razini prihvatljivosti plinskih termoelektrana.

Meni jednostavno nije jasno kako su ljudi tako tvrdoglavi i toliko tupe po istom. Kako ce to razvoj solarne energije pomoci energetskom sustavu Hrvatske? Nikako. Taj je izvor uglavnom dekoracija, luksuz bogatih koji sluzi za krpanje rupa i eventualnih nedostataka. Ako ti treba 500 MW energije, ne mozes ih dobiti iz alternativnih izvora. Jer moras imati 500 MW iz klasicnih izvora za vrijeme kada ti nestabilni alternativni izvori nece moci dati energiju. Meni je stvarno nevjerojatno kako tako jednostavnu stvar ljudi ne mogu shvatiti. Dakle, gradio ti hrpu PV modula ili ne, opet moras imati sve one klasicne elektrane koje bi imao i bez PV modula.

A sto se tice utjecaja na okolis, PV moduli u svakoj masovnoj proizvodnji imali bi mnogostruke stete po gospodarstvo i po okolis. Ljudi opet nikako da shvate kako za proizvodnju PV modula treba energija iz klasicnih izvora. I nikako da shvate kako je kolicina materijala ulozena u proizvodnju 1 kWh energije nekoliko desetaka puta veca nego kod klasicnih elektrana.

I meni doista nije jasno zasto bi nasa drzava uopce trebala subvencionirati solarnu energiju? Po cemu je ona toliko bitna da zasluzuje subvencije? Ako je konkurentne, ako trosi malo energije u porizovdnji PV modula, tada ce joj cijena biti prihvatljiva i nece trebati nikakvih subvencija. Ovako su te subvencije samo mazanje ociju, laganje i zavaravanje koje su mogu dopustiti bogati, ali ne i mi. Solarna energija je luksuz bogatih, a ne rijesenje. Nikada nije bilo, niti ce ikada biti! Uostalom, u najboljim prognozama solarna energija nikada nece preuzeti vise od 5% energetskog kolaca. Zasto je toliko forsirati, ja stvarno ne vidim razloga.

I da, zasto se PV moduli isplate nakon xy zakona? Pa zato jer su subvencionirani - od konacen cijene do povlastica koje imaju proizvodaci dijelova i cijelog uredaja! Krajnji korisnik mozda i je u dobitku, ali drustvo i drzava u cjelini su i na financijskom i na energetskom gubitku.

Prica o subvencijama za alternativne izvore energije u EU je samo jedna tuzna prica, uzrokovana politickim interesima i lobiranjima, posebno od strane Njemacke.
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:11.