Forum.hr

Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija
Korisničko ime
Lozinka

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Zatvorena tema

Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.07.2003., 21:05   #21
taurus
Registrirani korisnik

Registracija: Apr 2003.
Vjerovati

Quote:
djidjimidji kaže:
Ateizam nije NE-VJEROVANJE u boga, nego je u stvari VJEROVANJE da bog stvoritelj ne postoji. Jer nije moguće ne-vjerovanje budući se opet radi samo o - vjerovanju! Dakle, i ateizam je jedna vrsta vjere! Vjera da se nema u što vjerovati.
Kao ateista mogu ti reci da ja apsolutno ne vjerujem u bogove, mitove, duhove..., ali to ne znaci da nemam vjere. Postoje dvije stvari u koje vjerujem. A to su znanost i tehnologija. Te dvije stvari jedine omogucuju napredak ljudskoj rasi. Bez njih bi jos spajivali ljude na lomacu samo zato jer su rekli da postoji mogucnost da je zemlja okrugla.

1) Koja je svrha vjere?
2) Zasto dan danas ima ljudi koji slijepo vjeruju u boga?
To su pitanja koja na koja bi htio da mi odgovoris.

Moj odgovori su:
1) Svrha vjere je kontrola nad ljudima koristeci se strahom od smrti. Budi dobar, radi sve kao sta biblija kaze i bit ces nagraden rajom i vjecitim duhovnim zivotom. Budi los i ides u pakao gdje ce te rostiljat do, do, cijelu vjecnost.
2) Zato jer nemaju dovoljno zdravog razuma da shvate ono sto sam napisao iznad.

Stvarno mi je zao ljudi koji nemogu to shvatiti jer smatram da propustaju veliki dio svog zivota vjerujuci u nesto sta ne pistoji.
taurus is offline  
Old 18.07.2003., 13:04   #22
adriatic
nulto lice praznine

Registracija: Dec 2002.
Re: Vjerovati

Quote:
taurus kaže:
...ali to ne znaci da nemam vjere. Postoje dvije stvari u koje vjerujem.

1) Koja je svrha vjere?

Moj odgovori su:
1) Svrha vjere je kontrola nad ljudima koristeci se strahom od smrti. Budi dobar, radi sve kao sta biblija kaze i bit ces nagraden rajom i vjecitim duhovnim zivotom. Budi los i ides u pakao gdje ce te rostiljat do, do, cijelu vjecnost.
Kako ti samo uspije u jednom postu samom sebi proturječiti?

U prvoj rečenici zaista govoriš o vjeri. Dodao bih da nema čovjeka bez vjere. Pitanje je samo u što (ili koga) vjeruje.

U drugom se slučaju radi o organiziranoj religiji, a ona, načelno, ne mora imati ništa s vjerom. Poistovjećivanje ta dva pojma izazive teške nasporazume.
Old 18.07.2003., 14:05   #23
cabon
serkam po okolini

cabon Avatar

Registracija: Jan 2003.
zanimljivo je kako se uvijek desava da se vode rasprave o ateistima i ateizmu kao necemu...mislim rec kako to da su uglavnom vjernici ti koje svrbe ateisti
i nikako da skuze da ateisti nit sta dokazuju nit imaju volje zlabrat previse o vjeri - nevjeri i slicnim nebulozama
vjerujte i uzivajte u svojoj vjeri, koga god mozete preobratiti - preobratite ga...samo pozurite
Old 19.07.2003., 13:13   #24
zubatac
Warrior Within

zubatac Avatar

Ateizam

Paradoks: nadredjeni ima moc nad podredjenim, ali iskljucivo zato sto mu ju je podredjeni predao.

Bog ima moc nada mnom ako mu je predajem, i.e. vjerujem. A ja ju ne predajem dalje, nego zadrzavam za sebe. Ako nikom drugom ne predajem moc nada mnom, onda nitko drugi niti nema moc nada mnom. I zato nije vazno ima li boga ili nema. Jer i da postoji, nema moc nad mojim zivotom. On je stvar iskljucivo slobodnog odabira.

Medjutim, logicki gledajuci, sama cinjenica da postoji ijedan covjek koji ne vjeruje u boga rusi koncepciju postojanja istog. Ako je svemoc to sto definira boga, u slucaju da postoji ijedno bice koje ne spada pod domenu svemoci, odnosno koje zadrzava moc za sebe, znaci da svemoc kao takva ne postoji, a time ni bog.

Ali to je stvar vjernika i ne-vjernika da dokazuju.

Advertisement
Sponsored links

Old 19.07.2003., 22:02   #25
Pandora10
ozbiljna mudrijašica

Pandora10 Avatar

Registracija: Feb 2003.
Re: Ateizam

Quote:
zubatac kaže:
Paradoks: nadredjeni ima moc nad podredjenim, ali iskljucivo zato sto mu ju je podredjeni predao.

Bog ima moc nada mnom ako mu je predajem, i.e. vjerujem. A ja ju ne predajem dalje, nego zadrzavam za sebe. Ako nikom drugom ne predajem moc nada mnom, onda nitko drugi niti nema moc nada mnom. I zato nije vazno ima li boga ili nema. Jer i da postoji, nema moc nad mojim zivotom. On je stvar iskljucivo slobodnog odabira.

Medjutim, logicki gledajuci, sama cinjenica da postoji ijedan covjek koji ne vjeruje u boga rusi koncepciju postojanja istog. Ako je svemoc to sto definira boga, u slucaju da postoji ijedno bice koje ne spada pod domenu svemoci, odnosno koje zadrzava moc za sebe, znaci da svemoc kao takva ne postoji, a time ni bog.
Čini ti se.Nikakvog utjecaja na "moć" gravitacije nema vjeruje li neko u nju ili ne.A činjenica da ima ljudi koji ne vjeruju u gravitaciju i koji niti ne znaju za nju ne "ukida" njenu "moć" djelovanja.
Ne postoji ni jedan čovjek koji može "zadržati" moć za sebe...iz jednostavnog razloga što takve moći niti nema niti je može imati.
Čovjek nema "svoje" vlastite moći...čega je dokaz mogućnost "gubitka" svih moći bez ikakva pitanja i upozorenja.Kad bi moć bila "vlastita" nikad je nebi mogli "izgubiti"...
Sad zamisli bolest i starenje...gubitak vida sluha i pameti i na kraju smrt...pa ponovo razmisli sa kojom to "moći" nad svojim životom ti raspolažeš..a koja je to moć koja ti sve daje pa onda sve ponovo uzima i tko(što) zapravo sa tvojim životom (u potpunosti) raspolaže
Old 20.07.2003., 16:37   #26
zubatac
Warrior Within

zubatac Avatar

Pandora10
Nije da ne cijenim misljenje, ali mislim da smo se krivo razumijele.
Sposobnost samostalnog odlucivanja i procjene, slobodnog izbora i preuzimanja odgovornosti za isti, svijest o uzroku i posljedicama po fizikalnom principu akcije i reakcije, moc je koju svaki covjek posjeduje po definiciji svjesnog inteligentnog bica, ali je se odrice, djelomicno ili u potpunosti, u korist drugoga. Trajno prebacivanje odgovornosti znak je slabosti, i nije nista drugo nego postavljanje zadanih okvira, odnosno granica samom sebi i svojim mogucnostima. Sto daje znacaj bogu, koji je inace suvisan.

Znanje je moc, a nedostatak znanja uzrokuje gubitak moci, znanje koje ukljucuje etiku odgovornosti, svijest o dalekoseznoj uzrocno-posljedicnoj vezi svojih odluka i izbora. Sto je, po mom skromnom sudu, prava i prakticki neogranicena moc.

A tvoja tvrdnja da postoji nesto, sto u potpunosti raspolaze tvojim zivotom, negira smisao tebe kao samostalnog inteligentnog bica i svodi te na Simsa koji ne moze izaci izvan svog dvorista, ako ti to nije strasno, ne znam sto jest

Percepcija odredjuje nas pogled i odnos prema svijetu i sebi. Ako se dozivljavas slabim, tako ces i djelovati. Na kraju se sve ipak svodi na to da kako se postavis, tako ce ti i biti
Old 20.07.2003., 20:38   #27
delija
Registrirani korisnik

delija Avatar

zubatac: Znanje je moc, a nedostatak znanja uzrokuje gubitak moci...

delija:
zubatac, pokazujes da si intelektualka.
No, da li si i inteligentna?

Kazes Znanje je moc...
O.k.
Pa pokazi svoju "moc" i odgovori mi na pitanja:
- Koje su misaone vrijednosti VJECNE?
- Znas li ustvari da objasnis ciklus ostvarenja VJECNOSTI?
- Kako je, STVARNO, sve Nastalo?
- Na sta je Zenon Stariji mislio kad je objavio svoju aporiju poznatu kao Ahil i kornjaca?
- Da li su yin i yang vrijednosti od kojih je postao kozmos?
- Mozes li mi objasniti gdje je Spinoza pogresio u svojoj filozofskoj postavci Monizma.
- Znas li u stvari gdje se u kozmickim okvirima moze naci slika heksagrama - preko kojeg se u stvari prenosi Stvaralacka sila PRIRODE I STVORITELJA?
- Znas li po kojoj osnovi su njemački botaničar G.Heberlandt i sovjetski znanstvenik A.G.Gurvića tvrdili da se ne trebaju tražiti uzroci umnožavanja stanica u samoj stanici; već izvan nje?
- Znas li objasniti pojavu raka, HIV-a.
- Znas li.......?
Eto, mogao bih ti postaviti jos UZASNO VELIK BROJ Pitanja na koja "mocni" ne znaju odgovoriti.

Svakako, ako ti mozes na ova par pitanja odgovoriti onda si "mocna" - ili kako si rekla puna si znanja.
Ako ne, onda se tvoja moc i znanje svodi na prosjecnost koja ce pokazati da si ipak jako slaba - odnosno da ipak ne mozes izletjeti izvan svog dvorista.

(Izvini sto sam bio toliko "grub" - ali prema totalnim ateistima sam skoro uvijek takav).
delija is offline  
Old 20.07.2003., 22:22   #28
Pandora10
ozbiljna mudrijašica

Pandora10 Avatar

Quote:
zubatac kaže:
Pandora10
Nije da ne cijenim misljenje, ali mislim da smo se krivo razumijele.
Sposobnost samostalnog odlucivanja i procjene, slobodnog izbora i preuzimanja odgovornosti za isti, svijest o uzroku i posljedicama po fizikalnom principu akcije i reakcije, moc je koju svaki covjek posjeduje po definiciji svjesnog inteligentnog bica, ali je se odrice, djelomicno ili u potpunosti, u korist drugoga. Trajno prebacivanje odgovornosti znak je slabosti, i nije nista drugo nego postavljanje zadanih okvira, odnosno granica samom sebi i svojim mogucnostima. Sto daje znacaj bogu, koji je inace suvisan.

Znanje je moc, a nedostatak znanja uzrokuje gubitak moci, znanje koje ukljucuje etiku odgovornosti, svijest o dalekoseznoj uzrocno-posljedicnoj vezi svojih odluka i izbora. Sto je, po mom skromnom sudu, prava i prakticki neogranicena moc.

A tvoja tvrdnja da postoji nesto, sto u potpunosti raspolaze tvojim zivotom, negira smisao tebe kao samostalnog inteligentnog bica i svodi te na Simsa koji ne moze izaci izvan svog dvorista, ako ti to nije strasno, ne znam sto jest

Percepcija odredjuje nas pogled i odnos prema svijetu i sebi. Ako se dozivljavas slabim, tako ces i djelovati. Na kraju se sve ipak svodi na to da kako se postavis, tako ce ti i biti
U prvom postu nisi govorila o odgovornosti već si dokazivala nepostojanje Boga zadržavanjem moći za sebe i u tom smislu sam ti i odgovorila ukazujući na granice te moći i tog zadržavanja...pa nema šanse da se nismo dobro razumjele.

To da postoji nešto što u potpunosti raspolaže mojim životom nije moja tvrdnja već gola činjenica.Ko to može prihvatit,steko je potrebno znanje a time i (neku)moć i već izašao iz svog (vlastitog)dvorišta.Takav shvaća(zna) da je životom darovan i da je time još odgovorniji što će sa njim učiniti,od onoga koji misli da je život njegovo "vlasništvo".Znanje je zaista moć...ako je znanje.Ali sa takvim znanjem koje bi bilo tako moćno...kao što ti je rekao delija...ti ne raspolažeš.I zato,uz sve dužno poštovanje,ne vjerujem u tvoju "praktički neograničenu moć".Mislim ipak da je tvoja moć još vrlo "ograničena" i da si se malo "zanijela".
Što se tiče odgovornosti stvar je jednostavna...odgovaraš samo za ono što je u tvojoj moći...i ni za što drugo.A u tvojoj je moći koja ti je (svakome)prirodno "dana" za sebe donositi odluke i izbore.Ta odgovornost postoji u svakom slučaju i za svakoga bez izuzetka...a u slučaju "postojanja Boga" (da tako kažem )ona je posebno izražena ...što je poznata stvar(u svim religijama),jer podrazumjeva znanje o postojanju "šire" stvarnosti iz koje svaki pojedinačni život izvire i u koju se vraća kao ostvareno "djelo".
Dakle "postojanje Boga" ne isključuje tvoju odgovornost već je višestruko naglašava samom sviješću da ne raspolažeš ničim "vlastitim"...otprilike kao što bi odgovornije trebala raspolagati sa posuđenim novcima koje moraš vratit,za razliku od neodgovornog trošenja novaca koje si našla na putu.

Slažem se da nas percepcija određuje...pa tako možemo za razliku od zadržavanja "svog života" percipirati svoju pripadnost sve-ukupnosti života što (nam) daje malo "širi" prostor i malo veću slobodu djelovanja,a time i veću moć (i odgovornost).
Old 20.07.2003., 23:28   #29
zubatac
Warrior Within

zubatac Avatar

Hvala, delija, na stimulativnom odgovoru samo bih jos dodala par komentara.

Priznajem, na pitanja kojima si me izresetao nemam odgovor. Iskreno, ne znam ni kad bih stigla doznati. Moj je razvojni put jos dug i ja se veselim svakoj stanici. A ono sto me najvise veseli jest sto su mi mogucnosti neogranicene. To je, po mom misljenju, ljepota zivljenja. Jednog dana cu ti znati odgovoriti na sva pitanja. No to ne znaci da cu vjerovati u isto sto i ti.

Pitanje postojanja boga nije relevantno. Vazno je vjerujemo li ili ne, to je ono sto nas cini onakvima kakvi jesmo. Cinjenica je da ljudi vjeruju u ono sto zele vjerovati. Sto ne govori o onome u sto vjeruju, nego o njima samima. Osjecas li se sigurnije vjerujuci da postoji regulativna sila u tvom zivotu, to govori o tvom odnosu prema sebi i zivotu. Ja to ne mogu prihvatiti, sto govori o mom odnosu prema zivotu.

Jedino znanje koje daje moc je ono koje se odnosi na prakticni zivot, koje navodi na djelovanje.

Ne moras se ispricavati zbog ostrine, postoji ta odredjena retorika, pomalo fasistoidna, svojstvena za "totalne" vjernike, jednako kao i "totalne" ateiste (btw, ne razumijem sto mislis pod "totalni ateist", zar postoje djelomicni ateisti?), kada su raspolozeni za misionarenje.
Old 21.07.2003., 00:25   #30
zubatac
Warrior Within

zubatac Avatar

Pandora10

Evo, napisala bih ti jos stosta, ali radim cijeli dan, pa sam izmorena, stoga oprosti. Nigdje se nisam nazvala eruditom niti mocnikom, ali odredjeno znanje imam, a i odredjenu moc kao i svi, koja se znanjem samo povecava. No jedino mocno znanje je ono, koje je primjenjivo i navodi na djelovanje.
Ego i moc (slobodnog izbora!) precesto se koriste u negativnom kontekstu, a zapravo su osnova prezivljavanja, nagona za samoodrzanjem, napretka, ali i osobnosti. To sto svoju osobnost cijenim vise od svega, ne cini me losom osobom. Ukupnost jest veca od parcijalnog, ali ispunjenje svrhe covjeka u kolektivu presocijalisticka je ideja da bih ju mogla prihvatiti.

Dokazivanje postojanja boga svodi se na vjerovanje, a nema smisla na vjerovanju temeljiti dokaze. Stoga ako je moja digresija bila dokazivanje, onda je bila neumjesna. Kao sto rekoh, pitanje postojanja je nevazno. Vazno je kako se vjerovanje (ili ne-vjerovanje) odrazava na moj zivot.

Necu te ni pokusavati "preobratiti". Vjeruj u sto zelis, i vjerojatno imas pravo. Ali samo dokle seze tvoje pravo slobodnog izbora.
Old 21.07.2003., 08:55   #31
Pandora10
ozbiljna mudrijašica

Pandora10 Avatar

Quote:
zubatac kaže:
Pandora10

Evo, napisala bih ti jos stosta, ali radim cijeli dan, pa sam izmorena, stoga oprosti. Nigdje se nisam nazvala eruditom niti mocnikom, ali odredjeno znanje imam, a i odredjenu moc kao i svi, koja se znanjem samo povecava. No jedino mocno znanje je ono, koje je primjenjivo i navodi na djelovanje.
Ego i moc (slobodnog izbora!) precesto se koriste u negativnom kontekstu, a zapravo su osnova prezivljavanja, nagona za samoodrzanjem, napretka, ali i osobnosti. To sto svoju osobnost cijenim vise od svega, ne cini me losom osobom. Ukupnost jest veca od parcijalnog, ali ispunjenje svrhe covjeka u kolektivu presocijalisticka je ideja da bih ju mogla prihvatiti.

Dokazivanje postojanja boga svodi se na vjerovanje, a nema smisla na vjerovanju temeljiti dokaze. Stoga ako je moja digresija bila dokazivanje, onda je bila neumjesna. Kao sto rekoh, pitanje postojanja je nevazno. Vazno je kako se vjerovanje (ili ne-vjerovanje) odrazava na moj zivot.

Necu te ni pokusavati "preobratiti". Vjeruj u sto zelis, i vjerojatno imas pravo. Ali samo dokle seze tvoje pravo slobodnog izbora.
Dokazivanje postojanja osobnosti svodi se na vjerovanje a nema smisla na vjerovanju temeljiti dokaze...
Dakle upravo to što u svoju osobnost vjeruješ i cijeniš je više od svega...pravo je tvog slobodnog izbora koji i za tebe i za mene počinje tamo gdje prestaje "zakon"...
što te nikako ne čini lošom osobom ali te ipak ograničava.
A kad govorim o ukupnosti...uopće ne mislim na kolektiv,a naročito ne na socijalistički...
Old 21.07.2003., 14:16   #32
delija
Registrirani korisnik

delija Avatar

zubatac: Jednog dana cu ti znati odgovoriti na sva pitanja. No to ne znaci da cu vjerovati u isto sto i ti.

delija: (s razlogom s kojim cu te uskoro upoznati).

Sad informativno:
Za mene su "totalni" vjernici i "totalni" ateisti oni koji - kad im pokazes potpuno cist bijeli papir (s obje strane) - oni kazu da je to prljavi crni papir (i to s obje strane).

Eto - tim ljudima ja se - jer ih stavljam na isti nivo onih "pionira Zapada" koje indijanci nisu dirali; kada su u preriji naisli na njih.

I takvima ne zamjeram kad kazu da je bog stvorio Beskonacnu (VJECNU) prirodu - dakle ne onu prirodu koja zeleni, grmi i sjeva, izbacuje lavu iz vulkanskog grotla... ili mirno tece kroz polja i dolove da bi ziva bica ugasila zedj, da bi kotrljala kamencice (koji na taj nacin takodjer postaju na svoj nacin "zivi"...

I ne zamjeram njihovim dualima koji tvrdoglavo tvrde da je covjek sloboda, da nikakav fiksni, unaprijed dani plan, model ili ideja covjeka ne predodreduje za ono, sto ce covjek biti, da ne postoji tako nesto kao "priroda" covjeka... da Bog ne postoji, jer kada bi postojao - covjek ne bi bio slobodan)... i kao sto ne postoji Bog ni "priroda" ljudska, tako ne postoji ni vjecna istina ni vjecni moralni zakon.
Svakako, ti se ljudi "sprdaju" sa genima, sa kromozomima, sa crtama na dlanovima ruku, na irisu oka... dakle sa svim onim koje bijelom papiru daje vrijednost bjeline.

No ja im se iz razloga sto nasi stari kazu da bog cuva pijance i "totalne...".
delija is offline  
Old 21.07.2003., 14:37   #33
slavko
Baš samo slavko

slavko Avatar

Registracija: Mar 2003.
Quote:
Pandora10 kaže:
Dokazivanje postojanja osobnosti svodi se na vjerovanje a nema smisla na vjerovanju temeljiti dokaze...
Dakle upravo to što u svoju osobnost vjeruješ i cijeniš je više od svega...pravo je tvog slobodnog izbora koji i za tebe i za mene počinje tamo gdje prestaje "zakon"...
što te nikako ne čini lošom osobom ali te ipak ograničava.
Vjerovati u sebe se ne može prevesti kao "vjerovanje u osobnost". Naime u osobnost može samo netko drugi vjerovati. Eto ja vjerujem da Pandora i Zubatac imaju veoma jako izraženu osobnost i to vjerovanje može pomutiti samo one, normalno svaka za sebe. Ne vjerujem da bi u to moje vjerovanje Bog mogao umiješati svoje prste.

A sad što se tiče znanja.

delija:
zubatac , pokazuješ da si intelektualka.
No da li si i inteligentna?

Definicija intelektualca bi bila otprilike:
znalac koji znanje zna prenijeti drugima, a to imperativno i čini.

Inteligentan čovjek ne mora biti intelektualac, a za intelektualca je poželjno da je inteligentan. Bar toliko, koliko je potrebno da zaključi ima li smisla nekom nešto objašnjavati, a ako da koliko.

Old 22.07.2003., 12:19   #34
preatorian
Vox populi, vox dei

preatorian Avatar

Registracija: May 2003.
Ateizam

Što znači "biti ateist"?
Ateist je pristaša ateizma.
Ateizam je grčka riječ koja dolazi od izvođenica
a=ne + theos=bog (doslovno nebog), označava odricanje da bog postoji kao i odricanje svih "natprirodnih" sila.
Odricanje od svih religioznih vjerovanja.
Ateist je čovjek koji se odriče svih religioznih vjerovanja.

Interesantnije bi pitanje bilo kada su nastali prvi ateisti ?

Teško je za povjerovati da je u starom Egiptu bilo ateista?

Kada se prvi puta čovjek "odrekao" boga kao svog stvoritelja?
Old 23.07.2003., 13:35   #35
seti
Registrirani korisnik

Re: Ateizam

Quote:
preatorian kaže:
...
Interesantnije bi pitanje bilo kada su nastali prvi ateisti ?
...
Kada se prvi puta čovjek "odrekao" boga kao svog stvoritelja?
vjerojatno onda kad je shvatio da pokvareni ljudi koriste "boga" samo kao sredstvo kontroliranja masa i vladanja, usput ubijajuci protivnike sluzbenih objava i "istina"

mislim da nije u pitanju toliko reakcija na filozofskoj razini, koliko na politickoj. odbijanje da se bude stado. gledati lika koji obucen u ruzicasti kostim premjesta stvari po oltaru i pije vino i guta neke tablete i odbiti biti dio toga je skoro pa jedina moguca reakcija svakom tko misli svojom glavom. obredi jednostavno nisu za slobodoumne
seti is offline  
Old 23.07.2003., 21:01   #36
taurus
Registrirani korisnik

Vjerovati

Quote:
adriatic kaže:
Kako ti samo uspije u jednom postu samom sebi proturječiti?

U prvoj rečenici zaista govoriš o vjeri. Dodao bih da nema čovjeka bez vjere. Pitanje je samo u što (ili koga) vjeruje.

U drugom se slučaju radi o organiziranoj religiji, a ona, načelno, ne mora imati ništa s vjerom. Poistovjećivanje ta dva pojma izazive teške nasporazume.
Kao prvo svaka je vjera organizirana. I svaka ima nesto sa vjerovanjem ljudi u tu religiju. Ljudi kao ljudi osjecaju izricito veliku zelju da vjeruju u nesto jer im to daje smisao u zivotu i osjecaj da nisu sami, a ako im se nesto lose dogodi to mogu odmah prepisati bozjoj volji. Dakle mozemo reci da bog postoji samo da bi mu prepisevali lose trenutke u zivotu za koje smo sami odgovorni.

Ja nisam sam sebi proturjecio i covjek moze postojati bez vjere. Vjera nemoze postojati bez covjeka. Dapace da nema vjere nebi izgubili stotine godina spaljivajuci ljude koji su mogli toliko toga pridonjet razvoju ljudske rase.

Dakle sta zelim reci je da vjera postoji zbog istih razloga koje sam napisao u prijasnjem postu. Kontrole. To nije nista vise od iluzije koja je drzi u zabludi milijarde ljudi od koje velika vecina u nju ne vjeruje ali se ipak nazivaju vjernicima.

Strah od smrti je jedina stvar koja tjera ljude da vjeruju. Zbog tog razloga starije osobe osjecaju potrebu za bogom i njegovim oprostom.
taurus is offline  
Old 24.07.2003., 06:57   #37
polys
Pacijent

QUOTE]cvitkovic kaže:
ateist znači biti proklet

[/QUOTE]

Vidiš ja sam ateist, odnosno indiferentan sam prema svim religijama. Uopće me ne zanimaju. A to što ti liječiš svoje frustracije vjerovanjem u nešto apstraktno to je tvoj problem.
Ali ti svojim djelovanjem (kao i velika većina "vjernika") upravo pobijaš načela svoje religije -naime, to što nekog nazivaš prokletim samo što ima suprotno mišljenje od tvoga, samo je dokaz da je tvoja religija ili tvoje poimanje te religije krivo.
Vidiš, ja ne vjerujem ni u kakve natprirodne sile ni viša bića ali ne nazivam nekog prokletim, sotonom ili sličnim atributima. Mada ne vjerujem ni u Sotonu ni u božja prokletstva, ti u to vjeruješ- i ti tim nazivima vrijeđaš jer su ti atributi u tvojoj religioznofanatiziranoj glavi nešto najgore i najodvratnije što se čovjeku može poželjeti..
Upravo to i je problem -što su sve religije i oni koji propovjedaju tu religiju manje-više agresivni, isključivi prema svima koji misle drugačije , a mi koji nismo religiozni smo u pravilu tolerantniji (ili ako hoćeš jednostavnije rečeno- bolji ljudi od vas).
Paradoksalno...
Jadno...
Tužno...
Ružno...

Old 24.07.2003., 09:36   #38
Pandora10
ozbiljna mudrijašica

Pandora10 Avatar

Re: Vjerovati

Quote:
taurus kaže:
Kao prvo svaka je vjera organizirana. I svaka ima nesto sa vjerovanjem ljudi u tu religiju. Ljudi kao ljudi osjecaju izricito veliku zelju da vjeruju u nesto jer im to daje smisao u zivotu i osjecaj da nisu sami, a ako im se nesto lose dogodi to mogu odmah prepisati bozjoj volji. Dakle mozemo reci da bog postoji samo da bi mu prepisevali lose trenutke u zivotu za koje smo sami odgovorni.

Ja nisam sam sebi proturjecio i covjek moze postojati bez vjere. Vjera nemoze postojati bez covjeka. Dapace da nema vjere nebi izgubili stotine godina spaljivajuci ljude koji su mogli toliko toga pridonjet razvoju ljudske rase.

Dakle sta zelim reci je da vjera postoji zbog istih razloga koje sam napisao u prijasnjem postu. Kontrole. To nije nista vise od iluzije koja je drzi u zabludi milijarde ljudi od koje velika vecina u nju ne vjeruje ali se ipak nazivaju vjernicima.

Strah od smrti je jedina stvar koja tjera ljude da vjeruju. Zbog tog razloga starije osobe osjecaju potrebu za bogom i njegovim oprostom.
Bez neke vjere čovjek ne može postojati niti postoji.Svak u nešto vjeruje.
A kad bi strah od smrti bio jedini uzrok i razlog vjere(u Boga) to bi bilo jako jednostavno rješiti.Oni koji znaju i koji se ne boje trebali bi jednostavno podjeliti tabletice protiv straha onima koji ne znaju i koji se boje i Bog kao potreba bi jednostavno ispario.....puf...ko rukom odnešen...
Daklem...mislim ovaj poslje tabletice...u što zapravo trebamo vjerovati?
Koju istinsku stvarnost dobijamo kad uklonimo Boga?
Evo...ja ću istom prestati vjerovati u Boga ako mi neki ateista ukaže u koju to stvarnu stvarnost trebam zapravo vjerovati?
Ovim dakle pozivam (sve)ateiste da mi kažu što je to stvarnost po sebi,gdje nema više ni jedno pitanje na koje bi se mogao tražiti odgovor.
Old 24.07.2003., 09:49   #39
Essenca
..

u se i u svoje kljuse

ja se nastojim držat one jednostavne..

..pomozi si(sam sebi) pa će ti i Bog pomoć
Essenca is offline  
Old 24.07.2003., 12:11   #40
slavko
Baš samo slavko

slavko Avatar

Registracija: Mar 2003.
Re: Re: Vjerovati

Quote:
Pandora10 kaže:

Koju istinsku stvarnost dobijamo kad uklonimo Boga?
Evo...ja ću istom prestati vjerovati u Boga ako mi neki ateista ukaže u koju to stvarnu stvarnost trebam zapravo vjerovati?
Ovim dakle pozivam (sve)ateiste da mi kažu što je to stvarnost po sebi,gdje nema više ni jedno pitanje na koje bi se mogao tražiti odgovor.
Pa eto, ja vjerujem u svoju sretnu zvijezdu!

Nikad me još nije iznevjerila, pa nemam straha od ikakvog pitanja. Za sve što neznam kad tad dobijem odgovor, ili je odgovor na putu.

Pandora, mislim da je za tebe nemoguća stvarnost bez otvorenih pitanja. Takva stvarnost je ipak rezervirana isključivo za debile.

Advertisement
Sponsored links

Zatvorena tema

Tematski alati
Opcije prikaza

Pravila postanja