Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.08.2004., 18:03   #1
Preporuka knjiga za početnika iz filozofije

Htio biti proučavati i baviti se filozofijom ali ne znam kako da počnem. Koju prvu knjigu bi treba pročitati, kojim bi redoslijedom trebao ići itd.?
__________________
"I want to know how God created this world. I am not interested in this or that phenomenon, in the spectrum of this or that element. I want to know His thoughts; the rest are details." -- Albert Einstein
mdjurasin is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2004., 18:28   #2
A to jako ovisi o tome kakvo ti je prethodno obrazovanje, i prethodna uvjerenja. Jer filozofija baš mora dovesti ta prethodna uvjerenja - čak i ona kojih uopće nisi svjestan da ih imaš - u pitanje.
Zgodna je Nagelova knjižica, zove se 'Što sve to znači'. Pisana je bez da zahtjeva neko osobito obrazovanje. Recimo, inteligentan srednjoškoloac je može potpuno razumjeti. Tu nećeš saznati ništa o 'filozofiji' (u smislu povijesti filozofije) ali ćeš sigurno ući u filozofiranje. No, pisana je jako 'suho' pa te neće ponijeti onaj filozofski eros, koji je ključan.
Za tu ponesenost trebao bi upaliti Nietzsche, recimo jako dobar početak bi bio 'Schopenahuer kao odgajatelj' (eto, tu bih ti osobito preporučio) i 'O istini i laži u izvanmoralnom smislu'. Još ti je zgodna 'Filozofija u tragičkom razdoblju', isto Nietzscheova.
Milsim da cijena nijedne od ovih knjiga ne prelazi 60 kuna, pa ih (ili enke od njih) možda možeš priuštiti. Dobru filozofsku knjigu čitaš ponovo i ponovo, pa je dobro imati negdje u blizini.
Dobru zabavu želim.
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2004., 20:38   #3
Tvoj život tvoj izbor!!!

Čitaj ono što voliš što te zanima ,inteligencija i um će radit umjesto tebe i razvijat te.
Neke stvari sam trebaš shvatiti. i najbolje je tako!
Ja sam rođen filozof i takav ću i umrijeti,netrebaju mi nikakva uvjerenja ili diplome da to znam.Filozofom se ne postaje učenjem već inteligencijom.To je moje mišljenje
Čitaj uči promatraj i uživaj u životu zadrži svaki trenutak što duže možeš živi u sekundi ma u stotinki ma zaustavi vrijeme .
Life is great!!!
shinobi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2004., 02:05   #4
Zasto bi se htio bavit filozofijom?
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2004., 20:45   #5
Re: Početnik iz filozofije

Quote:
mdjurasin kaže:
Htio biti proučavati i baviti se filozofijom ali ne znam kako da počnem. Koju prvu knjigu bi treba pročitati, kojim bi redoslijedom trebao ići itd.?
Čovjek se filozofijom bavi nekako - od rođenja. Točnije od onog momenta kada mu ni tata ni mama, ni bliža i daljnja rodbina, i "tete u vrtiću" ni one po školama - ne mogu dati odgovor na njegove upite.

Još i više, ako "kuži" da su njihovi odgovori prazne demagogije, nasilne konstrukcije, uvriježene predrasude ...

No, ako sve to imaš, a pitaš kako bi najbolje bilo početi - onda će ti svatko dati različit odgovor.
Na kraju krajeva - radi čitaj i sustav će sam "nadoći".

Treba li riječ dvije za uštedu vremena: preskoći Nitzschea, preskoči Spinozu, ne petljaj previše s Hegelom, a
Drži se Platona, Aristotela, Sv. Augustina, (ni Toma Akvinski nije nepoučan), Ciceron je izvrstan, pa Imanuel Kant, od Schopenhauera je bez premca Eristička dijalektika (ostalo je samo dobar "western") ....
__________________
Ne pitam te koje si nacionalnosti, nego KOLIKO IMAŠ DRŽAVLJANSTAVA!?
demos is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2004., 14:11   #6
Početnik iz filozofije

Quote:
demos kaže:
Treba li riječ dvije za uštedu vremena: preskoći Nitzschea, preskoči Spinozu, ne petljaj previše s Hegelom, a
Drži se Platona, Aristotela, Sv. Augustina, (ni Toma Akvinski nije nepoučan), Ciceron je izvrstan, ....
Da ne bi olako prihvatio ovaj vrlo pristran savjet (svatko od nas je pristran), evo kontra prijedloga:

Čitaj predsokratovce!

Preskoči Platona i Aristotela, Augustina i Tomu ... !

Čitaj Heraklita, Epikura, Plotina, Marka Aurelija, Spinozu i Nietzschea ...

Ali najvažnije: PITAJ SE i promišljaj moguće odgovore!
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2004., 21:36   #7
Re: Početnik iz filozofije

Quote:
adriatic kaže:
... Ali najvažnije: PITAJ SE i promišljaj moguće odgovore!
E,- što je pošteno - pošteno je!
__________________
Ne pitam te koje si nacionalnosti, nego KOLIKO IMAŠ DRŽAVLJANSTAVA!?
demos is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2004., 21:48   #8
A zašto nitko do sada nije spomenuo Marxa?
A sad ozbiljno. Najvažnije je da se ne zanosiš za onim što prvo pročitaš. Prođi malo više ideja pa onda razmisli što je ono pravo. Ako želiš malo "ljevičarske" literature onda uzmi "Utopiju" od Mora, "Manifest komunističke partije" od Marxa i Engelsa, "Antikrista" od Nietzschea (ima tu podosta ideja koje su vrlo bliske Marxovim, ma koliko mi šutjeli o tome i ma koliko Nietzsche govorio protiv "socijalističkog milosrđa")...
Perun is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2004., 21:58   #9
Quote:
illegale kaže:
Zasto bi se htio bavit filozofijom?
e to
monolit is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2004., 22:33   #10
Quote:
monolit kaže:
e to
Zato jer nismo ni papige, ni majmuni ...
__________________
Ne pitam te koje si nacionalnosti, nego KOLIKO IMAŠ DRŽAVLJANSTAVA!?
demos is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2004., 13:45   #11
Re: Početnik iz filozofije

Quote:
mdjurasin kaže:
Htio biti proučavati i baviti se filozofijom ali ne znam kako da počnem. Koju prvu knjigu bi treba pročitati, kojim bi redoslijedom trebao ići itd.?
Moji cjenjeni pred-hodnici dali su ti dobre savjete a ja osobno bi ti još za početak preporučila

VODIČ ZA ZBUNJENJE od E.F.Schumachera
koji je (kao i svi mi) imao isti problem kao i ti...

Izvrsna mala knjigica
__________________
aktiva i pasiva moraju bit u ravnoteži.....
Pandora11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2004., 18:24   #12
Quote:
demos kaže:
Zato jer nismo ni papige, ni majmuni ...
nisi bas skuzio...
monolit is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2004., 23:54   #13
Quote:
monolit kaže:
nisi bas skuzio...
Nisam!!!???
__________________
Ne pitam te koje si nacionalnosti, nego KOLIKO IMAŠ DRŽAVLJANSTAVA!?
demos is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2004., 00:01   #14
Quote:
demos kaže:
Nisam!!!???
kaj oces reci da bi se svi trebali baviti filozofijom
monolit is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2004., 22:32   #15
Quote:
monolit kaže:
kaj oces reci da bi se svi trebali baviti filozofijom
A, tko je (su) taj (ti) što se ne bi TREBAO (trebali) baviti filozofijom!? Svečenici, časnici, akademici, profesori, inžinjeri, liječnici, gospodarstvenici, političari ...!? - da čujemo!
__________________
Ne pitam te koje si nacionalnosti, nego KOLIKO IMAŠ DRŽAVLJANSTAVA!?
demos is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2006., 23:14   #16
Preporuka knjiga

Dakle, zanima me koje bi knjige preporučili za čitanje o stjecanju nekih osnovnih znanja i razumijevanja grana filozofije? Pitanje nije ograničeno na samo knjige koje pružaju ono osnovne već na sve knjige filozofske tematike ali da su kvalitetne.
category is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2006., 00:22   #17
Povijest filozofije? Neeeeee......
Možda Herman Hesse-Stepski vuk, jako dobro...
cosanostra is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2006., 11:09   #18
Evo, za početak dvije:
Nagel, Što sve to znači?
Nietzsche, Schopenhauer kao odgojitelj.
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2006., 11:25   #19
Spojio sam sa starijim istovjetnim topićem. Vidim da sam i tad preporučio iste stvari.
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2006., 12:26   #20
preskoci povjest filozofa, citaj povjest filozofskih problema. znachi windelband. to je dodushe malo iz naftalina. za moderniju filozofiju nadji takodjer problemski orijentiranu filozofiju, toga uvjek ima. nakon toga odmah skachi na orginale.
na taj nachin si u srcu filozofiranja, znas zasto je neko nesto mislio i ne samo da je to mislio.
Penis is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:20.