Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Rekreacija

Rekreacija Trčanje, teretana, plivanje, bicikl, joga, planinarenje, oprema, ostali načini dangubljenja

Zatvorena tema

Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.07.2003., 20:43   #1
Trčanje - od rekreacije do maratona

Oduvjek me odusevljavalo tih Filipid(es)ovih 42,195 km. To mi je jedanod snova. Ima vec nekoliko godina kako razgovaram sam sa sobom oko toga kada to mislim napraviti. Prosle godine sam se odlucio za ovu i poceo sam opet pusiti ali sam prestap 3.1 ove godine. Dakle negdje za godinu dana.
Ima li neko od vas slicnih iskustava. Moze se raditi i o polu maratonu. Kada dolazi najveca kriza, kako trenirati ishrana.
Naravno svjestan sam da se ne smije ici u gym nekoliko mjeseci prije. 1x sam nasao trening za trcanje ispod 5 sati cije su pripreme trajale oko 4 mjeseca. Meni vrijeme nije bitno. Bitan mi je osjecaj da sam to napravio. U sadasnjoj situaciji mogu istrcati oko 12 km za 1 sat ( znam nije nesto). U slucaju maratona taj prvi sat bi trebao biti jos sporiji. Ako bi se islo brzim hodom 6 km/h trebalo bi dakle 7 sati da se to predje. Neke staze se zatvaraju poslije 6 sati. Dakle nije nemoguce.
Za svaku ideju onih koji znaju sto pricaju i koji mozda poznaju nekoga ko je to napravio blagodarim.
Old 22.07.2003., 23:17   #2
Lijep cilj.
Dohvatljiv.

Ali meni maratonci izgledaju tako ispaćeno, jadno. Brižni ljudi.
Masa im je ispod normalne, svi žilavi.
Mislim da to nije ni tako zdravo.

Bolje lijepo u teratanu + kombinacija trčanja.
3 puta tjedno teretana + 3 puta tjedno trčanje, nedjeljom odmor.
Biti ćeš novi čovjek.

TRDO SPRIDA.
Karakala is offline  
Old 23.07.2003., 03:28   #3
Re: Maratonci - zdravo zdravo

Quote:
el_mariachi kaže:
Kada dolazi najveca kriza, kako trenirati ishrana.
1x sam nasao trening za trcanje ispod 5 sati cije su pripreme trajale oko 4 mjeseca. U sadasnjoj situaciji mogu istrcati oko 12 km za 1 sat ( znam nije nesto).
Ali nije ni nista
Ja sam prosle godine taman dogurao do ovog tvog 12 km za 1h i ozljedio se. (i pretprosle i pretpretprosle...) Zbog nedovoljnog odmaranja i trcanja po asfaltu. Trava mi bolje pase. Ozljedio sam nesto u lijevom koljenu, taman ispod plocice. Sad sam na stupnju da mogu 5,6 km izdrazi tempom 5 min po km.
Kaj se krize tice (neka me ispravi, neko, ali da je stvarno guru za trcanje) ona dolazi samo kad ti je tempo jak. Ako opalis lagani tempo kriza se ni ne desi. (druga je stvar sto covjek zeli trku otrcati sto brze i sto 42 km... uh ja nikad nisam trcao vise od 12 km cini mi se)
Ishrana?
Ne znam jel ti poznata stranica www.utrke.com. Imas tu sasvim pristojno. Ima i casopis Maratonac isto dobro stivo.

Quote:

U slucaju maratona taj prvi sat bi trebao biti jos sporiji. Ako bi se islo brzim hodom 6 km/h trebalo bi dakle 7 sati da se to predje. Neke staze se zatvaraju poslije 6 sati. Dakle nije nemoguce.
Za svaku ideju onih koji znaju sto pricaju i koji mozda poznaju nekoga ko je to napravio blagodarim.
Dobra ti kalkulacija sa pjesacenjem Ne znam za tebe, ali ja vjerujem da sam u glavi dovoljno jak da kad mognem 12 km za 1h mogu i maraton, za kolko bude.
Doduse, ne znam oce li mi se na 34. kilometru desiti neka ozljeda.
Moj znanac je trcao krug oko Jaruna za 24 minute. Kad je prvi put odradio maraton, kaze tjedan dana je bio u komi
Meni nije maraton (i polumaraton) zanimljiv zbog trcanja, vec sto se dobije majca. A trebaju mi bas ))
goredolje is offline  
Old 23.07.2003., 09:01   #4
Ma kakva starost na pragu tridesetih?
Tata od mog prijatelja je poceo trcati duge pruge sa 48 godina na vratu (negdje '98.), prvo polumaratone i kojekakve kroseve, a danas svaki drugi dan istrci 10 km (za cca 50-55 min).
S tim da je prosle i pretprosle godine istrcao super-maraton Zagreb - Cazma... pa ti vidi! Istina je da su rezultati jako daleko od nekih natjecateljskih, ali u biti kada god istrcis tako dugu prugu - boris se prvenstveno sam sa sobom.
Kada je prvi put trcao Zagreb - Cazma, nekoliko je puta stao da bi se izrigao, imao je problema sa zuljevima (prvi put je obuo nove patike), otpalo mu je nekoliko nokata s nogu... ali je istrcao (nekih 7 sati i nesto sitno). Drugi put je istrcao za cca 6 sati i 30 minuta... I znam da je rekao da je to zbilja gadna utrka, ne samo zbog duzine, nego i zbog konfiguracije staze - zadnjih 20 km do Cazme je konstantan blagi uspon koji ubija.
Btw, sto da kaze onaj Djurdjek (je li se tako zove onaj Varazdinac), deda sa nekih 80-tak godina koji svaki mjesec istrci 200 km kroz treninge (to mu je mjesecna norma), da bi ostao u kondiciji!

Ja isto trcim kada ulovim vremena, ali nekako najcesce odjoggiram nekim 4-7 km (za koju sekundu manje od 5 min. po km), tek onako u borbi protiv debljanja.

Pozdrav!
Zemljanin is offline  
Old 23.07.2003., 11:45   #5
Rekao sam vec da mi se to odavno vrzma po glavi a ideja da postavim topic je dosla za vrijeme trcanja po prolomu oblaka, jucer.
Asfalt/beton je smt za koljena i za zglobove. Svima bi vam preporucio zemlju ili guminiranu podlogu kao na stadionima.

Hvala Vam svima na podrsci
Iskreno govoreci mislio sam da ce me vecina popljuvati pitajuci se kog vraga mi to treba.
Naglasio sam vec da me rezultati tipa 3 min/km ne interesiraju. Mene interesira majica ( kao sto neko rece ) i onaj osjecaj kad pricas sa nekim o maratonu i kazes "Eh da ja sam to istrcao" i vidis nesto u ocima te druge osobe. To se ne moze platiti.
Poprilicno sam lijen ali ako se posvadjam sam sa sobom postajem inat.
Mislim da je jos jedna stvar vazna. Imati prijatelja koji bi trcao s tobom bez obzira je li bolji ili losiji. Jedan drugog da bi bodrili.
Svjestan sam ja i opasnosti koja se moze izroditi iz takvog necega: fizicka (povrede) ili psihicka( gubitak samopouzdanja) ali opet naglasavam da ne treba postupiti kao cisti amater, vec da se treba pripremati nekoliko mjeseci prije s tim da bi se te staze pomalo produzavale s tim da se osjeti razlika izmedju 10 i 20 km recimo. Siguran sam da je ogromna.
Svi oni koji trce znaju da uzbrdica "ubija" i da crpi puno vise snage nego ravni dio. Mozda bi tu trebalo samo blago hodati ili nesto...Sada razmisljam na glas...
No vidjecemo...Dakle ako vidite na nekom maratonu da pise "mariachi" taj sam Pozvan sam od nekih Grka u Atenu na OI sledece godine ali ne mislim trcati
/pozz
Old 23.07.2003., 12:09   #6
Quote:
el_mariachi kaže:
Naglasio sam vec da me rezultati tipa 3 min/km ne interesiraju. /pozz
naravno da te ne zanimaju. 3 minute po kilometru bi znacilo da ces maraton istrcati za 2 sata i 6 minuta cime bi usao u top10 svih vremena
nula is offline  
Old 23.07.2003., 20:56   #7
el, ako si u zagrebu mozda imas vremena spremit se za 12.10. zagrebacki maraton. on je relativno ravan (osim uspona od mozda 100m na Mihaljevac - dvaput)

ja sam svoj prvi istrcao '99, nakon samo mjesec i pol priprema, onako pocetnicki i sve naopacke. dosao na cilj za 3h55, a onda 3 tjedna nisam mogao popesti po stengama - razvaljen, povrijedjen. od onda imam 5-6 maratona i jedan ultra te hrpu polumaratona i drugih trka pa sam ponesto i naucio.

osnovna stvar za tvoju ambiciju da otrcis 42.195 je da u treninzima postignes daljinu od barem 35km pretrcanih u komadu, nebitno kojim tempom. mozes cak i uz koju pauzicu, prehodaj par sto metara da se odmoris pa dalje trk.

osnova treninga nek ti bude ovo: svaki drugi vikend radi "dugi trening", s tim da pocnes sa recimo 15km, ako ti je to dosad najdulje istrcano. idi polako, disi na nos, ne juri cak ni na kraju - treba zavrsiti trening sa osjecajem da mozes jos. slijedeci put povecaj dionicu za 2-3km i tako dok ne dostignes preko 30km u komadu. izmedju tih trcanja radi jos 2-3 puta tjedno krace dionice, mozda 6-15km duge, kako ti pase koji dan.

fora je onaj famozni "zid", to te ceka negdje oko 30-tog km-a, a manifestira se tako da ti noge najednom postanu uzasno teske, padas i tempu po minutu po km, a to je zato jer ti je tijelo potpuno potrosilo sve zalihe glikogena i sad treba preci full na paljenje masti, kombinirano sa nakupljenom mlijecnom kiselinom u misicima i eto vraga. da to prevalis pomaze samo da utreniras tijelo za taj trenutak. zato dugi treninzi
seti is offline  
Old 24.07.2003., 10:27   #8
seti: Pa tebe trazim
Hvala Ti puno na inormacijama i svemu...

Ti si znaci to istrcao ispod 4 sata sa jednim mjesecom treninga. NIje to lose. Opet naglasavam da mi rezultat nije toliko bitan a i ne mogu si dozvoliti da budem nepokretan vise dana.
No dobro... Sada malo pitanja..
Ja zbilja nemam pojma kako disem (kada na to ne mislim) , ali nisam siguran da je to na nos...Kako nauciti disati na nos ? Stara dzukela se ne uci sjediti
Prehrana...jel to sve normalno i sto (ne)jesti taj dan kad se trce duze staze ?
Ja sam u Svedskoj i ako bude neki maraton bice to sledece godine ali mislim da nece biti Stockholmski...Dakle imam vremena...
Interesira me i ovo...Misicna masa...Koliko dugo treba izbjegavati gym prije jednog takvog desavanja ?
I jel bilo onog kat mozak kaze tijelu "ajde stani, odmori malo, napravices ti to drugi put "?
Jos 1x
el_mariachi is offline  
Old 24.07.2003., 11:19   #9
Gle starog ljenljivca kako je mojih ionako mizernih mjesec i pol smanjio na mjesec
Uzmi u obzir da sam prije toga imao odlicnu kondu od planinarenja i bicikla, tak da sam vise izuzetak nego pravilo. Slobodno uzmi 3 mjeseca kao minimum.
Moje "pripreme" su bile ta dva puta po 21km i nekoliko po 10. Desilo se da sam na trci osjetio krizu bas na 21.-om, tijelo uci i pamti sta se trazi od njega. Zato je jako dobro isfurati 35km na treningu, bilo kojim tempom, onda ces to moci ponoviti na trci. Bez ozljeda

Sto se tice disanja na nos - ja isto jos uvijek bas ne disem na nos, nego gutam na sirom razjapljene ralje - to s nosom su pametne fore koje mi stare njuske prodajemo pocetnicima Trebalo bi, ali ... moze i onako

Prehrana... ja sam s vremenom presao na tamanjenje tjestenine, zbog ugljikohidrata. Potpuno sam se i napokon skinuo sa kole i slicnih gadarija, ukljucivsi i junk food svih vrsta. Ovo sa ugljikohid. dolazi do izrazaja kad pocnes puno trenirati, pa zelis malo smanjiti kilazu (jer treba to nosit 42195) a opet dobiti ono sto ti tijelo treba. Dan prije trke se obicno dobro nakrkam spageta, one se stignu probaviti do drugog jutra, kad je obicno trka. Ako drmnes mesurdu navecer, oslobodjenje od iste ces iscekivati tijekom cijele trke i vjerojatno zaribati negdje usput. Ujutro zaboravi caj i pretjerani dorucak - najbolje nesto skroz lagano ili cak nista, individualno je. Ja volim ici skroz prazan, onda nemam potrebe za skretanje u box (grmlje), kao neki

Odustajanje, motivi i to... nakon sto sam puko ko kokica do 24-og km poceli su me obilaziti iskusni maratonci sa smjeskom na licu i komentarima tipa "daj pare, rek'o sam da ce riknut prije 25-og" i "sta je, zakuhalo a? a rekli smo ti...". Onda su me pocele obilaziti zene-trkacice, postariji maratonci, pa prolaznici sa malom djecom, trudnice, a secer na kraju je bio deda Djundek, tada 75-godisnjak, najstariji maratonac u RH. To je bila konacna pljuska i tad sam se (prvi put) zakleo da cu poceti trenirati kak spada. U tom trenutku me mogao preci i Broj1 sa jednim drvenim kotacem

Najgora kriza je bila od 29.-34. km, sa stvarno kamenim nogama (mlijecna kiselina koje se tijelo nije znalo rijesiti jer nije to treniralo), pa sam to prevalio pomocu par sto metara hodanja kod standova sa vodom i okrijepom usput.
Odustajanje nije bila opcija dok sam se jos mogao kretati, a u tome su jako pomogli i iostali maratonci, jer stvarno ih ima svih brzina pa nemres ostat zadnji - zadnji idu stvarno sporo. Zanimljivo je da nakon krize tijelo opet nadje neku rezervu pa iako sporo opet mozes trcati. Druga kriza hoce doci pred sam kraj, negdje oko 40. ali to je sad vec blizu pa ide. Pred samim ciljem (tada stadion Maximir) navali neki adrenalin pa se to zavrsi u transu. A osjecaj je stvarno euforija, uspjeh, trijumf. Nije bitno vrijeme, nego cinjenica da se pretrcalo.

Zato samo ti ustraj, isplati se

ps: ono s misicima te ne kuzim, nikakav trening ti nece skoditi, samo ako uzmes pauzu tjedan prije trke, da se stignu misici napuniti i tijelo odmoriti. zadnji tjedan zapravo treba i skroz smanjiti trcanje, treba nakupiti glikogen u misicima
seti is offline  
Old 24.07.2003., 13:37   #10
seti: jos jednom hvala
Misicna masa je teza od druge ...znaci da vise vazem... i ici dole 2kg misica znaci biti laksi 2 kg za vrijeme svih 42195 m... No dobro... Trebam naci jos jednu zrtvu...znam jednog Marokanca samo ga trebam nagovoriti da predje 800 km zbog toga... ali mislim da nece biti prob..I pocecu negdje u drugom mjesecu (ako je trka u sedmom)...
Nisam zbilja pojma imao kako to ide s prehranom na duze staze...doduse nisam ni provjeravao... ali zasigurno bih bas mislio da treba mesa da se pojede ( cevape ) u najgorem slucaju...
Kopirao sam ovaj topic na svoj komp... Javim se za god dana
Old 24.07.2003., 20:54   #11
Quote:
el_mariachi kaže:

Misicna masa je teza od druge ...znaci da vise vazem... i ici dole 2kg misica znaci biti laksi 2 kg za vrijeme svih 42195 m... Nisam zbilja pojma imao kako to ide s prehranom na duze staze...
Ni meni nije poznato da misici smetaju. Cak sam cuo da pasu. Ionako trcis pomocu misica. A i fiskultura ti jaca misice i smanjuje rizik od ozljeda.
Seti je mozda jos zaboravio dodati da nije lose tijelo napuniti vodom prije utrke. Ne u stilu da pisas svako malo, vec drugacije, da to ostane u tebi.
Kaj se tice prehrane ja isto volim biti polugladan.
U svakom slucaju zelim ti sto manje ozljeda
goredolje is offline  
Old 24.07.2003., 21:07   #12
Quote:
seti kaže:

Onda su me pocele obilaziti zene-trkacice, postariji maratonci, pa prolaznici sa malom djecom, trudnice,
Ej Seti, a reci mi sto mislis bi li ti se desila takva (jaka) kriza i da si krenuo slabijim tempom?
goredolje is offline  
Old 24.07.2003., 22:12   #13
Quote:
goredolje kaže:
Ej Seti, a reci mi sto mislis bi li ti se desila takva (jaka) kriza i da si krenuo slabijim tempom?
cuj, vjerojatno bi, ali kasnije u trci. ponijelo me na startu pa sam isao 21km za 1.40 sto je bilo daleko prebrzo za mene onda
start je uvijek opasan, u smislu da povuce covjeka. treba furat uru na ruci i pazit, ne ici prebrzo. misici najbolje rade na 38 celzijusa, a to je nakon par minuta trcanja tek, zato prvi km treba ici polakse. a bez treninga ni nisam znao svoje mogucnosti pa tako ni idealan tempo

voda, da dobro si rekao. hidrirati se i to zestoko dan prije. ja pijem po 2dc svakih pola sata dan prije, onak bas se dobro tocim. na trci ne propustam ni jednu opskrbnu stanicu, uvijek po pola litre.
seti is offline  
Old 24.09.2003., 09:58   #14
seti: care
Poslusao sam neke tvoje savjete i trcim dvocifrene cifre a da se uopce ne zadisem.... Jucer sam mogao izgurati pola maratona (ali nisam )..ne zelim previse da forsiram... tempo sam smanjio tako da trcim 1 km nekih 5:50 u prosjeku ( sto i nije nesto ali znam da mogu brze)...i najbolji savjet mi je da kad stajem da skuzim da jos mogu...ja sam obicno znao isplanirati koliko cu trcati pa onda brzi finis na samom kraju pa mi srce ispadne..
jos 1x
el_mariachi is offline  
Old 24.09.2003., 18:27   #15
Hej Seti jedno pitanje.
Sto je losije? Trcati po:
a) zemlji
b) asfaltu
c) malo zemlji malo asfaltu?
I objasnjenje, ako ga imas.
Ma nek bilo ko da kakav smislen odgovor
goredolje is offline  
Old 24.09.2003., 18:45   #16
Quote:
goredolje kaže:
Hej Seti jedno pitanje.
Sto je losije? Trcati po:
a) zemlji
b) asfaltu
c) malo zemlji malo asfaltu?
I objasnjenje, ako ga imas.
Ma nek bilo ko da kakav smislen odgovor
Asfalt je smrt za zglobove... Ako nemas bas sume u blizini ili slicnih staza trci po nekom igralistu...
el_mariachi is offline  
Old 24.09.2003., 19:56   #17
el, a gdje ti mislis trenirati u 2-gom mjesecu?

2.go, sta nije maraton jedan od nezdravijih sportova? Kuzim koliko je jeben osjecaj kad to napravis, ali sta ne bi bilo bolje da odlucis recimo s biciklom obici Europu ili nesto tome slicno?

Anyway, zelim ti puno volje .
illegale is offline  
Old 24.09.2003., 22:32   #18
pozdrav ekipi,
nadam se da trenirate, vidim da mariachi radi - tako treba , da ce neko doci 12.10. na zg-maraton, ili barem na usporednu utrku-za-gradjane (10km mislim).
ja sam vise-manje spreman malo spustiti svoje vrijeme, nadam se ispod 3:20, slabo sam nesto trenirao duzinu. tek zadnjih dva mjeseca sam se stigao posvetiti vise trcanju, pa seskupilo 3x21, 26 i sutra cu 35. malo napreskokce al bolje tako nego nikako. to u vezi onog kak sam vise-nego-jednom odlucio trcati redovno. to se ne "odlucuje" to se kupe lagane tenisice i pocne vodit kalendar kilometara i zada se recimo 300km mjesecno i to napravi.

no da, sad sam stvarno odlucio poceti trcati redovno (TM) s ciljem skidanja maratona ispod 3h za manje od 2 godine (jaix! vec me sve boli) , kupujem nove super tene, sutra i bacam se na posao ove zime, bazni trening. sa jako puno km. sto me dovodi do pitanja o podlogama. zaboravio si navesti d) makadam i e)snijeg i led

ja nekak najvise volim makadame sa sitnim sljunkom, bez rupetina. ono kaj se cesto nadje na bankinama lokalnih asf. cesta. dobro amortiziraju udarac stopala. zemlja je ok jer je mekana, al ima cesto dosta mjesta za iskrenut nogu. npr savski nasip tam izmedju s. mosta i jaruna i dalje na zapad, ima ugazene stazice izmedju travnatih povrsina, dosta uskih stazica di noga lako ode ako se nagazi na rub. i dosta bicikli ostave tragove u mekom blatu pa kad se stvrdne isto bude grbavo. a mekana mjesta su ko zamke, noga ostane pa se istezu tetive lako.
ja vise volim i koristim tvrdi asflat (al zato ravan) nego mekano al grbavo.

jedan opak miks svega je npr sljemenski maraton (Kuda idu divlje svinje) treba jako pazit di se staje, zapravo skoro da ne dizes pogled sa staze. al sljeme inace ima odlicnih staza za trening. preporucam Bikcevicevu za ljubitelje strmih uspona (jaca staza od Leusteka, tam je stalno blato sad), a i po grebenu ima skoro pjeskovitih staza, mekanih a dosta ravnih.

i da led i snijeg. to ide uz tvoje pitanje illegale. moze se trcati po zimi, kak ne. samo, led jede tenisice, djonovi odu samo tak, od trenja, jer treba trcati povlacenjem nogu da se lakse kontrolira proklizavanje. inace je cist ugodno kad se covjek nauci. mekano.

a cesto proklinjani asflat... nije dobar zbog tih tvrdih udaraca. i ja ga izbjegavam kolko mogu, al nekad se ne moze. narocito je gadan za pocetnike, jer se jos nemaju cvrste tetive. one najcesce odu. ahilova, goljenica, patela, neke od najcescih mar. ozljeda. ak neko uspije trcati 5 godina bez da isproba svaku mogucu ozljedu skidam mu kapu - ja sam imao sve redom.to valjda mora ocvrsnuti upotrebom, tek sad imam duzui period bez vecih ozljeda, vec 2 g. isplacuje se minuli rad
od tabananja po asfaltu hoce se dobit i jos jedna cesta "ozljeda" tipican za maratonce, a malo se spominje. razaraju se crvena krvna zrnca, od udaraca, pa se sklizne u anemiju vrlo lako. a iz nje se tesko cupa nazad van, uz nju nema nista od rezultata - samo umor.

sad to sve zvuci kao da je maraton stvarno nezdrav, kak veli illegale. istina je da su tu ozljede ceste i dugotrajne, al to je vise zbog ho-ruk pristupa nego zbog discipline same. puno su vece koristi zato - narocito po srce, skida se masnoca, jacaju noge jako, a i ostatak tijela ne bi covjek rek'o, da ne spominjem pozitivnu ovisnost o endorfinu - hormonu dobrog raspolozenja - koji tako opusta od stresa da nema nist bolje valja

mama, ogroman post!?! necu se za kaznu javljat do iza zg-maratona sa izvjestajem
ps: mariachi, sta rece ono o ljudima koji te zovu u atenu na oi? pa neki od nas idu tam tada, jel se moze nesto iskemijat ?
seti is offline  
Old 25.09.2003., 09:40   #19
ne cini ti se gera malo sumasta

Old 25.09.2003., 13:40   #20
Moj dragi je "maratonac" - naime jako puno trci i ide na dosta triatlona i polu maratona (25km) i jednom je trcao puni maraton. Ogromna koma maratona je da si mjesec dana nakon toga bolestan. Naime povraca se i nimalo se dobro covijek ne osjeca iako si totalno fit i stalno treniras....
Indi is offline  
Zatvorena tema

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:35.