Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.12.2006., 12:50   #1
zadatak iz kemije za Oš - pomoć plizzzzzzzz!

radi se o kristalizaciji soli ili modre galice. kako se to točno radi, a da se dobiju kristalići ( po mogućnosti u što kraćem roku) jer ovako kako smo radili, ništa se nije iskristaliziralo, a izgubili smo vrijeme.

HITNO NAM JE!!!
korana is offline  
Old 10.12.2006., 13:04   #2
1. Napravi prezasićenu otopinu modre galice uz grijanje i miješanje....sve dok ne vidiš da se više ništa ne otapa
2. Obavezno! Profiltriraj otopinu preko filterpapira.
3. Uzmi konac zaveži za štapić koji će biti na čaši i držati isti.

TIP: na vrh konca možeš zavezati u čvoriću mali komadić modre galice

Sporo hlađenje->veliki kristali
Brzo hlađenje -> mali kristalići

SRETNO!
__________________
Ötterdämmerung
Dear Prudence is offline  
Old 10.12.2006., 13:38   #3
da, modra galica je zakon, a sa NaCl treba biti strašno strpljiv, jer mu razlika topljivosti i nije nešto.

ako kažete da ste izgubili vrijeme, koliko je to izgubljeno?
__________________
.
Endimion17 is offline  
Old 10.12.2006., 14:15   #4
umjesto konca uzmi vunu...adherencija kristala biti će uspješnija....
__________________
The world is chiral and clinal
enjoy the symmetry wherever you find it"
(V. Prelog).
Bajum is offline  
Old 10.12.2006., 14:55   #5
a ako stavi vune, narasti će joj gruda kristalića

evo recept za velike i brze kristale.
prvo napraviš zasićenu otopinu (destiliranom vodom!), i profiltriraš je kroz vrući filter papir u široku čašu. ostaviš preko noći da se na dnu skupe kristali. ujutro staviš gumene rukavice (jer su ti prsti masni) i odabereš najbolji kristalić, najpravilniji. ne smije se osušiti.
i sad, (to moraš brzo raditi) zavežeš ga za konac. po mogućnosti sintetički. I zamasniš konac tik do kristala (nikako i sam kristal!) nečim što se ne tali tako lako u vrućoj vodi. neki kažu vazelin, neki kažu obična mast, svejedno. glavno da ne staviš toga previše, da ne otpluta s konca. Na tom mjestu gdje je masno, neće se stvarati kristali, i sva će kristalizacija biti usmjerena samo na taj pravilni kristal. On će biti jezgra.
Sve što preostaje je napraviti novu zasićenu otopinu i nju uroniti štapić sa masnim koncem i jezgrom. No, i čašu se mora zamasniti. Tako će kristalizacija biti usmjerena na jezgru te jako brza i jako efikasna.

Već za pola dana bi trebala imati ogromnu i pravilnu gromadu, muzejski primjerak.
Eto, ako ti je stvarno hitno, probaj tako.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Old 10.12.2006., 15:04   #6
" U kuhinjsku čašu sa destiliranom vodom dodajemo žlicom kuhinjsku sol neprestano miješajući staklenim štapićem. Kad na dnu ostane neotpoljene soli, prelijemo bistru otopinu bez neotopljene soli, prelijemo bistru otopinu bez neotopljene soli u drugu čašu. U otopinu uronimo nit vune pričvršćene na drvenom štapiću. Ostavi čašu na toplm mjestu nekoliko dana."

To su upute iz radne bilježnice. Tako smo napravili preije 3 dana i ništa.

Sad smo zagrijali i profiltrirali i nadamo se najboljem.
korana is offline  
Old 10.12.2006., 15:48   #7
Quote:
Endimion17 kaže:
a ako stavi vune, narasti će joj gruda kristalića

evo recept za velike i brze kristale.
prvo napraviš zasićenu otopinu (destiliranom vodom!), i profiltriraš je kroz vrući filter papir u široku čašu. ostaviš preko noći da se na dnu skupe kristali. ujutro staviš gumene rukavice (jer su ti prsti masni) i odabereš najbolji kristalić, najpravilniji. ne smije se osušiti.
i sad, (to moraš brzo raditi) zavežeš ga za konac. po mogućnosti sintetički. I zamasniš konac tik do kristala (nikako i sam kristal!) nečim što se ne tali tako lako u vrućoj vodi. neki kažu vazelin, neki kažu obična mast, svejedno. glavno da ne staviš toga previše, da ne otpluta s konca. Na tom mjestu gdje je masno, neće se stvarati kristali, i sva će kristalizacija biti usmjerena samo na taj pravilni kristal. On će biti jezgra.
Sve što preostaje je napraviti novu zasićenu otopinu i nju uroniti štapić sa masnim koncem i jezgrom. No, i čašu se mora zamasniti. Tako će kristalizacija biti usmjerena na jezgru te jako brza i jako efikasna.

Već za pola dana bi trebala imati ogromnu i pravilnu gromadu, muzejski primjerak.
Eto, ako ti je stvarno hitno, probaj tako.

može li se ovo načinit i od soli, ili baš mora biti modra galica ?

Hvala svima
korana is offline  
Old 10.12.2006., 16:02   #8
Quote:
korana kaže:
može li se ovo načinit i od soli, ili baš mora biti modra galica ?

Hvala svima
možeš i sa soli, ali je proces mukotrpniji jer se natrijevom kloridu topljivost slabo mijenja s promjenom temperature.
išlo bi ti tako da bi morala često praviti novu zasićenu otopinu u masnoj čaši, i jezgru opet uranjati, i tako sve dok ne dostigne veličinu koju tražiš.
s modrom galicom je puno jednostavnije, jer se ona jako dobro topi na povišenoj temp. pa možeš iskristalizirati velike "gromade".
samo probaj ono s masnim koncem i čašom (pazi da ne zamasniš jezgru) i trebala bi dobiti čistu peticu.
znam da ja jesam

(napomena: ne stavljaj jezgru u otopinu koju si tek makla s vatre, pričekaj da se malo ohladi, inače će ti se otopiti jezgra i ispasti s konca)
__________________
.
Endimion17 is offline  
Old 10.12.2006., 16:32   #9
Quote:
Endimion17 kaže:
možeš i sa soli..
ne znam hoću li stići pošto nam treba za utorak ujutro, a modru galicu mogu kupiti tek sutra ujutro. za sad smo probali sa solju. nešto se čudno događa, nekakva dvodimenzionalna tvorevina veće površine visi sa konca, sve me strah pogledati

hvala još jednom
korana is offline  
Old 10.12.2006., 18:02   #10
Quote:
korana kaže:
...za sad smo probali sa solju. nešto se čudno događa, nekakva dvodimenzionalna tvorevina veće površine visi sa konca, sve me strah pogledati


sjecam se da sam radio isto prema uputama iz biljeznice... samo sam ostavio preko noci da iskristalizira, a koncic je bio vuneni.

drugi dan mi je profesorica rekla da promijenim stapic na kojem je to visjelo.
__________________
How do vaccines cause autism?
Bat Kol is offline  
Old 10.12.2006., 18:29   #11
sjećanja

meni je isto odmah uspjelo, radio sam onako kako je Dear Prudence napisao
__________________
microstock
*_spike is offline  
Old 11.12.2006., 00:13   #12
Ako neko baš želi dobiti kristale NaCl, može malo uparavati zasićenu otopinu. Tako će isto nastati prezasićena otopina, samo što takva kuhanjem voli naglo uzavreti i izletjeti van iz čaše
Kod bilo kakve kristalizacije zgodno je namastiti i unutarnju stijenku čaše.
sal_mirabilis is offline  
Old 11.12.2006., 08:49   #13
A ukoliko se zelite malo vise pozabaviti kristalima i zelite da budu potpuno prozirni i pravilni, recept je slijedeci...

Otopina iz koje se kristalizira mora biti zasicena (ali ne prezasicena). Najlakse se priprema tako da se u casi uz lagano zagrijavanje otopi NaCl, CuSO4, Al2(SO4)3 (aluminijev sulfat daje lijepe, velike kristale kubičnog sustava, najčešće oktaedarske!!!), ili neka druga sol.

Tako pripremljena otopina (na dnu čaše mora ostati višak neotopljenih kristala) ostavi se da stoji 24 sata da višak kristala zbog eventualnog prezasicenja iskristalizira.

Slijedeci dan se otopina profiltrira u potpunu cistu i neostecenu casu. Iz kristalica na dnu odabere se jedan pravilan koji ce nam posluziti kao jezgra te se sveze na konac i pripremi kako je opisao Endimion17. (cisti vazelin je najbolji).

Casa se prekrije filter papirom (da ne upada prasina u nju) i ostavi negdje na KONSTANTNU temperaturu, po mogućnosti oko 10 - 15 °C. (niza je bolja; temperatura ne smije varirati tokom izmjene dana/noci jer kristali nece biti lijepi prozirni i pravilni)

Casa se ostavi desetak (ili nekoliko desetaka) dana. Nikako se ne smije pomicati, premjestati ili slicno...

Kako ce voda POLAGANO HLAPITI tako ce se visak soli kristalizirati. (Ocito je da se casa ne smije zatvoriti do kraja!!)

Cilj je postici sto SPORIJU i jednakomjernu kristalizaciju.


Nakon nekoliko tjedana o casi ce izrasti SAVRSEN kristal!!
__________________
Press any key to continue or any other key to quit...
The Chemist is offline  
Old 11.12.2006., 12:18   #14
Jos jedna zanimljivost glede rasta kristala koja na prvi pogled i nije bas ocita:

Zamislimo da imamo jednostavan kristalic NaCl koji raste u casi kako sam opisao u prijasnjem postu. (NaCl sam odabrao jer gradi kristale u obliku kocke koji jednoliko rastu na svih 6 ploha)

Neka su dimenzije kristalica 5x5x5mm

Pretpostavimo da zelimo da u tjedan dana svaka ploha poraste za 1 milimetar. (dakle nakon 7 dana kristal bi bio dimenzija 7x7x7mm)

tjedan dana = 7 dana = 168 h = 10080 min = 604800 s

Iz kristalne strukture NaCl vidljivo je da je dimenzija kristalne resetke
a = 5,64 A
i da je prosjecna debljina sloja Na+ i Cl- iona jednaka a/2
a/2 = 2,82 A

Dakle u sloju kristala debelom 1 mm ima
(0,001m / 2,82 exp-10m) = 3546099
slojeva iona!

Dakle, ako zelimo da nam u 7 dana svaka ploha kristala poraste za 1 mm u SVAKOJ SEKUNDI mora se na tu plohu sloziti
(3546099 slojeva / 604800 s) = 5,9 slojeva


Dakle, koliko god se nama cijeli tjedan cinio uzasno spor za rast plohe kristala od 1 mm, na samoj povrsini ioni se jos uvijek moraju slagati poprilicno brzo (5,9 slojeva iona u svakoj sekundi)!!

To je razlog zbog kojeg se prilikom kristalizacije iz prezasicene otopine (gdje u nekoliko min izraste kristal od 1 cm) dobivaju nepravilni izobliceni kristali koji se raspadaju pod prstima...
__________________
Press any key to continue or any other key to quit...
The Chemist is offline  
Old 11.12.2006., 13:19   #15
sve je u strpljenju.
baš se mislim sad za praznike napraviti jednu kocku NaCl.

kuhinjska sol je puna svega i svačega. istina, kristalizirati će se samo NaCl na NaCl jezgri, ali ima tu svačega, svakakvih čestica. Trebat će mi dobar filterpapir.

A može i jednostavnije - kupiti sol za perilice suđa. Ona je 99.97% NaCl. I na kutiji piše da nije za hranu
__________________
.
Endimion17 is offline  
Old 12.12.2006., 09:13   #16
Quote:
Endimion17 kaže:
da, modra galica je zakon, a sa NaCl treba biti strašno strpljiv, jer mu razlika topljivosti i nije nešto.
Eh, da sam tada znala ono što znam sada...
little wonder is offline  
Old 12.12.2006., 22:07   #17
dobili smo čistu peticu . hvala svima
korana is offline  
Old 12.12.2006., 23:40   #18
__________________
.
Endimion17 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:41.