Forum.hr

Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje
Korisničko ime
Lozinka

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Dječje zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.12.2006., 11:13   #1
Kyra
Rodila2MuškarcaSvogŽivota

Kyra Avatar

Registracija: Apr 2003.
Activelle tablete

Pozdrav svima!

Da li netko od vas ima iskustva s Activelle tabletama? Radi se o hormonima, moja mama (52 godine) ih pije posljednjih šest mjeseci na preporuku ginekologa (menopauza; rečeno joj je da ih je trebala piti i puno ranije).

E sad, na uputstvima piše da je moguće oboljeti od raka dojke, liječnik opće prakse je isto tako mami rekao da on to ne bi pio upravo zbog rizika od tumora, a ginekologinja je rekla da bi ona to odmah počela piti da je u menopauzi. Neki dan je, navodno, i na Dnevniku bio neki prilog o tome...

Nemamo nikakve slučajeve tumora u obiteljskoj anamnezi.

Mama inače ima i artrozu i osteopeniju (dakle, ide prema osteoporozi). Imala je i fazu problema sa štitnjačom i sad je to prošlo. Valunge i glavobolje prestale su s ovim Activelle tabletama.

Ja sad idem guglat, ali bilo bi mi korisno kada bi netko od vas rekao nešto više. Hvala!
Odgovori s citatom
Old 18.12.2006., 15:37   #2
duda
prosječna žena

duda Avatar

Registracija: Nov 2002.
Ja ih pijem skoro godinu i pol. Znam za taj rizik jer me je upozorio ginekolog (imam i fibrocističnu mastopatiju) ali mi je rekao da dobrobit pijenja nadomjesne hormonalne terapije u mojim godinama (počela sam ih piti sa 39 g. jer sam perano ušla u menopauzu) premašuje rizik od oboljevanja od raka dojke. Ionako već skoro 10 godina idem svakih 6 mjeseci na UZV dojki zbog mastopatije pa sam pod stalnom kontrolom. Znači važno je samo redovito kontrolirati dojke tako da se na vrijeme stigne reagirati ako se što počne događati.
Old 18.12.2006., 17:55   #3
Ivanicapeca
Svarožić

Ivanicapeca Avatar

Registracija: Mar 2006.
Teško je biti pametan oko tih hormona, jer su i sami ginekolozi zdvojni, tj. jedan je za drugi protiv. Vjerojatno treba uzeti oprezan i individualan pristup prema svakoj ženi individualno i izvagati za i protiv.
Osobno nisam za hormone: Žene su prolazile kroz menopauze od kad je čovječanstva bez dodataka hormona. To je prirodan period u životu svake žene i tako mu treba pristupati. Treba regulirati prehranu i živjeti zdravo i aktivno.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom

Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Pravila postanja