Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.12.2004., 23:09   #1
Exclamation hipertireoza

pozdrav svima!

ima li netko dobra iskustva u liječenju hipertireoze, bolesti štitnjače?

meni je otkrivena prije nekih pola godine i liječenje mi se bar zasada čini dosta neuspješnim, odnosno čini se da mi nikako ne mogu pronaći odgovarajuću dozu lijeka, mada mi se čini da mi je doktorica u redu i da se trudi. je li to redovno stanje kroz koje moram proći?

zato molim sve koji su dobro prošli da mi daju savjet, podijele iskustva

za sve one koji ne znaju o kakvoj se bolesti radi - pitajte, prepoznaje se po simptomima - nervoza, stalno vam je vruće, imate energije za sto ljudi, uopće vam se ne spava i što je bilo najbolje - mršavite, koliko god i što god da jedete....
Bina is offline  
Old 16.12.2004., 23:47   #2
Hipertireoza kad se izdijagnosticira uglavnom se počinje liječiti tireostaticima ( athyrazolom ). Može se liječiti kirurški odstranjivanjem cijele ili dijela štitnjače. I treći način je pomoću radioaktivnog joda koji je uglavnom rezerviran za starije ili one koji ne namjeravaju imati djece.
Uz to osnovno liječenje možeš koristiti kao simptomatsku terapiju sedative i beta blokatore koji usporavaju rad srca ukoliko je prisutna tahikardija.

Liječenje Athyrazolom traje recimo godinu do godinu i pol. Naime, dok se čovjek hormonski ustabili treba vremena. S hormonima ne ide preko noći ili za par dana. Nerijetko dođe do predoziranja pa iz hipertireoze uletiš u hipotirozu pa još moraš piti i Eutirox ( hormon štitnjače. Cilj liječenja je da se uspostavi i održi ravnoteža između fT3 i fT4 ( hormona štitnjače ) s jedne strane i TSH ( hormona hipofize ) s druge strane.
Vjerojatno si primjetila da ti je na početku bolesti fT3 i fT4 bili izrazito visoki a TSH izrazito nizak. TSH govori štitnjači koliko da izlučuje T3 i T4. Kod hipertireoze štitnjača nekontrolirano luči previše hormona T3 i T4, organizam to prepoznaje i bitno smanjuje lučenje TSH i tako pokušava smanjiti nivo viška hormona. S druge strane ako imaš hipotireozu štitnjača slabo luči T3 i T4. Opet to organizam prepoznaje i značajno poveća lučenje TSH da pokuša potaći štitnjaču na proizvodnju T3 i T4 hormona.
Ovo je mehanizam negativne povratne sprege za koji treba vremena organizmu da ga ponovno uspostavi. Budi strpljiva još godinu dana.
Obično "nuklearci" ( nadam se da se liječiš kod specijalista nuklearne medicine ) nakon godinu dana Athyrazola razmišljaju o operaciji. Meni se to recimo nije sviđalo pa sam još godinu - dvije gutao minimalne doze Athyrazola a sad sam eutireotičan i bez terapije.
Ovo nije baš preporučljivo jer gutati Athyrazol dugo vremena nije baš bezopasno ( može uzrokovati oštećenja miokarda ili pad leukocita u krvi ).
Ak te još šta zanima, pitaj. Ne da mi se sad više pisati.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Old 16.12.2004., 23:54   #3
oke. ovak... ima hipertireozu, a to znaci da ti je sve ubrzano....e sad je pitanje koji je uzrok toj tvojoj hipertireozi?
jel znas to?
inace, ak zelis da ti preporucim jednog strucnjaka za stitnjacu, javi se na pm...


a sto te tocno zanima o bolesti?
__________________
discovering the world
Studentica is offline  
Old 17.12.2004., 11:20   #4
evo me ponovno!

da trebor, imala sam užasno visoke T3 i T4, sad je nešto bolje, ali me zapravo najviše muči upravo to "skakanje" iz hiper u hipo koje se događa zadnja tri mjeseca od ukupno šest koliko pijem Athyrazol (doza se stalno mijenja, ovisno o stanju - 3x2 tbl, pa kad padnem u hipotireozu spušta se na 1/2 tbl dnevno) betablokatore pijem po potrebi, vrlo rijetko, možda jednom mjesečno uzmem pola tablete, a sedative ne pijem uopće (bih li uistinu trebala?)
inače se liječim na KBC Rebru, na nuklearnoj

kad smo već kod operacije - bila sam kod još jednog liječnika, u Vinogradskoj, da bih saznala kakvo je "drugo mišljenje" o mom stanju - rekao mi je da neka pijem još veću dozu dva mjeseca i jodne kapi, pa da će mi operirati štitnjaču, i to cijelu, jer "lakše je kontrolirati hipo nego hipertireozu" okrenula sam se i otišla, nije mi se baš dopao takav stav jer mi se ipak čini da se lijekovima može nešto riješiti.

trebor, jesu li i tebi tako mijenjali dozu i nakon koliko vremena se ustalilo stanje?

što se saznanja o bolesti i uzrocima tiče, uspjela sam pronaći samo jednu knjigu nekog amerikanca koji govori i o prehrani, suplementima i slično, dok su naši doktori dosta šturi u pričanju o tome.... da ne spominjem da mi je 32 g i da bih rado planirala trudnoću u neko dogledno vrijeme, ali po svemu sudeći, to nije baš preporučljivo u ovom mom stanju

što se uzroka tiče, pretpostavljam da su problemi na poslu bili "okidač" da štitnjača poludi, jer kada sam promijenila radno mjesto i počela se smirivati, tada se stanje i pogoršalo.

primam sve sugestije oko liječenja, hvala na odgovorima, gnjavit ću još s pitanjima



Bina is offline  
Old 17.12.2004., 22:42   #5
Da, skakanja iz hiper u hipotireozu pod utjecajem lijekova su stvarno nezgodna. Ja sam recimo prije početka terapije izgubio 12 kila na težini. Počeo sam uzimati 3x2 tbl i za mjesec dana sam dobio 15 kg. Gotovo vidiš preko noći kako gubiš ili dobivaš na težini.
Doza 3x2 tbl. je zbilja "konjska" doza i mislim da se s njom nećeš usrećiti nego ćeš samo otići u hipotireozu.

Ja sam recimo nakon par mjeseci skužio da stanje hormona prilično precizno mogu ocjeniti svakodnevnim vaganjem i to ti toplo preporučujem.
Kada počinjem gubiti na težini doza tableta je u pravilu slaba i obrnuto kad se debljam dozu sam smanjivao jer je očito prevelika. Malo je to bilo neodgovorno ali čuj, kontrola je bila svakih 4 - 6 tjedana. Liječnik napiše "doza takva i kontrola za 6 tjedana". I sad ja vidim po kilaži da neće štimat jer gubim na težini, postajem tahikardan pa umjesto preporučenih 2x1 gutnem još jednu i dođem do 3x1. I iako ti nikako ne mogu reći da to radiš, iduće kontrole su pokazale da sam više-manje eutiroidan.
Ono za što mi je trebalo vremena je TSH koji je uglavnom bio na niskoj razini.
Nekakve mini doze od pola tablete - tabletu dnevno sam uzimao godinu dana. Znači kad sve zbrojim od početka liječenja do prestanka uzimanja athyrazola prošlo je...hm, hm...oko 3 godine.

Beta blokatori jednom mjesečno nemaju nikakav učinak stoga bolje ih ni nemoj nikako uzimati.
Sedative uzimaš ako si ekscitirana, nervozna, imaš drhtavicu, nesanicu i to. Ako to nemaš nemoj ih ni uzimati.

Ovo što ti "vinogradar" reče je istina, lakše je kontrolirati hipotireozu supstitucijskim uzimanje samog hormona ( Euthyrox ) nego hipertirozu.
I ja se nisam dao nagovoriti na operaciju, a koliko ovako vidim po napisanom ti sigurno još nemaš razloga srljati "pod nož".
Al čuj, sve je individualno pa se ti ipak više drži liječnika nego ovakvih ad hoc savjeta na forumu.

__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Old 18.12.2004., 10:18   #6
upravo je tvoj stav mišljenje o kojem sam i ja razmišljala. očito je da mi doza odgovara dva tjedna, a iduća dva tjedna do kontrole i sama osjećam pogoršanje. dok izvadim krv, odem na kontrolu... stanje je već blaga katastrofa. zato sam i htjela saznati je li se netko usudio sam kontrolirati. vidim da jesi i da si uspio.

da, mislim da čovjek najbolje poznaje svoje stvarno stanje nakon nekog vremena što osjeća stalne simptome i promjene. ne čini mi se da ima smisla vaditi krv svaka dva tjedna da bi se točno odredilo stanje.

naravno, slušat ću doktore, ali - hvala ti puno na objašnjenju
radioaktivnog joda me strah, iako mi ljudi kažu da se odlično osjećaju nakon toga. dat ću si vremena i redovno kontrolirati, pa se nadam da će nekako - proći samo od sebe

Bina is offline  
Old 10.01.2005., 01:55   #7
Quote:
Bina kaže:
upravo je tvoj stav mišljenje o kojem sam i ja razmišljala. očito je da mi doza odgovara dva tjedna, a iduća dva tjedna do kontrole i sama osjećam pogoršanje. dok izvadim krv, odem na kontrolu... stanje je već blaga katastrofa. zato sam i htjela saznati je li se netko usudio sam kontrolirati. vidim da jesi i da si uspio.

da, mislim da čovjek najbolje poznaje svoje stvarno stanje nakon nekog vremena što osjeća stalne simptome i promjene. ne čini mi se da ima smisla vaditi krv svaka dva tjedna da bi se točno odredilo stanje.

naravno, slušat ću doktore, ali - hvala ti puno na objašnjenju
radioaktivnog joda me strah, iako mi ljudi kažu da se odlično osjećaju nakon toga. dat ću si vremena i redovno kontrolirati, pa se nadam da će nekako - proći samo od sebe

Evo tek sad sam vidila topic.
Pejstam samu sebe sa ovog topica https://www.forum.hr/showthread.php?s...54#post2274954

I jos jedan link https://www.forum.hr/showthread.php?s...5&pagenumber=1

"Osobno bolujem od Gravesove bolesti a otkrila sam je dok sam bila na ljetovanju u Hrvatskoj. Sa hitne (120-140 otkucaja srca u minuti) direktno su me poslali na vadjenje krvi i scintigrafiju.
Ovo su rezultati mojih prvih nalaza:
T3 7,63 nmol/l 1,29-2,60 nmol/l
T4 201,1 nmol/l 71,2-161,0 nmol/l
TSH 0,016 mlU/l 0,465-4,68 mlUl
Godinu dana sam bila na thiamazol-u (koji blokira stitnjacu da proizvodi hormon) i levothyroxinenatrium-om (hormon stitnjace koji je potreban organizmu za normalno funkcioniranje).

Na prvoj scintigrafiji nije mi nista nadjeno osim povecanja desnog reznja. Na drugoj su primjecena dva dobrocudna cvorica 2 i 4 mm.
Sad sam vec 4 mj. bez ljekova, puno se bolje osjecam, razina hormona je u normali. Kontroliram krv svaka 3 mj., problemi s ocima su se povukli ali jos uvijek nisu i nestali."


U toku godine i nesto sama sam sebe dozirala sa ljekovima, prije toga je jako bitno da znas sve simptome hipo/hipertireoze.
Prateci te simptome (kod mene su bili slabljenje i poboljsanje vida, dobivanje na kilazi, umor, pospanost, otpadanje kose ili nervoza, ubrzano lupanje srca) tocno sam znala u kojoj sam fazi i po tome sam regulirala dozu ljekova. Sve je bilo i pod ljecnickom kontrolom uz vadjenje krvi.
Super je sto planiras trudnocu!
Kod stitnjace je skoro pa fenomen da se hormoni sami od sebe dovedu u normalnu razinu tokom trudnoce, poslije uz izbjegavanje stresa ima velike sanse da ti se bolest vise i ne vrati (rijeci moga ginekologa).
Ako ne moras ne moj pod noz a bome ni na terapiju sa jodom jer postoji velika mogucnost da poslije moras piti ljekove do kraja zivota.
Denys is offline  
Old 10.01.2005., 10:17   #8
Halo Denys!

Denys, jako mi je drago da si se javila.
naime, ja sam vidjela prije mjesec, dva tvoj post i zapravo me to potaknulo da otvorim novi, jer nisam tvoj više mogla pronaći. Sad sam na poslu pa ne stignem puno pisati, a niti sve pročitati, pa ću to kod kuće u miru.

što se tiče liječenja, ja sam tokom prošlog mjeseca (to mi je bio sedmi mjesec liječenja) sama regulirala dozu prema simptomima i nalaz je bio odličan. i dalje uzimam lijekove (Athyrazol - koji je zapravo tiamazol), ali stanje se vidljivo poboljšava. Osim naravno težine. Nije da sam se enormno zdebljala, ali i nekoliko kilograma ne djeluje na psihu baš najbolje. srećom, kosa je prestala opadati i raste nova, što je već super poboljšanje.
uglavnom, hvala na odgovoru, javim se čim uhvatim vremena i pročitam tvoje postove!

pozdrav svima
Bina is offline  
Old 10.01.2005., 12:18   #9
Kao sto ti je Trebor vec napisao, strpljivo i minimum godinu dana terapije.
Kad su mi zadnja 3-4 nalaza pokazala normalnu razinu hormona pocela sam sa postupnim smanjivanjem kolicine lijeka, da bi na kraju skroz prestala.
Sad se dobro osijecam i trudim se sto manje razmisljati o bolesti.

Najveci problem mi je kilaza. Vise se ne debljam ali niti ne mrsavim, tj. ostala sam na 15-ak kg viska i ne znam kako da ih se rijesim. Ako tko ima iskustva, Trebor?, molim ga da napise crtu, dvije.


Jos dva linka:
http://www.plivazdravlje.hr/?section...u2=&bid=34-142

http://www.plivazdravlje.hr/?section...nu2=&bid=137-0
Denys is offline  
Old 21.08.2006., 02:27   #10
Stitnjaca-ne mogu vise!

Skoro pa cetri godine borbe, zelje, nade... iza mene su ali vise ne ide.
Prvo ljecenje je trajalo nesto manje od godinu dana.
Razno razne doze tableta. Izgledalo je da sam uspjela.
Dvije godine sve je bilo u redu da bi se ponovo prije sest mjeseci zljezda probudila i opet pocela praviti probleme.
Sad mi je jos i natekla te mi stvara probleme pri gutanju, iritira mi zeludac, osjecam se malaksalo i bez snage,... jednostavno ne mogu vise ziviti normalnim zivotom.
Mislim da mi je jedino jos preostala operacija, izvaditi je vani i rijesiti se toga za cijeli zivot.

Vas koji ste prosli sve to molila bi da napisete rijec, dvije, te kakav vam je sadasnji zivot sa nadomjesnim hormonom.
Hvala!
Denys is offline  
Old 21.08.2006., 09:25   #11
obican.. uobicajen.. ne brini brigu previse...
malo se vise znojim mozda, malo lakse zamaram (mada to kod tebe ne mora biti slucaj, ja bijah malo jace izrezuckan)..
pijem teblete redovito (barem se trudim) ko ti mozda pilule i idem na kontrole da se kolicine tableta usklade sa nalazima...
bez straha, rijesi to... ¤
ZakS is offline  
Old 21.08.2006., 11:32   #12
Kako je iza operacije, kolko dana se ostaje u bolnici?
Jedna cura mi je pricala da nije mogla nista raditi sa rukama 2 tjedna poslije (zbog oziljka sto joj je zatezao kozu), da joj je cak trebala pomoc za oblacenje, kupanje, cesljanje...
Kolko vremena je potrbno da se uskladi doza tableta sa nalazima?
Hvala!
Denys is offline  
Old 21.08.2006., 11:43   #13
zavisi sto ce ti sve raditi/vaditi..
meni su vadili stitnjacu i limfne cvorove pa ostah malo duze..
uobicajeno je oko 7 dana.. zavisi i kolko dugo ti se dren(ovi) prazne.. mene je to najvise zadrzalo..
kako je onima koji su samo stitnjacu vadili- znam samo iz pricanja drugih..
meni je bilo slicno ko i onoj curi koja ti je opisivala to.. ali prezivi se, i mislim da ti nemas brige s time..
doza se zna koja se dobiva - vjerovatno Euthyrox 100 za tebe, a poslije su samo kontrole.. nemoze se tu fulat nest..
ako ce ti radit nesto vise (cvorove micat, veci sav radit.. itd) mozes mi se javit posebno da ne napravis neke greske u tretmanima i terapiji poslije ko sto sam ja pogrijesio jer nisam znao, a DRi mi nisu rekli (nisu znali ili htjeli)..
al mislim da bez veze bauljam, tebe ce caknut 7 cm i pjevat ces za 7 dana.. a rana ce nestat ubrzo.. ¤
ZakS is offline  
Old 21.08.2006., 15:34   #14
moja frendica operirala pred par mj., bila u bolnici 5-6 dana prije operacije i tjedan poslje. mogla je normalno s rukama micat, jedino je kod gutanja osjetila laganu bol i nije bas mogla micat vratom, sto je logicno. ali sve to je rel.brzo proslo i uspjela je skoro sve nadoknadit na faksu...

prije je imala hipertireozu, a nakon operacije pala u hipo. nisu joj vadili limfne cvorove nego samo stitnjacu i to ne cijelu, ostao joj je dio desnog reznja. sad pije euthyrox i sasvim je ok. jedino sta ju muci je oziljak na vratu, ali dobro ga njeguje i mislim da ni on nece jos dugo potrajat

sad, ovisi koja je tvoja dijagnoza i sta ce ti tocno radit, ali znam jos par zena koje su pred par godina isto operirane i sad su skroz dobro uz euthyrox. bas su neki dan nahvalile taj lijek

drz se

btw.jesi uopce razgovarala s doktorima o operaciji?
Rajčica is offline  
Old 21.08.2006., 17:45   #15
Quote:
Rajčica kaže:

sad, ovisi koja je tvoja dijagnoza i sta ce ti tocno radit, ali znam jos par zena koje su pred par godina isto operirane i sad su skroz dobro uz euthyrox. bas su neki dan nahvalile taj lijek

drz se

btw.jesi uopce razgovarala s doktorima o operaciji?
Hipertireoza, Gravesova bolest i jos par cvorica koji mjenjaju volumen.
Stvar je u tome sto mi je u zadnja dva mjeseca toliko natekla, da mi otezava gutanje, daje mi podrazaj za povrcanje, boli me zeludac od pustih ljekova, oci su mi se pogorsale...
Ma da sam bila pametnija rijesila bi se toga i prije kad me je na to nagovarao jedan lijecnik, inace porodicni prijatelj.
Moj lijecnik mi kaze da izdrzim jos par mjeseci na terapiji pri kojoj ne zamjecujem poboljsanje, vec suprotno. Tog inace placam 100€ po pregledu i pocimam sumnjati.
Ovih dana cu ponovo napraviti ekografiju, pricekati da padnu malo vrucine a onda dogovoriti kompletni pregled u jednoj privatnoj klinici gdje bi inace trebala biti i operirana.
Denys is offline  
Old 21.08.2006., 17:54   #16
zašto u privatnoj poliklinici ?
kaj fali klinici u kojoj je lječena Janica ili drugoj di je bila Vlašička ?
ili ja ?? :-)
višak para ? čuvaj ih za rehabilitaciju poslije...
imaš toliko majstora u ZGu da je milina... i to na teret zdravstva..
a ako baš želiš platiti - plati si na ORL klinici apartman, pa da imaš svoj WC.. ¤
ZakS is offline  
Old 21.08.2006., 17:58   #17
ZakS, ne zivim u HR a troskove operacije pokriva mi osiguranje
Denys is offline  
Old 21.08.2006., 18:02   #18
Quote:
ZakS kaže:
višak para ? čuvaj ih za rehabilitaciju poslije...
Zasto rehabilitaciju , sta ne dodjes sebi vec za dva-tri tjedna?
Denys is offline  
Old 22.08.2006., 09:25   #19
(aha, nisam cesto ovdje pa nisam tvoju lokaciju skuzio...)
dodjes k sebi, nemoj se mucit...
za "obicnu" operaciju stitnjace ni nemas neke terapije i rehabilitacije..
a narocito je ako ako nisi "tu" ili pak jesi ali imas para pa fizikalnu terapiju nakon "neobicne" operacije radis u nekom od centara koji znaju kako (i u kom ruku moraju reagirati) da ti gibanja, zivce i misice vrate da normalno funkcioniraju...
ali- prvo ih moraju morati (pazi- morati, jer ne sjeckaju DRi bez veze) zajebat, da prostis, pa ce ih onda popravljat..
a kod tebe nece to tako biti..
zato- opusti se i rijesi tog nametnika kod grkljana sto prije da ti ne kenja po kvartu i oko njega (ko sto je meni) .. ¤
ZakS is offline  
Old 22.08.2006., 11:46   #20
Quote:
ZakS kaže:
(aha, nisam cesto ovdje pa nisam tvoju lokaciju skuzio...)
dodjes k sebi, nemoj se mucit...
za "obicnu" operaciju stitnjace ni nemas neke terapije i rehabilitacije..
a narocito je ako ako nisi "tu" ili pak jesi ali imas para pa fizikalnu terapiju nakon "neobicne" operacije radis u nekom od centara koji znaju kako (i u kom ruku moraju reagirati) da ti gibanja, zivce i misice vrate da normalno funkcioniraju...
ali- prvo ih moraju morati (pazi- morati, jer ne sjeckaju DRi bez veze) zajebat, da prostis, pa ce ih onda popravljat..
Pretpostavljam da su tebi uspjeli zakomplicirati , nadam se da si se dobro oporavio. Kod "obicne" operacije su glasnice u riziku, rijetko ali moguce.

Quote:
ZakS kaže:
zato- opusti se i rijesi tog nametnika kod grkljana sto prije da ti ne kenja po kvartu i oko njega (ko sto je meni) .. ¤
..e to si dobro napisao "nametnik" tocno tako to i osjecam jer napada na sve strane; srce, oci, zeludac, misici, probava... i ono sto je najgore PSIHA. Jedan dan gori drugi doli, samo sta je svakim danom sve vise onih losih dana.
Da nisu godisnji odmori i ovakve vrucine isti tren bi otisla da mi "to" izvade.
Denys is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:08.