Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.02.2004., 21:57   #1
Trojstvo/ Dokaz da Isus ne može biti Bog niti Božji sin

S imenom Allaha, Milostivog, Samilosnog

Opovrgavanje trojstva rijecima Isaa a.s

Navest cu prvi citat:

U Evandjelju po Ivanu ( 17:3) se navodi 'Isaov a.s razgovor s Bogom:

" A ovo je vjecni zivot: spoznati tebe, jedino pravoga Boga, i onoga koga si ti poslao, Isusa Krista. "

Eto, tako je 'Isa a.s ( Isus ) mir Boziji sa njim, objasnio da se vjecni zivot zadobija vjerom u Bozije jedinstvo i poslanstvo njegovog vjerovjesnika Isaa a.s. On je nije rekao: " Vjecni zivot se zadobiva vjerom u bozije trojstvo ili vjerom da je Isus Bog i sin Boziji."

Posto se ovdje radi o razgovoru 'Isaa a.s s Bogom, izlisan je svaki strah od jevreja. Da je vjera trojstvo i bogolikost 'Isaa a.s put spasenja, on bi ga objasnio. Medjutim, put ka spasenju i vjecnom zivotu je u vjeri u stvarnu Boziju jednocu i poslanicku misiju 'Isaa a.s. Suprotno ubjedjenje je vjecita propast i jasna zabluda, jer je Bozije jedinstvo susta suprotnost trojstvu, kao sto je 'Isaovo a.s postojanje u svojstvu vjerovjesnika susta suprotnost 'Isau kao Bogu!Onaj koji salje nije isti kao i poslani.

Zadnje uređivanje blue bird : 27.09.2010. at 14:20. Reason: spajanje dva topika
Musliman_Allahov rob is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2004., 23:26   #2
Re: Opovrgavanje trojstva rijecima Isaa ( Isusa ), mir Boziji sa njim

Quote:
Musliman_Allahov rob kaže:
S imenom Allaha, Milostivog, Samilosnog

Opovrgavanje trojstva rijecima Isaa a.s

Navest cu prvi citat:

U Evandjelju po Ivanu ( 17:3) se navodi 'Isaov a.s razgovor s Bogom:

" A ovo je vjecni zivot: spoznati tebe, jedino pravoga Boga, i onoga koga si ti poslao, Isusa Krista. "

Eto, tako je 'Isa a.s ( Isus ) mir Boziji sa njim, objasnio da se vjecni zivot zadobija vjerom u Bozije jedinstvo i poslanstvo njegovog vjerovjesnika Isaa a.s. On je nije rekao: " Vjecni zivot se zadobiva vjerom u bozije trojstvo ili vjerom da je Isus Bog i sin Boziji."

Posto se ovdje radi o razgovoru 'Isaa a.s s Bogom, izlisan je svaki strah od jevreja. Da je vjera trojstvo i bogolikost 'Isaa a.s put spasenja, on bi ga objasnio. Medjutim, put ka spasenju i vjecnom zivotu je u vjeri u stvarnu Boziju jednocu i poslanicku misiju 'Isaa a.s. Suprotno ubjedjenje je vjecita propast i jasna zabluda, jer je Bozije jedinstvo susta suprotnost trojstvu, kao sto je 'Isaovo a.s postojanje u svojstvu vjerovjesnika susta suprotnost 'Isau kao Bogu!Onaj koji salje nije isti kao i poslani.
Revolver is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2004., 00:05   #3
Ja ću rado potvrditi tvoj stav o trojstvu. No bilo bi požaljo i primjeniti stih kojeg si citirao.

Mozda neke stvari i nisu tako misticne kako ih se nastoji prikazati.

"Ode malo dalje (Isus), pade ničice te se pomoli: 'Oce moj! Ako je moguce, neka me mimoiđe ovaj kalež! Ali neka ne bude moja volja nego Tvoja volja." (Matej 26:39).
Je li to odveč prosto da se zaključi kako Isusova volja ne može biti i Očeva volja, jer Otac je Bog a Isus nije. Inače, ne bi se molio samom sebi.
No o čemu bi se učilo na teologijama kad bi bilo tako prosto.

"U vasem Zakonu stoji: 'pisano je vjerodostojno svjedočanstvo dvojice. Ja svjedočim za se, i Otac moj koji me posla svjedoči za me" (Ivan 8:17, 18)
Otac je onaj koji šalje nekoga. Koga? Svog sina. Onaj koji nije jednak svom ocu podložan je tome da bude poslan.

"On (Isus) savršena slika nevidljivog Boga, prvorodjenac svakog stvorenja, jer je u njemu sve stvoreno – sve i na nebu i na zemlji" (Kološanima 1:15,16)
U kojem smislu prvorodjenac svakog stvorenja?
Ako je trinitaristicko ucenje istinito onda bi se i za Oca i Sveti duh reklo da su prvorodjenci sveg stvorenja. No to nije istina. Biblija taj izraz primjenjuje samo na Sina i označava da je Isus Krist PRVA osoba sa kojim je Jehova podijeio radost svoga postojanja. A izraz ' prvorođenac' vise se puta pojavljuje u Biblijii i uvjek ima značenje u smislu prvorođeni od grupe. «prvorođeni od sinova Izraela; «prvorođeni od Faraona»...

"Otkrovenje Isusa Krista koje mu dade Bog...'Andjelu crkve u Laodiceji napisi: Ovo govori Amen 'Vjerni' i istiniti Svjedok, početak Bozjeg stvorenja." ( mnogi prijevodu kažu slično)

Ovo je pisao Apostol Ivan i prenosi rijčci Isusa koji je već poodavno uskrsnuo i ne bi prema učenju - da je Isus Bog - više imao dijelom božansku i dijelom ljudsku prirodu koju je navodno imao na zemlji. Bog koji je veći od njega Isusu očito nešto otkriva.

"Sto se tiće onog dana i časa, o tome nitko ništa ne zna; ni andjeli na nebu ni Sin, već jedino Otac" (Marko 13.22)

Da su Otac i Sin jednake prirode to ne bi bio slucaj. Sin bi morao znati ono sto zna i Otac. Čak i ako se držimo toga da je Isus svojom ljudskom prirodom bio ograničen da bi znao, postavlja se pitanje zašto to nije znao Sveti duh? Naravno zato jer nije osoba.

"Majka Zebedijevih sinova ...zamoli (Isusa)...'naredi da ova dva moja sina sjednu jedan tebi s lijeve, a drugi sa desne strane u tvom kraljevstvu...Odgovara Isus ...'Moj ćete kalež piti. Ali ne spada na me da dajem mjesto sa svoje desne i lijeve strane. Ono pripada onima za koje ga je moj Otac odredio" (Matej 20:20-23)

Nije li to neobičan odgovor od nekoga tko se smatra da je ravan Bogu svome ocu. Da li je ovdje Isus odgovarao prema svojoj ljudskoj prirodi. Ako jest "bogocovjek" - da li bi uistinu bilo dosljedno da poseže za takvim objašnjenjem. Nije li Isus rekao da Sin nije jednak ocu i da je otac sačuvao nešto za šta je samo on mjerodavan da odluči?

"Kada bi ste me ljubili, radovali biste se sto idem k Ocu, jer Otac je veci od mene."
(Ivan 14:28)

"Hoću da znate da je Krist glava svakom čovjeku, da je čovjek glava ženi i da je Bog glava Kristu." (1.Korincanima 11:3)

Ovo je napisano oko 20 godina nakon Kristovog uskrsnuća i uznesenja. Dakle nakon što Isus ne bi trebao imati više navodnu ljudsku i božansku prirodu

"(Bog) Je sve podložio pod noge njegove (Isusove). A kad rekne: 'Sve je podloženo, izuzima se onaj koji mu je sve podloženo. Kad mu bude sve podloženo i sam Sin ce se podložiti onome kojemu je sve podloženo da bude Bog sve u svemu" (1. Kor 15:27, 28)
I ova rečenica bi tebala zvučati čudno svakome tko vjeruje u trojedinu prirodu Boga. Ovdje se prenosi misao o dakeoj budućnosti, daklae vremenu u kojem više nema smisla govoriti o Isus kao bogočovjeku.

"Iako ima, bio na nebu ili na zemlji, takozvanih bogova – kao sto zbilja ima bogova i gospodara ima mnogo – mi nemamo nego jednoga Boga Oca od kojega sve dolazi i za koga postojimo i jednoga Gospodina Isusa Krista, po kojemu postoji sve i po kojemu postojimo također i mi" (1.Kor.8:5,6)

Ponovno ukazivanje na različitu prirodu Boga Oca-Jehovu i Sina.

"Neka bude hvaljen Bog, otac naseg gospodina Isusa Krista" (1. Petrova 1:3)

Uvjek iznova, čak i nakon uskrsnuća Biblija ukazuje na Oca kao na 'Boga' Isusa Krista.

Pa ipak tvrdi se da je Isus Bog.

Jehovine svjedoke optužuju da rabe citate koji idu u prilog njihovom učenju, čak da su skrojili prijevod koji njima odgovara. Međutim situacija je zapravo obrnuta. Osoba koja želi saznati istinu o Bogu, neće traziti po Bibliji citate koji izgledaju kao da govore u prilog onome sto već vjeruje. Možda ce naći citate koji izgledaju drugačije kad se posmatraju izolirano, ali kad se usporede sa ostali izjavama koje govore o sličnoj temi njihovo značenje postaje jasnije.

Postoje biblijski citati u kojima se titula koja pripada Jehovi primjenjuje na Krista
Alfa i Omega.
To oznacava Jehovu boga posebno kada se stavi u konetekst sa otkrovenjem 21:6,7 gdje su duhovni pobjednici nazvani sinovima onoga koji je Alfa i Omega. Pomazane kršćane Isus nikada nije nazivao sinovima, nego bracom. Mnogi prijevodi otkrovenja uvidjaju da je onaj koji je opisan u 8. retku i tu stavljaju osobno Božje ime. Jehova (Jahve)
Spasitelj.
Uvjek iznova Biblija ukazuje na Boga kao spasitelja. U Izaiji 43:11 Bog čak kaze: Osim mene nema spasitelja. Budući da je i Isus nazvan spasiteljem, jesu li Bog i Isus isto?
Tit 1:3,4 govori o Bogu, našem spasitelju, a zatim o Bogu ocu našem spasitelju i Isusu Kristu našem spasitelju. Dakle obje osobe su spasitelji na što ukazuje i Juda 25: "Bog koji nas je spasio po Isus Kristu nasem gospodinu."
U sucima 3:9 ista riječ koja se koristi za spasitelj kao u Izaiji 43:11 koristi se za Otnijela, suca u Izraelu. Je li on bio Jehova Bog?

U Izaiji 43:10 Jehova kaze: "Prije mene nijedan bog nije načinjen i neće poslije mene biti"
Da li to znaci da, budući je u Izaiji 9:6 Isus proročanski nazvan 'moćnim bogom' da Isus mora biti isto sto i Jehova. Kontekst odgovara: Ne!
Niti jedan od idolpokloničkih naroda nije načinio Boga prije Jehove, jer nitko nije postojao prije Jehove. Ali to ne znaci da Jehova nikada nije prouzročio da postoji netko koga se može prikladno nazvati bogom. Međutim titula svemogući Bog odnosi se samo na Jehovu Boga.
Ako određeni naziv ili opisni izraz više puta se pojavljuje u pismima ne mora značiti da se odnosi na istu osobu. Primjerice, takvo rasudjivanje moglo bi dovesti do zaključka da je babilonski kralj Nabuhodonosor Isus Krist jer su obojica nazvani "kralj kraljeva"; i da su učenici Isusa zapravo bili Isus Krist jer su i On i učenici nazvani "svjetlom svijeta" itd.

"Ja i Otac jedno smo" (Ivan 10:30)
Dali je Isus doista tvrdio da su on i Bog jednaki. Ne, jer Isus samo nekoliko redaka kasnije se za svoje sljedbenike molio: "Da svi budu jedno, kao što si ti Oče u zajedništvu sa mnom, da i oni budu u zajedništvu sa nama..." (Ivan 17:21). Jesu li učenici također trojstvo.

Osim toga: "Koji iako je postojao u Božjem obličju, nije pomišljao na otimanje, naime da bi trebao biti jednak Bogu" (Fil. 2:6)

Isusove riječi JA Jesam,(Ivan 8:58) koje se često navode u prilog vjerovanju da je Isus Bog, odnose se na pojašnjenje učenicima o njegovoj starosti tj, da on jest i prije Abrahama. Većina prijevoda ukazuje na starost, a ne identifikaciju, odnosno naglasak na to da je prije svega što je Bog stvorio, bio Krist.
__________________
okrovogdo
odgovorko is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2004., 00:09   #4
Musliman_Allahov rob is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2004., 02:07   #5
Quote:
Musliman_Allahov rob kaže:
ako si ovako spreman da komentarises svoje teme...mislim da je krajnje vrijeme da ti se zabrani otvarati nove teme.
__________________
Pročitaj pravila o oblikovanju potpisa link ;), ja se vise ne potpisujem.
Krkan is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2004., 07:09   #6
S imenom Allaha, Milostivog, Samilosnog

Ja nemam sta da komentarisem, jer je red na tebe, da komentarises na onaj tekst moj pa i ovaj od komsije drugi koji je donio dokaze protiv trojstva.

Da li je ispravno i istinito ili je lazno ono sto sam naveo ?
Musliman_Allahov rob is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2004., 07:38   #7
Quote:
Krkan: "Ako si ovako spreman da komentarises svoje teme, mislim da je krajnje vrijeme da ti se zabrani otvarat nove teme.
A zašto bi Musliman_Allahov Rob uopće trebao komentirati SVOJU vlastitu temu?
Komentar bi, valjda, trebalo da daju oni koji misle da musliman_ Allahov Rob nije u pravu.

Mislim da je to njegovo: bilo odgovor na Revolverovo:
Takodjer, Odgovorko, koji je kršćanin, se složio sa njim pa prema tome on pije kavu u isčekivanju odgovora...
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2004., 08:39   #8
Quote:
Eto, tako je 'Isa a.s ( Isus ) mir Boziji sa njim, objasnio da se vjecni zivot zadobija vjerom u Bozije jedinstvo i poslanstvo njegovog vjerovjesnika Isaa a.s. On je nije rekao: " Vjecni zivot se zadobiva vjerom u bozije trojstvo ili vjerom da je Isus Bog i sin Boziji."
Idite i krstite sve narode u ime OCA i SINA i DUHA SVETOGA!

Ali tko sagrijesi protiv Duha Svetoga, nece mu se ni na ovom ni na onom svijetu oprostiti (jesi ovo dobro procito Allahov robe).


Svjedocanstva Isusa i Boga Oca o Isusovom Bozanstvu:


"Ja sam Sin Boziji" (Ivan,10,36)

"Ja sam dosao s neba"(Ivan,6,42)

"Ja sam svjetlo svijeta".(Ivan,8,12)

"Ja sam dobri pastir".(Ivan,10,11)

"Ja sam istina, put i zivot, nitko ne dolazi k Ocu osim po meni".(Ivan,14,6)

"Ja vam kazem, prije nego sto je Abraham bio, ja sam."(Ivan,8,5
(to moze biti samo Bog, koji je prije postojao Abrahama!)

"Ja sam izasao od Oca i dosao u svijet. I opet napustam Svijet i odlazim Ocu."(Ivan,16,8.)

Apostol Petar o Isusu:" Ti si Krist, Sin Boga Zivoga!"

"Meni je dana sva vlast u nebu i na zemlji!"(Matej,28-,1

Svjedocanstvo Boga Oca:"Ovo je moj ljubljeni Sin, njega trebate slusati!"
(Marko,9,7.)
novamama is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2004., 08:50   #9
S imenom Allaha, Milostivog, Samilosnog

Horn navodi razilazenja po pitanju pisanja Evandjilja na sljedeci niacin:

- Evandjilje po Mateju pisano: 37., ili 38., ili 41., ili 43., ili 48., ili61., ili 62., ili 63., ili64 . Godine.

- Evandjelje po Marku: 56. Ili Nakon nje do 65. Godine.

- Evandjelje po Luki: 53., ili 63., ili 64 godine.

- Evandjelje po Ivanu: 68., ili 69., ili 70., ili 97., ili 98., godine.

Eto, tako je stanje ova cetiri pomenuta evandjelja kod krscana, a ni ostale poslanice Novog zavjeta nisu u boljem stanju.


Ono sto si ti navela novamam, i ono sto sam ja naveo gore na pocetku se ne slaze, znaci sta ? Stari i Novi zavjet nisu Bozije rijeci, jer nema neslaganja i kontradiktornosti u Bozijem govoru
Musliman_Allahov rob is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2004., 08:56   #10
Allahov robe, ako ti nije dovoljno, citaj jos vise o Duhu Svetom iz Ivanova Evandjelja, kojeg si ti uspio cak sasvim krivo prevesti na Muhameda na drugom topicu (jeli Biblija najavila Muhameda?) A tamo sam ti dokazala da si u zabludi, putem stotine svjedocanstva u SZ i NZ o Duhu Svetom.
Kako ti mozes uopce Branitelja Duha Svetog za Muhameda vaditi iz Ivanova Evandjelja, ako je Ivanovo evandjelje pisano, kako se ti peteroumis (jer pojma nemas) ovako.

Quote:
Evandjelje po Ivanu: 68., ili 69., ili 70., ili 97., ili 98., godine.
Ti bi i jare i pare; da je Ivanovo evandjelje pogresno ako se tice Krista i Duha Svetog, a isto je valjalo ako se pozivas na "Branitelja" (Muhameda ).

Pa odluci se; nemozes i jare i pare.

Zadnje uređivanje novamama : 08.02.2004. at 10:24.
novamama is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2004., 09:11   #11
Vidi se da pojma nemas Allahov robe;

#17To Isus dorece, a onda podiže oc;i k nebu i progovori: "Oce, došao je cas:
proslavi Sina svoga da Sin proslavi tebe (2) i da vlašcu koju si mu dao nad svakim tijelom
dade život vjecni svima koje si mu dao. (3) A ovo je život vjecni: da upoznaju tebe, jedinoga istinskog Boga, i koga si poslao - Isusa Krista.
(4) Ja tebe proslavih na zemlji dovršivši djelo koje si mi dao izvršiti. (5)
A sada ti, Oce, proslavi mene kod sebe onom slavom koju imadoh kod tebe prije negoli je svijeta bilo .

(6) Objavio sam ime tvoje ljudima koje si mi dao od svijeta. Tvoji bijahu, a ti ih meni dade i rijeci su tvoju sacuvali. (7) Sad upoznaše da je od tebe sve što si mi dao (8) jer rijeci koje si mi dao njima predadoh i oni ih primiše
i uistinu spoznaše da sam od TEBE izišao
te povjerovaše da si me TI poslao. (9) Ja za njih molim; ne molim za svijet, nego za one koje si mi dao jer su tvoji.
(10) I sve moje tvoje je, i tvoje moje, i ja se proslavih u njima.
(11) Ja više nisam u svijetu, no oni su u svijetu, a ja idem k tebi.

Oce sveti, sacuvaj ih u svom imenu koje si mi dao: da budu JEDNO KAO I MI.
(12) Dok sam ja bio s njima, ja sam ih cuvao u tvom imenu, njih koje si mi dao; i štitio ih, te nijedan od njih ne propade osim sina propasti, da se Pismo ispuni. (13) A sada k tebi idem i ovo govorim u svijetu
da imaju puninu moje radosti u sebi. (14)
Ja sam im predao tvoju rijeci;,
a svijet ih zamrzi jer nisu od svijeta kao što ni ja nisam od svijeta.


Jel ti sada malo jasnije!?
novamama is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2004., 14:01   #12
bez problema se moze i iz biblije i kurana izvuci recenice koje objasnjavaju da boga uopce nema...
a da nema ni vas...
da je sve iluzija
__________________
Pročitaj pravila o oblikovanju potpisa link ;), ja se vise ne potpisujem.
Krkan is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2004., 14:06   #13
Ne uspevam ni da prihvatim ni da shvatim da je nekome toliko stalo do toga da nekog drugog ubedi da nije u pravu.
Znate ono.."Svakom svoja zabluda!"
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2004., 14:21   #14
Quote:
Minam kaže:
Ne uspevam ni da prihvatim ni da shvatim da je nekome toliko stalo do toga da nekog drugog ubedi da nije u pravu.
Znate ono.."Svakom svoja zabluda!"
meni stvarno nije stalo ,da te ubjedim da si u zabludi...
zasto bi stvarao guzvu u raju...
__________________
Pročitaj pravila o oblikovanju potpisa link ;), ja se vise ne potpisujem.
Krkan is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2004., 14:34   #15
Ali ti je ipak stalo da me povredis svojim nacinom obracanja.Zasto?
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2004., 16:04   #16
Quote:
Minam kaže:
Ali ti je ipak stalo da me povredis svojim nacinom obracanja.Zasto?
ako te moj nacin obracanja vrijedja...to je uvreda i za mene.
jer nisam imao namjeru...
__________________
Pročitaj pravila o oblikovanju potpisa link ;), ja se vise ne potpisujem.
Krkan is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2004., 16:45   #17
Re: Opovrgavanje trojstva rijecima Isaa ( Isusa ), mir Boziji sa njim

Quote:
Musliman_Allahov rob kaže:
S imenom Allaha, Milostivog, Samilosnog

Opovrgavanje trojstva rijecima Isaa a.s

Navest cu prvi citat:

U Evandjelju po Ivanu ( 17:3) se navodi 'Isaov a.s razgovor s Bogom:

" A ovo je vjecni zivot: spoznati tebe, jedino pravoga Boga, i onoga koga si ti poslao, Isusa Krista. "

[/B]
Točno! Trojstvo nije kršćanska nauka.Ali ovo što si sad napisao opovrgava vašu vjeru.Tko ne 'spozna' povjeruje da je Isus Sin Božji, ne može ni baštiniti vječni život.
J-C is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2004., 22:38   #18
Čovek je trihotomijski sklop: sklop tela, duše i Duha, Boga.

Fizičko telo ne može da opstane bez duše (i Duha). Duša može da postoji bez tela, ali ne može da postoji bez Duha, Boga.

Takav sklop je bio i Isus Hrist, koji je ukazivao da je telo slabo a Duh jak. I treba razlikovati kad Hrist govori kao Duh i Duh kroz njega, a kad govori kao uniženo telo, koje ako bi napustilo Duha, imalo bi svoju volju, protivnu Božijoj volji. I kada Hrist moli da Božija Volja bude sa Njim, On moli da Punina Duha nikada ne napušta Njegovog čoveka i Njegovu dušu, da ne bude kao čovek prepušten volji slabog mesa.

Hrist kao Pomazanik bio je jedno sa Svojim Ocem. On nije bio jednak Ocu po Moći i Slavi, već samo Jedno sa Njim. Jedno znači - jedan Duh. Njegov Duh je bio i Božiji Duh. Duša je jedno sa Bogom kad je savršeno prožeta Božijim Duhom, kad pulsira u Božijoj struji, koju prima i odašilje. Pored tog realizaciono-harizmatskog, mističnog jedinstva sa Ocem, Hrist je i ontički, suštastveno bio Jedno sa Presvetim Ocem. Jer On je Gospodarski zračio Očevog Duha, koji je u emanacionom sledu i Sinovljev Duh, jer sve Očevo je i Sinovo. Sin je gospodar Duha, ali u manjoj meri: stoga je Otac veći od Sina. Ali time što gospodarski zrači Duha u manjoj meri nego Otac, Sin ne gubi Boštvo. Jer Bog je Onaj koji je Duh i koji zrači Duha, Boga, Sebe. A Bog je Duh, Duh Svedržitelj, Duh iz koga je sve nastalo i koji sve održava. Duh je Jedan. Otac i Sin zrače jednog Duha. Zato su oni Jedno: jedan Duh, jedna Volja, jedna Sila. I ko je spoznao Sina on spoznaje i Oca, jer Otac je u Sinu, i Sin u Ocu, u Očevom Duhu.

To što se u Apokalipsi kaže da je Hrist stvoren, ništa ne ruši njegovo Boštvo. Šta osim toga nije stvoreno? Samo Duh Sveti, impersonalni Život. Jasno je: pre Fenomena, pre stvaranja iz Nevidljivog, iz Nevidljivog Duha, Noumena, nije postojao nijedan oblik, nijedan lik. Postojala je samo Beskonačni Sjaj, Sveta Svetlost, Bog, Duh Sveti, Praenergija. Ni Otac tada nije bio 'stvoren', manifestovan, jer kome bi inače bio Otac? Postojala je dakle jedna beskonačna Osmica - 8 - beskonačno Strujanje Svete Ljubavi i Mudrosti, Muškog i Ženskog Principa. U toj Svetlosti, Bogu, strujao je i Hrist Logos, Sveti Sin koji je i Kći, jer svaki Muški Princip ima u sebi i Ženski. Hrist je Svetlost u Svetlosti i Svetlost rodjena iz Svetlosti, iz Suštog. Od Večnosti Hrist je bio svetlost u Svetlosti i sa Svetlošću. Po planu Stvaranja Bog-Otac je najpre manifestovao Sebe, oblikovao se i Svoje Suštine, Duha, Boga. Po Svome liku potom je iz Svetlosti, oblikovao, rodio, i Svoga Sina: "On je Odsjaj Njegove Slave i odraz Njegovog Bića." (Jevrejima, 1:3) Kroz Boga-Sina-Kćeri Bog-Otac-Majka je sve stvorio, sve oblikovao iz Svoga Daha, iz Nevidljivog: sve je zaživelo iz Svetog Života, i sve je održavano disanjem Svetog Daha, Svetog Života. Sve je stvoreno radi Hrista. I Hristov Duh, kao i Očev je u svemu. Onaj čiji Duh je u svemu, on je Svedržitelj, on je Bog.

Utelovljen Hrist-Bog je poneo ime Isus od Nazareta. Isus Hrist je tako kako Bog (po Duhu), tako i Bogočovek, i Čovek koji je najčistije živeo.

Da Hrist nije Bog Njemu se kao Gospodu ne bi mnogi klanjali, počev od Zaratustrinih maga i mnogih koje je iscelio. Kome se klanjamo, ako ne Bogu. Kada se Jovan klanja andjelju (Otkrivenje, 22:8-9) ovaj ga upozorava da ne čini to, da on nije Bog, da se samo Bogu treba klanjati.

Apostol Toma dodirnuvši Vaskrslog Učitelja, istinitog Boga (Jovan, I, 5:20) iznosi: "Gospod moj i BOG moj!" (Jovan, 20:28) - Hrist mu posle toga ne kaže: "Ne, Ja nisam Bog..."

Kada Hrist na krstu govori da ga je Otac napustio, on to kaže radi nas. Naime, Njegov život je simbol našeg života. U najtežim vremenima čovečanstvo će podignuti glas povikujući da ga je Bog napustio, ne shvatajući da je ono prvo Boga napustilo.

Sve vizije prikazuju Hrista s desne strane Prestola Nebeskog Oca. Ko na Prestolu može da sedi ako ne Bog?!

Hrist kao Duh ima sva Božanska svojstva: On je Alfa i Omega, On je Večan, Sveprisutan, Sveznajući, Nezmenljiv, ... Kao čovek on naravno ima svoja spoznajna ograničenja, jer čovek je trošno biće i njegov konačni um i pored sveg prosvetljenja ne može da obuhvati Beskonačno, koje o svemu svakog trena sve zna. I ono telesno ne može da bude jedno sa Bogom, već samo čovekova duša. Hrist i nije tražio da se Njegov čovek obožava kao Bog, već je i sam uzdizao, hvalio i upućivao na Presvetog Oca Nebeskog.
__________________
brat Vasa (Potražiti Aurora Aurea blog ...)
Aurora Aurea is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2004., 23:34   #19
Smile Trojstvo-doktrina krivih religija!



Trojstvo je jedna od mnogih suptilnih prevara Sotone Djavola.Pravi hriscani ne veruju u trojstvo i nikada nisu ni verovali!

__________________
Dragutin
Dragutin is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2004., 00:52   #20
U ime Boga

Da, ima tema i citata, oko trojstva, i ja mislim da na temi "Isus-Boziji sin" sam ja izneio nekoliko dokaza opovrgavanje trojstva, a nastavit cu inshAllah-ako Allah dozvoli.
Musliman_Allahov rob is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:17.