Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.07.2006., 18:43   #1
Japanski jezik

Ovdje raspravljajte o Japanskom jeziku i njegovoj gramatici ...
14godisnjak is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2006., 21:38   #2
Ako već započinješ temu, pokušaj o tome nešto i reći. Zašto misliš da ovdje sve vrvi od japanologa?


I izbrisat ću post na Stranim jezicima, jer je besmisleno da ondje stoji link na praznu temu. Poslije ga možemo opet staviti. OK?
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2006., 14:21   #3
google is your friend !!!!
14godisnjak is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2006., 20:29   #4
A pošto nitko ne raspravlja o gramatici i japanskom jeziku, ovdje možete i pisati svoje haiku pjesme. Poželjno je da su na japanskom, ali i ne mora biti
ante_gotovina is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2006., 20:39   #5
Quote:
ante_gotovina kaže:
A pošto nitko ne raspravlja o gramatici i japanskom jeziku, ovdje možete i pisati svoje haiku pjesme. Poželjno je da su na japanskom, ali i ne mora biti
Ne, ne možete. Za pjesme postoji podforum Književnost.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2006., 23:06   #6
negdje na frajerskom je slafko postavio link na jednu stranicu za učenje japanskog
može se i poslušati izgovor
neće mi se to tražiti, ali činila mi se jako dobra
__________________


...
g2sl is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2006., 23:07   #7
kak da naučim hiraganu i/ili katakanu??? ili kanji? a da ne upišem japanologiju ili tečaj...
nekak mi to izgleda ne moguće... na netu mi je sve neshvatljivo.
ima netko dobar link?


i jel se to isplati studirat???
__________________
Baldrick: "I have cunning plan, sir!"
Smear Pocket is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2006., 23:38   #8
potraži ovo na frajerskom
meni se činilo da bi čak i ja nešto shvatio kad bi se potrudio
__________________


...
g2sl is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2006., 13:58   #9
Mogla bih vam održati kratak kurs japanskog jezika (makar osnove) na forumu kad uhvatim malo vremena , ali ne znam kako da vas online naučim makar hiraganu i katakanu...
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2006., 23:04   #10
A bi li mogla objasniti razliku izmedju hiragane, katakane i kanjia? Objasnjavali su mi to jedni japanci ali bilo je to poprilicno davno pa sam zaboravio.
__________________
Life is far too important to be taken seriously.
DadoM is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2006., 23:19   #11
da nije to ono kako muškarci i žene u Japanu imaju skroz drugačiji izgovor? (muški= dublji tonovi, žene= kričaviji da ne kažem kreštaviji ili više girlie?)
__________________
人の日は、草のように。野の花のように咲く。
Camaria is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2006., 00:38   #12
A-a. To su tri pisma. Koliko se sjećam, jedno je kinesko, drugo svojevrstan kineski kratkopis, a treće pravo japansko pismo, ali više ne znam koje je koje. Romaji je latinica.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2006., 14:29   #13
Quote:
DadoM kaže:
A bi li mogla objasniti razliku izmedju hiragane, katakane i kanjia? Objasnjavali su mi to jedni japanci ali bilo je to poprilicno davno pa sam zaboravio.
I hiragana i katakana su pisma nastala pojednostavljivanjem kineskih karaktera (ideograma). Svaki znak predstavlja slog, u kome je suglasnik praćen samoglasnikom (recimo: ka, shi, tsu, me, no...), osim 5 samoglasnika (a, i, u, e, o) i takozvanog 'nazalnog n', te gramatičkog o (wo) za koje postoje posebne oznake. Hiragana je po izgledu oblija, dok je katakana uglastija i dok se hiragana koristi za japanske reči (mahom gramatičke oznake - rečce, nastavke glagola, mada ima i reči koje se češće pišu na taj način nego ideogramima), katakana se koristi za reči stranog porekla i strana imena. Naša se imena uvek pišu katakanom, recimo. Ideogramsko pismo (kineski karakteri) ili kanji je pojmovno pismo, kojim se pišu sve ostale reči, mahom imenice, osnove glagola, pridevi, pojedini prilozi, itd. Ovo pismo je preuzeto iz Kine, mada je izgovor karaktera u japanskom i kineskom jeziku posve različit. Svaki ideogram ima više različitih čitanja, koja se menjaju u zavisnosti od kombinacija u koje ideogrami ulaze sa ostalim ideogramima (tako je u japanskom jeziku, za kineski nisam sigurna). U pisanju se koriste sva tri pisma (hiragana, katakana i kanji) naporedo. Zapravo se sve u japanskom jeziku može ispisati hiraganom i katakanom, te je poznavanje ova dva pisma dovoljno za osnovno pismeno sporazumevanje sa Japancima, ali ne i za čitanje.

Na žalost, nisam kod kuće, u gostima sam, pa nemam podršku za japanski i ne mogu vam pisati na japanskom trenutno, već samo u transkripciji. Stoga više o ovoj temi kad se vratim kući.
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2006., 14:52   #14
Quote:
Camaria kaže:
da nije to ono kako muškarci i žene u Japanu imaju skroz drugačiji izgovor? (muški= dublji tonovi, žene= kričaviji da ne kažem kreštaviji ili više girlie?)
Žene zaista govore mekše, no muški i ženski govor se prvenstveno razlikuje u pojedinim nastavcima koje muškarci i žene koriste da bi izrazili, recimo, čuđenje, iznenađenje, itd. Osim toga, japanski jezik ima više nivoa učtivosti, pa se tako u zavisnosti od toga na kom su stupnju društvene lestvice sagovornici jedan u odnosu na drugog koriste različiti govori. Smatra se da nije pristojno da žene upotrebljavaju neučtivi govor, osim u retkim situacijama, kad se obraćaju deci, recimo, pa iz tog razloga u filmovima žene često zvuče 'finije', jer je neučtiv govor odsečniji i grublji od formalne učtivosti ili vrlo učtivog govora, a vrlo je čest u razgovoru između muškaraca istog društvenog položaja, te prilikom obraćanja muškarca na višem društvenom položaju onom koji je na nižem (u Japanu se smatra da se finim govorom iskazuje poštovanje, pa će se u razgovoru uvek finije izražavati onaj koji je 'niže', ne bi li tako iskazao poštovanje onom iznad sebe). Za žene to ne važi - pošto se zna gde im je mesto , tj. one su u odnosu sa muškarcima uvek 'niže', te je tako i njihov govor uvek učtiviji.
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2006., 11:44   #15
jel to vrijedi još i danas ili je to samo tradicija?
ja sam probala ispisivat bar svoje ime i teko neke laganice no ne mogu naći slog ha i sl.
sanjana - jel ti studiraš japanski?
__________________
Baldrick: "I have cunning plan, sir!"
Smear Pocket is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2006., 17:27   #16
ミクロソフト ワアド が つかう そして ひらがな で かきますよ。いいですね。 
Radi yayz ^.^
__________________
"The devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. They live their own tiny lives. I do not live their lives for them.
Atila~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2006., 10:31   #17
Quote:
Smear Pocket kaže:
jel to vrijedi još i danas ili je to samo tradicija?
Ovo što sam napisala odnosi se na savremeni japanski jezik.

Quote:
ja sam probala ispisivat bar svoje ime i teko neke laganice no ne mogu naći slog ha i sl.
Postoji 'ha'. Nemam podršku trenutno, pa ti ne mogu napisati.
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2006., 18:22   #18
gdje da učim japanski?


imam problem...živim u slavoniji i nadaleko i naširoko nema škole u kojoj mogu učiti japanski. zna li netko postoji li kakav audio tečaj i gdje se može kupiti... čula sam i da negdje kod sl.broda navodno živi jedna japanka, ali ne znam kako doći do nje. zvala sam ambasadu, oni isto ne znaju...
pomozite baš mi se uči japanski...
anvi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2006., 12:36   #19
http://zewt.org/lj/cover.html
__________________


...
g2sl is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2006., 19:26   #20
Također, na www.eudict.com imaš skroz ok riječnik japanskog.
U Algoritmu (ali samo u Zagrebu, ja mislim ) imaš i neke udžbenike, možeš učiti sama.

P.S. Ako ne nađeš tu japanku, probaj sa anime crtićima, ja tako učim
Etienne is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:53.