Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.11.2006., 13:20   #1
kako napisati molbu za posao u drzavnoj sluzbi?

dakle kako im se obratiti, kako ih oslovljavati?
to mi je puno lakse s privatnim firmama, uvijek ima se obracam s terminom "firma" ili "poduzece" a kad su u pitanju drzavne sluzbe nemam pojma kako se izraziti
buduci nije problem samo u obracanju nego i u sadrzaju, ako ima netko u kompu primjer molbe za drzavnu sluzbu koji je voljan podijeliti samnom (na PM ili mailom) bila bih jako jako zahvalna.
MicaMaca is offline  
Old 05.11.2006., 14:08   #2
Quote:
MicaMaca kaže:
dakle kako im se obratiti, kako ih oslovljavati?
to mi je puno lakse s privatnim firmama, uvijek ima se obracam s terminom "firma" ili "poduzece" a kad su u pitanju drzavne sluzbe nemam pojma kako se izraziti
buduci nije problem samo u obracanju nego i u sadrzaju, ako ima netko u kompu primjer molbe za drzavnu sluzbu koji je voljan podijeliti samnom (na PM ili mailom) bila bih jako jako zahvalna.
Ako znaš za koje radno mjesto pišeš, onda trebaš u prvom odlomku sažeti sve svoje kvalitete. Ako tim odlomkom ne privučeš pažnju čitatelja, daljnji tekst će ostati vjerojatno još manje zanimljiv za čitanje.

Ako pišeš općenito, onda prvo piši o svojim radnim iskustvima, od najnovijih prema najstarijima.

Suhoparno nabrajanje činjenica i podataka ostavi za kraj.
Sljiva is offline  
Old 05.11.2006., 18:37   #3
Quote:
Sljiva kaže:
Ako znaš za koje radno mjesto pišeš, onda trebaš u prvom odlomku sažeti sve svoje kvalitete. Ako tim odlomkom ne privučeš pažnju čitatelja, daljnji tekst će ostati vjerojatno još manje zanimljiv za čitanje.

Ako pišeš općenito, onda prvo piši o svojim radnim iskustvima, od najnovijih prema najstarijima.

Suhoparno nabrajanje činjenica i podataka ostavi za kraj.
hvala sljiva, nije problem koncept, napisala sam vec stotine molbi, ali uvijek kada trebam za drzavnu sluzbu fale mi neke rijeci vezano za oslovljavanje i opcenito motivi za posao u drzavnoj sluzbi su mi razliciti od onih za javljanje u privatne firme.
obicno u prvoj recenici kazem gdje sam vidjela natjecaj i za koje se radno mjesto javljam, slijedi strucna sprema koju imam te moje kvalitete i vjestine, pred kraj spomenem radno iskustvo buduci ono niej veliko i zadnja recenica je da bih bila zahvalna na prilici da se prezentiram uzivo (eto ne bas tako ali u tom stilu)
spranca je s mojposao.net skinuta i mislim da je uredu, kao i CV, ali zanima me kako konkretno ljudi salju molbu za drzavnu sluzbu i po cemu se ona razlikuje
bad mi je jer mi to treba jos nocas, sutra mi ej zadnji rok za slanje

btw. na tvom avataru je moja najdraza marmelada
MicaMaca is offline  
Old 05.11.2006., 22:52   #4
Quote:
MicaMaca kaže:
hvala sljiva, nije problem koncept, napisala sam vec stotine molbi, ali uvijek kada trebam za drzavnu sluzbu fale mi neke rijeci vezano za oslovljavanje i opcenito motivi za posao u drzavnoj sluzbi su mi razliciti od onih za javljanje u privatne firme.
obicno u prvoj recenici kazem gdje sam vidjela natjecaj i za koje se radno mjesto javljam, slijedi strucna sprema koju imam te moje kvalitete i vjestine, pred kraj spomenem radno iskustvo buduci ono niej veliko i zadnja recenica je da bih bila zahvalna na prilici da se prezentiram uzivo (eto ne bas tako ali u tom stilu)
spranca je s mojposao.net skinuta i mislim da je uredu, kao i CV, ali zanima me kako konkretno ljudi salju molbu za drzavnu sluzbu i po cemu se ona razlikuje
bad mi je jer mi to treba jos nocas, sutra mi ej zadnji rok za slanje

btw. na tvom avataru je moja najdraza marmelada
Super. Samo što je to pekmez.

Probaj ovako: koristi naziv te institucije ili ako je naziv dug, samo onaj najkraći dio koji opet jednoznačno određuje o kome se radi.
Kako nisi napisala kokretni slučaj, ne mogu ništa ni predložiti.
Sljiva is offline  
Old 06.11.2006., 00:24   #5
hvala, snasla sam se, a i stigla mi je pomoc na PM
MicaMaca is offline  
Old 06.11.2006., 00:28   #6
Quote:
MicaMaca kaže:
hvala, snasla sam se, a i stigla mi je pomoc na PM
Kad sve prođe, daj mi samo javi koji su to problematični nazivi bili. Može i na PM.
Jako me zanima.
Sljiva is offline  
Old 06.11.2006., 13:58   #7
imas PM pekmezu, ili pekmezico
MicaMaca is offline  
Old 06.11.2006., 15:13   #8
može li meni netko reći mpo čemu se to molba za posao u sržavnoj službi razlikuje od molbe za bilo koji drugi posao? i zašto je problem koristiti puni ili skraćeni(Ministarstvo, Ured, Odbor, Služba) naziv institucije?
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Old 06.11.2006., 17:48   #9
I to nije molba već prijava - ne moliš nikoga, već se javljaš na javni natječaj.
Vojky is offline  
Old 06.11.2006., 18:27   #10
hahaha vojky, hvala na informaciji, ali nakon jednogodisnje potrage za poslom u struci ja vec doslovno molim za posao
MicaMaca is offline  
Old 07.11.2006., 19:59   #11
ja im se ne obraćam
Poštovani - to je sasvim dovoljno
s tim da ih ja više ni ne poštujem
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Old 07.11.2006., 20:45   #12
Quote:
MicaMaca kaže:
hahaha vojky, hvala na informaciji, ali nakon jednogodisnje potrage za poslom u struci ja vec doslovno molim za posao
A šta si po struci?
pumpkin pie is offline  
Old 07.11.2006., 20:47   #13
Quote:
vaci kaže:
ja im se ne obraćam
Poštovani - to je sasvim dovoljno
s tim da ih ja više ni ne poštujem
ja ovako:

Ime i prezime
Personalije
Datum
(lijevo)


DRZAVNA INSTITUCIJA
Sluzba
ZA NATJECAJ
(desno)


Predmet: .....

Obracam se cijenjenom Naslovu (sa zamolbom...) povodom natjecaja za posao ... objavljenog ....itd.
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Old 08.11.2006., 02:37   #14
Quote:
Natch kaže:
Obracam se cijenjenom Naslovu (sa zamolbom...) povodom natjecaja za posao ... objavljenog ....itd.
Molim gornji Naslov da odobri donjem Naslovu

Kakvi su te naslovi spopali?

Evo nekog okvira za poslove za koje nije objavljen natječaj:

Poštovani,

Pišem Vam zainteresiran za posao u vašem ministarstvu-uredu-whatever na radnom mjestu __________.

Diplomirao sam ___________ na Fakultetu ______________.

bla bla bla

Izuzetno sam motiviran za rad u ___________ te smatram da sam profesionalno i iskustveno spreman za taj posao. Poslove koje sam do sada radio obavljao sam odgovorno i samostalno.

bla bla bla

Nadam se da ćete moje kvalifikacije smatrati vrijednim i uzeti me u obzir u slučaju potrebe za ______________ u Vašem ______________.

S poštovanjem,

Pero Perić


Kad je natječaj, samo na početak staviš "Javljam se na Vaš natječaj za posao-radno mjesto __________ objavljenom u __________ dana ___________ ."
Blue is offline  
Old 08.11.2006., 02:40   #15
Quote:
Blue kaže:
Molim gornji Naslov da odobri donjem Naslovu

Kakvi su te naslovi spopali?


molim gornji dom da odobri donjem domu, jel
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Old 08.11.2006., 02:45   #16
Raširena je zabluda da drzavna uprava ima svoj kodirani jezik kojeg "obicni" covjek u komunikaciji s njom mora postovati do najsitnijih detalja. Istina je da drzavna uprava ima svoj jezik i pravila kao bilo koja druga firma, a da komunikaciju unutar nje odredjuje prije svega sposobnost izrazavanja pojedinaca. Spranca "molim gornji naslov da odobri donjem naslovu" je apsurdna i plod necijeg birokratskog neznanja koje se usmenom predajom prenosi vise na ljude izvan sustava nego na ljude u njemu.

Papire koje se salju drzavnoj upravi treba pisati jasno, strukturirano, sadrzajno i kratko, s potrebnim referencama (npr. referenca na objavljeni natjecaj za posao). I treba ih slati na pravu adresu - danas fala bogu postoji internet pa se to skuzi u pet minuta posla.

Bas u tome je izazov - napisati sasvim normalnu prijavu za posao.

I za Boga miloga, ne pretjerivati s izrazima postovanja Uvodno i zakljucno "postovani" i "s postovanjem" plus veliko slovo na "Vi" je sasvim dovoljno. Zadrzati se na tome znaci biti pristojan ali znaci i da postujes sebe.
Blue is offline  
Old 08.11.2006., 02:49   #17
Quote:
Blue kaže:
Spranca "molim gornji naslov da odobri donjem naslovu" je apsurdna i plod necijeg birokratskog neznanja koje se usmenom predajom prenosi vise na ljude izvan sustava nego na ljude u njemu.

Papire koje se salju drzavnoj upravi treba pisati jasno, sadrzajno i kratko, s potrebnim referencama (npr. referenca na objavljeni natjecaj za posao). I treba ih slati na pravu adresu - danas fala bogu postoji internet pa se to skuzi u pet minuta posla.
ja ne spominjem nikakav gornji i donji naslov, vec u birokraciji uvrijezenu sintagmu: "Obracam se cijenjenom Naslovu sa zamolbom"
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Old 08.11.2006., 02:53   #18
Quote:
Natch kaže:
ja ne spominjem nikakav gornji i donji naslov, vec u birokraciji uvrijezenu sintagmu: "Obracam se cijenjenom Naslovu sa zamolbom"
To nije sintagma uvrijezena u birokraciji vec u neukom puku
Blue is offline  
Old 08.11.2006., 02:55   #19
Quote:
Blue kaže:
To nije sintagma uvrijezena u birokraciji vec u neukom puku
kako god hoces. evo bas pisem nesto o neukom puku
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Old 08.11.2006., 03:02   #20
Moj prijatelj radi u jednom ministarstvu pa mi je pokazao nekoliko papira razlicitih ministarstava, odjela u istom ministarstvu i ljudi u istom odjelu. Sve vise manje razlicito, rezultat stvarno najvise ovisi o osobi koja pise.
Blue is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:06.