Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.07.2006., 13:55   #1
Priključak struje

Jel ima netko da je nedavno uveo struju? Čujem da su se cijene priključaka mijenjale od travnja...

Također, da li sada novi priključci automatski dolaze s limitatorom, ili može biti i s nekakvim mjeračem snage (tako sam nešto čuo) koji registrira prekoračenje odobrene i zakupljene vršne snage, no u trenutku prekoračenja ne prekida napajanje, nego mjeri potrošnju po nekoj skupljoj tarifi, ili tako nešto...
Anyways, bilo bi super da se javi netko iz struke tko se dobro kuži u propise, ali i u praksu, da sve ovo malo pojasni. Konkretno me zanima mogućnost priključenja dvaju malih stanova (zasebnih potrošača) na jedan priključak od 6,6kW (kako stoji u prethodnoj elektroenergetskoj suglasnosti) pomoću internog brojila.
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2006., 12:21   #2
Zar nitko?
Zar nema nikoga iz HEP-a?
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2006., 13:53   #3
Quote:
plimpi kaže:
Zar nitko?
Zar nema nikoga iz HEP-a?
mislim da češ svakako dobiti limitator na zakupljenu snagu. I ja se spremam uskoro pa ću ti javiti ili ti meni kaje bilo...
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2006., 18:10   #4
Quote:
plimpi kaže:
Zar nema nikoga iz HEP-a?
Evo ima
Kaj te točno zanima?
Cijena 1 kW je 1750kn za Zagreb i ZG županiju, a za ostatak Hrvatske 1350.
Svakom novom kupcu je limitirana priključna snaga sa limitatorima. I svim ostalim kupcima će u dogledno vrijeme (do 2010 čini mi se) HEP (ili neki drugi operater ) limitirati priključnu snagu.
Brojila sa mjerenjem snage su crveni tarifni model i nemogu se aktivirati na kategoriji kupca kućanstvo nego samo poduzetnicima.
Priključak dva stana na snagu od 6,6kW nije preporučljivo. 6,6kW je recimo dovoljno za jedan stan, no ukoliko se ipak odlučiš što se tiče HEP-a nemaš nikakve prepreke ugradnje dodatnih brojila iza HEP-ovog.
__________________
BOINC - Rosetta@home
Maky is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2006., 19:58   #5
mene zanima kolika bi snaga struje trebala za jednu kuću, a ne za stan.
npr. ako imaš u kući perilicu suđa, rublja, 2-3 kompjutora, 3 televizora, frižider, zamrzivač, u glavnom, malo veća potrošnja nego inače u prosječnom stanu.
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2006., 22:03   #6
Quote:
Renata kaže:
mene zanima kolika bi snaga struje trebala za jednu kuću, a ne za stan.
npr. ako imaš u kući perilicu suđa, rublja, 2-3 kompjutora, 3 televizora, frižider, zamrzivač, u glavnom, malo veća potrošnja nego inače u prosječnom stanu.
Uz pravilan raspored potrošača po fazama 9,9kW trofazno bi trebalo biti dovoljno.
__________________
BOINC - Rosetta@home
Maky is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2006., 22:06   #7
znači sam priključak struje se računa 1350 kn (nisam iz zg-a) * 9,9 = 13 365 kuna.
grozno skupo!
a zašto onda još plaćamo 60 kn paušal + potrošnju mjesečno?!!!
zato da bi u hep-u bile tako velike plaće...
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2006., 22:37   #8
Quote:
Renata kaže:
znači sam priključak struje se računa 1350 kn (nisam iz zg-a) * 9,9 = 13 365 kuna.
grozno skupo!
a zašto onda još plaćamo 60 kn paušal + potrošnju mjesečno?!!!
zato da bi u hep-u bile tako velike plaće...
Da, zaboravio sam napomeniti jer uvijek računam bez PDV-a.
To je cijena bez PDV-a
I ne, nije skup priključak, malo se informiraj pa provjeri koliko bi te došao takav priključak iz ostalih izvora napajanje recimo, a usput budi rečeno cijena 1 kwh električne energije je još uvijek najjeftinija u Europi.
Ne plaćaš 60kn pretplatu (paušal) nego 15kn + PDV.
I za tvoju informaciju HEP-ovci nemaju "velike plaće", čisti hrv. prosjek. Tako da ti primjedba ne stoji baš. HEP-ovim djelatnicima između ostalog plaća ovisi o BDP-u, koliko poraste ili se smanji BDP toliko nam se povise ili smanje primanja.
__________________
BOINC - Rosetta@home
Maky is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2006., 00:08   #9
Quote:
Maky kaže:
Uz pravilan raspored potrošača po fazama 9,9kW trofazno bi trebalo biti dovoljno.
Zašto trofazno kad su svi ti potrošači dvofazni?
35551 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2006., 00:50   #10
nisu dvofazni (takvo nesto ne postoi) monofazni su (jednofazni)
trofazno zato da bi se opterecenje rasporedilo ravnomjerno po fazama i da ti nebi trebao jaki limitator
__________________
sorry but jebiga
puger is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2006., 01:44   #11
Da, zapravo faza i nula u potrosac... Jel to znaci da se svaka od 3 faze razvodi do svoje uticnice i da svaka faza u biti ima svoj limitator na npr 9 kW i onda mozes rasporediti opterecenje da trosis 3 x 8,9 kW ?
35551 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2006., 15:36   #12
Quote:
Maky kaže:
Evo ima
Kaj te točno zanima?
ako si fakat iz HEP-a ajde meni molim te odgovori na ova pitanja:
1. kad sam tražio elektroenergetsku suglasnost za kuću nisam naveo snagu pa su mi dali el.suglasnost na 3,3 kW i tako su mi napravili projekt za građevinsku dozvolu (rekao sam "napravite tako", samo da dobim građevinsku). Danas znam da mi je to premalo snage. Da li trebam novi "električni" projekt ili mogu na osnovu postojećeg samo tražiti više snage?
2. Isto tako, projekt je napravljen monofazno, a ja bih trofazno, da li mogu spojiti sve trofazno (uglavnom se kužim u struju) bez da radim novi projekt?
3. Da li ima nekog posebnog razloga monofazno mijenjati u trofazno?
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2006., 16:02   #13
Koliko znam, u kuće se najčešće uvodi trofazna struja. Po mojim saznanjima, prilikom priključenja struje, u HEP-u ne gledaju previše na tu suglasnost, nego im je samo važno da se plati.

Ako kućanstva mogu imati samo limitator i ako se isti po defaultu ugrađuje već neko vrijeme, kako su onda moji starci mogli strojno žbukati, ako znamo da im je zakupljna snaga 6,6kW, imaju trofazni priključak (od prije manje od 2 godine), a stroj za strojno žbukanje povuče i više od 18kW (mislim čak 24)?
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2006., 16:07   #14
Quote:
plimpi kaže:
a stroj za strojno žbukanje povuče i više od 18kW (mislim čak 24)?
mislim da si to krivo zapamtio, kad treba takvu snagu onda valjda ima svoj diesel motor!
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2006., 16:10   #15
Quote:
Codegun kaže:
ako si fakat iz HEP-a ajde meni molim te odgovori na ova pitanja:
1. kad sam tražio elektroenergetsku suglasnost za kuću nisam naveo snagu pa su mi dali el.suglasnost na 3,3 kW i tako su mi napravili projekt za građevinsku dozvolu (rekao sam "napravite tako", samo da dobim građevinsku). Danas znam da mi je to premalo snage. Da li trebam novi "električni" projekt ili mogu na osnovu postojećeg samo tražiti više snage?
2. Isto tako, projekt je napravljen monofazno, a ja bih trofazno, da li mogu spojiti sve trofazno (uglavnom se kužim u struju) bez da radim novi projekt?
3. Da li ima nekog posebnog razloga monofazno mijenjati u trofazno?
Koliko mi je poznato nisi tražio još elektroenergetsku suglasnost, nego prethodnu elektroenergetsku suglasnost za izdavanje posebnih uvijeta građenja kod izdavanja građevne dozvole, jelda?
Što se tiče priključenja, HEP će te tražiti građevnu dozvolu te obrazac "Prijava instalacije" koji izdaje ovlašteni elektroinstalater koji će ti raditi elektroinstalacije. Ovo što si napisao pod 2. i 3. ti ima veze, kad završiš kuću, samo kad budeš tražio izdavanje Uporabne dozvole, gdje se uspoređuje da li je kuća izvedena prema građevnoj i projektu. O tome hoće li komisija za Uporabnu inzistirati i na uspoređivanju projekta elektroinstalacija sa stvarnim stanjem ne bih ulazio (iskustveno se pokazalo da kod obiteljskih kuća ne cjepidlače previše )
Još jednom za HEP ti je bitna građevinska te "Prijava instalacije" sa atestima instalacije. O tome hoćeš li dobiti zatraženu priključnu snagu ovisi još i tehnička mogućnost niskonaponske mreže na koju se planiraš priključiti (tj. neće ti odobriti veću snagu nego što je tehnički moguće tom NNM isporučiti)
__________________
BOINC - Rosetta@home
Maky is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2006., 16:19   #16
Quote:
Codegun kaže:
mislim da si to krivo zapamtio, kad treba takvu snagu onda valjda ima svoj diesel motor!
Ne, majstori su radil na struju. Vidjet ćeš i sam, prvo što te pitaju je imaš li trofaznu struju...
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2006., 16:59   #17
Quote:
plimpi kaže:
Ako kućanstva mogu imati samo limitator i ako se isti po defaultu ugrađuje već neko vrijeme, kako su onda moji starci mogli strojno žbukati, ako znamo da im je zakupljna snaga 6,6kW, imaju trofazni priključak (od prije manje od 2 godine), a stroj za strojno žbukanje povuče i više od 18kW (mislim čak 24)?
Tu si ti nešto gadno pomješao
Jači strojevi za žbuku imaju motore oko 3,6-4,5 kW tako da ovih tvojih 18 kW je smiješno.
...18kW, 21kW, 24kW su standardne snage za recimo protočne bojlere.
__________________
BOINC - Rosetta@home
Maky is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2006., 17:05   #18
Quote:
Maky kaže:
Koliko mi je poznato nisi tražio još elektroenergetsku suglasnost, nego prethodnu elektroenergetsku suglasnost za izdavanje posebnih uvijeta građenja kod izdavanja građevne dozvole, jelda?
Što se tiče priključenja, HEP će te tražiti građevnu dozvolu te obrazac "Prijava instalacije" koji izdaje ovlašteni elektroinstalater koji će ti raditi elektroinstalacije.
ne znam sad točan naziv suglasnosti znam samo da tamo piše 3,3 kW monofazno. Pitanje je sad: da li da slažem struju trofazno, pa da to poslije tražim ili ću imati problema jer je u projektu monofazno???
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2006., 17:40   #19
Quote:
Maky kaže:
Tu si ti nešto gadno pomješao
Jači strojevi za žbuku imaju motore oko 3,6-4,5 kW tako da ovih tvojih 18 kW je smiješno.
...18kW, 21kW, 24kW su standardne snage za recimo protočne bojlere.
Vrlo moguće da sam pogriješio. To sam nešto čuo, ali nisam uopće siguran.
Ipak malo mi je čudno da onaj stroj ima 3,6-4,5 kW, a moja mala kućna bušilica vulgaris od 120kn ima 1kW.
Zašto pitaju jel ima trofazna struja u kući?
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2006., 17:48   #20
Quote:
Codegun kaže:
ne znam sad točan naziv suglasnosti znam samo da tamo piše 3,3 kW monofazno. Pitanje je sad: da li da slažem struju trofazno, pa da to poslije tražim ili ću imati problema jer je u projektu monofazno???
Napisao sam ti već, što se tiče HEP-a svejedno je.
Quote:
plimpi kaže:
Vrlo moguće da sam pogriješio. To sam nešto čuo, ali nisam uopće siguran.
Ipak malo mi je čudno da onaj stroj ima 3,6-4,5 kW, a moja mala kućna bušilica vulgaris od 120kn ima 1kW.
Zašto pitaju jel ima trofazna struja u kući?
Nije uopće čudno, no ako je bušilica uistinu snage od 1kW onda baš i nije vulgaris (jedino ak je sa placa može imat svakakvu naljepnicu naljepljenu )
Pitaju jer je stroj za žbukanje trofazni.
__________________
BOINC - Rosetta@home
Maky is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:13.