Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.08.2006., 11:12   #1
Visa Electron

Pozdrav ...

Htio bi si izvaditi Visa Electron karticu pa me zanima kako doci do nje, mogu li je uopce izvaditi ukoliko nisam zaposlen (student sam), placa li se kakva "clanarina" i koliko?
soundvision is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2006., 09:51   #2
uloži devizle (otvori dev.rn) na banku i voila! evo vise elektron...
ssnjoff is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2006., 10:05   #3
devizni račun = tekući račun?

Uglavnom, jučer sam u ERSTE banci otvorio tekući račun i za 10tak dana ću dobiti Visa karticu, samo što je žena zbunjenija od mene... pitam ja jel to Visa Electron? "Paa,, ne znam, ..." pita neku kolegicu ona još manje zna. "Ma to vam je Visa kartica sa kojom možete plačati po dućanima .... " .. uglavnom, nadam se da je to Visa Electron...

E sad mene znamima zna li netko kako dobiti Visa Virtuon ili Internet Visa Card za plačanje putem Interneta? Neke zapadnoeuropske banke to nude (čak i banke u Srbiji - link) za svega 20tak eura, dok u Hrvatskoj niti jedna banka nikad nije niti čula da takvo što postoji .. zna li netko neku stranu banku koja bi stranim državljanima online izvadila Visa Virtuon karticu?
soundvision is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2006., 01:55   #4
Quote:
soundvision kaže:
devizni račun = tekući račun?

Uglavnom, jučer sam u ERSTE banci otvorio tekući račun i za 10tak dana ću dobiti Visa karticu, samo što je žena zbunjenija od mene... pitam ja jel to Visa Electron? "Paa,, ne znam, ..." pita neku kolegicu ona još manje zna. "Ma to vam je Visa kartica sa kojom možete plačati po dućanima .... " .. uglavnom, nadam se da je to Visa Electron...
U RBA ti ,vezano uz tekući račun, ponude visa elektron ili maestro karticu.
Jedina razlika je da kod visa elektron nije potrebno upisivanje pina pri kupnji.
I to je to.
__________________
There is no greater power in the universe than the need for freedom.
danaye is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2006., 08:28   #5
Quote:
soundvision kaže:
devizni račun = tekući račun?
ne. devizni račun je devizni račun. na njemu su - devize. makar on po svojoj prirodi jest neka vrsta tekućeg rn-a, ali za strane valute....

Quote:
soundvision kaže:
E sad mene znamima zna li netko kako dobiti Visa Virtuon ili Internet Visa Card za plačanje putem Interneta?
što si zapeo-la baš na visu? imaš i druge kartice koje su za interent plaćanja? imaš blue od amexa, mali dodatni troška ako već imaš debt/char. amex?
ssnjoff is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2006., 10:07   #6
Quote:
soundvision kaže:
pitam ja jel to Visa Electron? "Paa,, ne znam, ..." pita neku kolegicu ona još manje zna. "Ma to vam je Visa kartica sa kojom možete plačati po dućanima .... " .. uglavnom, nadam se da je to Visa Electron...

?

O Isus, ovakav odgovor dobiti u banci?

A inače, kaj bi inače htio s tom karticom? Kopat vrt?

Jebemti stručan kadar....
Crow Jane is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2006., 10:47   #7
Quote:
danaye kaže:
U RBA ti ,vezano uz tekući račun, ponude visa elektron ili maestro karticu.
Jedina razlika je da kod visa elektron nije potrebno upisivanje pina pri kupnji.
I to je to.
Ma ja mislim da je i ova moja "obična Visa kartica" (kako je nazvaše u ERSTE banci) zapravo Visa Electron, samo kaj se žena skroz zbunila ...
soundvision is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2006., 10:56   #8
Quote:
ssnjoff kaže:

što si zapeo-la baš na visu? imaš i druge kartice koje su za interent plaćanja? imaš blue od amexa, mali dodatni troška ako već imaš debt/char. amex?

zape-O

Zapeo sam za Visa Virtuon zato što (u nekim normalnim zemljama) ne moraš biti zaposlen da bi dobio tu karticu, već otovoriš tekući račun u banci, daš 20 eura i otvore ti Visa Virtuon karticu. Kod nas takva usluga ne postoji (u Srbiji npr. postoji).

Dalje, uzeo bih ja i Blue od Amexa, Master Card ili neku stotu karticu.. uglavnom bilo koju samo da sa njom mogu plačati preko interneta NO to su kreditne kartice i njih ne mogu dobiti jer sam student i nezaposlen. Zato bi bilo idealno da neka banka u Hrvatskoj nudi tu Visa Virtuon karticu, koja je nešto tipa debitne kartice a služi isključivo za plačanje putem interneta. Tu karticu može dobiti svaka punoljetna osoba koja je državljanin te zemlje (ili privremeno živi tamo)...

Ako zna netko neku karticu za plačanje putem interneta, koja se može dobiti u Hrvatskoj a da nisi zaposlen .. neka slobodno kaže
soundvision is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2006., 20:25   #9
Quote:
soundvision kaže:
Zapeo sam za Visa Virtuon zato što (u nekim normalnim zemljama) ne moraš biti zaposlen da bi dobio tu karticu, već otovoriš tekući račun u banci, daš 20 eura i otvore ti Visa Virtuon karticu.
A što ti je pokriće osim tih 20 eura, znači li to da ti je i maksimum potrošnje po kartici toliki? Naime vrlo mi je čudno da ti banka izda neku kreditnu karticu bez određenog osiguranja, odnosno da je osiguranje svega 20 eura.

Drugo - sa visa electron karticom iz Hrvatske NE možeš plaćati putem interneta.

Treće - visu classic ili visu revolving (kojima MOŽEŠ plaćati putem interneta) možeš izvaditi i ako nisi zaposlen, potrebno je otvoriti tekući/devizni račun (u nekim bankama se sva štednja vodi pod istim brojem računa - novac se na računu razlikuje samo po valuti HRK, EUR, USD...) Za otvaranje tekućeg računa je potrebna osobna iskaznica, a da bi dobio i kreditnu karticu, neke banke traže par mjeseci staža na tekućem ali uglavnom traže osiguranje, ako to nisu redovna mjesečna primanja, onda je uglavnom oročeni depozit kojeg ne diraš i na temelju kojeg ti banka odredi limit potrošnje (recimo deponiraš 1000 eura i toliko možeš maksimalno potrošiti)
Tinkili is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2006., 23:05   #10
da, ni ja ne kužim zašto si zapeo baš za visu electron kad njom NE MOŽEŠ kupovati prek neta. ak ti kartica treba za kupovinu prek neta što će ti visa electron?!?!
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2006., 00:54   #11
Quote:
Tinkili kaže:
A što ti je pokriće osim tih 20 eura, znači li to da ti je i maksimum potrošnje po kartici toliki? Naime vrlo mi je čudno da ti banka izda neku kreditnu karticu bez određenog osiguranja, odnosno da je osiguranje svega 20 eura.
20 eura ti platiš za izradu te kartice (Visa Virtuon), sa njom dobivaš i tekući račun na koji normalno uplaćuješ novac koji misliš potrošiti preko interneta. Kada nema novca na računu - nema niti kupovine. Kartica se može koristiti isključivo za plaćanje putem interneta. Jednostavno da jednostavnije ne može biti. Više informacija ovdje

Quote:
Tinkili kaže:
Drugo - sa visa electron karticom iz Hrvatske NE možeš plaćati putem interneta.
Znam da ne mogu plaćati, meni treba Visa Electron za sasvim nešto drugo. NO uz tu Visa Electron karticu koju sam izvadio prekjučer, htio bi imati još jednu karticu preko koje ću MOČI plaćati preko interneta. U svijetu postoji ista takva debitna kartica tipa Visa Electron, samo je namijenjena plaćanju putem interneta i zove se Visa Virtuon. Naše banke to ne nude, pa sam postavio pitanje zna li netko neku stranu banku koja bi mi kao strancu htjela otvoriti tekući račun i napraviti Visa Virtuon karticu ...

Quote:
Tinkili kaže:
Treće - visu classic ili visu revolving (kojima MOŽEŠ plaćati putem interneta) možeš izvaditi i ako nisi zaposlen, potrebno je otvoriti tekući/devizni račun (u nekim bankama se sva štednja vodi pod istim brojem računa - novac se na računu razlikuje samo po valuti HRK, EUR, USD...) Za otvaranje tekućeg računa je potrebna osobna iskaznica, a da bi dobio i kreditnu karticu, neke banke traže par mjeseci staža na tekućem ali uglavnom traže osiguranje, ako to nisu redovna mjesečna primanja, onda je uglavnom oročeni depozit kojeg ne diraš i na temelju kojeg ti banka odredi limit potrošnje (recimo deponiraš 1000 eura i toliko možeš maksimalno potrošiti)
Koliko ja znam - ne možeš! Trebaš imati stalna primanja da bi ti banka odobrila kreditnu karticu. To mi je uostalom i žena sama rekla u ERSTE banci - nema apsolutno nikakve šanse da dobijem kreditnu karticu.

I onda se ja pitam - kako nešto platiti preko interneta? Nije mi bitno da mora biti Visa kartica, samo neka se preko nje može platiti (a da ju ja kao student mogu nabaviti)
soundvision is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2006., 13:06   #12
Quote:
soundvision kaže:
Koliko ja znam - ne možeš! Trebaš imati stalna primanja da bi ti banka odobrila kreditnu karticu. To mi je uostalom i žena sama rekla u ERSTE banci - nema apsolutno nikakve šanse da dobijem kreditnu karticu.
Ajde mi molim te pošalji PP i napiši u kojoj ti je poslovnici Erste banke to rečeno jer te žena nije dobro informirala!

Naime dovoljno je da položiš depozit, i naglasiš da karticu
želiš temeljem depozita, a ne redovitih mjesečnih primanja. (Možda si to zaboravio naglasiti).

Na temelju tog depozita ERSTE banka odobrava karticu s limtom potrošnje čini mi se u iznosu od 80% deponiranih sredstava.
Tinkili is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2006., 13:28   #13
hm. da podijelim moje iskustvo od prije godinu dana.
isto sam mislio nesto naruciti preko neta, imam onaj student model u zagrebačkoj banci, uz koji sam i dobio tekući račun i devizni, dakle i famoznu visa electron karticu. smijesno jest da se s tom electron karticom ne moze placati nista preko interneta.. pazi recimo ovo:
http://www.bensonsworld.co.uk/
imas dolje lijevo sliku vise electron, ali to ne vrijedi za nasu visa electron karticu (provjereno) :-(
srbi imaju onaj virtuon ili sta vec, ali mi nemamo nista slicno :-(

za ostale kartice s kojima bi eventualno mogao kupovati preko neta treba imati prihode
__________________
ne znam
Trijezni Pijanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2006., 13:34   #14
ja sam visu electron dobio kad sam otvarao žiro račun u pbz. uglavnom, ne vidim prednosti visa electron nad maestro karticom.
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2006., 13:59   #15
Ljudi, dajte shvatite da je VISA - brand, ime.... Banka da bi dala nekoj kartici ime VISA (maestro, master,.....) plaća neku naknadu za to.

Nisu sve VISA kartice iste ( tu ne govorim o izgledu) neko o funkciji ( debitna, revolvin, kreditna, charge,......)
Svaka banka ima svoju, nazovimo, vrstu kartice i za nju uvjete pod kojima se izdaje. Debitnu može u princiopu dobiti tko hoće ako otvori neki račun - koji zavisno od banke ( devizni. žiro...).
Da bi dobio kreditnu, revolving, charge... karticu ( s odgodom plaćanja, plaćanje u određenom postotnom iznosu...) moraš zadovoljiti određene uvijete koje banka traži ( kreditna sposobnost, depozit, jamci, hipoteka.....) da bi ti ju banka izdala. I to je normalno. Banka mora imati neko osiguranje kako bi u slučaju neuredne otplate imala "nešto" od čega bi se mogla naplatiti.

Ukoliko si student, nemaš prihoda koje možeš banci prezentirati, pa neka ti roditelj zatraži izdavanje dodatne kartice.
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2006., 14:33   #16
Quote:
Tinkili kaže:

Naime dovoljno je da položiš depozit, i naglasiš da karticu
želiš temeljem depozita, a ne redovitih mjesečnih primanja. (Možda si to zaboravio naglasiti).
A koliko najmanji iznos tog depozita mora biti? Ja sam za početak stavio na taj tekući (ili kako oni to zovu "štedni račun") 1 000 kuna .... sumnjam da je to dovoljno ....

40 kuna je inače minimum koji mora biti na računu, tako su mi rekli ...
soundvision is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2006., 14:42   #17
Quote:
Lavica02 kaže:

Ukoliko si student, nemaš prihoda koje možeš banci prezentirati, pa neka ti roditelj zatraži izdavanje dodatne kartice.
Opcija sa roditeljima otpada. Sramota je da u 21st NITI JEDNA banka u Hrvatskoj nema karticu tipa Vise Virtuon, odnosno bilo kakvu karticu namijenjenu ISKLJUČIVO za plaćanje putem interneta. Nemaju svi u Hrvatskoj uvjeta za kreditne kartice ...

U Srbiji Vojvođanska banka nudi Internet Visa karticu (drugačija od Vise Virtuon). Također se plaća 20 eura otvaranje računa, ostali iznos koji staviš na račun trošiš preko interneta, no razlika između ove dvije kartice je ta što banka nudi svojim korisnicima da otključaju odnosno zaključaju karticu kada su gotovi sa kupovinom preko interneta. Na taj način pruža sigurnost svojim korisnicima da ih nitko neće pokrast preko interneta, jer kada se kartica zaključa (običnim telefonskim pozivom - automatom), više nitko ne može uzimati novce preko kartice.
soundvision is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2006., 18:39   #18
Quote:
soundvision kaže:
A koliko najmanji iznos tog depozita mora biti? Ja sam za početak stavio na taj tekući (ili kako oni to zovu "štedni račun") 1 000 kuna .... sumnjam da je to dovoljno ....

40 kuna je inače minimum koji mora biti na računu, tako su mi rekli ...
Vidiš, sad si sam sebi skočio u usta, naime novci na tekućem/štednom/deviznom računu koje si uplatio osobno i kojima slobodno raspolažeš nisu nikakva garancija za otvaranje bilo kakve kreditne kartice (bez obzira na brand).

Osiguranje je OROČENI depozit. Dakle rečeš teti na šalteru - teta ja bih položio xy iznos novaca i oročio ga na 12 (ili koliki je već minimum) mjeseci, molio bih da se u skladu s tim oročenjem kojeg ja neću dirati i koje služi kao garancija za izdavanje kartice meni otvori... VISA Classic, VISA Classic revolving, Master card, Master card Elle kartica ili koju već Erste izdaje i ima u ponudi, a teta će ti sukladno općim uvjetima poslovanja banke reći koji je minimalni depozit i minimalni rok oročenja. Ne radim u Erste pa ne znam njihove uvjete, ali većina uvjeta je vrlo slična u svim Hr bankama.

Novac na tekućem u tom slučaju služi za pokrivanje troška po kartici, jer se depozit ne dira, s njega se skida jedino u slučaju da ti nisi izvršio obvezu plaćanja računa po kartici i onda banka u krajnjem slučaju ima osiguranje naplate.
Inače, novcem na tekućem normalno raspolažeš i njime se koristiš, odnosno paziš da osiguraš svotu od xy novaca koje si potrošio putem internetske trgovine i koja će ti stići na naplatu - tj. "skinuti" se s tekućeg/štednog/deviznog ili kako ga već koja banka zove.
Tinkili is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2006., 19:46   #19
Quote:
Tinkili kaže:
Vidiš, sad si sam sebi skočio u usta,...

Ne kužim, što sam rekao "krivo" ?? Napisao si puno toga no nisi mi objasnio KAKO da ja onda dođem do te kreditne kartice ako NISAM zaposlen i sukladno tome NEMAM stalna primanja. Sa određenim bankarskim terminima nisam na čisto, stoga molim zdravo seljački ... nešto tipa "u 10 koraka do vaše prve kreditne kartice"
soundvision is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2006., 21:30   #20
Ajmo ovako.
Dođeš u banku...dobar dan...dobar dan... kažeš teti u banci---> pogledajte zainteresiran sam da postanem korisnik kartice koju bi koristio za plaćanje putem interneta.
Teta će te tražiti neku garanciju iliti instrument osiguranja, pitati kakvu karticu želiš ( jer ima jako puno vrsta). Ti joj kažeš da želiš karticu temeljem oročenog depozita, s time da bi ti oročio 1000 kuna ( nod nekih banka min. oročenje je 2000 kuna pa se raspitaj) na recimo dvije godine ( na toliko cca se izdaje kartica). Kada je instrument osiguranja oročenje nije potrebno da korisnik ima PLAĆU, nije potreban nikakav drugi instrument osiguranja.
Što se tiče limita po kartici to zavisi od banke do banke, no računaj od depozita 80-90%. I te kartice s depozitom imaju najnižu kamatnu stopu.

Jel sada jasnije?
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:13.