Forum.hr

Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor
Korisničko ime
Lozinka

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.06.2013., 07:47   #10161
Lee Champa
Lee

Registracija: Nov 2003.
Quote:
lemy56 kaže: Pogledaj post
Pumpa za centralno grijanje ima 150 w, koje jačine mora biti UPS da bi pumpa radila 20 min nakon što nestane struja. Koliko košta i naravno gdje ima najpovoljnije za kupiti-Hvala.
Ovisi!
Ako imaš automatsko prebacivanje na UPS (zato služi UPS) onda UPS mora biti minimalno te snage, a bolje je nešto jači!
Ako pumpu startaš sa UPS-om onda mora biti 2-3 puta jači.
Ali ti si vjerojatno mislio na akumulator! Koji 12V ili 24V?
Old 17.06.2013., 10:18   #10162
johhny45
Registrirani korisnik

Registracija: Aug 2012.
Gosn Ramzey, ja znam da je ovo tema za lozenje drvima, ali bih molio odgovor na slijedece pitanje: Da li je i za lozenje ugljem bolji kotao sa donjim sagorjevanjem? Hvala.
johhny45 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2013., 16:09   #10163
lemy56
Registrirani korisnik

Registracija: Mar 2012.
Lee Champa,
Imam kamin na drva, pošto često kod mene nestaje struja, moram se osigurati da pumpa za vodu i kada nestaje struja radi 15-20 minuta e sad koliko mora biti jak taj UPS da bi mu baterija izdržala goniti 15-20 min pumpu od vode (pumpa ima 150 W). Gledam ove: http://eu.cyberpowersystems.com/prod...tems/ex/ex.htm
Ex650E ili Ex850E (ovaj je 570 kn)
ili ovaj:
http://eu.cyberpowersystems.com/prod.../bs850elcd.htm
Bs850LCD (ovaj 600 kn)
ili ovaj:
http://www.infotim.hr/HR_frame.html?...R_art_794.html
C-Lion Blazer 1000 Vista,li.,AVR,USB (ovaj je 800 kn)

Zanima me koji je dovoljno jak da upogoni pumpu 15-20 minuta nakon što nestane struja.
Ili pak ima netko bolji prijedlog.

Zadnje uređivanje lemy56 : 17.06.2013. at 17:08.
lemy56 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2013., 16:32   #10164
istinatrue
Registrirani korisnik

Registracija: Mar 2013.
izbor dimnjaka

molio bi strucne osobe(ramzay itd) da kazu konacan odabir između inox ili samotnog dimnjaka.

upoznat sam sa prednostima, i manama pojedinog ali me zanima sta preporucete na koncu kao bolju opciju?i naravno dali postoji kakva razlika u cijeni?

unapred hvala
istinatrue is offline  
Odgovori s citatom
Advertisement

Advertisement
Sponsored links

Old 17.06.2013., 17:23   #10165
istinatrue
Registrirani korisnik

ulaz/izlaz

TECNICAL DATA:

Power: 14,9 KW
Heat division: 70% water, 30 % irradiation
Efficiency: 93 %
Dust: 24 mg/Nm³
Connector for external air from the underside: ø 180 mm
Connector for external air from the back side: 2 x ø 100 mm

Working pressure: 2 bar
Drouhgt (without generator) min. 12 Pa - 15 Pa* max. 20 Pa
Weight ca. 275 kg
Content of water: 16 lt
Size of cobustion chamber: 55 lt
Chimney connector: ø 150 mm
Exhaust gas mass flow: 38,5 kg/h
Exhaust gas temperature ca. 110 °C
Exhaust gas temperature while in heating up phase: ca. 250 - 300 °C

Combustibles: naturals logs up to 35cm lenght

ovo gore su tehnicki podaci Wallthermove peci,skinuti sa njihove stranice..
nedavno je bilo pitanje,uvezi odnosa ulaza primarnog zraka i izlaza iz peci,i ramzay je objasnio kako je ulaz uvijek manjeg presjeka posto se plinovi sire pod temperaturom itd...

gore vidimo da je izlaz peci 15cm,ulaz primarnog zraka je 18cm i skundarnog 2x10cm..vidi se kako je ukupna dobava zraka u peci puno veca od izlaza..

ramzay mozes objasnit tu nelogicnost ili su mozda u marketingu krivo napisali podatke?
istinatrue is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2013., 21:57   #10166
jive macola
Registrirani korisnik

jive macola Avatar

xxxx

Quote:
istinatrue kaže: Pogledaj post
RAMZAY, kakvo je pravilo u odnosu povrsine presjeka izlaza iz peci i sapnice?(sigurno ih ne projektiraju odokativno)
kako se određuje taj omjer?

sa slika mi se cini da su sapnice manjih povrsina od izlaza iz peci..
neznam dali je povrsina presjeka sapnice manja od izlaza kod takvih peci(jer je nemam i nikad ih nisam uzivo vidio),ali znam, kad sam na moju pec stavio sapnicu 7cm a izlaz peci mi je 12cm,pec je jako lose gorila.
uz to ovo moje prisilno vrtlozenje u sapnici(koje si ti nedavno natuknuo),ubrzava plamen ali zato prozrocuje protusilu koja se suprostavlja smjeru strujanja plamena,sto povecava ukupni otpor lozista.
sa 7cm sapnici sa vrtlozenjem, sam uspio postic da plamen regira(mjenja velicinu i boju) dok kod 12cm bez vrtlozenja plamen uopce nije reagiro na kolicinu sekundarnog zraka,vjerovatno zato sta je brzina plamen bila premala,i tesko je bilo ugurat zrak u tako sirok otvor plamena.

tako da sad razmisljam sve promjenit u pravokutni oblik,koji ce bit istog presjeka ko izlaz peci,a izveden relativno dug i uzak,tako da sekundar dolazi u uski mlaz plamena...
da je tu ventilator, on bi to sve proguro...ali je ne zelim, niti nemam ventilator...

mene isto dosta toga zanima oko tog,ali mi je neugodno vise tlacit ljude sa pitanjima..da bar ima u nekom izlogu kakva piroliticka pec pa da uzmem mjere,odnose između primara,sekundara,sapnice i izlaza peci...a i tesko mi je vise ista isprobavat kad je vani sauna.

a ovo sta si reko u vezi te wallthermove peci(ulaz zrak veci od izlaza),valda ce ramzay pojasnit...
pa meni je presjek sekundarnog 1cola(2,54cm),a ne 2 puta po fi 10cm!!
to izgleda ogromno, ako misle na sekundar...
jive macola is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2013., 09:57   #10167
Lee Champa
Lee

lemy56:......Zanima me koji je dovoljno jak da upogoni pumpu 15-20 minuta nakon što nestane struja. Ili pak ima netko bolji prijedlog.

Odgovori najprije na pitanja koja sam postavio u #10161: o prebacivanju na akumulator, naponu napajanja.....
Onda ćeš dobiti odgovor, ovak je mnogo toga nepoznanica! A koliko vidim ovi pretvarači imaju integrirani akumulator (koji napon, koliko Ah!)
Old 18.06.2013., 10:06   #10168
johhny45
Registrirani korisnik

Gosn Ramzey, ja znam da je ovo tema za lozenje drvima, ali bih molio odgovor na slijedece pitanje: Da li je i za lozenje ugljem bolji kotao sa donjim sagorjevanjem? Hvala.
johhny45 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2013., 16:52   #10169
lemy56
Registrirani korisnik

Le champa,
Napon napajanja je 220 v, koji može drugi nije ni 12 ni 24 v, koliko Ah da to pogoni 20 min to ja tebe pitam. Nemam što prebacivati, valjda je to čim nestane struja automatski tj. samo se prebaci.
lemy56 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2013., 17:40   #10170
ramzay
Registrirani korisnik

Registracija: Feb 2010.
Quote:
johhny45 kaže: Pogledaj post
Uvijek je bolji kotao sa donjim izgaranjem , jedino kod vrhunskih ugljena tipa kameni ili antracit ili koks mogu zamisliti proces izgaranja prema gore .

Ovdje smo u par navrata konstatirali da je kotao tipa BOSCH 2000 B rasno grlo za ugljen , koji za divno čudo dobro radi i sa drvima, a kotao tipa Viadrus bi trebao dobro raditi sa kamenim ugljenom i nekom vrstama posnih mrkih ugljena kojih ima u Češkoj i Poljskoj. Ti posni mrki ugljeni daju kratki plamen jer su suhi posni , nema katrana . A ovo naše domaće okamemenjeno drvo odnosno lignit daje dugi plamen katrana i zato predlažem isključivo donje izgaranje.
ramzay is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2013., 18:58   #10171
johhny45
Registrirani korisnik

Zahvaljujem na odgovoru. Jos jedno pitanje. Kakva je razlika izmedju mrkog uglja i lignita?
johhny45 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2013., 22:24   #10172
AlbertRelativni
Registrirani korisnik

Registracija: Apr 2013.
sapnica keramika vs inox

Vezano uz trajnost tih sapnica,lozista..

Receno je da te sapnice od inox-a odlaze za 2god,ali kad malo bolje pogledam sav taj samot prije i kasnije popuca,pa cak i lozišta od silicij karbida popucaju..

Ja mislim da ce prije puknut keramika nego sta ce otic inox sapnica...Tako da bi rađe inox,ustalom kad ode, odes lokalnom tokaru i rjesis problem za par sto kuna.A loziste od SiC tesko da ces nabavit za par sto kuna!

A sta se tice ove opaske,kako walltherm kamin ima puno veci presjek ulaza zraka od izlaza,to ce gosp.Ramzay nadam se objasnit..jer to nema bas logike posto se zrak zgrijavanjem siri,iz cega proizlazi da izlaz mora biti veci.....
AlbertRelativni is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2013., 06:05   #10173
ramzay
Registrirani korisnik

Quote:
AlbertRelativni kaže: Pogledaj post
Vezano uz trajnost tih sapnica,lozista..

Receno je da te sapnice od inox-a odlaze za 2god,ali kad malo bolje pogledam sav taj samot prije i kasnije popuca,pa cak i lozišta od silicij karbida popucaju..

Ja mislim da ce prije puknut keramika nego sta ce otic inox sapnica...Tako da bi rađe inox,ustalom kad ode, odes lokalnom tokaru i rjesis problem za par sto kuna.A loziste od SiC tesko da ces nabavit za par sto kuna!

A sta se tice ove opaske,kako walltherm kamin ima puno veci presjek ulaza zraka od izlaza,to ce gosp.Ramzay nadam se objasnit..jer to nema bas logike posto se zrak zgrijavanjem siri,iz cega proizlazi da izlaz mora biti veci.....
Zrak se zagrijavanjem širi i da bi prošao kroz neku rupu mora imati veću brzinu , a ta veča brzina daje veći prijenos topline konvekcijom , dakle projektanti stalno čarobiraju sa tim presjecima i brzinama.

Prije godinu dana sam se nosio mišlju da na forumu samogradnje dam neke osnove gasodinamike ali je teme presložena i izazivala je podsmjeh kod nekih forumaša. Ispalo je da pričam i pišem bedastoće kao da to što ja pišem o laminarnim strujanjima i kritičnim Re brojevima nema veze sa stvarnim životom.

Ali na žalost ima veze i ja se svakodnevno vrtim u tom području malih Re brojeva i Nuseltovih strujanja.

Po pitanju INOXA i sapnice , nemoj biti siguran da samo tako možeš otići kod tokara da ti napravi sapnicu od čelika koji ima oznaku Č4970 ili 4579, da ne spominjem neke egotične materijale koji se koriste na mlaznim ili raketnim motorima. Mnogi tokari nikad nisu ni vidjeli taj čelik , a i ne znam ni gdi bi kupio komadić za mlaznicu.

A dobro si primjetio da na kraju popuca i keramika , i to je problem kod svih pirolitičkih kotlova , još ako je to kamad od 10 kila vatrootornog betona neke složene forme onda je to katastrofa.

Konstruktori kotlova kao da namjerno rade neke kerefeke od tih šamota i betona , pogledajte samo kako je složeno ložište kod kotla ATMOS i koje su tamo krivine izvedene na šamotu, ima to svoje opravdanje , tako zakrivljena ploha se slobodno širi i to je točno, ali se to sve moglo napraviti od običnih šamotnih cigli koje koštaju dvadesetak kuna po komadu i proizvode se sa izuzetno kvalitetnim materijalima.

Nemojte misliti da ovo što kupujemo po dućanima nešto vrijedi , to su šamoti za pečenjaru , a ne za topljenje čelika , a nama trebaju takvi materijali u kotlovima.

Ono što vidim kao smisleno je kombinacija šamota i čelika ( lijevani dijelovi od cromita ) i polupirolitički kotao

Zadnje uređivanje ramzay : 19.06.2013. at 06:22.
ramzay is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2013., 06:32   #10174
ramzay
Registrirani korisnik

Quote:
johhny45 kaže: Pogledaj post
Zahvaljujem na odgovoru. Jos jedno pitanje. Kakva je razlika izmedju mrkog uglja i lignita?
Uguglaj ta dva pojma i odi na slike pa ćeš vidjeti što je ono što se prodaje i kako se zove.

U nekom smislu izgaranja lignit je vrlo blizu drvu , možemo ga zamisliti kao komad drva kojeg smo zagrijali na 275 C i držali tako par sati bez dodstupa zraka, drvo pougljeni , ali se vide tragovi drva i gori vrlo slično, jedino što je lignit malo sprešan jer je bio milion godina pod zemljom. gori dugim žutim plamenom

Mrki ugljen je sličniji drvenom ugljenu , odnosno briketu drvenog ugljena , gori kratkim plamenom, ili samo žari.
ramzay is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2013., 08:22   #10175
Lee Champa
Lee

Quote:
lemy56 kaže: Pogledaj post
Le champa,
Napon napajanja je 220 v, koji može drugi nije ni 12 ni 24 v, koliko Ah da to pogoni 20 min to ja tebe pitam. Nemam što prebacivati, valjda je to čim nestane struja automatski tj. samo se prebaci.
1. Ok zaključili smo da nakon nestanka 230V napajanje pumpe automatski preuzima UPS
2. Napon napajanja UPS-a ono iz akumulatora - Koliki je?
3. Promatraš UPS-ove koji imaju integrirani akumulator i taj služi samo da "držiš" računalo toliko dugo koliko treba da spremiš program.

Pronađi slike koje je postavio forumaš PLUS o svom UPS-u.
Ne možeš uključiti bilo koji UPS na pumpu - mora imati sinusni izlaz, pisano je o tome ovdje (forumaš ZVON).
Old 19.06.2013., 11:57   #10176
lemy56
Registrirani korisnik

Lee champa,
lol ti malo zajebavaš, evo još jučer sam stavio na punjenje (8 sati) ovaj UPS cyber power EX850E od 850 VA i 490 Wata koji mi je dao da probam prodavač u trgovini i savršeno radi. To znači da sam, prerezao dovod stalne struje na pumpu i na jednoj strani napravio utičnicu (žensko) i ukopčao sa utikačem od UPS-a to je jedna strana. Drugu stranu utičnica (žensko) na UPS-u u njega spojio drugu stranu kabla od pumpe preko utikača i za milo čudo radi perfektno. Ne samo pumpa, probao sam rade i drugi potrošači prikopčani na utičnicu UPS-a bušilica itd. Koliko dugo vremenski će raditi kada nestane struje sada isprobavam. Ja nisam rekao da stavljam bilo koji nego on ima svoj naziv (onaj gore). http://eu.cyberpowersystems.com/prod...tems/ex/ex.htm
on izgleda ima sinusni izlaz hvala na pomoći !
lemy56 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2013., 18:50   #10177
Lee Champa
Lee

Ok glavno da si zadovoljan!
Ta snaga bi trebala krenuti pumpu, a ne samo nastaviti rad nakon nestanka napona 230V.
Grije li se pumpa?
Ako te kapacitet ne zadovolji - vremenski - otvori tu igračku i prebroj članke i pomnoži sa 1,2 - dobit ćeš napon i takav akumulator pokušaj naći i zamijeni članke sa akumulatorom.
Old 19.06.2013., 20:20   #10178
Zvon
Registrirani korisnik

Registracija: Jan 2007.
Lee, na većini novih UPSova to ne hoda. Naime procesor "gleda" kakva je baterija i ako je veća, tj. izvan zadanih karakteristika, neće raditi.
Zato treba odabrati UPS koji je ili predviđen za dodavanje ili je bez baterija.
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2013., 07:52   #10179
Lee Champa
Lee

Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
Lee, na većini novih UPSova to ne hoda. Naime procesor "gleda" kakva je baterija i ako je veća, tj. izvan zadanih karakteristika, neće raditi. Zato treba odabrati UPS koji je ili predviđen za dodavanje ili je bez baterija.
Ovo sam spremio
Old 20.06.2013., 10:48   #10180
lemy56
Registrirani korisnik

Samo želim prenijeti iskustva od ovog UPS-a CyberPower EX850E 850 VA i 490 W naime, jučer jednom i danas sam ga drugi put priključio na pumpu za vodu od cent. gr. na drva (kamin) nakon što se punio preko 8 sati. Pupma je radila na hladnu vodu neprekidno 36 min tako što je zadnjih 5 min UPS puštao zvukove kao znak upozorenja da je na kraju sa baterijom. Svaka mu čast koliko je izdržao, tako mi je nešto trebalo. UPS nisam ništa prerađivao, onakav kakav je, uzet iz trgovine napunjen i spojen od stalnog napajanja strujom preko UPS na pumpu. To je to.
lemy56 is offline  
Odgovori s citatom
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Pravila postanja