Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.10.2006., 20:29   #1
Problemi s učenjem

Primjetio sam u zadnje vrijeme (3,4 mjeseca) da mi je strašno pala koncentracija što se tiče učenja, jako teško se koncentriram, misli mi brzo odlutaju u sasvim desetom smjeru i desi se da mi prođe vrijeme a jako malo toga naučim, zapamtim ili ponovim. Ima li načina da se to riješi pomoću nekih vježbi ili nečega drugoga? Unaprijed zahvaljujem na odgovorima.
Babaloo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2006., 20:56   #2
Exclamation NIsi sam

Naime i ja imam isti problem a imam i prijatelja sa sličnim iskustvom..To je i 1od razloga zašto sam se regao ovdje..
Stvar je čista debilana,sjedis cijele dane u sobi pred knjigom ,nikud ne ideš,KAO učiš a čim odradiš 1 pasus texta nagradiš se plandovanjem narednih pola sata ili vise, a kasnije opet vidiš da ništa neznaš i kreneš otpočetka..
Netko tko ne zna o čemu se radi nikada ti nebi vjerovao da si u takvim dramama i mislio bi da radiš neznam što kada pogleda na rezultate..
Ja osobno ,a i moj prijatelj,prvih 2-5 dana tako provodimo dane sjedeći pred knjigom i lutajuči prostranstvima gluposti a onda po malo stvari krenu same od sebe,uglavnom..
Bitno je ne odustati ne dopustiti mašti da krene u vlastitom smjeru i možda je dobro ucjeniti sebe i sastaviti >must do< listu za predstoječi dan pa makar propadne svijet ili ti se zapale leđa da ne mrdaš dok to ne obaviš..
Na mog prijatelja jako dobro djeluje frka pred ispit i onda radi danonočno i stigne,ali ja sam teži slučaj ,ja nekako KAO imam vremena i jednostavno ne izađem na rok jer nisam od onih što vjeruju u sreču i zato i jesam zaglavio...

Znaš,možda nas je strah uspjeha,možda nam je dobro tu gdje jesmo pa eskiviramo potencijalne probleme bacajuči se u još veće. Osobe koje jedva preživljavaju dok studiraju sigurno nemaju motivacijskih problema...
Mislim da ti nisam puno pomogao ali...makar znaš da nas ima još,jako puno..

Odgovori s citatom
Old 19.10.2006., 00:40   #3
a to zna bit gadno,kad se nemožeš koncentrirat,uf!ja sam imala krizu u srednjoj i što je najgore stvarno sam sjedila doma s knjigom i mučila se ,ćak u to vrijeme nisam mogla ni gledat tv ni ić van,totalna blokada samo sam razmišljala kako moram ućit,teško je to bilo..sad na svu sreću me to prošlo i ponovno sam počela normalnije funkcionirat ovi ispiti na faksu su mi ok imaš rok spremiš se i izađeš,padneš il prođeš pa ponovno..
a kako se toga rješit,hm?mislim da tu imaju prste lijenost i motivacija..nekako mi se ćini da ljudi koji imaju jasan cilj tj. znaju da im završit faks donosi izlaz iz neke situacije onda to i naprave..ja imam neki svoj cilj pa zato i učim a i sama se sebi ponekad čudim kako mogu jer sam stvarno mislila da za mene nema više nade nakon one krize..a neznam šta da ti kažem možda samo da ima nade da ti se vrati koncentracija,volja i želja za učenjem,da se to događa i da kao i sve u životu prolazi..sad što je tebe dovelo do toga to ti najbolje znaš..
azrail is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2006., 01:06   #4
Ah,sanjari dragi, rjesenje je nauciti se kontrolirati tu glad za mastarijama
Meni je skola uvijek tekla glatko dok jednog dana i mene nije uhvatio isti krik kao i vas. Moj uzrok su bili veliki zivotni problemi koji su se poceli odvijati kao neki ruzni film. I to sam naucila kontrolirati iako je bilo tesko.

Quote:
koms_koms kaže:
koje jedva preživljavaju dok studiraju sigurno nemaju motivacijskih problema...
Na zalost, to nije uvijek tako, iako mi danas skola opet ide lako, cak i sada misli crne a i one divne pokucaju na moja vrata...ponekada.

Mozda ima nekih dobrih knjiga ili vjezbe za podici koncentraciju. Sretno
forvirett is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2006., 01:14   #5
imoje su misli još uvijek crne i mračne češće nego blage i lijepe no ipak učenje mi ne predstavlja problem kao nekad..
azrail is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2006., 01:20   #6
meni pomoglo učenje u nsb-u. možeš i u neku knjižnicu. tišina, mir i nema se što drugo raditi
K-pax is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2006., 01:22   #7
Quote:
azrail kaže:
imoje su misli još uvijek crne i mračne češće nego blage i lijepe no ipak učenje mi ne predstavlja problem kao nekad..
Drago mi je to cuti a svoj si problem rjesila kada si uspjesno savladala taj gubitak koncentracije. Sad jos samo da savladas i te gorke crne misli i sve bi teklo ko' med i mlijeko
forvirett is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2006., 01:38   #8
a i to ću jednog dana,uništit ću ja njih već nekako ako ne u ovom onda u idućem životu..
azrail is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2006., 01:57   #9
Quote:
azrail kaže:
a i to ću jednog dana,uništit ću ja njih već nekako ako ne u ovom onda u idućem životu..
Tako je azrail, pa sto je optimizam nego nada koja jos uvijek zivi i dise ali trudi se da je to ipak u ovom zivotu jer cemu cekati na neke ptice daleke i strane kada i s ovima mozes pjevati i dusu im milovati
forvirett is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2006., 02:01   #10
Quote:
forvirett kaže:
Tako je azrail, pa sto je optimizam nego nada koja jos uvijek zivi i dise ali trudi se da je to ipak u ovom zivotu jer cemu cekati na neke ptice daleke i strane kada i s ovima mozes pjevati i dusu im milovati
ah baš si dobra i lijepo si to rekla..
azrail is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2006., 02:33   #11
Quote:
azrail kaže:
ah baš si dobra i lijepo si to rekla..
nije to stvar dobrote jer ja sam kao i svi ostali:i dobra i losa, to je stvar umora, kada dodjes do staze na kojoj shvatis da ti je uzalud skrivati se od svoga srca i zbog toga se trudim izgovarati one lijepe jer me one ruzne plase
forvirett is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2006., 02:57   #12
Quote:
forvirett kaže:
nije to stvar dobrote jer ja sam kao i svi ostali:i dobra i losa, to je stvar umora, kada dodjes do staze na kojoj shvatis da ti je uzalud skrivati se od svoga srca i zbog toga se trudim izgovarati one lijepe jer me one ruzne plase
naravno svi smo mi i dobri i loši,u tom trenutku si bila pozitivna i to prenjela na mene,to je dobro..
.. a dobra si i zato što ne prihvačaš da ti netko to kaže već se opravdavaš..
azrail is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2006., 05:00   #13
Ucenje je posao kao i svaki drugi. Samo puno ljepsi i uzbudljiviji, jer na kraju dana (ili noci) budes umoran, ali i pametniji za stvari koje si naucio.

Bilo kako bilo, za ucenje treba imati sistem. Treba znati koje je to doba dana kada se tko moze najbolje skoncentrirati. Obavezno treba imati realan plan rada - danas toliko, sutra toliko a prekosutra toliko itd. Telefon, frendovi, tulumi, zajebancija, roditelji, cura, decko - NISTA ne postoji kada se uci. Ti sati u danu su samo za ucenje. Kada se knjiga zatvori, ne misli se na gradivo, ne razmislja se o ispitu. Totalan odmak od procesa. I jedan trik koji je uvijek funkcionirao kod mene: NIKADA nisam ucio zadnji dan prije ispita. Niti sam ispred kabineta imao knjigu u ruci i panicno ponavljao gradivo. Na taj nacin izbjegne se panicarenje, ne zaboravi se gradivo jer imas se vremena skoncentrirati, disati normalno, opustiti se.

Ako u procesu ucenja dodje do krize, uzmes dan, dva ili tri (vikend recimo) off, i kad si okej, nastavis dalje. I ako ne ide, ne ide. To je bolje nego muciti se nad knjigom bez rezultata. Podrazumijevam naime da postoji motivacija za polaganje ispita. Inace...
Old 19.10.2006., 11:46   #14
Hvala svima na odgovorima,probat ću dati sve od sebe, maksimalno se koncetrirati na gradivo i ne misliti za to vrijeme o drugim stvarima
Babaloo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2006., 11:48   #15
Izdrkajte se i ucit cete ko manijaci, meni je uspjelo
Bozicno drvce is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2006., 21:00   #16
Imao isti problem kroz cijeli zivot. Nisam se mogao koncentrirati ni u osnovnoj ni u srednjoj. Onda sam na faksu dobio savjet koji mi je pomogao,a taj je ne uci vremenski nego kolicinski. Dakle ucenje za ispit podijelim na recimo 10 dana. Svu literaturu odnosno stranice knjiga isto tako podijelim na recimo 8 dana, a zadnja dva ostavim za ponavljenje. Dok ne obavim dnevnu kvotu ne stajem i ne smijem raditi nista osim jesti i ici na wc. To ubrza ucenje jer zelim sto prije obaviti sto trebam, a poslije sam slobodan. Ako ucis vremenski onda zujis okolo i cekas da vrijeme prode. Ovo je kod mene stvarno upalilo i imao sam bolje ocjene na faksu nego u srednjoj.
Sretno s tim problemom
Flat is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2006., 13:49   #17
sad sam se sjetila jedne rečenice koja me uvijek nasmije do suza..
tata govori sinu kojem se neda ućit "ući i nek ti ulazi u glavu"
u ovom slućaju ne vrijede nikakve prisile bile one od tebe samog il od nekog trećeg..radi se o tome da trebaš shvatit da učenje nije samo nužno zlo već može bit i užitak,kad to shvatiš onda ćeš sam željet ućit i nečeš ga poistovjećivat s nećim negativnim,opterečujućim il frustrirajućim..
azrail is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2006., 11:52   #18
evo da malo obnovim temu.
totalno sam zaglibila u neku kolotecinu neucenja i ne mogu se iz nje izvuci.
cak sam i godinu pala, ali promjene nema.
znam ja i da moram uciti, i zaista ZELIM zavrsiti faks, ali ucenje.... nema sanse.
mogu sve aparate pogasit po kuci, al onda cu zujat okolo i na kraju naravno opet upalit tv ili komp.
ne kuzim sta mi je.
cijelu osnovnu, srednju i pocetak faksa sve je savrseno funkcioniralo, znala sam da moram i ucila sam, izlazila, imala decka.
cak je i u jako teskim razdobljima zivota sve super funkcioniralo, al sta mi je sad doslo stvarno ne znam.

eto, nije da i je lakse, ali bar sam se izjadala.
Old 30.10.2006., 11:56   #19
Pa sad kad si ionako pala godinu uzmi 2-3 mjeseca totalnog odmora bez učenja i navali opet kad krenu rokovi iza Nove godine (pretpostavljam 2. mjesec). Ako i tad budeš bez koncentracije i motivacije onda se opet javi da vidimo što dalje.
Mr.Oizo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2006., 12:04   #20
Quote:
Mr.Oizo kaže:
Pa sad kad si ionako pala godinu uzmi 2-3 mjeseca totalnog odmora bez učenja i navali opet kad krenu rokovi iza Nove godine (pretpostavljam 2. mjesec). Ako i tad budeš bez koncentracije i motivacije onda se opet javi da vidimo što dalje.
padoh na bolonju. rijec "rokovi" vise ne postoji!
imamo zadace, bliceve, ukratko, trazi se kontinuirano ucenje.
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:50.