Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.11.2006., 15:45   #1
Question UGOVOR O DOŽIVOTNOM UZDRŽAVANJU

Molim vas da li netko ima saznanja o uspješno pobijenom ugovoru o doživotnom uzdržavanju?
vrsaranka is offline  
Old 10.11.2006., 16:17   #2
ima, kako ne...šta konkretno očekuješ?
dr. Szmola is offline  
Old 10.11.2006., 17:27   #3
Moja majka je sestri Ugovorom o doživotnom uzdržavanju prepisala sve nekretnine.kako se radi o velikom nasljedstvu smatram da je itekako sestra preplaćena. Tim više što je već dobila stan na račun uzdržavanja u kojem nisam tražila svoj nužni dio(misleći da će joj to biti dovoljno )
Da li postoji ikakva mogućnost poništenja presude / po mojoj procijeni je za svaki dan "čuvanja "majke do smrti bila plaćena 15000 eura(toliku je vrijednost nekretnina dobila )
I još jedna stvar, sestra je "prebacila "na sebe nekretnine i prije ostavinske rasprave (par mjeseci ) tako da na ostavinskoj nije prikazano ništa od imovine moje majke .
da pojasnim kako je odvjetnik plaćen, a što sam s interneta uočila iz ZK povijesni prikaz citiram:
Na temelju Ugovora o doživotnom uzdržavanju od 04. prosinca 2003. godine koji se nalazi u ovosudnoj zbirci isprava pod posl. br. xxx i Aneksa br. 3 Ugovora o doživotnom uzdržavanju od 03. kolovoza 2005. godine, briše se zabilježba da je za slučaj smrti x moja majka ostavila svoje nekretnine y mojoj sestri, određene ovosudnim Rješenjem posl. br. xxx pod B - red. br. 2.1., a glede kč.br. xxx/xxx.Tu se vidi da je jedna parcela prešla u vlasništvo odvjetnika godinu dana prije smrti moje majke. lako je plaćati tuđim....
vrsaranka is offline  
Old 10.11.2006., 17:41   #4
Thumbs up

Quote:
dr. Szmola kaže:
ima, kako ne...šta konkretno očekuješ?
ne snalazim se baš dobro.. s tim replayima..(neki me savjetuju da nemam šanse ali ja je tražim)
Nastavak
Sestra je godinama sustavno radila na tomu da me izdvoji od nasljedstva.angažirala je dok je majka bila živa , uz njenu dozvolu,punomoć ili odobrenje, odvjetnike i plaćala ih s njenim novcem (točnije odvjetnik je plaćen parcelom, koju je navodno kupio(u zk na temelju ugovora o prodaji 3 mjeseca prije smrti majke-tu se postavlja pitanje ako je moja majka prodala parcelu znači da je sama financirala svoje uzdržavanje i čemu onda s mojom sestrom ugovor ).Ja nisam stručnjak i sigurno se ne izjašnjavam pravnim jezikom ali osjećam se prevarenom.odnosi u obitelji su ,kako ste već shvatili već dugo godina poremećeni.Ali , kao obitelj i ja bih se bila na taj način uključila u brigu o majci. hoću reći sestra ju je izdržavala cc 3 godine s majčinim novcem. da li je to pravedno..osim toga kad je sklopljen ugovor o uzdražavanju ja nisam bila obaviještena, pa postoji i aneks ugovora koji također nisam dobila . Kako je to moguće.Iz dosta stvari se vidi da me nasamarila. i ja ima djecu kojoj želim nešto od mojih roditelja ostaviti. povrijeđena sam jer sam izostavljena. ..a moja sestra se nepravedno obogatila na štetu moju i moje obitelji.
i još-
što sve moze biti dovoljno za pobijanje ugovora ?Moja sestra je s majcinim novcem vodila brigu, ali zar to mene iskljucuje. da sam ja na sestrinom mjestu jos bih joj bolju njegu omogucila(jer, ponavljam placala je s njenim novcem !?) ja nemam ni novaca da krenem u sporove, niti za odvjetnike.Nisam imala mogucnost kao moja sestra da ih platim parcelom-ama,...
da li je moguce diskreditirati odvjetnika i nju i na taj nacin pokusati pobiti ugovor, da su usluge placene parcelom(-ama)da eventualno nisu (to sam skoro sigurna ) izdali racun za obavljene usluge? da li se sud na to obazire ?
ja sam dala "zabiljezbu podnesene žalbe protiv ovosudnog rješenja " još 2005.Spis se uputio na županijski sud.
pratila sam status nekretnina i primijetila da se jos u rujnu 2006. briše zabiljezba a ja nisam dobila nikakvo rjesenje.Otisavsi u pisarnicu, prvo nisu mogli naci spis(nekome je stajao u ladici ) a kad ga je sluzbenica drugi dan "nasla "htjela mi je uruciti bez ispravka datuma urucenja ??? To mi je jako sumnjivo ,
Dakle sad stoje stvari tak da vec 2 mjeseca ne dobijam rješenje o skidanju zabilježbe na sudu (od 9.mjeeseca )
vrsaranka is offline  
Old 10.11.2006., 17:53   #5
ovako... za sud je NAJBITNIJE!!
-sve sto tvrdis u svojem postu (pretpostavljam da je to pro futuro pettit tuzbe).. trebas jako dobro dokazati.
- uz duzno stovalje mislim da ti za ovo treba odvjetnik.... nemozes ti to sama izgurati..
- ako ga i uzmes, placaj ga radnju po radnju, nikako ne ugovaraj pausal..
- sumnjam da ces ista moci iako...treba vidjeti papire... ljudi u njima znaju pogrijesiti
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Old 10.11.2006., 18:04   #6
Quote:
lara35zg kaže:
ovako... za sud je NAJBITNIJE!!
-sve sto tvrdis u svojem postu (pretpostavljam da je to pro futuro pettit tuzbe).. trebas jako dobro dokazati.
- uz duzno stovalje mislim da ti za ovo treba odvjetnik.... nemozes ti to sama izgurati..
- ako ga i uzmes, placaj ga radnju po radnju, nikako ne ugovaraj pausal..
- sumnjam da ces ista moci iako...treba vidjeti papire... ljudi u njima znaju pogrijesiti
Da li mi to daješ nadu ?
vrsaranka is offline  
Old 10.11.2006., 18:07   #7
Quote:
dr. Szmola kaže:
ima, kako ne...šta konkretno očekuješ?
...zanima me tvoje mišljenje..
vrsaranka is offline  
Old 10.11.2006., 18:11   #8
Quote:
vrsaranka kaže:
Da li mi to daješ nadu ?
tesko je to reci ovako..
treba vidjeti papire.. ali i procitati ih temeljito!!
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Old 10.11.2006., 20:05   #9
Quote:
vrsaranka kaže:
osim toga kad je sklopljen ugovor o uzdražavanju ja nisam bila obaviještena, pa postoji i aneks ugovora koji također nisam dobila . Kako je to moguće.Iz dosta stvari se vidi da me nasamarila. .........
ja sam dala "zabiljezbu podnesene žalbe protiv ovosudnog rješenja " još 2005.Spis se uputio na županijski sud.
pratila sam status nekretnina i primijetila da se jos u rujnu 2006. briše zabiljezba a ja nisam dobila nikakvo rjesenje.Otisavsi u pisarnicu, prvo nisu mogli naci spis(nekome je stajao u ladici ) a kad ga je sluzbenica drugi dan "nasla "htjela mi je uruciti bez ispravka datuma urucenja ??? To mi je jako sumnjivo ,
Dakle sad stoje stvari tak da vec 2 mjeseca ne dobijam rješenje o skidanju zabilježbe na sudu (od 9.mjeeseca )
imate puno primjedaba i jasno mi je da se žalite i da vam je krivo, ali o ovom ste problemu trebali voditi računa dok je majka bila živa.
pretpostavljam da je sklopljen ugovor o dosmrtnom, a ne doživotnom uzdržavanju (jer kažete da je vlasništvo već preneseno prije ostavine)
to je ugovorni odnos u kojem postoje samo dvije ugovorne strane - vaša majka i vaša sestra. Vas se nije niti trebalo obavještavati o sklapanju tog ugovora, pa tako niti aneksa.
Isto tako vaša je majka mogla sklopiti takav ugovor "s Perom", bez obzira bila s njim u rodbinskoj vezi ili ga poznavala iz dućana. Vaša majka i sestra mogle su sporazumno raskinuti ovaj ugovor, mogla je i vaša majka tražiti raskid ugovora ako nije zadovoljna uzdržavanjem i brigom koju joj pruža vaša sestra.
Da je postojala volja sa strane vaše majke da vam ostavi nešto od imovine, mogla vam je ostaviti, ali očito se to nije dogodilo. Koliko mi je poznato, imovina koja je na ovaj način "otuđena" ne ulazi u ostavinu.

Niste rekli što ste naveli u žalbi? Na što ste se žalili ako su nekretnine već bile uknjižene na sestru?
Bina is offline  
Old 11.11.2006., 16:01   #10
ugovor o doživotnom uzdržavanju

Bina ,
ugovor je o DOŽIVOTNOM uzdržavanju,majka je umrla u 11.mj a sestra je dala uknjižiti nekretnine 3 mjeseca ranije.(valjda kad je isplaćivala odvjetnika za sve usluge pa se zabasurilo, jer u isto vrijeme je jedna parcela presla privatnom "kupnjom " u vlasnistvo odvjetnika .zelim znati da li je to jedan od argumenata za pobijanje,
treća stvar žalila sam na Rješenje općinskog suda predlagateljice ,moje sestre...iz ZK na internetu:
2.2. Zaprimljeno 08.08.2005. broj Z-.....
Na temelju Ugovora o doživotnom uzdržavanju od 04. prosinca 2003. godine koji se nalazi u ovosudnoj zbirci isprava pod posl. br. Z-xxx/03 i Aneksa br. 3 Ugovora o doživotnom uzdržavanju od 03. kolovoza 2005. godine, briše se zabilježba da je za slučaj smrti Moja mama ostavila svoje nekretnine mojoj sestrii , , određene ovosudnim Rješenjem posl. br. Z-xxx/03 pod B - red. br. 2.1., a glede kč.br. aa/bb0. V. AII-1.1.
3.1. Zaprimljeno 23.09.2005. broj Z-xxxx/2005
Zabilježuje se podnesena žalba JA protiv ovosudnog Rješenja posl. br. Z-xxxx/05
3.2. Zaprimljeno 22.09.2006. broj Z-xxxx/06
Na temelju Rješenja Županijskog suda u mojem gradu posl.br. Gž-xxx/05 od 22. rujna 2006. godine briše se zabilježba podnesene žalbe MOJE protiv ovosudnog Rješenja posl.br. Z-xxxx/05 upisana ovosudnim Rješenjem posl.br. Z-xxxx/2005 pod B red.br. 3.1.

Dakle,ovo od 22.9 ja nikako da dobijem i neznam o cemu se radi. Otisla sam na sud , prvo zenska nije nasla predmet (nekom je bio u ladici ) a drugi dan mi je htjela uruciti kovertu bez promjene datuma primitka,(zvala me u 11 sati van uredovnog radnog vremena)pretpostavljam da se zeli izbjeci vrijeme za zalbu.aaaahhh..sumnjivo mi e to.Inace sestra ima dobar dvojac odvjetnika,
A ovo je sa parcele koja je presla u vlasnistvo odvjetnika:
1.1. Zaprimljeno 23.08.2005. broj Z-xxxx/2005
Na temelju Ugovora o prodaji nekretnine od 03. kolovoza 2005. godine,(poveži s aneksom gore ) uknjižuje se pravo vlasništva na nekretninu otpisanu iz zk.ul. xxx iste k.o. sa imena Moje majke.

Odvjetnik je "kupio" parcelu od moje mame 3 mjeseca prije smrti, tako je naplatio svoje usluge , nije prijavio porez i tko zna sto jos ?da li je to mozda dovoljno za razlog za pobijanje Ugovora ?
vrsaranka is offline  
Old 12.11.2006., 15:27   #11
Quote:
vrsaranka kaže:
ugovor je o DOŽIVOTNOM uzdržavanju,majka je umrla u 11.mj a sestra je dala uknjižiti nekretnine 3 mjeseca ranije.
Mogla se uknjižiti prije majčine smrti jedino ako je to bio ugovor o dosmrtnom uzdržavanju. Inače se upisala kao vlasnik totalno nelegalno, a u prijevari je morao sudjelovati i referent u zemljišnoknjižnom odjelu (temeljem čega piše da ju je upisao na nekretnine?).
Etienne is offline  
Old 12.11.2006., 18:52   #12
re

ettiene,
cak se i javna biljeznica zacudila na ostavinskoj kako se sestra mogla prije uknjiziti, rekla joj je"to niste smjeli prije napraviti "(buduci se radi o ug. o dozivotnom ).A ja tad nisam isprva htjela potpisati rjesenje o onom sto je preostalo od majke (sitnis na knjizici,1/2 telefonskog broja )ali me biljeznica uputila da slobodno potpisem jer je sluzbeno od ostavine samo to preostalo ???!!!i nikom nista.

sto da radim?
vrsaranka is offline  
Old 12.11.2006., 21:13   #13
još nešto važno

ettiene ..da pojasnim, bilježnica se začudila što je sestra na ostavinskoj već imala uknjiženu imovinu pokojne majke, (majka je umrla u 11. mj, a ostavinska je bila krajem 12. mjeseca) za mene je važno da li je sestra imala pravo prije ostavinske uknjižiti svoju imovinu (ioak nekoliko dana nakon smrti majke )
vrsaranka is offline  
Old 13.11.2006., 12:54   #14
Konkretno pitanje
Da li nesto pogoduje za osporavanje ugovora o doživotnomi traženje nužnog dijela, to sto je sestra 2 godine nakon ugovora napravila i aneks (neznam sto je tocno u njemu a pretpostavljam da je jos nekretnina dodato s majcine strane koja je naknadno ishodovala diobom nakon oceve smrti )

2 pitanje
Da li je sestra morala platiti porez na promet nekretnina (buduci je to pravni posao kao i sa svakim trećim licem a nije darovni ugovor )
i ako je trebala platiti porez a ustanovi se da nije ili je smanjila vrijednost nekretnine da li je po toj osnovi takodjer moguce osporiti Ugovo o dozivotnm uzdržavanju.

Molim hitno- to su zadnji trenuci -predradnje ako se odlucim za sporMolim hitno
vrsaranka is offline  
Old 13.11.2006., 15:46   #15
Quote:
vrsaranka kaže:
Konkretno pitanje
Da li nesto pogoduje za osporavanje ugovora o doživotnomi traženje nužnog dijela, to sto je sestra 2 godine nakon ugovora napravila i aneks (neznam sto je tocno u njemu a pretpostavljam da je jos nekretnina dodato s majcine strane koja je naknadno ishodovala diobom nakon oceve smrti )

2 pitanje
Da li je sestra morala platiti porez na promet nekretnina (buduci je to pravni posao kao i sa svakim trećim licem a nije darovni ugovor )
i ako je trebala platiti porez a ustanovi se da nije ili je smanjila vrijednost nekretnine da li je po toj osnovi takodjer moguce osporiti Ugovo o dozivotnm uzdržavanju.

Molim hitno- to su zadnji trenuci -predradnje ako se odlucim za sporMolim hitno
nadam se da se ne misliš odlučiti na spor na temelju savjeta sa foruma?
moja preporuka je da se raspitaš i nadješ npr. dva odvjetnika i odeš kod njih sa papirima po pravni savjet jer bez odvjetnika nemaš šanse nikakve, a to je odmah vezano i za mogućnosti plaćanja.(čitaj: nema para - nema muzike)

na temelju ovog što pišeš dosad smatram da ćeš iznimno teško pobiti taj ugovor,pogotovo jer je evidentno da je sve vodio odvjetnik koji je to i adekvatno naplatio...stojim kod preporuke da odeš po jedno ili dva pravna mišljenja sa svim papirima...i pitaj za cijenu prvo, to su vrlo skupe parnice, pa ako izgubiš mogla bi još sestri plaćati i par desetaka tisuća kuna troškova...


...glede poreza, oslobođena su i stjecanja s ugovorom o doživotnom ukoliko se radi o prvom nasljednom redu..

sve ovo što ti navodiš dosada nisu IMHO nikakve osnove za pobijanje,mogla bi eventualno pobijati na temelju nesrazmjera omjera primljeno - uloženo tvrdeći da se u biti radi o simuliranom ugovoru, a prava svrha da je darovanje i isključenje tebe kao nužnog nasljednika, pa tražiti da se utvrdi da se radi o darovanju...govorim ti teoretski a nažalost nisam vidio takvih presuda dosada...
dr. Szmola is offline  
Old 13.11.2006., 15:56   #16
dr.szmola, zahvaljujem na odgovoru.
vrsaranka is offline  
Old 14.11.2006., 09:06   #17
utvrđivanje da je ugovor o doživotnom uzdržavanju simulirani ugovor

Quote:
dr. Szmola kaže:
,mogla bi eventualno pobijati na temelju nesrazmjera omjera primljeno - uloženo tvrdeći da se u biti radi o simuliranom ugovoru, a prava svrha da je darovanje i isključenje tebe kao nužnog nasljednika, pa tražiti da se utvrdi da se radi o darovanju...govorim ti teoretski a nažalost nisam vidio takvih presuda dosada...
Ovo mi je jako interesantno.I to je nešto!

Ima li neki odvjetnik koji je to uspio dokazati ? i dobiti parnicu ?
da li postoji odvjetnik kojemu bi bio izazov upustiti se u takav spor ?Koliko sam vidjela zadnjih dana na forumu ima puno osoba kojima bi takva parnica trebala.Imam dojam da je mnogi ne pokreću upravo jer ih savjetuju da je nepobojan ugovor o doživotnom uzdržavanju (ili teško pobojan)

Moj skromni sud je da je takav ugovor zakon omogoćio da bi se nužne nasljednike otpisalo.
Država te štiti nužnim dijelom a onda ti smjesti zakon o doživotnom uzdržavanju !!!!Užas !!
vrsaranka is offline  
Old 14.11.2006., 09:18   #18
Quote:
vrsaranka kaže:
Ovo mi je jako interesantno.I to je nešto!

Ima li neki odvjetnik koji je to uspio dokazati ? i dobiti parnicu ?
da li postoji odvjetnik kojemu bi bio izazov upustiti se u takav spor ?Koliko sam vidjela zadnjih dana na forumu ima puno osoba kojima bi takva parnica trebala.Imam dojam da je mnogi ne pokreću upravo jer ih savjetuju da je nepobojan ugovor o doživotnom uzdržavanju (ili teško pobojan)

Moj skromni sud je da je takav ugovor zakon omogoćio da bi se nužne nasljednike otpisalo.
Država te štiti nužnim dijelom a onda ti smjesti zakon o doživotnom uzdržavanju !!!!Užas !!


bas vas citam, ali kako ces simulaciju i disimulaciju dokazati???
a ako ju i dokazes kako ces dokazati da je ona bas mana volje koja je dovela do takvog pravnog posla za koji tražis njegovu ništetnost??
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Old 14.11.2006., 09:41   #19
..Pa koje su mi opcije, zato tražim savjet.Neznam da li ste čitali - znači sestra 1.dobije stan(nakon smrti oca ), zatim dio nekretnina temeljem ugovora, zatim nakon 2.god aneks za jos nekretnina,Pa zar 3 puta ?Pa do kraja?
vrsaranka is offline  
Old 14.11.2006., 09:58   #20
ovako...
nijedan pravnik na forumu a i u stvarnom zivotu nece ti dati pravni savjet bez da je pogledao totalno dokumentaciju sa kojom ti raspolazes ili napravio uvid u spis...
Jer dva dinara zvone (stara narodna) a istina je uvijek i samo u sudskom spisu...


Ono kaj ti je dr Szmola predzadnje napisao... odi kod odvjetnika, sa svom dokumentacijom.. iako iz ovog dosad napisanog (mislim da ces tesko uspjeti!!!).
Trebas dokazivati stvari gdje nemas vise svjedoka (pokojna majka), a sve apsolutno sve od strane odvjetnika (tvoje sestre) napravljeno je u skladu sa zakonom.
Majka je platila rad nekretninom!! ne vidim na koji nacin je taj pravni posao pobojan ako su postojale suglasnosti volje pri njegovom sklapanju?? Jedino da ides u dokazivanje ako je on bolovala od neke maligne bolesti i bila pred smrt pod sedativima (da je njezino zdravstveno stanje bilo toliko ne lucidno da nije mogla biti svjesna svojih postupaka a niti lucidno raspolagati svojom voljom). Ali naoruzaj se sa doodatnim vjestacenjima.

Nazalost, nemoj se ljutiti ali nepoznavanje zakona nikoga ne ispricava, poznavanje zakona se pretpostavlja.
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:03.