Forum.hr

Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera
Korisničko ime
Lozinka

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.09.2006., 23:09   #1
pumpkin pie
Oštrim mačeve.

pumpkin pie Avatar

Registracija: Apr 2005.
Pripravnički staž

Da li dobivate plaću i koliko?
pumpkin pie is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2006., 12:41   #2
pumpkin pie
Oštrim mačeve.

pumpkin pie Avatar

Enibadi?
pumpkin pie is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2006., 13:13   #3
Mary Bellows
Dreamed I was an eskimo

Mary Bellows Avatar

Registracija: Apr 2006.
po ugovoru ovisno o spremi ima nekakav minimum.
Old 04.09.2006., 13:15   #4
Piggy
DoctorDiva

Piggy Avatar

Registracija: Mar 2006.
Liječnici imaju oko 4000 kn.

Old 04.09.2006., 13:43   #5
d3j4n
Registrirani korisnik

d3j4n Avatar

Registracija: Jun 2006.
U HEP-u je oko 5000 kn (VŠS).
d3j4n is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2006., 13:49   #6
magic blue
rentam sise za pivo

magic blue Avatar

Registracija: Jul 2004.
ja sam VSS i dobijem 80% pune place dok ne polozim jebeni drzavni
magic blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2006., 13:53   #7
balrog
Registrirani korisnik

balrog Avatar

Ja za VSS dipl. oec dobivao 4000 kn godinu dana. To je bilo 80 % plaće.
balrog is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2006., 18:52   #8
Primostenac
Učim pisati

Primostenac Avatar

Registracija: Apr 2006.
Dobivao, ne previše, ali dovoljno za početak... i meni je bilo oko 75% pune plaće koju sam dobivao nakon pripravničkog.

ali koliko god da dobivate smatrajte se sretnima, jer ima ljudi koji nakon 4 godine guslanja fakulteta moraju odraditi volonterski staž, kad su im plaćeni svi doprinosi, porezi i prirezi, a isplata na račun je NULA kuna (osnova osiguranja 11 ako se ne varam - Balrog ispravi me ako sam u krivu)
Old 04.09.2006., 19:47   #9
lahor
triple libra

lahor Avatar

Registracija: Dec 2002.
Odvolontirala godinu dana bez ikakve plaće, niti putne troškove. 18 dana godišnjeg sam dobila tek nakon pozivanja na zakon o radu. VŠS, jedna bolnica u Zagrebu.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2006., 20:59   #10
pumpkin pie
Oštrim mačeve.

pumpkin pie Avatar

Quote:
lahor kaže:
Odvolontirala godinu dana bez ikakve plaće, niti putne troškove. 18 dana godišnjeg sam dobila tek nakon pozivanja na zakon o radu. VŠS, jedna bolnica u Zagrebu.
Mislim da mene ovako nešto čeka. buhuhuhu
pumpkin pie is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2006., 21:04   #11
magic blue
rentam sise za pivo

magic blue Avatar

Registracija: Jul 2004.
pricala mi teta medicinar da kod njih u domu zdravlja curke same godinu dana placaju te doprinose, samo da bi odradile taj jebeni staz
magic blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2006., 21:36   #12
Vojky
Supermoderator

Vojky Avatar

Registracija: Apr 2003.
Pošalji poruku preko ICQ korisniku Vojky
Quote:
magic blue kaže:
pricala mi teta medicinar da kod njih u domu zdravlja curke same godinu dana placaju te doprinose, samo da bi odradile taj jebeni staz
To je već zabranjeno.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2006., 22:45   #13
nosorog
nosorogica

nosorog Avatar

Registracija: Aug 2005.
Quote:
lahor kaže:
tuzno. cak niti ne mozes dobiti besplatan zetov pokaz jer nisi niti nezaposlena niti student...
nosorog is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2006., 23:08   #14
nosorog
nosorogica

nosorog Avatar

Quote:
Vojky kaže:
To je već zabranjeno.
a di pise da je to zabranjeno?
(ljudi cesto zicaju firme svojih roditelja, poznanika da im uplate doprinose kao donaciju ili nes slicno, i da na taj nacin odrade S T A Z...snalaze se, jer drukcije ne mozes doc do strucnog ispita. oni koji imaju srece, nazicaju kao donaciju i cijelu placu)

isto mislim da je volontiranje po definiciji dobrovoljno, i da bi trebalo biti protuzakonito ljude tjerat da besplatno rade.....al eto, neki nemaju izbora jer se netko sjetio napisat pravilnik o volonterskom odradjivanju staza i uvrstio u zakon tak da se nemaju prava buniti....

bilo bi to okej da je tak za sve, al dok imas jedne koji uspiju pripravnicki odraditi kao placen rad na odredjeno na 1 godinu (jer je netko na porodiljnom ili sl), drugi nemaju izbora ak zele jednom u zivotu raditi i zaradjivati...naime,
u natjecajima se trazi polozen strucni ispit koji mozes otic polagat samo ako si radio barem 1 godinu...

mislim da svaki rad mora biti placen i ovo sa odradjivanje pripravnickog tzv volontiranjem mi je grozno...iskustva poznanika su takva da ili su rintali 8 sati dnevno dok su tete ispijale kavice, ili im nisu dali da rade struku da nes ne zeznu (al su im uredno dali da kopiraju ili rade druge slicne, benigne, poslove-radi su o ljudima koji su socijalni radnici, scijalni pedagozi, psiholozi)

inace, nemam ja nista protiv volontiranja, al ono mora biti dobrovoljno...i sama sam volontirala dok sam bila studentica, bio mi je gust, naucila sam gro toga...imam jedno super iskustvo i nekoliko preporuka (uz neponovljiv osjecaj da sam i ja donirala - znanje i svoje vrijeme).
no, da sam danas s faksa i da trazim posao, to volontiranje mi se nigdje ne bi priznalo jer nije upisano u radnu knjizicu i NISU UPLACENI DOPRINOSI za vrijeme volontiranja. nije li to glupo?
pa sad ti vidi kak je zabranjeno sam uplacivat doprinose.
nosorog is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2006., 23:45   #15
Vojky
Supermoderator

Vojky Avatar

Registracija: Apr 2003.
Pošalji poruku preko ICQ korisniku Vojky
Quote:
nosorog kaže:
a di pise da je to zabranjeno?
(ljudi cesto zicaju firme svojih roditelja, poznanika da im uplate doprinose kao donaciju ili nes slicno, i da na taj nacin odrade S T A Z...snalaze se, jer drukcije ne mozes doc do strucnog ispita. oni koji imaju srece, nazicaju kao donaciju i cijelu placu)
U Zakonu o radu lijepo piše:

Volonterski rad

Članak 37.

(1) Ako je stručni ispit ili radno iskustvo utvrđeno zakonom ili drugim propisom kao uvjet za obavljanje poslova određenoga zanimanja, poslodavac može osobu koja je završila školovanje za takvo zanimanje primiti na stručno osposobljavanje bez zasnivanja radnog odnosa (volonterski rad).

(2) Razdoblje volonterskoga rada iz stavka 1. ovoga članka ubraja se u pripravnički staž i radno iskustvo utvrđeno kao uvjet za rad u određenom zanimanju.

(3) Volonterski rad iz stavka 1. ovoga članka može trajati najduže koliko traje pripravnički staž.

(4) Ako ovim ili drugim zakonom nije drukčije propisano, na volontera se primjenjuju odredbe o radnim odnosima ovog i drugih zakona, osim odredbi o sklapanju ugovora o radu, plaći i naknadi plaće te prestanku ugovora o radu.

(5) Ugovor o volonterskom radu mora se sklopiti u pisanom obliku.

Quote:
nosorog kaže:
isto mislim da je volontiranje po definiciji dobrovoljno, i da bi trebalo biti protuzakonito ljude tjerat da besplatno rade.....al eto, neki nemaju izbora jer se netko sjetio napisat pravilnik o volonterskom odradjivanju staza i uvrstio u zakon tak da se nemaju prava buniti....
I ja sam protiv besplatnog rada, ali je činjenica da je i u svijetu uobičajeno, posebno volonterski staž u vrhunskim bolnicama i odvjetničkim uredima odmah kasnije jamči odlično plaćen posao.

No, doprinosi za volontera su za svaku javnu ustanovu kikirki, razine par računa za mobitel, tako da je traženje da se plati staž ne samo protuzakonito nego i čisto zajebavanje od strane ravnatelja. Koji možda i uzima lovu u džep, jer je u biti ne može ubaciti u sustav. Ja bih osobno nakon potpisivanja takvog ugovora - jednostavno ne plaćao za doprinose - ustanova bi ih jednostavno morala platiti. I još bih ravnatelja prijavio upravnom nadzoru Ministarstva, ako se ide buniti. Nije jedini na svijetu koji taj posao može raditi.

Ljude se na poslu općenito gazi koliko dopuste da ih se gazi. Pa tako i volontere.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2006., 11:09   #16
balrog
Registrirani korisnik

balrog Avatar

Quote:
Primostenac kaže:
Dobivao, ne previše, ali dovoljno za početak... i meni je bilo oko 75% pune plaće koju sam dobivao nakon pripravničkog.

ali koliko god da dobivate smatrajte se sretnima, jer ima ljudi koji nakon 4 godine guslanja fakulteta moraju odraditi volonterski staž, kad su im plaćeni svi doprinosi, porezi i prirezi, a isplata na račun je NULA kuna (osnova osiguranja 11 ako se ne varam - Balrog ispravi me ako sam u krivu)
Apsolutno si u pravu... sjedi, 5! A moglo nam je biti taako lijepo...
balrog is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2006., 20:08   #17
lahor
triple libra

lahor Avatar

Registracija: Dec 2002.
Quote:
magic blue kaže:
Aha, ima toga i u jednom domu zdravlja u Zagrebu. Frendici su nudili takav staž. To je vrhunac bezobrazluka i izrabljivanja.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2006., 22:32   #18
Martinka
Registrirani korisnik

Martinka Avatar

Registracija: Feb 2006.
Quote:
lahor kaže:
Aha, ima toga i u jednom domu zdravlja u Zagrebu. Frendici su nudili takav staž. To je vrhunac bezobrazluka i izrabljivanja.
Mama mi je medicinska sestra u domu zdravlja i kod njih med. sestre stažiraju godinu dana besplatno, a isto je i u bolnici. Ima neki pravilnik o tome, ali ja mislim da je to prestrašno, ubijati se od posla godinu dana, još ako treba putovati na posao, a plaće nema. Strašno je da to naša država odobrava!
Martinka is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2006., 23:39   #19
nosorog
nosorogica

nosorog Avatar

Quote:
Vojky kaže:

I ja sam protiv besplatnog rada, ali je činjenica da je i u svijetu uobičajeno, posebno volonterski staž u vrhunskim bolnicama i odvjetničkim uredima odmah kasnije jamči odlično plaćen posao.

No, doprinosi za volontera su za svaku javnu ustanovu kikirki, razine par računa za mobitel, tako da je traženje da se plati staž ne samo protuzakonito nego i čisto zajebavanje od strane ravnatelja. Koji možda i uzima lovu u džep, jer je u biti ne može ubaciti u sustav. Ja bih osobno nakon potpisivanja takvog ugovora - jednostavno ne plaćao za doprinose - ustanova bi ih jednostavno morala platiti. I još bih ravnatelja prijavio upravnom nadzoru Ministarstva, ako se ide buniti. Nije jedini na svijetu koji taj posao može raditi.

Ljude se na poslu općenito gazi koliko dopuste da ih se gazi. Pa tako i volontere.
ovo je hrvatska i tesko je ocekivat da ces dobit posao nakon volontiranja, a pogotovo ne odlicno placen!
na stranu sto postoji zakon koji je definirao taj odnos poslodavac-volonter, meni je iskreno gnjusno da postoji odredjeni broj tzv volonterskih mjesta u pojedinim ustanovama i iz godine u godinu se uzimaju samo volonteri-pripravnici iako je vise nego ocito da je potreban radnik tog profila i tada mladi ljudi besplatno rintaju, jer bas ko sto si reko, doprinosi su kikiriki (ak se ne varam, prijava je na minimalac) i ocito je drzavi jeftinije "zaposlit" svake godine novog volontera nego otvorit novo radno mjesto...(al to je valjda druga prica)

s druge strane, nema smisla da se npr.socijalni radnik godinu dana besplatno bavi fotokopiranjem (u fotokopiraoni bi za taj rad dobio/la barem 2000kn), polozi strucni ispit, a jednom nakon sto godina kad izadje neki natjecaj, posao dobi netko tko je (ne)strucan po nekim drugim karakteristikama...

iance, kada bi taj volonterski pripravnicki vrijedio za sve unutar neke struke, onda bi to imalo smisla, al dok nije, onda je ono pitanje iz prvog posta uzasno tuzno i smanjuje vrijednost pravog volonterskog rada...
nosorog is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2006., 23:52   #20
homehunter
kućetražitelj

Registracija: Sep 2006.
Je li bio tko možda pripravnik u T-mobileu? Jel znate kakvisu tmao uvjeti? Pozvan sam na razgovor.

Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Pravila postanja