Forum.hr

Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje
Korisničko ime
Lozinka

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Dječje zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.06.2006., 18:45   #1
Patrizia
Registrirani korisnik

Patrizia Avatar

Registracija: Jun 2006.
Pankreatitis ili upala gušterače

prije 3 tjedna dijagnosticiran mi je akutni pankreatitis,nalazi su i dan danas koma,lipaze 208 (tada 322),AMS S 111(tada 284),AMS U 882 (tada 4416),GGT 79,pa 100; CRP 10.2
nemam bolove,nije mi muka, nisam zuta....a dali su mi kreon 25000 i IPP - Ortanol....napravila sam sve nalaze, i UZV i CT i gastroskopiju, ezofagoskopiju i duodenoskopiju...nasli distalni gastritis i nehomogenu glavu pankreasa.H.Pylori:negativan, EBV izgleda preboljen nekada davno a da nisam ni znala
MOje pitanje je: zar stvarno nema nacina saznati zasto se to dogodilo?ne pijem apsolutno nikad jer od alkohola umirem od migrene....i zar stvarno nema lijek za to? I sta sada da radim?do kad na toj dijeti?ima li itko ko mi moze dati bilo kakav savjet? iz malog sam grada, i isprepadali su me sa ozbiljnoscu bolesti pankreasa...
unaprijed hvala
Patrizia is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2006., 19:32   #2
Donata
muy guapa

Donata Avatar

Registracija: Dec 2005.
Jedini slucaj akutnog pankreatitisa za koji ja znam bio je izazvan depozitom u zucnoj vrecici, ne kamencima, nego tim sitnim depozitom poput pijeska. Doticna osoba je provela tjedan dana na intenzivnoj i nakon toga slijedila bezmasnu dijetu do operacije zuci.
Pankreasu mozes pomoci jedino dijetom i to vrlo strogom. Kako to da ti nisu pronasli uzrok upale? Naime ima ih vrlo malo - alkohol, zucni kamenci i virusna oboljenja (obicno kod djece).
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2006., 20:13   #3
Patrizia
Registrirani korisnik

Patrizia Avatar

ne znam zasto nisu nasli zariste,ali nisu,Nije zuc, nije alkohol, nije virus,sve sam testove odradila.Zato me sve to skupa i muci toliko
Patrizia is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2006., 21:30   #4
x-type
xxx-type

x-type Avatar

Registracija: Sep 2004.
Quote:
Patrizia kaže:
AMS U 882 (tada 4416)
4416!
meni je bilo oko 900 jednom i to mi se učinilo abnormalno abnormalnim. sad su oko 300-400 što je još dosta preko granice. svi ostali nalazi su uredni (osim bilirubina koji je oko 20, ali je to Gilbert, dakle kronično i nasljedno). nitko nema pojma od čega i zbog čega. mučnine i temperature dobijem 1-2 puta godišnje, obično nakon većeg stresa. napravim sve moguće nalaze, sve ok. držeći se žučne dijete, uspio sam to relativno iznormalizirati, ali se prestankom dijetovanja vratilo.
moraš na dijetu i jako se pridržavati onog što su ti rekli.
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Old 18.06.2006., 22:07   #5
Patrizia
Registrirani korisnik

Patrizia Avatar

ja sam bila na dvopeku i caju punih 10 dana i nalazi su se minimalno poboljsali,sada sam na toj pankreaticnoj dijeti i umirem od gladi,a nalazi i dalje ne pokazuju da se nesto bitno popravljaju.Stvar koja mene muci je sto nemogu naci uzrok.Bolovi su minimalni,nije mi muka samo sam nervozno/depresivna sa svom tom situacijom...da li cu do kraja zivota morati biti na toj dijeti?
Patrizia is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2006., 22:25   #6
x-type
xxx-type

x-type Avatar

nećeš do kraja života, ali ne možeš očekivati u par dana poboljšanje. ja sam skoro godinu dana bio na dijeti. ne znam što u tvojoj dijeti stoji, ja sam jeo mliječne light proizvode, kuhanu piletinu, ponekad sam si priuštio kuhanu govedinu, ribu sam na sve načine jeo (osim, dakako, prženu u dubokoj masnoći), povrće sam sve jeo sirovo i kuhano (iako baš zelje nisam smio, tak je pisalo, al sam ja jeo), čak sam si ponekad priuštio vrlo lagani čušpajz, npr mahune, ali vrlo vrlo lagani.
i mene je to bediralo totalno, ali pokušaj si to ne dopustiti. meni su se nalazi počeli popravljati nakon 3 mjeseca tek.
što su tebi napisali da jedeš?
Old 18.06.2006., 22:31   #7
Patrizia
Registrirani korisnik

Patrizia Avatar

nesmijem jesti nista masno,nista przeno,nista sirovo,nista slatko,nikakvi zacini,nista protiv bolova (a patim od migrena) a to mi ne ostavlja bas neki izbor.znam da moram pokusati psihicki to izdrzati ali mi je ocajno.za 7 dana opet idem na sve kontrole krvi i umirem od straha da ce nalazi i dalje biti katastrofa,i sta onda?ako vec 3 tjedna ne jedem ili jaaako pazim sta i koliko jedem a nalazi su koma?u cemu je onda stos?zasto je to tako?i do kada?
Patrizia is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2006., 23:04   #8
x-type
xxx-type

x-type Avatar

nažalost, ja ti ne mogu dati odgovor na to. isto kao što sam i ja dobio odgovor da se vjerojatno negdje događa neka upala koja uzrokuje pojačano lučenje amilaza u urin (u serumu su totalno ok uvijek bile).
oko hrane - meni je isto bio šok. istina je da ako postoje problemi s pankreasom, da je potrebno izbjegavati sirovo voće. iako ja smatram da ti koja naranče ili paradajz ne bi trebali naškoditi.
ovo da za 7 dana ideš opet na kontrolu je sasvim normalno jer se nalazi moraju ponoviti u kratkom roku, pa opet u nešto duljem (npr. za 1-2 mjeseca). na hranu ćeš se naviknuti. jedi svaki dan u isto vrijeme.jedi mliječne proizvode.
imaš li možda problema s težinom?
Old 19.06.2006., 19:27   #9
Patrizia
Registrirani korisnik

Patrizia Avatar

znam da malo tko ima odgovor na sva pitanja koja ja sada imam,ali zahvaljujem na "slusanju" i podrsci..
Sto se tezine tice,nemam problema, cak sam mozda u zadnje vrijeme i koju kg premrsava
Vidjela sam da se na ovom forumu javljaju i doktori,pa sam se nekako nadala da ce se netko iz "struke" javiti i objasniti mi i dati neki savjet
Patrizia is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2006., 20:00   #10
trebor
Što da upišem ovdje?

trebor Avatar

Registracija: May 2004.
Pankreatitis je meni sad prije podosta godina jedan stari kirurg sasvim jednostavno opisao - to ti je stanje kad se probavni enzimi pankreasa iz nekog razloga aktiviraju u samom pankreasu i počnu ga "žderati". Ovo "nekog razloga" nije mi posebno ni objašnjavao jer je rekao da to, doduše nije loše znati, ali čak nije ni previše bitno jer je u liječenju najvažnije strogo pridržavanje dijete, dobra nadoknada tekučine te molitva Bogu da se ne razvije nekrotični, hemoragični pankreatitis.
Old 19.06.2006., 20:14   #11
allegra
Registrirani korisnik

Registracija: Dec 2002.
Quote:
prije 3 tjedna dijagnosticiran mi je akutni pankreatitis,nalazi su i dan danas koma,lipaze 208 (tada 322),AMS S 111(tada 284),AMS U 882 (tada 4416),GGT 79,pa 100; CRP 10.2
nemam bolove,nije mi muka, nisam zuta....a dali su mi kreon 25000 i IPP - Ortanol....napravila sam sve nalaze, i UZV i CT i gastroskopiju, ezofagoskopiju i duodenoskopiju...nasli distalni gastritis i nehomogenu glavu pankreasa.H.Pylori:negativan, EBV izgleda preboljen nekada davno a da nisam ni znala
MOje pitanje je: zar stvarno nema nacina saznati zasto se to dogodilo?ne pijem apsolutno nikad jer od alkohola umirem od migrene....i zar stvarno nema lijek za to? I sta sada da radim?do kad na toj dijeti?ima li itko ko mi moze dati bilo kakav savjet? iz malog sam grada, i isprepadali su me sa ozbiljnoscu bolesti pankreasa...
Patrizia
malo je neobično da uz akutni pankreatitis nisi imala bolove. Koje si simptome uopće imala kad si se javila u bolnicu? Kakvi su ti bili nalazi krve slike i CRP?
Naime to te pitam jer akutni pankreatitis boli kao sam vrag.
Informacije radi, iste enzime kao i pankreas, luče i žlijezde slinovnice ...pa se naprimjer kod začepljenja izvodnih kanalića slinovnica (najčešće zbog malih kamenaca) u serumu i urinu isto mogu naći jako povišene amilaze ... u tom slučaju ne boli te trbuh, ali možeš ponekad osjećati suhoću u ustima.

Što se tiče uzroka pankreatitisa, osim onih koje si ranije navela, mogu ga izazvati neki lijekovi (pa i analgetici, navodiš da patiš od migrena), hiperlipidemija (naročito kod hiperlipoproteinemije tip I, ali tu se simptomi najčešće pojave već u djetinjstvu), bolesti koje dovode do povišenja kalcija u krvi, upalnih bolesti crijeva (Crohn), sistemske bolesti (napr. eritemski lupus), ubod škorpiona, itd.
allegra is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2006., 20:22   #12
Patrizia
Registrirani korisnik

Patrizia Avatar

ovako,javila sam se doktoru jer me bolio zeludac,a bol se sirila i na ledja,nije bila neka strasna bol,samo bol koju nisam znala gdje smjestiti pa sam zato otisla,panika je nastala nakon nalaza,i poslali su me pod hitno u bolnicu.nisam hospitalizirana jer su vrijednosti nalaza isti dan popodne znatno pale,jedino su pankr.lipaze bile i dalje visoke,CRP je bio 19 (-5,0)sta je to? da bi 2 dana kasnije "pao" na 10.2
Patrizia is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2006., 20:41   #13
allegra
Registrirani korisnik

Registracija: Dec 2002.
znači da je ipak bila prisutna bol ... bol u području želuca, sa širenjem u leđa, je dosta karakteristična za pankreatitis

CRP je nespecifični pokazatelj upalne reakcije ... jako visoki CRP je loš prognostički znak kod pankreatitisa ... kod tebe je, na sreću, bio vrlo blago povišen

ha ništa, drži se dijete i idi na kontrole ... x-type ti je dobro rekao, ne ide to preko noći ... za normalizaciju nalaza potrebno je 40-50 dana

držim fige
allegra is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2006., 20:44   #14
Patrizia
Registrirani korisnik

Patrizia Avatar

hvala vam svima,puno!!!!!ipak je lakse kad mozes nekog pitati,doktori su nazalost poznati po manjku vremena za odgovore
Patrizia is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2006., 22:07   #15
Patrizia
Registrirani korisnik

Patrizia Avatar

imam jos jedno pitanje,pitala sam doktore sta da radim sa bolovima(glava), jedan je rekao da smijem uzeti samo Tramal kapi,a drugi da smijem popiti plivadon ili voltaren??'kome da vjerujem i u cemu je razlika?
Patrizia is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2006., 22:25   #16
x-type
xxx-type

x-type Avatar

Quote:
Patrizia kaže:
ovako,javila sam se doktoru jer me bolio zeludac,a bol se sirila i na ledja,nije bila neka strasna bol,samo bol koju nisam znala gdje smjestiti pa sam zato otisla,
ova neodređena bol se meni javila kad sam dobio napad negdje treći put. nije bilo u leđima, već u prsima. užasno boli, ja sam se probudio od boli. a ne možeš smjestiti i odrediti što i gdje te boli, niti ta bol reagira na podražaj. ja sam već mislio da je to nekakvo predinfarktno stanje. svarno me to uplašilo, srećom, došao sam u ruke sjajnoj ekipi internista (koji su se sjetili raditi CRP za razliku od onih kod kojih sam bio do tad, al je bio ok.) sljedeći put su prsa nešto manje boljela, ali se pojavilo ovo kao kod tebe, prema leđima. mislio sam da su bubrezi, al je malo previsoko bilo. onda mi je doktorica rekla da se to javlja kao posljedica upale. zanimljivo, meni je ta bol dolazila dan-dva nakon mučnine i boli u trbuhu.

ovo oko migrene - tu se ne bi štel mešat.
Old 19.06.2006., 22:33   #17
Patrizia
Registrirani korisnik

Patrizia Avatar

i ja sam se prepala da je nesto sa srcem jer je bol bila cudna,ali nisam imala mucnine do dva dana nakon prvih nalaza,ali mislim da je to bilo od stresa,straha i migrene a ne od pankreasa.Ja sam bila prvo kod internista a nakon svih nalaza kod gastrointerologa....Crp su meni isto napravili odmah po dolasku u bolnicu + lipaze po kojima su skuzili da je pankreas
Patrizia is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2006., 19:33   #18
Patrizia
Registrirani korisnik

Patrizia Avatar

da vam javim da sam danas vadila nalaze i vise sam nego sretna)AMS S 72, AMS U 388 jedino je jos GGT (46) visi,iako je i on u opadanju,bio je 100.
posto kontrolu kod gastrointerologa imam tek za 10 dana, htjela sam pitati da li da i dalje drzim tako strogu dijetu ili ?
Patrizia is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2006., 23:11   #19
x-type
xxx-type

x-type Avatar

o dijeti se konzultiraj s liječnikom. amilaze su ti još visoke (za utjehu, niže su od mojih). sve dok su one povišene, možeš svakih par mjeseci očekivati napade mučnine i trbobolje. nakon toga neko vrijeme ne možeš pomislit hranu koju si taj dan jela (ja sam prvi put mislio da sam se otrovao gljivama jer sam jeo gljive i užasno su mi se zgadile). traje 2-3 dana.
Old 27.11.2006., 23:46   #20
lionzg
Registrirani korisnik

Registracija: Nov 2006.
/

ne znam da li patricija još čita ovo ali eto da kažem što ja činim .naime pankretitis sam prebolio pred 6 mjeseci i očito čudom ostao živ. stanje je bilo prilično ozbiljno tako da ne zunam kome mogu zahvaliti da dans ovo pišem. kako mi se stanje popravlja ( šteta je naravno ostala jer je bila nastupila i nekroza ) želio bih svima u prvome redu reći da ukoliko se strogo pridržavaju savjeta liječnika nema problema. upozorenje sam shvatio ozbiljno i promjenio životne navike ( prije bih rekao nered ) i disciplinirao se s prehranom. kako sam se savjetovao i sa liječnicima kineske medicine u prehrani mi se svela doslovce na par stvari......i funkcionira...paracista od cca8x7 cm sada je manja od 3 com, ja se osjećam izvrsno, krvna slika je i više nego savršena itd. Prehrana je do sada uključivala samo rižu, blitvu, azuki grah, tikvice, juha od povrća ( samo korjenasto povrće koje se beskrajno dugo kuha sa kurkumnom i đimbirom), gusta juha od krumpira, tjestenina bez jaja.....od masnoća jedino male količine maslinovog ulja i gee.Ostalo je bilo zabranjeno. od likeova ne koristim ništa osim controloca i zadnje vrijeme fermental ( nije lijek ) koji mi pomaže da ne budem nadut. Tek odnedavno u prehranu sam ubacio bijelu ribu i light mljiečene proizvode. a da, kruh samo od polubjelog brašna bez kvasca. zapravo patricija možete me pitati sve što vas sa strane prehrane interesira jer vjerujem da ću uskoro funkcionirati doslovce kao da ništa nije bilo . i još da napomenem.....do danas nisu shvatili koji mi je bio uzrok jer niti imam kamence, niti sam danima jeo nešto teško, niti sam danima pio, niti nema virusne infdekcije.....sve u svemu jedan od onih razloga koji kvare statistiku:-).
lionzg is offline  
Odgovori s citatom
Advertisement

Advertisement
Sponsored links

Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Pravila postanja