Forum.hr

Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi
Korisničko ime
Lozinka

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.12.2002., 11:33   #1
sailor
sailor

Registracija: Dec 2002.
Porez na promet nekretnina

Miljun članaka o poreznim olakšicama a ni gdje odgovora na moj slučaj:

Kao samac kupih nekad stan, a danas TJ. U 2003. kao trojka kupujem veći i upisujem zajedničko vlasništvo.

PLAĆAM LI FUCKIN' POREZ ILI NE???
sailor is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2002., 17:40   #2
asa
Pacijent

Ne placate

Odgovori s citatom
Old 24.12.2002., 10:17   #3
sailor
sailor

Drugo pitanje:
Što ako idemo na novogradnju? PDV? Ima li tu kakvih oprosta? Koliki je uopće porez, neovisno o opraštanjima?
sailor is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2002., 11:41   #4
asa
Pacijent

PDV je već uračunat u cijenu stana. Nema oprosta.

Odgovori s citatom
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Old 24.12.2002., 11:42   #5
asa
Pacijent

Porez na promet je do sada bio pet posto to je ono što sad nećeš morati plaćati.
Iznos neoporezivih kamata bit će 12.000 kuna godišnje.
Još nešto?

da stavimo topic asin porezni kutak za trenutak?

Odgovori s citatom
Old 24.12.2002., 11:49   #6
sailor
sailor

Dakle, ako sam dobro razumio...
Na novogradnju ću MORATI platiti PDV ali imam poreznu olakšicu na kamatu za kredit?
sailor is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2002., 10:32   #7
asa
Pacijent

Ma nećeš morati platiti ništa, jer je u cijeni stana novogradnje već uračunat PDV. Znači - cijena je ta koja je, ne moraš ništa na općini dodatno plaćati, nikakav porez.

Da, kad na kraju godine budeš podnosio poreznu prijavu onda će ti se do 12.000 kuna smatrati neoporezivim, na temelju kamata za kredit za stan. Meni je jedino glupo kaj se ne mogu zbrojiti i rate, a ne samo kamate. Ustvari taj dio još nisam skontala do kraja....uglavnom...12.000 se smatra neoporezivim.....plus 1500 koje već imaš ....plus dijete.....bit će to ok

Odgovori s citatom
Old 28.12.2002., 18:02   #8
Barry Kent
Pacijent

Nove porezne olakšice

Još jedno pitanje za tebe, asa, budući da vidim da si upućena u stvari. Naime, kod tih fuckin' poreznih olakšica spominje se puno toga, ali nije mi baš sve jasno. Jasno mi je da:
1) Oslobodjeni poreza na promet od 5% postaju kupci prvog stana
2) Kao porezna olakšica do 12000 Kn/god. priznaje se plaćanje kamate stambenog kredita
3) Ne kužim točno, ali koliko se sjećam spominjali su takodjer i poreznu olakšicu od max. 12000 Kn/god. za KUPNJU STANA. pri čemu su u jednim dnevnim novinama naveli da jedna olkašica ne isključuje drugu. Dakle, ako kupim stan na kredit, u prvoj godini ostvarit ću pravo na povrat poreza 12000 Kn (ak je tolika kamata odnosno manje ako je manja kamata ) + 12000 Kn na plaćenu cijenu stana koja naravno mora biti veća. Valjda to ostvarujem samo za prvu godinu odnosno onu u kojoj sam uplatio za stan, dakle u prvoj 24000 Kn, a ostale po 12000 odnosno manje ak je kamata manja.
Je l' sam ja nekaj krivo skopčao ili je tak, mislim ovo pod 3) ?

Odgovori s citatom
Old 31.12.2002., 09:49   #9
wes craven
Registrirani korisnik

Do koje kvadrature/iznosa

Quote:
1) Oslobodjeni poreza na promet od 5% postaju kupci prvog stana
Sta ako kupim prvi stan od 100 kvadrata a zivim sam u njemu, tj do koje kvadrature/ iznosa vrijedi oslobadjanje od poreza??

Ako stan glasi na zenu, a muz kupuje drugi ( a oboje su jos u braku) da li onda postoji oslobadjanje od poreza?
wes craven is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2002., 11:53   #10
gogo
one of the few

Registracija: Nov 2002.
asa, kad si već tu

imam olakšicu od životnog osiguranja pa me zanima hocu li moci koristiti i ovu za kamate koje placam po kreditu za stan?

Da li onda moje olaksice iznose 24000 kn? ili je i dalje max. 12.000 kn kad se sve to zbroji (životno, kamate i ostalo..)

Pozdrav,
gogo
gogo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2003., 00:07   #11
asa
Pacijent

Mislim ovaj, jesam informirana, ali nisam porezni savjetnik
Ajmo se mi ovako dogovorit. Vi fino odete na www.nn.hr, tamo skinete zakon vezan uz te porezne olakšice, pročitate temeljito cijeli zakon pa meni napišete ovdje odgovore na svoja pitanja.

Jel važi? Evo, ja ću isto pročitat. Pa možemo razviti diskusiju do ibera

Odgovori s citatom
Old 02.01.2003., 01:21   #12
presvetli
smol šerholder

Maksimalna kumulativna olakšica ti je 12050 kuna godišnje.
presvetli is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2003., 12:17   #13
gogo
one of the few

hvala presvetli.

asa,
ma gledam ja po nn, ali nemogu pronaći. u kojem su broju?

pozdrav,
gogo
gogo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2003., 15:27   #14
polly
.

polly Avatar

nn 153/02, Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na promet nekretnina, primjena od 01.01.2003.
- poreza na promet nekretnina od 5% oslobođen je onaj tko prvi put kupuje nekretninu kojom rješava vlastito stambeno pitanje, a članovi njegove uže obitelji (bračni drug i djeca) nemaju neku drugu nekretninu u vlasništvu ili on ili članovi njegove uže obitelji nemaju u vlasništvu nekretninu za odmor
- PDV je uračunat u cijenu nekretnine (za građevine od 01.01.98. od kada se obračunava PDV) i njega se ne oslobađa
- površinsko ograničenje za oslobođenje od obračuna poreza
1 osoba - 50 m2
2 - 65
3 - 80
4 - 90
5 - 100
6 - 110
7 i više osoba - 120 m2
tada se porez plaća na razliku. Npr. samac kupi stan od 60 m2 i plaća porez na 10 m2
- ako se nekretnina (ili zemljište) proda prije isteka 5 godina mora se naknadno platiti
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2003., 15:44   #15
polly
.

polly Avatar

A što se tiče kredita, nn150/02, Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak, članak 13, stav 12.
Porezno oslobođenje iznosi max 12.000,00 kn za cijelu godinu i odnosi se samo na kamate.
Mislim da se raznolike olakšice mogu koristit. Npr. olakšica za kupovinu stana i olakšica za adaptaciju ne mogu, ali mogu za životno osiguranja i za kupovinu stana.
To bi morao znati tvoj referent u opčini. Samo što su malo ne komunikativni.
Nazovi RRIF pa ih pitaj.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2003., 18:37   #16
asa
Pacijent

Bok Polly,

vidim da si ti to dobro proučila. Možeš li mi molim te odgovoriti na to -da li porezna olakšica za kupnju stana vrijedi samo ako stan kupuješ u mjestu u kojem si prijavljen.

Naime, jednom sam u Jutranjem pročitala da to važi samo ako stan kupuješ u mjestu u kojem si prijavljen. Niti jedne druge novine to nisu spomenula, a ja još nisam stigla pročitati zakon.
Znaš li ti možda više o tome i koja je procedura?

Navodno se kupnja stana mora prijavaiti u roku od najdulje MJESEC DANA OD DANA SKLAPANJA kupoprodajnog ugovora pa to dajem na znanje svima!!!!

Odgovori s citatom
Old 24.02.2003., 19:42   #17
asa
Pacijent

Bok Polly,

vidim da si ti to dobro proučila. Možeš li mi molim te odgovoriti na to -da li porezna olakšica za kupnju stana vrijedi samo ako stan kupuješ u mjestu u kojem si prijavljen.

Naime, jednom sam u Jutranjem pročitala da to važi samo ako stan kupuješ u mjestu u kojem si prijavljen. Niti jedne druge novine to nisu spomenula, a ja još nisam stigla pročitati zakon.
Znaš li ti možda više o tome i koja je procedura?

Navodno se kupnja stana mora prijavaiti u roku od najdulje MJESEC DANA OD DANA SKLAPANJA kupoprodajnog ugovora pa to dajem na znanje svima!!!!

Odgovori s citatom
Old 25.02.2003., 07:58   #18
polly
.

polly Avatar

Quote:
asa kaže:
Bok Polly,

Neznam. U zakonu ništa ne piše o tome. Ministarstvo se obvezalo dati pravilnik i tumačenja zakona do 31.01.2003. pa su si rok produžili za idućih 6 mjeseci. Znači do 31.07.2003.

Da, kupovina stana se mora prijaviti nadležnoj poreznoj upravi u roku mjesec dana od dana sklapanja kupoprodajnog ugovora. Rok za plaćanje poreza po njihovom rješenju mislim da je 15 dana. Kazna za neprijavljivanje je bila neki % od vrijednosti stana + kamate + kazna. Da li je još uvijek kaznu određuju na taj način neznam, ali kupoprodaja se mora prijaviti.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2003., 21:18   #19
asa
Pacijent

tx polly
znači procedura je kao što sam i pretpostavljala
vjerojatno
plati porez, a mi ćemo ti onda ko zna kad i možda ni tad vratiti
joj kako bi ja njih sve dotjerala u red, samo da mogu
šteta što sam odustala od ambicije da budem prva žena - ministar financija...možda se još predomislim.....bum vidla

Odgovori s citatom
Old 05.03.2003., 10:34   #20
asa
Pacijent

Hi there,
evo iz prve ruke!

U lokalnoj Poreznoj upravi pokupila sam neki formular i popis što sve trebam prikupiti od dokumentacije. Znači, domovnica, izvadak iz katastra da se vidi da nemam nikake imovine, upisati se na novu adresu i sl. I tako kad sve skupim dokazat ću da me trebaju osloboditi poreza. I to je to. Još uvijek nisam sigurna jel to znači da ga ne moram uplatili ili da će mi ga refundirati, ali mislim da je ovo prvo. Nisam imala koga pitati

Odgovori s citatom
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Pravila postanja