Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.01.2006., 15:37   #81
Ja sam ulozio 50000e u strani investiciski fond i odmah na osnovu uloga dobio 25000 e kredita van.Ako uzmes reinvest kredit dobivas 35somova ali ga moras ostavit u fondu i banci potpisat da se moze naplatit iz tvog uloga u fond.Da banka misli da ti udjeli mogu propast ne bi ti davali kredite...Na 100000e dobivas 50 eura kredita i mozes si uzeti stan a 100000 ti se vrti u fondu

Odgovori s citatom
Old 16.01.2006., 12:08   #82
Jedan graf za sve koji misle investirati u BNP Paribas First Select, da se ne zalete:

Click image for larger version

Name:	PB.jpg
Views:	490
Size:	8.5 KB
ID:	291

Da ste kojim slučajem investirali u dotični fond početkom 2000, još ne bi povratili investirano.
fane39 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2006., 12:34   #83
Pa šta će vam strani fondovi, u RH i regiji se mlati lova, i stranci ulažu kod nas a vi tražite strane fondove
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2006., 19:48   #84
Strani ili domaći

U 2005. domaće fondovsko tržište je poraslo za oko 95% i godinu završilo na 8,6 milijarde kuna. 47 fondova.
Imam značajan iznos uložen u domaće fondove i nisam ni za tren razmišljao o stranim.
Prvo, imam osjećaj da sam sigurniji u našim - mogu nazvati fond menadžere, iza većine stoje velike banke, svi obračuni uplata i isplata idu (po zakonu) preko depozitne banke, a ne obavlja ih društvo za upravljanje... Time se, po meni, smanjuje mogućnost muljaža.
Drugo, naknade nisu velike, a minimalna ulaganja su katkada i vrlo mala - npr. ICF Balanced nema ulaznu naknadu, izlazna je 0,25%, a min. ulaganje je 100 kuna. Hypo fondovi imaju prvi puta min. ulog od 100 EUR, ali svaki sljedeći od 10 (cca 75kn).
Treće, prinosi su odlični - nekoliko fondova je prošle godine ostvarilo prinos od preko 30%! Pa vi računajte, ako stavite 100k, a nit' or'o, nit' kop'o!
SidM is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2006., 20:00   #85
Paribas

Paribas nije registriran u RH, nije pod nadzorom Komisije za vrijednosne papire i vjerojatno ne mora ni na koji način poštivati hrvatski Zakon o investicijskim fondovima. Ne znam možete li, u kojem roku, i pod kojim uvjetima podići svoj novac. Zna li netko?

U svim našim fondovima po zakonu možete povući novac u roku od 7 dana. Većina fondova ga isplati u roku od 3 dana.
To je bitna stvar. Jednostavno zatražite i moraju vam bezuvjetno isplatiti na račun. Nema nikakvih ugovora na rok, itd.

Što se tiče Paribasa, također bih volio čuti koliki prinos su ostvarili prošle godine? Ako je manji od naših najboljih dioničkih fondova (30-tak posto) ili je tu negdje, onda se rizik jednostavno ne isplati.
SidM is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2006., 20:55   #86
Što morate znati o fondovima

Budući da sam ulagač u fondove i dionice već dulje, evo kratkog pregleda koji bi vam mogao biti koristan:

Otvoreni investicijski fond - zove se tako jer je ulaz i izlaz potpuno slobodan. Nije kao kod oročenja da ulažete na neki rok. Možete povući sav svoj novac ili dio kad god hoćete. Zakonski rok u kojem vam Društvo za upravljanje mora isplatiti novac na račun je 7 dana, ali ja još nisam bio u fondu koji mi novac nije isplatio u roku od 3 dana.

Udjeli - imovina fonda (lova koju je fond skupio od svih nas) se dijeli na udjele. Udjeli se od dionica razlikuju po tome što daju pravo sudjelovanja u profitu (prinosu), ali vam ne daju upravljačka prava. Znači, nitko vas neće pitati za mišljenje u što će fond uložiti novac, već o tome odlučuju fond menadžeri.
Već se tu vidi bitna razlika između fondova i ulaganja u dionice: kod ulaganja u dionice morate SAMI odlučivati koju dionicu kupujete, kada, kad prodajete, itd., a u fondu to za vas radi fond menadžer koji sjedi u Društvu za upravljanje. Logično je, stoga, da je ovaj oblik ulaganja pogodan za većinu ljudi koji nemaju vremena, znanja ili dovoljno novca da bi aktivno pratili dionice.
Imovina fonda se izračunava tako da se zbroje burzovne cijene svih vrijednosnih papira koje fond ima. Ta imovina se podijeli s brojem izdanih udjela i dobijete cijenu jednog udjela. Ovo se radi SVAKI RADNI DAN i cijena se objavljuje svaki radni dan, tako da vi kao ulagač u svakom trenutku znate koliko imate novca u fondu. Pomnožite broj udjela koje imate s cijenom na taj dan i to je to.

Udjeličar (vlasnik udjela) plaća samo ulaznu ili izlaznu naknadu ako je fond ima. Znači: dođete s 1000 kn i dobijete udjele na 1000 kn, ako nema ulazne naknade, ili dobijete udjele za 960 ako je ulazna naknada 4%.
Ostale naknade se skidaju s ukupne imovine fonda, PRIJE izračuna prinosa fonda. Znači, fond koji je prošle godine ostvario prinos od 20%, ostvario ga je za ulagače, odnosno toliko više ćete dobiti ako izlazite, tj. prodajete svoje udjele.

Rizik: fondovi ulažu novac u velik broj vrijednosnih papira, u zemlji, inozemstvu, u dionice, obveznice, trezorske zapise, depozite, itd. što na dulji rok bitno smanjuje rizik.
Usporedba: ako vi kupite dvije dionice, oba dionička društva mogu zapasti u probleme ili čak otići u stečaj. U potonjem slučaju vaša dionica je bezvrijedan papir i možete si guzu obrisati s njom. Ali tipični fond ima dionice pedesetak firmi, naših i stranih, obveznice nekoliko firmi i grada Zadra, trezorske zapise Ministarstva financija RH i depozite u 5 banaka, i ne može propasti, tj.doći na nulu, JER BI SVI TI IZDAVATELJI MORALI PROPASTI ISTOVREMENO. To se nikad ne događa, ni kod nas, ni u svijetu.
Kod tzv. rizičnih fondova, rizik je veći što kraće držite lovu u fondu. Npr. stari veseljak Osama skrka Tornjeve i sve svjetske burze potonu 15%. Naravno, vaši fondovi nemaju dionice firmi s Marsa, pa i vaš fond potone 15%. To može potrajati godinu, dvije ili nekoliko. Ali, zatim se gospodarstvo oporavi, a mora se oporaviti, jer gospodarstva iz godine u godinu rastu (čak i naše ). Pa dođe par izuzetnih godina, kad vam fond ostvari prinose od 30%, pa dođe prosječno razdoblje... a vi sve vrijeme čuvate živce i ne povlačite lovu. Na dulja razdoblja (5 godina i više, obično kažu) rizik da ćete izgubiti nije velik i smanjuje se i dalje.

Vrste fondova:
Dionički - većinu imovine ulažu u dionice
Mješoviti - pola-pola dionice-obveznice
Obveznički - većinu ulažu u obveznice
Novčani - kratkoročni, nemaju dionica, već kratkoročne financijske instrumente, uglavnom: trezorske zapise, depozite, kratkoročne obveznice, itd.
* naravno, i prve tri vrste fondova mogu imati (i imaju) nešto trezorskih zapisa, depozita, itd., ali vrlo malo.

Iz ovoga već vidite da dionički fondovi nose najviše, ali su najrizičniji u smislu u kojem sam gore objasnio. Zato se preporučuju kad vam novac neće trebati duže. Ja bih savjetovao: barem 5 godina. (Možda sam konzervativan, naročito s obzirom na to da nas čeka rast tržišta kapitala, dolazak stranaca sad kad smo "dobri" za EU, itd., ali tako se možete prilično dobro osigurati neugodnih iznenađenja tipa kakve nove terorističke ekshibicije.)
Mješoviti su manje rizični, što znači da se možete usuditi uložiti u njih i na kraća razdoblja, ali ne bih vam preporučio kraća od 3 godine.
Obveznički su još sigurniji, a novčani - provjerite - imaju grafikone koji su praktički pravci, tj. cijena udjela im uvijek raste.
Zato su novčani pogodni za one koji imaju novac na kratko razdoblje ili za one KOJI NE ZNAJU KAD ĆE IM NOVAC trebati. Ako stavite u novčani, kad god ga podizali (za tjedan, mjesec ili pet) imat ćete više novca nego što ste stavili. Naravno, ovakvu sigurnost novčanih fondova prati i najmanja zarada - prosječno vam donose između 3% i 5,5%, što je, kod boljih među njima, još uvijek bolje od oročene štednje (osim ako imate puuno novca za oročiti), a i prednost pred oročenjem je što ne morate "izdržati" neki rok, već podižete kad vam treba.
Novčani su vam kao tekući račun, s tom razlikom što ne možete novac dobiti istog trenutka, već u roku od (najčešće) 3 dana. Dakako, kad već uspoređujem s tekućim - ako vam je u banci godišnja kamata na novac na tekućem 0,4% (u nekima je i manje!), bolji novčani fondovi će vam donijeti 10 puta više. Pa vi vidite.

Da rezimiram: ako imate lovu na dugo - dionički fondovi. Nešto kraće - mješoviti. Još kraće (min. 2-3g) obveznički, kratko (kraće od 2g) - novčani.

I još nešto. U zemljama u kojima fondovi postoje već dugo, ustanovili su da je najučinkovitiji način ulaganja u fondove taj da uplaćujete isti iznos u redovitim intervalima. Npr. 300 kn svaki mjesec. To je zbog cost-averaging efekta, tj. kad cijena udjela fonda raste, taj mjesec dobivate za svoj novac manje udjela, ali u mjesecu kad padne, za svojih 300 kuna dobivate više udjela.

Kakve prinose možete očekivati kod nas?
Dionički - najveći raspon - i do preko 40%.
Mješoviti - i preko 30%.
Obveznički - do 15%
Novčani - između 2,5% i 5,5%.

* naravno, ovo je zaključak na temelju promatranja nekoliko proteklih godina. Ne može se stvarno znati što će biti. S druge strane, ovi prinosi (naročito mješovitih fondova) veliki su u usporedbi sa Zapadom...

Ima tu još puno zanimljivih detalja, ali da vas ne ubijem s informacijama, ako vas nešto zanima - pitajte.
SidM is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2006., 20:29   #87
hmm nitko nije spomenuo Hadge fondove!!!
Aragorn is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2006., 22:36   #88
Question

Imam 10.000 kn "viška" na mjesec dana. Dal se splati stavit ih u neki cash fond (npr. ZB plus) na tak kratko razdoblje ??
fishenwalc is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2006., 07:00   #89
Isplati se dakako i to je bolje nego da samo stoji na tekucem...a ako imas e-zabu onda je to jos bolje tako da ne mroas stalno obilaziti poslovnice...
Old 01.02.2006., 11:31   #90
Imam jedno pitanje: imamo dva fonda koji podjednako dobro posluju, ali imaju različite vrijednosti udjela. Je li bolje kupiti udjele u onome fondu u kojem je vrijednost udjela 10 eura ili u onom kojem vrijednost udjela 100 eura ili je to potpuno svejedno?

A inače, što se tiče teme, ja sam, eksperimenta radi, utrpala novac u euroaktiv, jer mi je to bilo najjednostavnije i u roku od nekih 10 dana sam dobila oko 30 eura, a kaj će bit dalje, vidjet ćemo.
Old 01.02.2006., 13:06   #91
Quote:
soks kaže:
Imam jedno pitanje: imamo dva fonda koji podjednako dobro posluju, ali imaju različite vrijednosti udjela. Je li bolje kupiti udjele u onome fondu u kojem je vrijednost udjela 10 eura ili u onom kojem vrijednost udjela 100 eura ili je to potpuno svejedno?
Ma to nema veze, te početne cijene su određene radi lakšeg ulaska u fond.
Oni su mogli recimo metnut početnu vrijednost 1000 E ali onda sa 480E ne bi mogo unutra, žišku.
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2006., 17:16   #92
Imam još jedno pitanje. Za nekih 10 dana imat ću viška 6 000 kn. Ima li smisla da uložim tu lovu u Iliricu balanced obzirom da nemaju nikakvu naknadu, a pristojno rastu, ali ce mi taj novac trebati za nekih dva mjeseca?
Old 01.02.2006., 17:26   #93
Quote:
soks kaže:
Imam još jedno pitanje. Za nekih 10 dana imat ću viška 6 000 kn. Ima li smisla da uložim tu lovu u Iliricu balanced obzirom da nemaju nikakvu naknadu, a pristojno rastu, ali ce mi taj novac trebati za nekih dva mjeseca?
Teško je reći... ako ćeš sigurno trebati novac rađe pukni u neki novčani.
Njima je krivulja ravna crta
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2006., 22:46   #94
Ok, ok, nagovorili ste me da dio oročene štednje investiram u fondove

Ali bojim se da prije toga moram pitati par glupih (i možda nepotrebnih) pitanja: ako uplatim devize (EUR) u fond da li se podrazumijeva da se automatski radi konverzija u kune i nadalje sve iskazuje u kunama? Ili to ovisi o fondu?

http://www.hrportfolio.com

Fakat, ima kolona sa valutom!

Zadnje uređivanje MaryM : 01.02.2006. at 23:22.
MaryM is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2006., 23:07   #95
E pa mislim da je SidM napisao sve bitno o fondovima. Ako trebate usporedbu fondova, ulazno-izlazne naknade itd. ovo je dobra stranica:

Što se samih fondova tiče, za one sklonije riziku preporučio bih Aureus koji je u dva mjeseca ostvario prinos od 17.9%.
Old 02.02.2006., 07:35   #96
Quote:
MaryM kaže:
Ok, ok, nagovorili ste me da dio oročene štednje investiram u fondove

Ali bojim se da prije toga moram pitati par glupih (i možda nepotrebnih) pitanja: ako uplatim devize (EUR) u fond da li se podrazumijeva da se automatski radi konverzija u kune i nadalje sve iskazuje u kunama? Ili to ovisi o fondu?

Fakat, ima kolona sa valutom!
Ne uplaćuješ eure nego kune. Kod uplate ti oni po srednjem tečaju HNB prebace u eure i vrijednost udjela ti se iskazuje u eurima. Kad zatražiš isplatu oni opet eure preačunaju u kune (srednji tečaj HNB) i isplate ti kune. (RBA)
Old 02.02.2006., 16:53   #97
Uglavnom sam ja danas na dobitku od oko 40 eura u roku od točno 10 dana. Ovaj moj euroaktiv raste ko blesav.
Old 02.02.2006., 16:55   #98
Quote:
soks kaže:
nemoj širit dezinformacije, Aureus je 17 % ostvario od osnutka, a od početka godine oko 6%.
A osnovan je prije dva mjeseca
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2006., 17:01   #99
hmm..da Sad sam pogledala, osnovan je 30.11.2005.
Dobar je
Da vidim strukturu ulaganja..hm... nema onog detaljnog prikaza, a baš me zanima kaj to tako raste.
Old 02.02.2006., 17:07   #100
Quote:
spy kaže:
A osnovan je prije dva mjeseca
Ma pusti ženu nek laprda.
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:48.