Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.09.2006., 20:53   #1
brzina svjetlosti za laike

nemojte me odma otkantati molim lepo..
pitanje:
ja se krecem brzinom 0,5 brzine svjetlosti..
zasto meni kao promatracu svjetlost opet ima brzinu 300 000 km/h, a ne 0,5c?.. nije mi jasno zbog recimo ovog: auto se krece 80km/h, a ja 30 u istom smjeru..u odnosu na mene auto se krece 50

nisam neki lumen, ali me zanima, a ovaj podforum je jako zanimljiv i edukativan

Hvala
davorcek is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2006., 21:12   #2
Quote:
davorcek kaže:
nemojte me odma otkantati molim lepo..
pitanje:
ja se krecem brzinom 0,5 brzine svjetlosti..
zasto meni kao promatracu svjetlost opet ima brzinu 300 000 km/h, a ne 0,5c?.. nije mi jasno zbog recimo ovog: auto se krece 80km/h, a ja 30 u istom smjeru..u odnosu na mene auto se krece 50

nisam neki lumen, ali me zanima, a ovaj podforum je jako zanimljiv i edukativan

Hvala
zbog relativističkih efekata.
evo tu piše puno toga pametnoga.
http://en.wikipedia.org/wiki/Special..._of_relativity
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2006., 21:35   #3
hmm... To ti je super stvar. Štos je u tome kaj se takve brzine zbrajaju drukčije. Pojam je relativističko zbrajanje brzina. Ako ideš od početka najbolje ti je prolistati malo udžbenik za četvrti srednje (fizika naravno).
__________________
For in the final analysis, our most basic common link, is that we all inhabit this small planet, we all breathe the same air, we all cherish our children's futures, and we are all mortal
explorer-1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2006., 13:15   #4
Quote:
davorcek kaže:
nemojte me odma otkantati molim lepo..
pitanje:
ja se krecem brzinom 0,5 brzine svjetlosti..
zasto meni kao promatracu svjetlost opet ima brzinu 300 000 km/h, a ne 0,5c?.. nije mi jasno zbog recimo ovog: auto se krece 80km/h, a ja 30 u istom smjeru..u odnosu na mene auto se krece 50

nisam neki lumen, ali me zanima, a ovaj podforum je jako zanimljiv i edukativan

Hvala
Zbog geometrije prostorvremena.
Zbog toga što se brzine ne zbrajaju v=v1+v2, nego v=(v1+v2)/(1+v1*v2/c^2). Za nerelativističe brzine (1+v1*v2/c^2) se jako malo razlikuje od jedan, pa nam se čini da se brzine zbrajaju na v=v1+v2 način.

Ako uvrstimo v2=c imamo v=(v1+c)/(1+v1/c)=c*(v1+c)/(c+v1)=c.
__________________
Potpis izbrisan otprilike 13. ili 14. 02. 2007. @!#&%#$!!! [Insert ASCII art here]
Fraktalno povrće!
Daniels is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2006., 10:30   #5
Vidi i
http://xxx.lanl.gov/abs/physics/0411219
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2006., 02:08   #6
BRZINA SVJETLOSTI JE NAJMANJE RELATIVNA.U ODNOSU NA DAVORCEKA KREĆE SE DUPLO BRŽE.
thename is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2006., 02:03   #7
Quote:
davorcek kaže:
nemojte me odma otkantati molim lepo..
pitanje:
ja se krecem brzinom 0,5 brzine svjetlosti..
zasto meni kao promatracu svjetlost opet ima brzinu 300 000 km/h, a ne 0,5c?.. nije mi jasno zbog recimo ovog: auto se krece 80km/h, a ja 30 u istom smjeru..u odnosu na mene auto se krece 50

nisam neki lumen, ali me zanima, a ovaj podforum je jako zanimljiv i edukativan

Hvala
ali tebi i vrijeme sporije tece. pojednostavljeno, koliko je svjetlost sporija u odnosu na tebe toliko ti i vrijeme sporije tece pa ispadne da ti je brzina svjetlosti na kraju opet ista.
lijencina is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2006., 04:29   #8
Pozdrav svima,

"argumenti" za to da svjetlost ide konstantnom brzinom za svakog promatraca tipa: "to je zbog usporavanja vremena", "drugacijeg zbrajanja brzina" itd zapravo nemaju bas jako puno smisla.

Teorija relativnosti krece od dvije pretpostavke koje se jednostavno iz te same teorije ne mogu nikako izvesti, nego se jednostavno do njih nekako "doslo" kroz povijest (Maxwellove jdbe i Michelson Morley npr) pa se one uzimaju kao postulati, aksiomi. Konkretno, postulati teorije relativnost su:

1. svi inercijalni sustavi su ravnopravni

2. brzina svjetlosti je ista u svakom sustavu

"Drugacije zbrajanje brzina", "usporavanje vremena" itd su samo posljedice ove dvije tvrdnje i nema smisla dokazivati 1. i 2. iz necega sto je zapravo ekvivalentno sa 1. i 2....
 
Odgovori s citatom
Old 07.10.2006., 08:30   #9
Quote:
tyn kaže:
...
trazio je odgovor za 'laike'
lijencina is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2006., 09:24   #10
Hm, ako za laike znaci "kratko"... onda:

nemamo pojma zasto svjetlost ide isto u svim sustavima.

Moj point je da ne mozes "dokazati" da svjetlost ide isto u svim sustavima koristeci cinjenicu da svjetlost ide isto u svim sustavima
 
Odgovori s citatom
Old 07.10.2006., 14:41   #11
Zapravo znamo zašto je brzina svijetlosti u vakuumu ista u svim sustavima - to je zbog prirode prostorvremena u kojem postojimo (iako određujemo prirodu prostorvremena iz činjenice c=const, ta činjenica je posljedica, a ne uzrok prirode prostorvremena).

Ali nemamo pojima zašto je prostorvrijeme takvo kakvo jest.
__________________
Potpis izbrisan otprilike 13. ili 14. 02. 2007. @!#&%#$!!! [Insert ASCII art here]
Fraktalno povrće!
Daniels is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2006., 17:26   #12
Ako imas babu koja se kreće suprotnim smjerom od smjera kojim se ti krećeš i ako baba ide 6km/h a ti 12km/h, to bi značilo da baba nejde sporije od tebe jer njezina i tvoja razlika nisu jednaki, uglavnom što se tiče inercijalnih i ne inercijalnih sustava to su relativni pojmovi, a razlog tome je zakrivljenost prostora. Naravno da je brzina svjetlosti uvijek jednaka pa putovao ti i brzinom svjetlosti zivio.
 
Odgovori s citatom
Old 08.10.2006., 09:35   #13
ljudi. nema odgovora na to pitanje ako polazite od relativistike jer je konstantnost brzine svjetl. upravo aksiom. davorcek, mislim da unutar fizialne teorije nema jasnog objašnjenja za ovu činnjenicu isto kao što nema objašnjenja za recimo gravitaciju-barerm ne relevantnog i zadovoljavajućeg.
to je zakon, c je konst i to je to. možda je star u tome da ti preko svjetlosti sve gledaš, i da sve što se kreće zapažaš preko svjetlosti.
afriend is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2006., 13:26   #14
Gledajući sa naše (ljudske) toček gledišta za putovanje svjetlosti od jedne točke do drug točke prođe neko vrijeme. Gledajuči sa točke gledišta samoga svijetla, ne prolazi nikakovo vrijeme, naime svjetlost ne stari.
Što volim da sam ovako pametan, samo se bojim da me Rusi ne ukradu.
MStef is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2006., 13:43   #15
Quote:
MStef kaže:
Gledajuči sa točke gledišta samoga svijetla, ne prolazi nikakovo vrijeme, naime svjetlost ne stari.
Kako ne stari? Stari, i to tako da se "pretvara" u prostor! To je "crna tvar".

E, sad je i mene već strah!
__________________
Ötterdämmerung
Dear Prudence is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2006., 13:52   #16
Ako se pretvara u crnu tvar, onda je i mene jako strah.
Spašavaj se ko može, prvo žene djeca i najpametniji.
MStef is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2006., 21:54   #17
Cool

Quote:
nbozicev kaže:
Ako imas babu koja se kreće suprotnim smjerom od smjera kojim se ti krećeš i ako baba ide 6km/h
Jajca su na plac nesle babe, na šudravom putu bile su grabe, tochno ispod mosta voda je tekla, a hudomu cucku (bwahahahaaaaa) baba je rekla:
I onda kad plahnem te z bichem tooo, to bu onda to!
__________________
Odnia đava prišu
SmartFart is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2006., 22:13   #18
Koga zanima kolika je brzina svjetlosti neka pogleda ovo:

https://www.forum.hr/showthread.php?p...26#post6631326
olovni vojnik is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:16.