Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.06.2006., 12:43   #1
Prehrana u trudnoći ili što NE smijemo jesti

Evo malo o naj novijim istrazivanjima, ja je ne jedem vec par godina ali znam da se o ovom problemu bas ne prica kod nas pa evo. Tu je velka frka oko sve velike ribe ne samo tune.
http://www.cbsnews.com/stories/2006/...n1686588.shtml
__________________
sretno dijete sretnih roditelja
Rita is offline  
Old 08.06.2006., 12:53   #2
Samo cu komentirati da volim tunjevinu.
Kod nas nije zabranjena. Za ovo najnovije ne znam.
__________________
***usne vrele visnje***
enigma is offline  
Old 08.06.2006., 16:46   #3
I ja ju volim
Jedina riba uz losos koju volim.
Al sam citala to o stetnosti u knjizi od Klinike Mayo... i jebga, ne jedem ju.
Fali mi.

U Cro ti to nitko nece reci... mozda zato sto se velika riba bas i ne jede puno.
Zmijica is offline  
Old 08.06.2006., 17:34   #4
Buduće mame trebaju izbjegavati tunjevinu u limenkama
RIM

Povećava se lista zabranjenih namirnica za žene u drugom stanju. Osim dosadašnjih preporuka da se za vrijeme trudnoće izbjegavaju suhomesnati proizvodi i sirovo povrće, stručnjaci na listu nepoželjnog ponovno stavljaju tunjevinu u limenkama zbog prisutnosti žive. Ribe, mekušci i školjke su osnovni izvor unosa žive u organizam, teškog metala koji može oštetiti centralni nervni sustav. Povećane koncentracije žive pronađene su i u kutijicama tunjevine, te mogu biti štetne za razvoj fetusa. Iako se o prisutnosti žive u ovim proizvodima dosta raspravljalo tijekom posljednjih godina Američka agencija za hranu i lijekove (FDA) je 2004. tiskala preporuke za trudnice u kojima je navedeno da ne bi trebale konzumirati više od 170 grama tunjevine tjedno. Kasnije su vladini izvori povećali tu dozu na 340 grama tjedno, iako je službenim analizama utvrđeno da šest posto pregledanih limenki tunjevine sadržava više od trećine dozvoljene koncentracije žive. Nakon što su se panici zbog tunjevine suprotstavili i sami proizvođači, reagirali su liječnici ističući da se oštećenja uzrokovana živom mogu pojaviti samo uslijed pojačane izloženosti teškom metalu tijekom više tjedana, a ne uslijed povremene konzumacije ovog slasnog jela.

Kad sam već sastavila, onda i da vam prenesem, i tako mi ga nisu objavili. Inače, i ja obožavam tunjevinu i pojedem je u prosjeku oko 160 g tjedno
Pegasus is offline  
Old 08.06.2006., 18:16   #5
Ja obožavam tunjevinu ali moram priznat da sam počela izbjegavati od kad kruže tako te neke priče o štetnosti. Više ni sama ne znam kome vjerovati, jel to samo prenapuhuju ili ne, ali moram priznat da me takvi članci plaše. Još malo pa nećemo niš smjeti jesti. Ja sam čula i da svježi kupus može sadržavati neku bakteriju koja može izazvati smrt bebe, pa sad ne jedem ni tu salatu. Totalno sam isprepadana
koalica is offline  
Old 08.06.2006., 18:36   #6
Potpuno te razumijem. Strah nas je i ovako, al uvijek razmišljamo "ma neće mi niš biti", ali kada si u drugom stanju ne želiš niš riskirat. Danas je sve zagađeno pa nije ni čudo što svaka druga trudnica mora čuvati trudnoću, što znači da ne može raditi do pred kraj trudnoće. Jednom sam se oko toga prepirala sa svekrom koji je rekao da su žene nekad rađale u žitu, ono kao okopavale su krumpir pa bi ih uhvatili trudovi pa bi se izvrnule, rodile i vozdra!!! "A danas su žene bolesne devet mjeseci, ništa ne mogu, sve ih netko treba servirat...", kaže on i bla bla bla, bla bla bla.
Pegasus is offline  
Old 08.06.2006., 20:08   #7
Quote:
koalica kaže:
Ja obožavam tunjevinu ali moram priznat da sam počela izbjegavati od kad kruže tako te neke priče o štetnosti. Više ni sama ne znam kome vjerovati, jel to samo prenapuhuju ili ne, ali moram priznat da me takvi članci plaše. Još malo pa nećemo niš smjeti jesti. Ja sam čula i da svježi kupus može sadržavati neku bakteriju koja može izazvati smrt bebe, pa sad ne jedem ni tu salatu. Totalno sam isprepadana
No krasno! Moja najdraža salata! I skoro svaki dan se davim u njoj!!!!
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Old 08.06.2006., 21:31   #8
Svježi kupus vam je kakti opasan radi listerije (a zapravo bi moglo biti svo svježe povrće) pa malo prosurfajte o tome ako se želite strašiti
verica is offline  
Old 09.06.2006., 03:04   #9
Da, listerije moze biti svugdje i zato treba prat sve sto se jede a kupus je jako tesko dobro oprat.
JA pazim na te stvari ali nisam bas skroz paranoicna ko prvu trudnocu. Fakat se ne ispalati riskirati. A ovo za svekra ,recimu da koliko je djece umiralo, koliko je bilo pobacaja isto tako u polju kukuruza i sl. O tome ne prica. I da, treba te pazit i mazit na kraju krajeva nosis njegovo unuce
__________________
sretno dijete sretnih roditelja
Rita is offline  
Old 09.06.2006., 07:19   #10
nije stetna samo tunjevina nego ima lista sa dosta ribe sta se ne smije jesti u trudnoci. Sve te ribe su pune mercury. Ne znam da prevedem ime riba na nasem.....sorry

Treba se izbjegavati i feta sir, ovciji sir, sushi, sva riba i meso sta nije peceno ili kuvano do kraja, susene salame i kobasice i naravno piti ako bas morate malu kolicinu kave i cajeva sta imaju kafein. Voce i povrce se mora dobro oprati. Ja ga perem barem minutu i ostavim u vodi malo. Bojim se, na pocetku trudnoce sam bila dobila virus u stomaku koji je trajao 7 dana.
Katie is offline  
Old 09.06.2006., 08:56   #11
Ajme cure dosta, na kraju nećemo ništa smjet jest. A i nije tako loše koji put si malo očvrsnut imunitet s nečim. Moja frendica je čitav stan svakodnevno sterilizirala i u trudnoći i kad je rodila, i svi smo morali prvo prati ruke kad bi došli k njopj, a onda mala valjda nije nikakav imunitet stvorila pa je stalno bila bolesna.
koalica is offline  
Old 09.06.2006., 08:58   #12
Pa dobro to sve i zavisi od osobe do osobe. Kako ti organizam podnosi takve stvari.
Ja stvarno nisam imala problema a jedna sam od onih koja ne pere voce i povrce temeljito.
Feta sir i salame koliko znan kod mene nisu zabranjene i davila sam se u njima kao i u kupusu i jos nekim stvarima.
__________________
***usne vrele visnje***
enigma is offline  
Old 09.06.2006., 09:31   #13
Ja stvarno mogu bez tune, naročito one u limenci. Ribu ovdje ni ne jedem. Mogu i bez feta sira i bez salame. Mogu i bez krvavog steaka. I voće i povrće temeljito perem. Ali kupus salataaaaaaa!!!!!!

I zašto mi glupa babica ili ginićka ništa nisu rekle? Nalijem se bitter lemona i onda slučajno tu večer pročitam da kinin može izazvati pobačaj. Umirala sam od straha tjedan dana. Složim si salatu od tune i kukuruza (prvi put otkad sam trudna) i drugi dan pročitam na forumu da je opasna radi žive. Sada još i kupus salata. Ovo je za popizzzzzz......
Kaj ja više ništa ne smijem jesti?
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Old 09.06.2006., 09:48   #14
dora ne se zivcirati, to ti je ipak daleko stetnije od sve hrane koji pojedes bila ona dobra ili ne
ja sve jedem a u ranoj trudnoci sam i nije mi nista i dvije frendice koje su rodile zimus su jele sve i bebaci su ldi ko sibe
magic blue is offline  
Old 09.06.2006., 10:03   #15
inace, opasno vam je i jesti nefermentirane sirove-npr. gorgonzolu..navodno neki parazit ude u placentu i ko zna sto tamo radui...pogooglajte malo americke stranice.ima jako puno zabranjenih namjernica
lolita11 is offline  
Old 09.06.2006., 10:03   #16
Quote:
Dora K kaže:
..
Kaj ja više ništa ne smijem jesti?
Ja sam dobila popis stvari koje su stetne na pocetku trudnoce i te stvari sto si nabrojila nisu na popisu.
Tako da sam ih ja jela.
A izmedju ostalog, zabranjena je bila pasteta, onaj mekani rastezljivi sir (cambebert), sirova jaja i meso, te kikiriki za one koji imaju alergiju na njih.
__________________
***usne vrele visnje***
enigma is offline  
Old 09.06.2006., 10:27   #17
Quote:
enigma kaže:
Ja sam dobila popis stvari koje su stetne na pocetku trudnoce i te stvari sto si nabrojila nisu na popisu.
ja nisam bila dobila nikakav popis smaljila sam cigarete s 20 na 2-3 dnevno, kavu sa 3 na 1 i primorala se da svaki dan pojedem jogurt i jabuku (između ostalog naravno ). A to ostalo je bilo sve što i inače jedem. Sad kad ovo čitam , zahvaljujem kome već trebam, da je s mojim malim bilo sve u najboljem redu
__________________
Stojiš u centru mojih misli kao maslina na pizzi
tash@ is offline  
Old 09.06.2006., 10:36   #18
Quote:
enigma kaže:
Ja sam dobila popis stvari koje su stetne na pocetku trudnoce i te stvari sto si nabrojila nisu na popisu.
Tako da sam ih ja jela.
A izmedju ostalog, zabranjena je bila pasteta, onaj mekani rastezljivi sir (cambebert), sirova jaja i meso, te kikiriki za one koji imaju alergiju na njih.
No! Ja bum popizdila! I pašteta? Pa otkud sad još i to???? Paštetu redovno jedem, dapače, imam želju tek otkad sam trudna da ju jedem. I hrenovke mi se jedu, a uopće ih ne jedem inače.
Pljesnjive sireve inače klopamo, ali otkad sam trudna ne pašu mi ti pikantniji okusi tipa gorgonzola, roquefort, chorizo salama, kulen, panceta, začinjeno, tak da to ionako nisam jela. Ajde, bar nekaj
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Old 09.06.2006., 12:15   #19
za pastetu definitivno znam da je bila na mojoj listi zabranjenih stvari.
pokusat cu viditi da li imam jos tu listu pa cu prenijeti sto pise.

ali vec smo zakljucili da je u svakoj drzavi drugacije a i svaki doktor ima svoju pricu.
__________________
***usne vrele visnje***
enigma is offline  
Old 09.06.2006., 13:30   #20
Ja sam već napisala na forumu da sam u trudnoći pojela kupus salatu i to u restoranu i da sam onda pala u histeriju u strahu od listerije. Bilo mi je malo lakše kad su mi cure koje su ležale u bolnici na čuvanju trudnoće rekle da su za doručak dobivale paštetu a za ručak svakodnevno salatu od kupusa
verica is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:43.