Forum.hr

Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost
Korisničko ime
Lozinka

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.08.2006., 23:55   #1
EmeraldSoul
Registrirani korisnik

EmeraldSoul Avatar

Registracija: Apr 2006.
ZaZeN

ova tema bi mogla pripadati i religiji, ali nekako više vjerujem da ću odgovor na to naći na filozofiji. dakle dragi ljubitelji mudrosti, podjelite malo te mudrosti i sa mnom, te mi objasnite po čemu je zazen toliko različit od nekih drugih oblika meditacije?

ukoliko je ono malo što znam o toj temi točno zazen je karakterističan za zen-budizam....

dalje vi nastavite.

masu hvala
EmeraldSoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2006., 12:58   #2
nitko i ništa
nije

nitko i ništa Avatar

Registracija: Dec 2003.
Mislim da je tema o meditativnoj praksi primjerenija za Duhovnost.
Old 26.08.2006., 17:57   #3
Fazlija
Registrirani korisnik

Fazlija Avatar

Registracija: Sep 2004.
Quote:
nitko i ništa kaže:
Mislim da je tema o meditativnoj praksi primjerenija za Duhovnost.
Ne bih se slozio... al' neka vam bude. Meni su kvalitetnije rasprave na filozofiji, a zazen je meditativna praksa buddhisticke filozofije.
Old 27.08.2006., 00:42   #4
EmeraldSoul
Registrirani korisnik

EmeraldSoul Avatar

Quote:
Fazlija kaže:
Ne bih se slozio... al' neka vam bude. Meni su kvalitetnije rasprave na filozofiji, a zazen je meditativna praksa buddhisticke filozofije.
i meni se činilo da je filozofija kvalitetnija i da su korisnici kompetentniji, ali što sad. ukoliko bi mogao objasniti neke osobitosti te vrst meditacije naspram ostalih ili koja je razlika budizma i zen budizma za početak? hvala unaprijed
EmeraldSoul is offline  
Odgovori s citatom
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Old 27.08.2006., 09:49   #5
kakosi
turist

kakosi Avatar

Registracija: Jul 2005.
sjedi i ne radi nista

o zazen-u sam cula od Osha.Zadovoljstvo je citati o tome od nekoga tko zna.
i netko tko zaista prakticira zazen moci ce prepoznati da li je istina sto kaze.

Osho:Ancient Music in the Pines
ch#7 :The proper state of mind

...jenostavno sjedi.ne pokusavaj nista raditi.U Japanu to 'samo sjedenje' naziva se 'zazen'.
'za' znaci sjediti.
samo sjediti i ne raditi nista.I jednog dana meditacija ti se dogodi.Ne da ju ti radis nego ona dode k tebi.A kada dode odmah ces to prepoznati.Bilo je uvijek tu ali nisi gledao u pravom smjeru...."
Old 28.08.2006., 16:05   #6
Lali
Registrirani korisnik

Lali Avatar

ZaZen je zen-budisticka meditacija koja se ustvari sastoji od toga da sjedis i ne radis nista, kako rece Kakosi- ali da budes svjestan svega sto se dogadja, bilo to unutar ili izvan tebe. Najlakse se ta svjesnost postize svjesnoscu svojeg daha - udaha i izdaha, na pocetku mozda brojanjem kako bi se um naucilo na svjesnost. Sjedi se u polozaju koji najbolje odgovara smirivanju uma - npr. lotosov.

Poanta toga je prihvacanje - znaci, ne opiri se nicemu, pusti da sve slobodno tece. Ako ti se u glavi pojavi misao, budi svjesna te misli, kakva ona god bila, ako se pojavi emocija budi je svjesna, bila ona pozitivna ili negativna. Ako se pojavi osudjivanje tih emocija ili misli, budi svjesna i toga. Ako se vani pojavi neki zvuk, budi svjesna tog zvuka, prihvati ga. Poanta Zazena je apsolutno prihvacanje svega sto jest - potpuna cjelovitost - svjesnost stvari takvih kakve jesu sada i ovdje, bez komentiranja uma. No trik je da se to ne moze postici time sto to pokusavamo postici, nego paradoksalno, ni pokusavanjem ni ne-pokusavanjem. Samo pustanjem stvari da dodju kako dodju i isto tako odu, bez prijanjanja ili opiranja.
Lali is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2006., 16:23   #7
nitko i ništa
nije

nitko i ništa Avatar

Quote:
Fazlija kaže:
Off topic: što bi onda, po tebi, spadalo na Duhovnost, ako ne ''duhovna praksa''?
Old 28.08.2006., 17:04   #8
kakosi
turist

kakosi Avatar

Ovo sto je Lali opisala podsjeca me na Vipassana meditaciju(probala sam je 10 dnevni retreat -Goenka)uh!

ja sam danas sjela da probam i zazen onako kako me je Osho ucio o meditacionoj tehnici -bilo kojoj.

1.treba sjediti udobno
(jer ces inace biti ometan neugodnim polozajem tijela ma kako ono bilo ispravno prema nekim pravilima)

i ja ne mogu sjediti u lotosu, pa sam naprosto sjela na kauc ,uspravne kicme,-Podlozila sam si jastukom.

1. uvjet da umirim tijelo ,bio je zadovoljen..
zatim sam naprosto zatvorila oci i 'nista mislila'..
ali da
misli su oblijetale ko pcele..
i grizli i Zenith i sta moram uraditi..
i onda je jos voda kapala u kuhinji..a kad sam i to uklopila onda je poceo netko busiti busilicom u zgradi..i taman i to prihvatim kad pocne netko svirati piano..itd..
bila sam svjesna samo da se ne borim ali me smijeh skoro uhvatio od toga vanjskog smetanja kako se izmjenjivalo..

i na momente mi je nestao sav taj cirkus, pa se opet nesto culo..
dakle 2.uvjet nije jos ispunjen ..potpuni mir uma.

ali to vjerujem dolazi vjezbom..
pomislila sam kako mi nebi vukovi mirno lizali nos kao onom zazen majstoru..(ili kako mi se to nebi ni svidjelo..)

nebi se slozila s onim brojenjem ..mozda ako lali misli samo malo na pocetku, ili obratiti paznju na disanje..to je vipassana..
ovde Osho jasno kaze nikakva aktivnost vanjska ni unutarnja ( ako unutarnja ide sama od sebe pusti je ..jednom ce stati.., mozda ne danas , ne za tjedan, mjesec,godinu...neznas ali cekaj bez da radis ista..)

evo vam prica o Majstoru zazena i vukovima,
na engleskom , molim da netko prevede ,ne stignem..
iz oshove price:

Ancient Music in the Pines
Chapter #7
Chapter title: The Proper State of Mind
27 February 1976 am in Buddha Hall

WHEN WOLVES WERE DISCOVERED IN THE VILLAGE NEAR MASTER SHOJU'S TEMPLE, SHOJU ENTERED THE GRAVEYARD NIGHTLY FOR ONE WEEK AND SAT IN ZAZEN. THIS PUT A STOP TO THE WOLVES' PROWLING.

OVERJOYED, THE VILLAGERS ASKED HIM TO DESCRIBE THE SECRET RITES HE HAD PERFORMED.
'I DIDN'T HAVE TO RESORT TO SUCH THINGS,' HE SAID, 'NOR COULD I HAVE DONE SO. WHILE I WAS IN ZAZEN A NUMBER OF WOLVES GATHERED AROUND ME, LICKING THE TIP OF MY NOSE, AND SNIFFING MY WINDPIPE, BUT BECAUSE I REMAINED IN THE RIGHT STATE OF MIND, I WASN'T BITTEN.

AS I KEEP PREACHING TO YOU, THE PROPER STATE OF MIND WILL MAKE IT POSSIBLE FOR YOU TO BE FREE IN LIFE AND DEATH, INVULNERABLE TO FIRE AND WATER. EVEN WOLVES ARE POWERLESS AGAINST IT. I SIMPLY PRACTICE WHAT I PREACH.'

A simple story, but very meaningful. The Master simply went to the graveyard and sat there for one week -- not doing anything, not even praying, not even meditating. He simply sat there in meditation -- not meditating, just in meditation. He simply sat there. That is the meaning of the word zazen. It is one of the most beautiful words to be used for meditation: it simply means just sitting, doing nothing. 'Za' means sitting. He simply sat there. And this sitting -- when the mind is not there, and thoughts are not there, when there is no stirring, and the consciousness is like a cool pool of water with no ripples -- is the right state. Miracles happen on their own accord...."
Old 28.08.2006., 18:01   #9
nitko i ništa
nije

nitko i ništa Avatar

Ima puno topica sa zen pričama, ali čini mi se da ovaj nije zamišljen kao takav. Čast Ošu, ali čovjek je ipak bio indijski filosof, ne japanski zen monah, nije prošao meditativnu praksu zen samostana.
Nisam ni ja, ali imam uza se knjigu Zen Training autor je Katsuki Sekeida.
I ima jako puno pomnosti vezano za tjelesne položaje, za disanje, osobito za napetost mišića u donjem dijelu trbuha, za brojanje udaha, potom za koane, stupnjeve spoznaje itd.
Dakle, nije baš tra la la a la Ošo.
Old 28.08.2006., 19:43   #10
kakosi
turist

kakosi Avatar

zazen se nastavlja unutra

Osho
Dang Dang Doko dang

ch#1:naslov: Nikad se ne pretvaraj cak ni u pogledu lubanje

..Aktivnost je SAMSARA, aktivnost je svijet;
a kad zen ljudi kazu ostavi svijet, oni ne misle ostavi dom,pijacu, oni misle ostavi vezanost za aktivnost.
Cak i kad trebas uraditi nesto uradi to vrlo pasivno.
Ako hodas cestom, hodaj, ali vrlo pasivno,:
Unutra se nastavlja zazen;
unutra, ti ostajes sjediti, samo se vani kreces.
Ako jedes , jedi, ali unutra ostajes sjediti.Malo pomalo postize se taj unutarnji polozaj-kada je moguce obavljati poslove a ipak biti bez aktivnosti.
taoisti to zovu WU WEI, akcija bez akcije.
Kada jednom znas kako iznutra sjediti, tada mozes da radis, to onda nece biti smetnja.
Ali prvo je potrebno doci do korjena, do temelja, do centra.."..
Old 28.08.2006., 20:02   #11
Bhalki
Pacijent

Ne možeš mulatora Oša uzet kao mjerodavnog, on nije zenovac.. iako se u sve pacha i pabirci da bi ispo "svejakuzim" uberguru , ne znaci i da ne kuzi ali ipak ako cemo o cenu onda treba traziti rijeci zen majstora.

Kako bilo kolko mi je poznato u grubo postoje tri osnovne metode (ne racunam odajuce, mjesanje zena u razne aktivnosti, umjetnosti, borilacke itditd) - 1)svjesnost "fizickog polozaja", tj jednstavno sjedenje - Shikantaza (doslovno znaci "nista osim sjedenja), 2)koan i 3)koncentracija na disanje (najcesce u hari). Nekdje samo preliminarno negdje se trazi i razvijanje dosta visokog stupnja koncentracije (samadhi) kroz to prije prelaska na koan/shikantazu.

To onako opcenito.. postoji vise zen tradicija (najpoznatije soto i rinzaj, ali ne i jedine) i time donkele razika u praksi...a cesto i vise teorje i "detaljhistike" nego sto njuejdjlajk izigoing cvjetic-leptiric, gledajte-me-kako-sam-drugaciji-i-duhovnan osholajk duhovnjacici vole o zenu pricat

Odgovori s citatom
Old 28.08.2006., 20:31   #12
kakosi
turist

kakosi Avatar

tko zna sta je zazen

Poslala sam na ovu temu rijeci Osha koji je bio i profesor Filozofije na fakultetu pa se zna bar izrazavati.
Ovdje smo zato da i druge cujemo.
Pricajte o svojim majstorima zazena koji kazu drugacije.
ali bila je tisina..anako pravo zazenovski

Vidite li da ima vise pravaca..
sto to znaci?

sta znaci sama rijec? za zen?
ako znaci sjediti..cemu onda filozofije o tome kako mirno sjediti?

i uopce dok ovdje razglabamo o tome kako sjediti -ne sjedimo u zazenu,
pa je to isto kao da pricamo kakav okus ima jagoda a nismo je kusali ..
a drugi jedu jagode i ne treba im prica..znaju !!!
ali nam nikad nece moci objasniti dok sami ne kusamo..

Koliko samo vipassana tehnika ima a Buda je samo jedan bio koji ju je spomenuo, tako pise...neznam nisam ga cula..
i valjda je jednom rekao jednu stvar kako raditi..
ali svako nesto dodaje...ili oduzima...

i kome da sada vjerujem?

onome kome sam i do sada cijeli zivot 'vjerovala'..
nepoznatom i najblizem ucitelju unutra koji je uvijek samnom i vodi me tamo gde treba..
do ljudi koje trebam sresti..kao vas sada na pr.
i da mi slobodu da biram.....

tako i vas vjerojatno vodi vas ucitelj..(a mozda je isti samo primjenjuje druge pojedinacne lekcije...)

zar to nije divno!!
odoh ja prakticirati zazen kako je meni moj ucitelj rekao pa da vidimo..
cao daci!
Old 28.08.2006., 20:47   #13
Lali
Registrirani korisnik

Lali Avatar

Quote:
kakosi kaže:
Ovo sto je Lali opisala podsjeca me na Vipassana meditaciju(probala sam je 10 dnevni retreat -Goenka)uh!
Pa da budem iskrena, nisam jos do kraja shvatila koja je razlika izmedju Zazena i Vipassane, jer negdje kazu da je Zazen isto koncentracija na disanje, samo sto je Zen-Buddhisti zovu Zazen umjesto Vipassana. A negdje kazu drugacije, tako da ne znam. Ja to radim kako meni najbolje odgovara

Quote:

1. uvjet da umirim tijelo ,bio je zadovoljen..
zatim sam naprosto zatvorila oci i 'nista mislila'..
ali da
misli su oblijetale ko pcele..
i grizli i Zenith i sta moram uraditi..
Ma nema sanse da forsas to "ne misljenje", meni to ide tako da prvo postanem svjesna svojih misli, promatram ih, a nakon toga nekako same od sebe nestanu. No, ne zadugo nazalost

Quote:
i onda je jos voda kapala u kuhinji..a kad sam i to uklopila onda je poceo netko busiti busilicom u zgradi..i taman i to prihvatim kad pocne netko svirati piano..itd..
bila sam svjesna samo da se ne borim ali me smijeh skoro uhvatio od toga vanjskog smetanja kako se izmjenjivalo..
Hahaha, meni je najbolje kad se krenes forsat da se ne opires, pa se onda umjesto uobicajenih misli vodi zustri dijalog u glavi "Sta se sad nerviras", "Ne bi se smjela nervirati" , na kraju se nerviras zato jer se nerviras i meditacijski mir ode k vragu

Quote:
nebi se slozila s onim brojenjem ..mozda ako lali misli samo malo na pocetku, ili obratiti paznju na disanje..to je vipassana..
ovde Osho jasno kaze nikakva aktivnost vanjska ni unutarnja ( ako unutarnja ide sama od sebe pusti je ..jednom ce stati.., mozda ne danas , ne za tjedan, mjesec,godinu...neznas ali cekaj bez da radis ista..)
Pa ni meni se ne svidja to s brojanjem jer me to samo uspavljuje Ali ja to ni ne radim, radila sam neko vrijeme Vipassanu prije pa sam bez tog uvodnog djela mogla postati svjesna disanja. Inace, meni osobno se Zazen uglavnom svodi na svjesnost svega unutra i vani, to je ono po cemu mi je ta praksa zanimljiva. Ali u svim uputama za Zazen se navodi ta koncentracija na disanje i brojanje.
Lali is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2006., 17:42   #14
soto
ni mu nu mu

Registracija: Jan 2004.
ovo je netko pobriso

samo sjedneš i

sjediš

i ništa više i ništa manje

niti se išta treba dogoditi niti če išta doči niti išta trebaš činiti

samo sjedi i ništa više od toga

a vi bišete SOTU post o zenu o moderatori

soto piso haikue još ko dečec mali a naučio sjediti prije nego hodati i govoriti

SO SO TO TO
soto is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2006., 19:44   #15
klimakos
sokandmilk

klimakos Avatar

Registracija: Dec 2002.
Quote:
Lali kaže:
..... Samo pustanjem stvari da dodju kako dodju i isto tako odu, bez prijanjanja ili opiranja.
i cemu onda citav teatar meditacije ?

zar ne primjecujes u tom 'pustanju' , suptilni istovremeno i arogantni pokusaj kontrole onog sto jest ? - kao i naravno dalje slijedeci tu iznudjenu namjenu samo-pusenja lule mira i zadobivanje nekakve koristi svim time tj mira u kojem je tad jos veci potencijal rata i ne-mira !?

da nadopunim jos;

sve si spremna 'dopustiti' tj. po tebi ono sto jest, samo ne i ono sto ti jesi ! - iz cega u biti i dolazi zelja za meditacijom tj. traznjom nekakvih 'sretnih' stanja i ciljeva ! - e to ti je sve avantura propasti i uzaludna fikcija velikih razocarenja puna !

Zadnje uređivanje klimakos : 31.08.2006. at 20:32.
klimakos is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2006., 00:00   #16
Fazlija
Registrirani korisnik

Fazlija Avatar

Quote:
EmeraldSoul kaže:
i meni se činilo da je filozofija kvalitetnija i da su korisnici kompetentniji, ali što sad.
Filozofi su kompetentniji, ali zaziru od svake vrste prakticnog rada. Zapadna filozofija je posve odbacila mogucnost konacne spoznaje zbog uzastopnih i stoljetnih nesupjeha da je dostigne. Time ona vise i nije filozofija. No, problem nije u nemogucnosti spoznaje, nego u nedostatku prave metode, koju zapadna filozofija nikada nija razvila na polju... jel' se ono kaze ontologije ili kako ono vec?

Za razliku od recimo logike, koju je uspjesno razvila na polju pravilnog promisljanja ogranicenih pojmova.

S druge strane, ja o tome ipak radije razgovaram s filozofima, jer ih jos uvijek krasi dublji i ozbiljniji pristup, dok se na duhovnosti skupljaju uglavnom ljudi jos uvijek nesposobni za dublje promisljanje problema. Za ozbiljnije proucavanje zazena obavezno stupiti u vezu sa: http://www.budisticki-centar.hr

Za proucavanje vrlo slicne hinayanske vipassana tehnike, obavezno stupiti u vezu sa: http://www.serbian.dhamma.org

Osobno vjerujem da je Boddhidharmina chan reforma isla u smjeru povratka na jednostavnost izvornih theravadskih pristupa meditaciji. Stoga zazen i vipassana jesu slicni, ili cak i isti. Od prepricavanja tudjih rijeci nema koristi, samo praksa i osobno iskustvo.
Old 01.09.2006., 15:03   #17
Fazlija
Registrirani korisnik

Fazlija Avatar

Metafizicka pitanja i problemi.

Metafizicka pitanja

Buda je uvek savetovao svojim ucenicima da ne gube vreme i energiju
oko metafizickih spekulacija. Kad god bi mu postavili nekakvo pitanje
povezano sa metafizikom, on je odgovarao cutanjem. Umesto toga,
usmeravao je ucenike ka prakticnom naporu. Kada ga je neko jednoga
dana zapitao o granicama sveta, Buda je ipak rekao: "Bilo da je ovaj
svet konacan ili beskonacan, vremenski ogranicen ili neogranicen,
problem tvog osobadjanja ostaje isti." Drugi put je upotrebio
poredjenje: "Pretpostavite da coveka pogodi strela i lekar zeli da mu
je odmah izvadi. Pretpostavite takodje da covek ne zeli da mu uklone
strelu sve dok ne sazna ko ga je pogodio, koliko je taj covek star, ko
su mu roditelji i zasto ga je pogodio. Sta bi bilo sa njim? Pre bi
umro nego sto bi dobijo odgovore na sva ta pitanja." Zivot je kratak.
Ne smemo ga provesti u beskrajnim metafizickim spekulacijama koje nas
nimalo ne priblizavaju istini.

- Thich Nhat Hanh, Zen Keys
Old 02.09.2006., 14:54   #18
Lali
Registrirani korisnik

Lali Avatar

Quote:
klimakos kaže:
i cemu onda citav teatar meditacije ?
Pa cemu ne? Cemu onda sav taj teatar zivota? Cemu uopce taj "cemu"?

Quote:
zar ne primjecujes u tom 'pustanju' , suptilni istovremeno i arogantni pokusaj kontrole onog sto jest ? - kao i naravno dalje slijedeci tu iznudjenu namjenu samo-pusenja lule mira i zadobivanje nekakve koristi svim time tj mira u kojem je tad jos veci potencijal rata i ne-mira !?
Ne, ne primjecujes li ti u toj svojoj filozofiji "necemo pusiti lulu mira zato da ne bismo uzrokovali jos vise rata" tek tesko opiranje svemu? Znaci, meni kad se meditira ja ne bih trebala meditirati zato da ne pogorsam svoj nemir. Ha? Djelujes kad ti se djeluje. Pa kad mi se meditira, onda meditiram. Ne upustam se u filozofsko-paradoksalne rasprave sama sa sobom kud ce me to dovesti. Bilo je, doduse, i takvih trenutaka, ali to je put do ludila -a ne mira..

Ali u jednome se slazem s tobom - da najbolja meditacija uopce ne mora biti meditacija u klasicnom smislu te rijeci. Nego su meni najbolje meditacije sve one gdje se toliko uzivis u nesto da nestanes u tome - od plesanja, glazbe il bilo cega drugoga. Nestane bilo kakvog Tebe i ostaje samo Ples i Glazba. E, to je meditacija.

Quote:
da nadopunim jos;

sve si spremna 'dopustiti' tj. po tebi ono sto jest, samo ne i ono sto ti jesi ! - iz cega u biti i dolazi zelja za meditacijom tj. traznjom nekakvih 'sretnih' stanja i ciljeva ! - e to ti je sve avantura propasti i uzaludna fikcija velikih razocarenja puna !
Pa, na greskama se uci...a na avanturama propasti i uzaludnim fikcijama tek...Kako bi nam zivot samo bio dosadan bez toga
Lali is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2006., 15:33   #19
EmeraldSoul
Registrirani korisnik

EmeraldSoul Avatar

hvala svima na odgovorima i savjetima. tapravo me više informativno zanimalo, kako bih mogla bolje shvatiti knjigu koju čitam

@ Fazlija, mislim da ipak "impotentnost" filozofa ne proizlazi toliko iz nevoljkosti koliko iz pogreške u samom temelju; ne shvaćaju da su ratio i logika zapravo samo jedno od oruđa, a ne cilj.
EmeraldSoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2006., 18:22   #20
klimakos
sokandmilk

klimakos Avatar

Registracija: Dec 2002.
Quote:
Lali kaže:
Pa cemu ne? Cemu onda sav taj teatar zivota? Cemu uopce taj "cemu"?
pa u redu je to ... zivot se zivi sam, ako se uopce i i zivi ... ali opet ovdje gore je se radilo o meditaciji kao tehnici tj; njenoj osmisljenoj upotrebi kao sredstvu za dovodjenje necemu ! - iskustvenim znanjem koji je koncepti sve prate, svaki trivijalni akt zadobiva vecu ljepotu i vrijednost ...pa ako hoces i korist i ucinak

Quote:
Lali kaže:
Poanta toga je prihvacanje - znaci, ne opiri se nicemu, pusti da sve slobodno tece.
sama pomisao da ti mozes nesto dopustiti ponistava do kraja citavu ovu samo-korist teoriju !

Quote:
Lali kaže:
Pa kad mi se meditira, onda meditiram.
pa i ja isto; kad mi se jede jedem ...kao i sve ostalo sto prituzi !
kakono se kaze; sila boga ne moli ?!
klimakos is offline  
Odgovori s citatom
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Pravila postanja