Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.10.2006., 02:15   #1
Kako izliječiti depresiju

ako je to uopće posrijedi. Supruga ima problema a neda mi da joj pomognem. Nezadovoljna je svojim životom i čini joj se da ništa ne radi kako treba što i nije daleko od istine. Uopće nema volje za rad po kući tako da sve spada na moja leđa, sreća da radi u restoranu kod mame pa nam ona kuha ručak. Spava samnom 1 mjesečno a i tad osjećam da je na silu, samo da me se riješi. Od 10 dana, ona je možda 1 dan dobre volje, inače je ili nervozna ili nezadovoljna.. Svaki posao koji je imala se razočarala, drži je neki početni entuzijazam kratko vrijeme i onda opet sve po starom. U svemu vidi samo crno i uvijek sve misli negativno. Nikada nema povjerenja u mene i uvijek je sumnjičava a zajedno smo 10 godina, zaista sam joj uvijek bio iskren i odan i nikada joj nisam dao povoda za sumnju. Ona uopće ne razgovara samnom osim svakodnevnih gluposti, moram kliještima iz nje izvlačiti neke stvari a kada mi se otvori, kasnije je ljuta na mene što je tjeram da mi priča. Ja joj uistinu želim pomoći ali ona mi daje do znanja da ne želi moju pomoć. Šta da radim ? Pomozite mi, molim Vas
 
Odgovori s citatom
Old 03.10.2006., 04:36   #2
Quote:
Dišperan kaže:
ako je to uopće posrijedi. Supruga ima problema a neda mi da joj pomognem. Nezadovoljna je svojim životom i čini joj se da ništa ne radi kako treba što i nije daleko od istine. Uopće nema volje za rad po kući tako da sve spada na moja leđa, sreća da radi u restoranu kod mame pa nam ona kuha ručak. Spava samnom 1 mjesečno a i tad osjećam da je na silu, samo da me se riješi. Od 10 dana, ona je možda 1 dan dobre volje, inače je ili nervozna ili nezadovoljna.. Svaki posao koji je imala se razočarala, drži je neki početni entuzijazam kratko vrijeme i onda opet sve po starom. U svemu vidi samo crno i uvijek sve misli negativno. Nikada nema povjerenja u mene i uvijek je sumnjičava a zajedno smo 10 godina, zaista sam joj uvijek bio iskren i odan i nikada joj nisam dao povoda za sumnju. Ona uopće ne razgovara samnom osim svakodnevnih gluposti, moram kliještima iz nje izvlačiti neke stvari a kada mi se otvori, kasnije je ljuta na mene što je tjeram da mi priča. Ja joj uistinu želim pomoći ali ona mi daje do znanja da ne želi moju pomoć. Šta da radim ? Pomozite mi, molim Vas
Depresija je stanje smanjene psihofizi. aktivnosti u kojoj prevladavaju bezvoljnost, otežano i usporeno mišljenje, obeshrabrenost, tuga, bezrazložni osjećaji krivnje,bespomoćnost... sklonost samoubojstvu.
Postoji puno vrsta depresija, koje su često u kombinaciji s drugi, bolestima-dijagnozama.

Ona očito shvaća da ima psih. problem, i zato pruža otpor kad joj pokušavate
pomoći.

Što je veći otpor prema tuđoj pomoći, to je i bolest u većem stupnju.
Nažalost, potrebna je stručna pomoć -psihoterapija, na koju nikoga ne možete prisiliti ( osim u extremnim situacijama), jer ne-liječenje dovodi do pogoršavanja stanja, a samo od sebe neće proći.

Isto tako, nisam sigurna da se radi samo o depresiji, iako ima premalo podataka, mogu se i neki drugi problemi iščitati, ali na forumu se ne daju dijagnoze, ev, savjeti, prepostavke, razmjene mišljenja i sl.

Suprugu nipošto ne smijete okrivljavati za stanje, jer ona je u bolesti, kako postoje fizičke, tako posoje i psih. bolesti i poremećaji.

Okrivljavanjem, prigovaranjem, prisiljavanjem na neke stvari i sličnim ponašanjem samo ćete pogoršavati situaciju.

Pokušajte ju na liječenje motivirati, jer, puno ljudi ima predrasude od psihoterapija, sram, strah i sl.

Samo motivacijom možete ev.postići liječenje-može, za početak biti i zajednička, obiteljska terapija, mogu pomoći i lijekovi.

U svakom slučaju, morate shvatiti da je stanje vaše supruge stanje bolesti, da ona za svoju bolest nije kriva, i svakako na nju djelovati poticajno i motivirajuće u smislu podrške u i za liječenje.

Što se prije krene s liječenjem,i stanje se prije poboljšava.

Danas postoji puno metoda terapija, i ako se odluči, treba najprije obiteljskom liječniku/ci po savjet, uputnicu, preporuku i dr.
U krajnjoj liniji, i vi možete porazgovarati s obiteljskim liječnikon/com i zatražiti savjet i pomoć
Pozdrav
Neli is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2006., 12:43   #3
Quote:
Neli kaže:
Danas postoji puno metoda terapija, i ako se odluči, treba najprije obiteljskom liječniku/ci po savjet, uputnicu, preporuku i dr.
U krajnjoj liniji, i vi možete porazgovarati s obiteljskim liječnikon/com i zatražiti savjet i pomoć
Pozdrav
Ah Neli, imaš li ti koga konkretnog za preporučiti.
Moja psihijatrica mi je dunula tablete zbog kojih sam se tek osjećala bolesnom (znaš ono, popiti svaki dan i ne zaboraviti), terapija mi je toliko išla na živce jer mi nije rekla ništa novo, prodavala mi svoje moralno-socijalne vrijednosti. Na kraju me je tako iživcirala da sam joj počela prodavati teoriju zašto 1+1 ne bi mogla biti 3. Dakle neku bezvezariju i zamisli nije skužila da je provociram. I onda tako nekoliko puta pa sam je otpilila. Neka si ona potraži neku dobru dušu koju je spremna slušati njeno trabunjanje-mene za to ne plaćaju-ne, nego ja trebm platiti participaciju.
I tako je otpilila, skinula se s ljekova sama-ali još uvijek mislim da bi mi dobro došao neki psihić koji zna svoj posel. Tablete ne-bez kontrole hormona ne pristajem više na kljukanje prema dijagnozi idi mi-dođi mi.
Dorina-kutija is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2006., 18:49   #4
Fizička aktivnost na svježem zraku definitivno može pomoći, bar kratkoročno. Ja bih ju na tvom mjestu pokušala dovabiti na neki izlet u prirodu (kao zovu kumovi i te fore...moramo ić) pa kad bi vidio efekt taj i drugi dan shvatio bi da to djeluje. Uz takvih par pokušaja i ona bi vidjela da to djeluje i da se bolje osjeća.

Znam da to nije rješenje, ali je konkretan prijedlog za konkretnu pomoć, dok ne smislite stručnu pomoć. Ljudi moraju shvatit da im treba pomoć i potražit ću, mislim da je u tome i veličina osobe. Pokušaj joj to tako "prezentirati".

A, ako ne bude išlo - bože moj, ja ne bih nikoga vukla za sobom, ako je takav. Ja imam frendicu koja je takva od kad ju pamtim, a to je od 15-te godine. Sad ima preko 30 i ista sranja. Ja osobno mislim da je nju sjebao odgoj, ali to je subjektivno mišljenje. Čak je i ona u zadnje vrijeme shvatila da joj izleti pomažu...
imago2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2006., 04:03   #5
Quote:
Dišperan kaže:
ako je to uopće posrijedi. Supruga ima problema a neda mi da joj pomognem. Nezadovoljna je svojim životom i čini joj se da ništa ne radi kako treba što i nije daleko od istine. Uopće nema volje za rad po kući tako da sve spada na moja leđa, sreća da radi u restoranu kod mame pa nam ona kuha ručak. Spava samnom 1 mjesečno a i tad osjećam da je na silu, samo da me se riješi. Od 10 dana, ona je možda 1 dan dobre volje, inače je ili nervozna ili nezadovoljna.. Svaki posao koji je imala se razočarala, drži je neki početni entuzijazam kratko vrijeme i onda opet sve po starom. U svemu vidi samo crno i uvijek sve misli negativno. Nikada nema povjerenja u mene i uvijek je sumnjičava a zajedno smo 10 godina, zaista sam joj uvijek bio iskren i odan i nikada joj nisam dao povoda za sumnju. Ona uopće ne razgovara samnom osim svakodnevnih gluposti, moram kliještima iz nje izvlačiti neke stvari a kada mi se otvori, kasnije je ljuta na mene što je tjeram da mi priča. Ja joj uistinu želim pomoći ali ona mi daje do znanja da ne želi moju pomoć. Šta da radim ? Pomozite mi, molim Vas

Osoba A ne može promijeniti osobu B ali može promijeniti sebe. No, iako ne može promijeniti drugu osobu može utjecati na nju. Da li će taj utjecaj biti "pozitivan" ili "negativan" ovisi o onome što je u osobi A. Ako misliš da je tvoj utjecaj negativan okreni se prema sebi i shvati to kao svoj problem. Učinit ćeš to ako stvarno želiš pomoći svojoj ženi.

Evo na primjer, što je meni zapelo za oko u tvom postu. Citiram:

"Nezadovoljna je svojim životom i čini joj se da ništa ne radi kako treba ŠTO I NIJE DALEKO OD ISTINE."

Ne postoji osoba koja ništa ne radi kako treba. Imati ovakav stav o sebi je vrlo štetno i uvelike doprinosi depresiji. Treba preispitati sebe i jasno utvrditi što "ja" radim dobro a što radim loše. Druge osobe mi mogu pomoći tako da mi ukažu na moje dobre osobine. No zapitaj se kako ti možeš ukazati svojoj ženi na njene dobre osobine ako dijeliš njeno mišljenje da ona ništa ne radi kako treba? Konkretno, moj savijet ti je da preispitaš svoj stav prema svojoj ženi i zapitaš se koje su njene dobre osobine. Ka kraju krajeva zbog nekog razloga si je i oženio, zar ne. Kada shvatiš koje su njene dobre osobine to joj i reci. Ne nužno direktno, već indirektno, svojim ponašanjem. No da bi to mogao učinkovito učiniti bitno je da zbilja cijeniš te njene dobre osobine. Nemoj glumiti. Dakle, prvi korak je da promijeniš sebe tj. da postaneš svjestan dobrih osobina tvoje žene. Drugi korak je da utječeš na svoju ženu tako da i ona postane svjesna svojih dobrih osobina. Ako ona vidi da ju cijeniš bit će ti otvorenija i lakše će ti priznati što je muči.

Opet te citiram:

"Ona uopće ne razgovara samnom osim svakodnevnih GLUPOSTI, moram KLIJEŠTIMA iz nje izvlačiti neke stvari a kada mi se otvori, kasnije je ljuta na mene što je TJERAM da mi priča."

Opet pogledaj prvo u sebe. Zašto misliš da su ono o čemu pričate gluposti. Zašto si upotrijebio baš tu riječ. Ako misliš da su ono o čemu vi pričate gluposti zašto bi tvoja žena sa tobom htjela pričati o nečemu delikatnijem. Zapitaj se na koji naćin prićaš sa njom i kakve joj sve poruke šalješ. Očito je da pristup kliještima ne radi. Ne možeš je siliti na nešto što ona ne želi. Radi prvo na stvaranju povjerenja. Neka ti se sama otvori kada za to bude spremna. Nemoj je siliti. Pričaj sa njom o svojim osječajima pa će ona pričati i o svojima. Dakle, kreni od sebe.
__________________
Močni Ashibad je rekao svoje ....

(oprostite zbog eventualnog sarkazma)
ashibad is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2006., 07:44   #6
Quote:
Dišperan kaže:
ako je to uopće posrijedi. Supruga ima problema a neda mi da joj pomognem. Nezadovoljna je svojim životom i čini joj se da ništa ne radi kako treba što i nije daleko od istine. Uopće nema volje za rad po kući tako da sve spada na moja leđa, sreća da radi u restoranu kod mame pa nam ona kuha ručak. Spava samnom 1 mjesečno a i tad osjećam da je na silu, samo da me se riješi. Od 10 dana, ona je možda 1 dan dobre volje, inače je ili nervozna ili nezadovoljna.. Svaki posao koji je imala se razočarala, drži je neki početni entuzijazam kratko vrijeme i onda opet sve po starom. U svemu vidi samo crno i uvijek sve misli negativno. Nikada nema povjerenja u mene i uvijek je sumnjičava a zajedno smo 10 godina, zaista sam joj uvijek bio iskren i odan i nikada joj nisam dao povoda za sumnju. Ona uopće ne razgovara samnom osim svakodnevnih gluposti, moram kliještima iz nje izvlačiti neke stvari a kada mi se otvori, kasnije je ljuta na mene što je tjeram da mi priča. Ja joj uistinu želim pomoći ali ona mi daje do znanja da ne želi moju pomoć. Šta da radim ? Pomozite mi, molim Vas
Jao... depresija. Kako to mrzim. Nikada u životu nisam doživio ništa gore od toga.

Ja ću ti dati savjet i najbolje bi ti bilo da ga poslušaš. Mislim nemoraš, ali bi bilo dobro jer ja znam o čemu pričam.

Ovako, ako ti je žena stvarno u depresiji, onda prolazi kroz JAKO tešku situaciju. Kad god možeš, budi s njom, pričaj s njom, radite nešto zajedno, nasmijavaj ju. Ona će se stalno duriti i neće joj se dati pričati, ali ti moraš nastaviti dalje. Nemoj ju ostavljati samu. Što je više sama to dublje pada u depresiju. I time sve više pati.

Ako ti i kasnije bude prigovarala, nema veze, barem nešto priča! Možda će ti se činiti da je ljuta ali to nije važno, jer joj je u biti lakše. I opet ti kažem, najvažnije je s njom provoditi što više vremena.

Netko je gore napisao da izlaženje u prirodu traje kratkoročno. To je nažalost istina. Najbitnije je da je s nekim. Gdje, to nije bitno.
valentino-15 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2006., 03:15   #7
Quote:
valentino-15 kaže:
Nemoj ju ostavljati samu. Što je više sama to dublje pada u depresiju. I time sve više pati.

Ako ti i kasnije bude prigovarala, nema veze, barem nešto priča! Možda će ti se činiti da je ljuta ali to nije važno, jer joj je u biti lakše. I opet ti kažem, najvažnije je s njom provoditi što više vremena.
Ovo ti ja mogu osobno potvrdit kao istinu, kad je meni bilo stvarno loše pizdila sam na (malobrojne) ljude koji bi to primjetili i koji su pokušali razgovarati sa mnom, prvenstveno zato jer sam osjećala kao da mi netko duboko zadire u intimu a to mrzim, i inače mrzim kad netko primjeti da sam slaba...ALI PAR SATI NAKON TIH RAZGOVORA UVIJEK BI MI BILO DRAGO DA SE NETKO TRUDI ZA MENE I DA JE NEKOM STALO DO MENE I DA NISAM SAMA.

i koliko god nisam htjela da itko skonta da mi je loše, kad god netko to ne bi primjetio i ponašao se kao da je sve cool - bilo bi mi puno gore, jer mi je to samo potvrđivalo da me nitko ne razumije
__________________
Our love is God
Let's go get a slushie..
Velvet's Overdrive is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 15:36   #8
Zanima me koliko je univerzalan stav da je za izliječenje dugoročne depresije neophodna psihoterapija?
Odnosno, ako osoba sama shvaća da ima problem i otprilike su joj jasni i uzroci i smjernice (od tjeranja na nalaženje smisla u sitnicama koje su ga izgubile, pa bilo riječ o elementarnim stvarima tipa bacanja smeća za sobom do npr. volje za poslom) kojima se može izvući?
Koliko mi je poznato, univerzalno efikasne terapije nema i individualni pristup svakom slučaju je osnovna metoda liječenja.
A realnost, koja mi je poznata iz primjera nekoliko bliskih mi ljudi jest da su im samo propisivane nove doze Helexa, Prozaca ili čega već.
Te moram priznati da, ma koliko je načelno cijenio, osjećam snažnu odbojnost prema konkretnoj, praktičnoj psihoterapiji.
Znam da ovdje ima dosta osoba koje se stručno bave tom problematikom pa bih volio čuti njihovo mišljenje o neophodnosti ili ne stručne pomoći u izlasku iz depresije.
__________________
zarđo mi link tute
dmj is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2009., 20:45   #9
hello, svima...
možete li me savjetovat kako pomoći prijatelju koji je upa u duboku depresiju...koristi razne droge za smirivanje, ali mu one samo otežavaju...i on to zna, ali ne zna kako se izvuć...odbija pomoć stručne osobe...znate li gdje se mogu informirati, kako mu probat pomoći...hvala
theone123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2009., 20:54   #10
Quote:
theone123 kaže: Pogledaj post
hello, svima...
možete li me savjetovat kako pomoći prijatelju koji je upa u duboku depresiju...koristi razne droge za smirivanje, ali mu one samo otežavaju...i on to zna, ali ne zna kako se izvuć...odbija pomoć stručne osobe...znate li gdje se mogu informirati, kako mu probat pomoći...hvala
Prvo neka odmah prestane koristiti lijekove za smirenje, jer oni samo rade kontraefekt. Oni te još više "spuštaju" umjesto da te "dignu".

Drugo, neka ode svom doktoru i traži uputnicu za psihijatra. Da, psihijatra. To što netko ide psihijatru nije sramota, niti je znak da je slabouman ili opasan za okolinu što mnogi na temelju uobičajenih stereotpa misle. Psihijatar će malo razgovarati s njime (da postavi dijagnozu) i propisati mu antidepresive koje će morati piti određeno vrijeme i povremeno se javljati na kontrolu da se vidi da li terapija djeluje.

Moguće da će ga uputiti i na neku vrstu grupne terapije, a korisno je da se čovjek počne baviti nekim sportom ili nekom drugom aktivnošću (jel svira možda kakav instrument?).

U suprotnom će mu biti sve gore, dok se jednog dana ne ubije...

Sretno...
Toco1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2009., 09:35   #11
Pozdrav disperan!

Ja imam jedno pitanje za tebe? Tvoja supruga....kako se ponasa u komunikaciji s drugim osobama? Da li mozda ima nekoga s kim je mozda vise "pozitivnija" ili je nacin kako vi razgovarate i nacin na koji se ona ponasa prisutan i u drugacijoj okolini?
coco81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2009., 09:57   #12
Quote:
Toco1980 kaže: Pogledaj post
Moguće da će ga uputiti i na neku vrstu grupne terapije, a korisno je da se čovjek počne baviti nekim sportom ili nekom drugom aktivnošću (jel svira možda kakav instrument?).
U suprotnom će mu biti sve gore, dok se jednog dana ne ubije...
Sretno...
Mislim, kako to mozes reci, nisu svi ljudi isti za pocetak , ono malo takta
Mantis Religiosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2009., 14:15   #13
Quote:
Mantis Religiosa kaže: Pogledaj post
Mislim, kako to mozes reci, nisu svi ljudi isti za pocetak , ono malo takta
Ne želim širiti raspravu u nepotrebnim smjerovima, no reći ću samo da je vrlo velik postotak samoubojica je imao neki oblik depresije i to najčešće neliječene. A činjenica da bi se netko zbog depresivnog stanja mogo ubit bi trebala biti glavni poticaj da se učini nešto (tj natjera dotičnog da se ide na neki način liječiti) kako dotični to nebi počinio.

S druge strane bilo kakvo uljepšavanje činjenica i mogućih ishoda nema svrhe, kao ni potpuno idiotski "poticaji" tipa "nasmješi se, život je lijep" (to reći depresivnom je isto kao reći slijepom čovjeku "progledaj, da vidiš lijep krajolik").

Eh,da i BTW ja sam to prošao prije 2 godine (razmišljanja o samoubojstvu, odlazak psihijatru, terapiju antdepresivima....) tak da znam o čemu pričam.
Toco1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2009., 23:33   #14
Dišperani, pokusaj joj manjak serotonina i endorfina, nekako na drugačiji način uvesti u zivot:
a)fizička aktivnost (bavljenje sportom je odlicna stvar za to, a postoje sportovi koje mozete raditi udvoje- od trčanja po nasipu do igranja badmintona)-To će potaknuti izlučivanje tvari koje djeluju kao prirodni antidepresivi i anksiolitici - noradrenalina, endorfina i enkefalina
b)akupunktura- također dobra za lučenje endorfina
c)ljuta hrana- također se može postići lučenje endorfina
d)Omega-3 masne kiseline podižu raspoloženje
e)odvedi je nekamo. ne nuzno na put, nego je vodi van, u kazaliste, kino, vecere, među svijet. svakodnevnica zna ponekad ubiti volju za zivotom, posebno kad svakodnevnica nije lijepa...

i vidi jel posrijedi depresija il kronični umor/stres...
__________________
cute but psycho. things even out.
NoWa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2009., 23:38   #15
Marihuanom.
Razvodom??
nemoralan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2009., 18:24   #16
Quote:
Toco1980 kaže: Pogledaj post
Prvo neka odmah prestane koristiti lijekove za smirenje, jer oni samo rade kontraefekt. Oni te još više "spuštaju" umjesto da te "dignu".

Drugo, neka ode svom doktoru i traži uputnicu za psihijatra. Da, psihijatra. To što netko ide psihijatru nije sramota, niti je znak da je slabouman ili opasan za okolinu što mnogi na temelju uobičajenih stereotpa misle. Psihijatar će malo razgovarati s njime (da postavi dijagnozu) i propisati mu antidepresive koje će morati piti određeno vrijeme i povremeno se javljati na kontrolu da se vidi da li terapija djeluje.

Moguće da će ga uputiti i na neku vrstu grupne terapije, a korisno je da se čovjek počne baviti nekim sportom ili nekom drugom aktivnošću (jel svira možda kakav instrument?).

U suprotnom će mu biti sve gore, dok se jednog dana ne ubije...

Sretno...
Možda bi i on mogao nastaviti dalje, posavjetovati se s psihologom i ostalo, ali je problem u tome što je postao ovisan o travi kao drogi, i što ga ona dovodi do takve situacije...a znamo da nije lako se ostaviti toga...i zbog toga on upada u depresiju i nema volje za ničim. Svira jedan instrument, već dugo, ali, kaže, da nema volje više ni s tim se bavit. On to nije nikome rekao, već meni, a sada je moj problem kako njemu pomoć...Izgleda da ga ja jedino mogu spasit, ali ne znam kako. Koliko sebe trebam žrtvovati da bi njemu bilo bolje...?

Inače, hvala puno, puno, puno...
theone123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2009., 19:01   #17
a, cekaj njegova depresija je proizvedena travom nema drugih uzroka
Neka se skine s toga i upise neki sport jednostavno
Mantis Religiosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2009., 20:37   #18
Možda bi i on mogao nastaviti dalje, posavjetovati se s psihologom i ostalo, ali je problem u tome što je postao ovisan o travi kao drogi, i što ga ona dovodi do takve situacije...a znamo da nije lako se ostaviti toga...i zbog toga on upada u depresiju i nema volje za ničim. Svira jedan instrument, već dugo, ali, kaže, da nema volje više ni s tim se bavit. On to nije nikome rekao, već meni, a sada je moj problem kako njemu pomoć...Izgleda da ga ja jedino mogu spasit, ali ne znam kako. Koliko sebe trebam žrtvovati da bi njemu bilo bolje...?

Inače, hvala puno, puno, puno...[/QUOTE]

Vjerujem da ti je teško jer je velika odgovornost na tebi, trudiš se a ne vidiš pomaka. Slažem se da bi kad tad trebao otići psihijatru ali dok ne dođete do te faze evo nekoliko stvari koje su meni pomogle.
Budi stalno uz njega i govori mu da ti može sve reći što ga mući. Ako ti se otvori već će mu biti lakše. Slušanje glasne muzike odvlači od crnih misli. Bilo kakva masaža užasno pomaže. Treba jako paziti na zdravu prehranu. Ne konzumirati ništa što ima kofeina ili teina koji je u čaju. Ja preporučam od dodataka B kompleks tablete i omega 3. Super bi bilo kad bi svaki daj pojeo malo badema, oraha, lješnjaka... Ako je vjernik - molitva pomaže jako. Također hagioterapija - svaki utorak u 20:30 na HKR radiju. Eto, nadam se da će mu ovo pomoći a ti budi samo uporna. Isto je jako važno da on zna kako nije sam u ovom te da je nas na stotine tisuća ovo prošlo i kako je stvarno važno reagirati na vrijeme. Lijep pozdrav!
n0ra is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2009., 22:12   #19
Quote:
theone123 kaže: Pogledaj post
Možda bi i on mogao nastaviti dalje, posavjetovati se s psihologom i ostalo, ali je problem u tome što je postao ovisan o travi kao drogi, i što ga ona dovodi do takve situacije...a znamo da nije lako se ostaviti toga...i zbog toga on upada u depresiju i nema volje za ničim.
E onda ima dupli problem. Prvo je ovisnost, a drugo je depresija koaj je rezultat te ovisnosti. Ak se mene pita, prvo bi trebalo riješiti problem ovisnosti...

Quote:
theone123 kaže: Pogledaj post
Svira jedan instrument, već dugo, ali, kaže, da nema volje više ni s tim se bavit. On to nije nikome rekao, već meni, a sada je moj problem kako njemu pomoć...Izgleda da ga ja jedino mogu spasit, ali ne znam kako. Koliko sebe trebam žrtvovati da bi njemu bilo bolje...?
Tvoje je da ga angovoriš da se ide liječiti. Dapače prisili ga na to ako počne izmišljati nekakve razloge zašto ne želi...

Quote:
theone123 kaže: Pogledaj post
Inače, hvala puno, puno, puno...
Nema na čemu..
Toco1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2009., 22:17   #20
Quote:
theone123 kaže: Pogledaj post
Koliko sebe trebam žrtvovati da bi njemu bilo bolje...?
Nikoliko!

još nitko žrtvovanjem sebe nije pomogao drugome (ok, nismo na pdf Religija).
ti sve što možeš je da mu budeš dobar frend, i to je to. ne možeš ga nagovorit da ode po stručnu pomoć- ali mu možeš to spomenuti s vremena na vrijeme
Vilenica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:56.