Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.02.2010., 15:35   #6441
ratkodragovic: Pristup Zboru narodne garde
ovo me posebno dojmilo

Zadnje uređivanje rezon@tor : 19.02.2010. at 15:48.
istox is offline  
Old 19.02.2010., 16:20   #6442
Quote:
istox kaže: Pogledaj post
kriva je slika, Đoga-izbacivač. Bio je nizak i debeo,profesorska bradica, svirao s Pekmezom, Magaraševićem, stara ekipa.
Izgledao je prije na nekog propalog slikara nego na izbacivača, kakvi su danas
Eh da,sad se sjećam lika, nisam pojma imao da je srbin.

Hvala
TONI-VU is offline  
Old 19.02.2010., 16:49   #6443
Quote:
istox kaže: Pogledaj post
kriva je slika, Đoga-izbacivač.
92. u mitrovici mi je izgledao na nilskog konja. Ne znam di su mu onu uniformu pronašli, koji je to broj morao biti. Ne znam ni kako se kretao onakav s 150 kila ak ne i koja više. Al je lupao kolegu čizmom, ko majmun. Još čovjek onakav šepav inače duplo straiji od njega bio.
Sistematski is offline  
Old 19.02.2010., 17:03   #6444
Quote:
zdfil kaže: Pogledaj post
Za vrijeme rata nije trebalo uopće dati izbora muškarcima od 18-60 (osim onima koji su imali stvarno radnu obvezu - medicina, prehrambena industrija, vatrogasci, pomorci i možda još poneki). Tko nije htio kada ga se pozvalo u rat, zna se kako se postupa s dezerterima.
što s njima oni ne moraju biti mobilizirani...?????
pa i odlazak preko granice s brodom je itekako dezerterstvo, bez obzira što je to posao..prvo obraniti zemlju pa onda posao...ako ćemo tako
Laki1991 is offline  
Old 19.02.2010., 17:07   #6445
[QUOTE=Sistematski;25148664]znam neke koji su se 90-i na HDZovim skupovima, busali hrvatstvom, jeli u rvim redovima s Glavašem,Šeksom, Merčepom i ekipom, pekli volove na proslavama, i sve u prvim redovima do srpnja 91.


o tome sam piso i tako je u Os toga bilo na izvoz...poslij su se sami izvezli kad je zafijukalo...a kad je prestalo uvezli se bez carine, još dobili i beneficije na uvoz
i pojedinci danas opet veliki hrvati...jebemti kakvo smo mi društvo
Laki1991 is offline  
Old 19.02.2010., 18:48   #6446
Ne vidim zbog cega bi mobilizirao pomorce. Njihov posao je specifican. Osim toga ti pomorci su odigrali veliku ulogu na moru, posebno za vrijeme blokade Dubrovnika.
Nije bilo potrebe za opcom mobilizacijom. Vaznije je bilo opremiti i uvjezbati vojsku. To je ostvareno i rezultati nisu izostali.
zulualpha is offline  
Old 19.02.2010., 20:16   #6447
Quote:
Laki1991 kaže: Pogledaj post
što s njima oni ne moraju biti mobilizirani...?????
pa i odlazak preko granice s brodom je itekako dezerterstvo, bez obzira što je to posao..prvo obraniti zemlju pa onda posao...ako ćemo tako
evo malo ću ti ipak pojasniti.
Svi hrvatski pomorci koju su za vrijeme Domovinskog rata plovili na hrvatskim brodovima po meni su branitelji.
Evo npr. u mome gradu postoji firma "Tankerska plovidba d.d. Zadar". Kao što i samo ime govori firma se gabi prijevozom nafte. Koliko je samo tisuća tona barella nafte za vozila HV-a dopremljeno, neću ni spominjati što je ta firma dala cca 10 milijuna USD za kupnju naoružanja. A tek oružje koje se švercalo na tim brodovima.
Zatim heroji iz "Jadrolinije". Najmanje desetak ih je poginulo, a možda i više.
Link : http://hr.wikipedia.org/wiki/Jadrolinija
zdfil is offline  
Old 19.02.2010., 22:10   #6448
Quote:
Sistematski kaže: Pogledaj post
http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/s...ksploziva.html
to je ova građevina.
pa ovo je dječji vrtić, jesi vidio silos Dunav i silos Đergaj?
ma dobro nije bitno toliko... ali to što vidiš na snimci su samo ostaci tog silosa, pa bio je tri četri puta duži, nisu ga odjednom rušili nego postepeno

nea veze

terc bela is offline  
Old 19.02.2010., 23:04   #6449
Ok njma svaka ćast na pomoći ali dobro pročitaj moj post...ja spominjem prelazak granice brodom.
Laki1991 is offline  
Old 20.02.2010., 00:15   #6450
Quote:
Laki1991 kaže: Pogledaj post
Ok njma svaka ćast na pomoći ali dobro pročitaj moj post...ja spominjem prelazak granice brodom.
ne kužim kakve veze ti imaju s pomorcima
zdfil is offline  
Old 20.02.2010., 00:23   #6451
Quote:
Ok njma svaka ćast na pomoći ali dobro pročitaj moj post...ja spominjem prelazak granice brodom.
Znaci li to da smo trebali potopiti trgovacku mornaricu, a pomorce mobilizirati i poslati u rov?
zulualpha is offline  
Old 20.02.2010., 00:49   #6452
Pa slušaj ako su zaustavljali ljude koji su poslom išli u drugi grad iz npr. Osijeka i smatrali ih pobjeguljama nevidim zašto bi se i pomorcima trebalo gledati kroz prste...što su oni toliko vrijedniji od ostalih!
Laki1991 is offline  
Old 20.02.2010., 00:52   #6453
Zaustavljali su ih oni koji su bili blesavi i koji su mislili da se rat samo u rovu može dobiti. Od prijatelja stari je dva puta punim šleperom iz Podravke vozio hranu negdje prema Istočnoj Slavoniji.
Nije branitelj samo onaj s puškom. Kako casio kaže i vatrogasci i pekari i svi.
zdfil is offline  
Old 20.02.2010., 00:56   #6454
Pročitaj moj post na jednoj od prethodnih strana , tamo piše moje mišljenje o vatrogascima , bolničkom osoblji itd. naravno da su bili izuzetno bitni i je to nikada nisam osporavao, ali pomorac ide van zemlje...nema tu posao... i nemožeš uspoređiveti vatrogasce med. osoblje itd koji rade pod granatama i pomorca koji je na brodu u tihom oceanu!
Laki1991 is offline  
Old 20.02.2010., 01:03   #6455
Quote:
palam kaže: Pogledaj post
odkud tebi pravo ljude koji su izvana dosli u Vukovar nazivati kukavicama?
kako uopce ti znas jel medju njima bilo kukavica?
Sad se lijepo obrati nekom kao Sistematski koji je bio u Vukovaru i vidio kukavice na djelu ili bolje reći nedjelu pa njega pitaj "OTKUD TEBI PRAVO...!!!"
__________________
NEKA NITKO NE DIRA U MOJ MALI DIO SVEMIRA
Za dom is offline  
Old 20.02.2010., 09:10   #6456
Upravo ono sto je Zdfil napisao. Da bi se postigla vojna pobjeda nije dovoljan rov. Potrebno je puno toga. Jedna od vaznijih stvari je ekonomija. Bez ekonomije odnosno bez novca nema kupovine oruzja. Osim toga, sto bi se dogodilo da smo 1991. 500.000 ljudi mobilizirali i poslali bez oruzja u rov? Imali bi vise poginulih, demoraliziranih i izgubljen rat vjerojatno i drzavu.
zulualpha is offline  
Old 20.02.2010., 10:14   #6457
Quote:
Za dom kaže: Pogledaj post
Sad se lijepo obrati nekom kao Sistematski koji je bio u Vukovaru i vidio kukavice na djelu ili bolje reći nedjelu pa njega pitaj "OTKUD TEBI PRAVO...!!!"
ja sam rekao u više navratu da gotovo svi ( zaista osim 1-2 osobe od 50-ak koje sam ja sreo tih dana a došli su izvana u Vukovar) odreda su bili iznimno hrabri.
a slušajuće druge tako je bilo i sa svim ostalima koji su došli u ispomoć u Vukovar.

problem je bio u mojim domaćima. ali ti su u većini vukovar napustili prije početka okršaja s JNA.
Sistematski is offline  
Old 20.02.2010., 10:22   #6458
Quote:
zdfil kaže: Pogledaj post
Nije branitelj samo onaj s puškom. Kako casio kaže i vatrogasci i pekari i svi.
Ali to je rečeno u kontekstu Vukovara tih dana.
Dakle grad u potpunom okruženju. Cijeli grad je 1. crta, doslovno 1. borbena linija.

S tim što je po meni problem države jer je trebalo napraviti razliku izmešu borbenog i neborbenog sektora.

Je svaki od njih je tada u Vu branitelj ali ipak postoji razlika.

nisam ni ja bio profesionalni vojnik, kao ni nitko od nas 2000 tamo, svi smo mi mogli biti i pekari i vatrogasci i skupljači nafte itd...
i radnici HEP-a ili kak se već tada zvalo elektroslavonija, su napuštali posao i uzimali pušku u ruke. Jer su shvaćali di će biti korisniji. A onaj minimum što je ostao je popravljao struju 15 dana dok je imalo smisla. Poslije uzelo puške u ruke, neki ostavli organizirat rad agregata po velikimskloništima,a dio se sakrio po podrumima.

Nije isto vatrogasac u Puli 91. i vatrogasac u Vukovaru 91.
Pekar u Čakovcu 91. i pekar u Vukovaru 91.
,,,
Sistematski is offline  
Old 20.02.2010., 10:32   #6459
Quote:
Za dom kaže: Pogledaj post
Sad se lijepo obrati nekom kao Sistematski koji je bio u Vukovaru i vidio kukavice na djelu ili bolje reći nedjelu pa njega pitaj "OTKUD TEBI PRAVO...!!!"
Ti nastavi provocirati i nećeš dugo pisati.
Kukavičluk je tema za podforume psihologija i filozofija.
Ovdje utvđujemo što jest bilo, a ne što je moglo biti.
rezon@tor is offline  
Old 20.02.2010., 14:40   #6460
posudio sam nešto u knjižnici ovih dana.
Đakovo od 15.09-18.09.1991.
Gaj, NAbrđe, Mala Vojarna pa Dračice sve u 3 dana.

zarobljeno
54 topa mt-12 100mm
18 haubica 122mm
4 topa B1
14 ZIS.ova
itd...
pa 2200 zolja
800 osa
pa...
29 160 punjena potkalibarnih za 100 mm topove
14 850 za kumulativne iste
8 100 za rasprskavajuće iste

12 960 granata za haubice 122 mm
600 000 metaka za protuzrakoplovni top od 20 mm ,kao 12 istih topova

30 000 protutenkovskih mina

plus ono što se vodilo kao TO
itd itd...

sad mi malo teško u srcu kad se sjetim što je nama od toga stiglo, onih 50 đakovčana je došlo s automatima samo.
Kutina ti ni pušku nisi dužio a došao si iza toga isto.

kaže mi brat koji je bio u 127. virovitičkoj, da prilikom operacije otkos on nije tenka vidio, a samo njegovoj bojni u okviru brigade su imali 20-ak protuoklopa.
u operativnoj grupi Vukovar sjever, Jna je napadala s 250 oklopa ( prema dostupnim podacima), a mi sveukupno u toj ZONI ( Borovo Naselje) imali 6 osa , i nekoliko zolja i rpg-a.
Sistematski is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:56.