Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja

Putovanja Gdje ljetujete, zimujete, idete na izlete? I kako vam je bilo?
Podforum: Hrvatska i turizam, Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.10.2006., 02:10   #1
tečaj za turističke pratitelje

"adriatica.net tečaj za turističke pratitelje
Postanite
Turistički pratitelj.
Završite 6-mjesečni tečaj za turističkog pratitelja već do proljeća iduće godine te krenite u posao, putujte..."

..... novaca oko 1500 kn...

pitanje ...
ima li tko s ovim iskustva?
je li isplativo?

i kakva je ova agencija koja to organizira (Adriatica.net) , postoji li koja bolja?

hvala unaprid
 
Odgovori s citatom
Old 14.11.2006., 23:01   #2
koliko ja znam, agencija je dobra
 
Odgovori s citatom
Old 15.11.2006., 01:44   #3
To ti je barem jednostavno.Ako ti jamče posao nakon tečaja onda je to super investicija.Njima je to dio posla a još mogu i zaraditi na organiziranju tečaja.
To mi više sliči na poplavu informatičkih certifikata koji u 99% slučajeva ne znače apsolutno ništa.
Ako imaš želju postati pratitelj može ti pomoći ali više kao upoznavanje ljudi koji se bave turizmom i izletima,dakle kontaktom.
To ti govorim jer znam par pratitelja koji rade svoj posao bez tečaja ali uz jednu bitnu stvar a to je da dobro poznaju jezik,u ovom slučaju Francuski i Ruski.Certifikat su dobili u "hodu".
Inače moraš razlikovati pratitelja od vodiča.Večina gradova ima posebno ovlaštene vodiče,npr. Zadar,Split,Dubrovnik.Mislim da je to slučaj sa većinom gradova i njihovim turističkim zajednicama.Druga je stvar što mnoge agencije na razne načine pokušavaju uštediti i zaraditi na teret sebe ali i pratitelja koji mogu dobiti prijavu radeči posao za koji nisu ovlašteni.
Naravno ovo se odnosi na Hrvatsku.Inače iznos koji možeš zaraditi za tjedan dana vrti se oko 500 eura.
Naravno,možeš položiti tečaj npr. za vodiča u Splitu ili npr. neki drugi grad pa i tako zaraditi.Novac je dobar kad uzmeš u obzir da radiš nekoliko sati.Taj tečaj je skuplji.Mislim da se vrti iznos negdje oko 3500. kn. ali nisam siguran točno za iznos.
travelaround is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2006., 02:34   #4
Tečaj za vodiča bi stvarno trebao biti oko 3500 kn.
Koliko ja znam, sama potvrda o "pratitelju" se može dobiti i od firme bez ikakvog tečaja, ali to je ono što je travel rekao(la), ako je agenciji netko stvarno potreban, napisat će ti svakakvu potvrdu bez problema...
BTW, u gradovima gdje ne postoje službeni ovlašteni vodiči može voditi stvarno bilo tko, bez ikakvih smetnji.
Plaćeni tečaj za pratitelje je OK ako te nakon toga ta firma i zaposli.
Inače, posao turističkog vodiča je ful dobar za, ono, srednjoškolce i studente, a nakon toga postaje težak fizički posao, pa taman i za 500 eura tjedno...
lappino is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2009., 15:39   #5
tecaj

Moze li mi netko reci gdje u Splitu ima tecaj za turisticke pratitelje?
dada8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2009., 14:22   #6
Najbitnije je u poslu tur. pratitelja dobro znati jezik, pogotovo jezike koji se kod nas manje uče, npr. ruski je sada tražen, sa francuskim ćeš sigurno naći posao...
Znači, osnovni uvjet da bi uopće ušao u konkurenciju da dobiješ takav posao je znanje nekog stranog jezika, po mogućnosti i više!
Ja npr. nemam položen ispit za tur. pratitelja pa radim za jednu njem. agenciju. Sezona mi traje od 01.04 - 01.11, smješten sam u hotelu u Opatiji, i imam solidnu plaću plus još neke dodatke ( prodajem gostima izlete, imam plaćene troškove...). Ja odlično govorim njemački, solidno engleski, namjeravam još početi učiti i talijanski.
Nisam se htio hvaliti svojim znanjem, nego samo objasniti da i bez ikakvog tečaja, uz znanje stranih jezika, možeš naći dobar posao!
wor is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2009., 21:27   #7
Ekonomski fakultet organizira tečajeve za pratitelje i vodiče.
Tečajevi su istovremeno, a tečaj za vodiče ima par predmeta više i nešto je skuplji. Isplati se potruditi se malo više i investirati u sebe jer se puno više traže vodiči nego pratitelji. Važno je reći da ako se pratitelj onda možeš raditi samo to, a ako položiš za vodiča onda možeš raditi i kao vodič i (ili samo) pratitelj. Osim toga lakše je kombinirati ture vođenja sa nekim drugim poslovima koje ćeš jednom možda raditi.
morska alga is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2010., 18:05   #8
Imam jedno pitanje..jako sam zainteresiran za rad kao turistički pratitelj. Govorim ruski (izvorni govornik) i engleski jezik, a imam i višegodišnje iskustvo u sličnim poslovima. Naime radim već godinama kao prevoditelj(što simultani što konsekutivni), a ujedno sam i pratio brojne ture Rusa koje su dolazile poslovno u Hrvatsku gdje mi je opis posla bio poprilično sličan kao i kod turističkih pratitelja. Međutim tu posla ima i nema, a kako su prošle godine ukinute vize za Ruse i Ukrajince oni postaju sve važnija turistička klijentela stoga želim početi raditi kao turistički pratitelj(s obzirom da za vodiča sad nemam vremena polagati tečaj..a i skupo je..4800kn).
Znam da je posao "krvav", ali na to sam potpuno spreman pa me zanima da li netko zna kako točno početi..?? Da li random zivkanjem svih agencija nudeći svoje usluge..slanjem CV-a..?? Prvenstveno me zanima da li netko zna koje se naše turističke agencije bave "dopremanjem" rusa na Jadran??..pa da barem njih prvo kontaktiram? U svakom slučaju želim početi raditi što prije i nikako ne propustiti ovu sezonu jer rusi dolaze svuda i njih kriza ne dira...
Hvala...
black russian is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2010., 20:40   #9
svaka agencija moze izdati potvrdu o nekakvom pohadjanju tecaja za pratitelja. ove vece agencije mozda i dadnu nekakvu nastavu, ali taj tecaj svakako nije kao uvjet za dobivanje posla skoro nigdje potreban. dobro razmisliti prije nego sto se da ikakva lova za to.

turisticki vodic je vec ozbiljnija stvar i mnogo skuplja. nisam siguran ali cini mi se da su sad, recimo u Splitu, gdje to radi Ekonomski Fakultet, jako poskupili.
goldietrickz is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2010., 20:43   #10
Quote:
black russian kaže: Pogledaj post
U svakom slučaju želim početi raditi što prije i nikako ne propustiti ovu sezonu jer rusi dolaze svuda i njih kriza ne dira...
Hvala...
sto se tice Rusa, dosad i nije bilo bas neke potraznje za turisticke pratitelje za njih. u tom sam poslu vec osmu godinu i ne mogu se sjetiti tko je to uopce trazio. tustiticke predstavnike, e to mi vec zvuci kao da ce biti jako trazeno... Rusi su skoro sto posto, avio gosti, tako da tu nekih bus tura ni nema. a i kolko ih ja kuzim nije to njihov djir. oni su vise za hotel, luksuz i te seme.

jer istina je da Rusi dolaze bez obzira na recesiju, iako nitko ziv ne zna sto nam donosi ova godina. meni je jos veci upitnik nego prosla...

najbolje je da stavis CV i na mojposao i na posao, i pretplatis sa na sve takve mozebitne buduce oglase.
goldietrickz is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2010., 22:49   #11
Agencije ima već neko vrijeme ne mogu izdati legalne potvde za turističke pratitelje. Dakle, one potvrde ne vrijede.To sad ide na državni nivo, dakle polaganjem ispita za turističkog pratitelja. S tim da to i nije baš pametna investicija (posebno nije pametno plaćati pripremne tečajeve koje neki, kako čujem, organizraju) jer ako položiš za turističkog vodiča jedne županije po zakonu si ujedno i turistički pratitelj za Hrvatsku.
P.s. Stvarno nikada nisam vidio bus s ruskim gostima... Tko zna, pokušaj.
Guide is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 14:21   #12
Quote:
black russian kaže: Pogledaj post
Imam jedno pitanje..jako sam zainteresiran za rad kao turistički pratitelj. Govorim ruski (izvorni govornik) i engleski jezik, a imam i višegodišnje iskustvo u sličnim poslovima. Naime radim već godinama kao prevoditelj(što simultani što konsekutivni), a ujedno sam i pratio brojne ture Rusa koje su dolazile poslovno u Hrvatsku gdje mi je opis posla bio poprilično sličan kao i kod turističkih pratitelja. Međutim tu posla ima i nema, a kako su prošle godine ukinute vize za Ruse i Ukrajince oni postaju sve važnija turistička klijentela stoga želim početi raditi kao turistički pratitelj(s obzirom da za vodiča sad nemam vremena polagati tečaj..a i skupo je..4800kn).
Znam da je posao "krvav", ali na to sam potpuno spreman pa me zanima da li netko zna kako točno početi..?? Da li random zivkanjem svih agencija nudeći svoje usluge..slanjem CV-a..?? Prvenstveno me zanima da li netko zna koje se naše turističke agencije bave "dopremanjem" rusa na Jadran??..pa da barem njih prvo kontaktiram? U svakom slučaju želim početi raditi što prije i nikako ne propustiti ovu sezonu jer rusi dolaze svuda i njih kriza ne dira...
Hvala...
Nazovi npr. Atlas. Oni uvijek trebaju puno vodiča, a ako si spreman raditi bilo gdje u Hrvatskoj, npr. u Dubrovniku gdje ih ima na tone, evo ti prilike. Pozdrav!
guest1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2010., 20:10   #13
Smile

Znam da ako položiš za vodiča možeš odmah raditi i kao pratitelj za cijelu HR, ali kao što sam rekao 5000kn mi je sad malo previše za dati, a osim toga ionako ti ni s tim papirom nitko ne jamči posao...pogotovo u Zagrebu gdje su se turistički vodiči već isprofilirali i praktički je skoro nemoguće nekom novom dobiti za voditi turu gradom. A i ekonomski fakultet u Zagrebu je katastrofa..svako malo otkažu te tečajeve zbog nedovoljnog broja zainteresiranih. Mislim da se to sada počelo odvijati i u Zagrebačkoj školi za menadžment...cijena : 5500kn. Uglavnom dosta para pa bi zato volio prije tečaja za vodiča malo raditi čisto kao pratitelj pa vidjeti šta i kako...imam ionako jedno 10godina iskustva u jako sličnim poslovima.
Ove tečajeve za pratitelje koje se nude po netu (Petros&sl...) svakako ne mislim upisivati jer smatram da je to obična mužnja love gdje najčešće niti išta naučiš, a niti dobiješ posao već si samo lakši za nekih 1500kn.
Slažem se za Ruse da su to pretežno avio turisti koji bi većinom ležali na plaži ili sjedili za barom i švedskim stolom bez previše aktivnosti, ali i to se lagano mjenja. S obzirom da su prošle godine ukinuli vize, ima svačega...čak i autobusnih tura iz Ukrajine za Hr, a klijentela više nije samo buržujska već ima i „običnih“ ljudi sa „običnim“ turističkim željama.
Prosurfat ću po posao, mojposao&sl...pa probat i sa zivkanjem agencija. A razmišljam i da bi se mogao probati nekako ubaciti u Crnu Goru jer to je praktički već postala „ruska gubernija“...sve su tamo pokupovali, ima ih više nego Srba.
U svakom slučaju hvala svima na savjetima i ako netko slučajno čuje da neka agencija traži pratitelja za ruski jezik(izvorni govornik s višegodišnjim iskustvom) i engleski jezik bio bih nadasve zahvalan da jave...
Lijepi pozdrav&hvala još jednom...
black russian is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2010., 21:14   #14
U Montenegro ih ima puuno više, stacioniraju se po hotelima (Budva, Bečići...) i rade izlete. Tu se možda i da naći posla. P.s. Možda ti je najneisplativije polagati za vodiča u Zagrebu. Od Istre do Dubrovnika ima sedam županija. U svakoj je bolje položiti nego li u Zagrebu.
Guide is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2010., 20:20   #15
Odlična obavijest za sve zainteresirane koji žele raditi kao turistički pratitelji. Turistička agencija iz Zagreba BESPLATNO organizira tečaj za turističkog pratitelja koji počinje 1.3.2010. i traje otprilike mjesec i pol dana uz predavanja otprilike 1-2 tjedno. Ovo nije nikakva reklama pa ponavljam da je tečaj POTPUNO BESPLATAN nakon kojega se dobiva uvjerenje agencije o položenom ispitu za tur.pratitelja...a tko zna, možda i posao. Ako ima zainteresiranih(koji su iz Zagreba) neka se jave što prije jer tečaj počinje 1.3.2010.
Pozdrav svima...
zlikovatz is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2010., 21:40   #16
To uvjerenje ti ne vrijedi... Pitaj inspektore... Oni to okarakteriziraju kao rad na crno. A što se tiče tečaja, zašto ne, ako je besplatan.
Guide is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 13:11   #17
Zašto misliš da uvjerenja o položenom ispiti koja izdaje turistička agencija više ne vrijedi?
Malo sam proučio zakon o turističkoj djelatnosti koji kaže:
-Članak 45.
(1) Ispit za turističkog pratitelja polaže se pred ispitnom komisijom koju imenuje putnička agencija, a prema ispitnom programu kojeg utvrđuje ministar turizma.
(3) O položenom ispitu putnička agencija turističkom pratitelju izdaje uvjerenje.

A pravilnik kaže isto to...
PRAVILNIK
O STRUČNOM ISPITU ZA TURISTIČKE VODIČE I ISPITNOM PROGRAMU ZA TURISTIČKE PRATITELJE (NN 54/96)
-Ispit za turističkog pratitelja polaže se pred ispitnom komisijom koju imenuje putnička agencija, a može se polagati i pred ispitnom komisijom koju imenuje više putničkih agencija, ako ispit za turističkog pratitelja putničke agencije organiziraju zajedno.

Pa ako može neko detaljnije pojašnjenje...
zlikovatz is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 18:37   #18
Zaboravio sam napisati kontakt broj za ovaj besplatni tečaj za turističkog pratitelja... 091/123-9988
Znači ponavavljam da je tečaj potpuno BESPLATAN i da počinje 1.3.2010. u Zagrebu pa ako ima zainteresiranih neka se jave što prije.
Lijepi pozdrav...
zlikovatz is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 19:40   #19
Navodiš zakon koji se promijenio!

Evo, traži i čitaj...

Pravilnik o stručnom ispitu za turističke vodiče i ispitnom programu za turističke pratitelje (NN 50/08), stupa na snagu 1. listopada 2008.
Guide is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 20:25   #20
U pravu si, zakon se promjenio, ali ja svejedno ne vidim neku bitnu razliku...

Čl.2 st.2 pravilnika kaže
Ispit za turističkog pratitelja polaže se pred ispitnom komisijom koju imenuje turistička agencija, strukovna udruga, Hrvatska gospodarska komora ili Hrvatska obrtnička komora, uz prethodnu suglasnost ministra nadležnog za turizam.

Čl.23
O položenom ispitu turističkim pratiteljima organizator ispita izdaje uvjerenje.

...znači agencije i dalje mogu organizirati tečajeve i izdavati uvjerenja..??
zlikovatz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:33.