Forum.hr

Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor
Korisničko ime
Lozinka

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.12.2006., 19:21   #1
iscjeljitelj
Registrirani korisnik

Registracija: Feb 2003.
izolacija potkrovlja

E ovako,
Znam da je bilo mnogo tema slicnih ali nigdje nisam sve u potpunosti mogao da skontam jer obicno ljudi skrenu sa teme pa cu ja pitati ponovo a nadam se da onima koji imaju iskustva da daju odgovor a oni koji nisu radili da se suzdrze.
O cemu se radi?
Na porodicnoj kuci, skinut je krov, pa je salivena ploca a potom je dozidano potkrovlje. Mislim da je 5 redova cigle plus vijenac, plus vjencanica, tako da je najniza tacka na 140 cm.
Na krov je postavljen lim lindap.
Priprema je bila tako sto je na rogove postavljena daska, pa lepenka(vecina postavlja ter papir ali posto nije odmah postavljen lim, odlucili smo se za lepenku) pa je poletvano. Uzduzno pa poprecno(kontra letva) tako da ostaje jedan dio za strujanje vazduha.
E sad me zanima kako rijesti donji dio u potkrovlju?
Grede su mislim 16 cm.
S unutranje strane planiram u jednoj prostoriji postaviti regips dok u druge dvije planiram lamperiju.
Jedna prostorija koja je planirana za dnevni boravk s kuhinjiom i trpezarijom iznosi oko 40m2 a ostale su dvije su po nekih 20m2.
Kako postaviti toplotnu izolaciju, tj da li raditi kamenu vunu, koja debljina vube sta jos postaviti izmedu vune i lamperije(koliko sam razumio da ima neka folija ili najlon)?
Kako rijesti izolaciju oko grede, ili je ona dovoljna sam za sebe izolator?
Da li je moguce izvesti da grede ostanu vidljive jednim dijelom i kako bi to izgledalo?
Opet naglsavam, volio bih da se javi netko ko je vec nesto slicno radio.
Drugi dio pitanja odnosi se na stepeniste kako rijesiti vezu izmedu dvije etaze.
rtao sam neke stepenice u sketh up-u radi izleda i uklapanja u prostor koji imam na raspolaganju.
Zanima me sada da li je moguce ovo izvesti i kako to odraditi u praksi.
rastojanje od suba je 800 mm, visina gazista je 200 mm.
Da li uraditi nosač od metalne konstrukcije pa to obloziti sa drvom ili je moguce izvesti sve od drveta?
iscjeljitelj is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2006., 19:42   #2
Edgar
The Titanodur Master

Registracija: Nov 2006.
eto ja sam isto radio krovište.

isto imam lindab i jako sam zadovoljan.

procedura je bila ista, dasa, ter papir, letva, kontra letva, lim

u potkrovlju nemam kosinu na sredini, već je izveden spušten strop od knaufa. iznad njega je 10cm vune, i s gornje strane daske da se može hodati. ove godine postavio sam (dakle samo posložio) na te daske tvrdi sitropor.

na kosinama je ispod daske 10 -15 cm kamena vuna, folija, knauf.

gede se nigdje ne vide. imam i četiri krovna prozora.

preostaj emi jedino još izmijeniti tri prozor ai balkonska vrata, i to bi bilo to.
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2006., 20:06   #3
iscjeljitelj
Registrirani korisnik

tako je situacija i kod mene. tj i ja planiram raditi spusten strop na sredini i bice na visini od 2,6 m a iznad ce ostati jedna manji dio kao tavan.
Sto se tice krvonih prozora ja ih nisam ugradivao, nego sam radio bazde.
Evo par slikica s mobitela (nije neka rezolucija):

i sa druge strane krova se nalazi jedna ovakava mala bazda.
iscjeljitelj is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2006., 22:52   #4
jas41
Registrirani korisnik

Registracija: Jun 2006.
[

Inače po pravilu struke ide folija, vuna, folija, knauf.
I to ne obična, nego paropropusna.
jas41 is offline  
Odgovori s citatom

Old 17.12.2006., 23:37   #5
iggy36
Registrirani korisnik

Registracija: May 2006.
[QUOTE=iscjeljitelj]E ovako,
Znam da je bilo mnogo tema slicnih ali nigdje nisam sve u potpunosti mogao da skontam jer obicno ljudi skrenu sa teme pa cu ja pitati ponovo a nadam se da onima koji imaju iskustva da daju odgovor a oni koji nisu radili da se suzdrze.
O cemu se radi?
Na porodicnoj kuci, skinut je krov, pa je salivena ploca a potom je dozidano potkrovlje. Mislim da je 5 redova cigle plus vijenac, plus vjencanica, tako da je najniza tacka na 140 cm.
Na krov je postavljen lim lindap.....
QUOTE]

Sve što se tiče izolacije potkrovlja imaš lijepo objašnjeno na stanicama termike.
iggy36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2006., 09:45   #6
Lee Champa
Lee

Registracija: Nov 2003.

Pa ćemu onda služi folija? Da propusti paru (vlagu) u izolaciju
Old 18.12.2006., 11:04   #7
cd_covers
Moderator

cd_covers Avatar

Registracija: Oct 2005.
Quote:
jas41 kaže:
[

Inače po pravilu struke ide folija, vuna, folija, knauf.
zanimljivo....gdje si našao ovakvu teoriju....bilo bi puno pametnije da ne pišeš gluposti ovdje po forumu.....

pozdrav
cd_covers is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2006., 12:23   #8
Edgar
The Titanodur Master

ak može pitanje, baš vezano uz tu foliju

njen službeni naziv je vodonepropusna-paropropusna folija, kaj ne,

znači grijani zrak (odozdo) pretvara se u paru, prolazi kroz foliju, dođe u doticaj sa hladnijim zrakom pri čemu se kondenzira, ali ne prolazi kroz foliju.

super, i gdi ode ta kondenzirana para, voda? a govorimo ovdje o potkrovlju, o kosini, znači automatski po kondenzaciji ta voda-vodica se slijeva na spoj knaufa i zida i kud ide odatle? opet ispara pod utjecajem toplijeg zraka i tako ukrug ili šta?

gdi nestaje ta kondenziran vodica? pa nemože nestati?
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2006., 12:47   #9
cd_covers
Moderator

cd_covers Avatar

Quote:
Edgar kaže:
ak može pitanje, baš vezano uz tu foliju

njen službeni naziv je vodonepropusna-paropropusna folija, kaj ne,

znači grijani zrak (odozdo) pretvara se u paru, prolazi kroz foliju, dođe u doticaj sa hladnijim zrakom pri čemu se kondenzira, ali ne prolazi kroz foliju.

super, i gdi ode ta kondenzirana para, voda? a govorimo ovdje o potkrovlju, o kosini, znači automatski po kondenzaciji ta voda-vodica se slijeva na spoj knaufa i zida i kud ide odatle? opet ispara pod utjecajem toplijeg zraka i tako ukrug ili šta?

gdi nestaje ta kondenziran vodica? pa nemože nestati?

sve krivo....odi na www.termika.hr oa pogledaj za detalje...ili na www.isover.hr.....

a pogledaj i http://groups.google.com/group/hr.re...cc72cf312eb901

ako budeš imao konkretno pitanje nakon što malo pogledaš sve ovo javi se....

pozdrav
cd_covers is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2006., 13:42   #10
Lee Champa
Lee

Prema navedenom:
lamperija-paronepropusna folija (vodonepropusna se podrazumjeva)izolacija- paropropusna-vodonepropusna + pokrov.
Tzn. iz izolacije preko paropropusne folije mora izlaziti eventualna vlaga.
Old 18.12.2006., 13:47   #11
cd_covers
Moderator

cd_covers Avatar

Quote:
ZOsvald kaže:
Prema navedenom:
lamperija-paronepropusna folija (vodonepropusna se podrazumjeva)izolacija- paropropusna-vodonepropusna + pokrov.
Tzn. iz izolacije preko paropropusne folije mora izlaziti eventualna vlaga.
Točno tako....s time da s gornje strane ne mora biti paropropusna folija....može biti i terpapir npr koji je relativno paronepropustan...
Jedino tada treba ostaviti 2-4 cm razmaka između dasaka i same izolacije tako da se vlaga koja eventualno i dođe u izolaciju može isušiti i da ne dolazi do propadanja izolacije.....
S donje strane obavezno parna brana, odnosno paronepropusna folija, odnosno malo deblji najlon....(oko 0,2mm ili malo više...)

pozdrav
cd_covers is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2006., 14:05   #12
Demonique
Registrirani korisnik

Demonique Avatar

Registracija: Aug 2006.
Quote:
iscjeljitelj kaže:
E ovako,
O cemu se radi?
Na krov je postavljen lim lindap.
Priprema je bila tako sto je na rogove postavljena daska, pa lepenka(vecina postavlja ter papir ali posto nije odmah postavljen lim, odlucili smo se za lepenku) pa je poletvano. Uzduzno pa poprecno(kontra letva) tako da ostaje jedan dio za strujanje vazduha.
E sad me zanima kako rijesti donji dio u potkrovlju?
Grede su mislim 16 cm.
S unutranje strane planiram u jednoj prostoriji postaviti regips dok u druge dvije planiram lamperiju.
Jedna prostorija koja je planirana za dnevni boravk s kuhinjiom i trpezarijom iznosi oko 40m2 a ostale su dvije su po nekih 20m2.
Kako postaviti toplotnu izolaciju, tj da li raditi kamenu vunu, koja debljina vube sta jos postaviti izmedu vune i lamperije(koliko sam razumio da ima neka folija ili najlon)?
Kako rijesti izolaciju oko grede, ili je ona dovoljna sam za sebe izolator?
Da li je moguce izvesti da grede ostanu vidljive jednim dijelom i kako bi to izgledalo?
Opet naglsavam, volio bih da se javi netko ko je vec nesto slicno radio.
Drugi dio pitanja odnosi se na stepeniste kako rijesiti vezu izmedu dvije etaze.
rtao sam neke stepenice u sketh up-u radi izleda i uklapanja u prostor koji imam na raspolaganju.
Zanima me sada da li je moguce ovo izvesti i kako to odraditi u praksi.
rastojanje od suba je 800 mm, visina gazista je 200 mm.
Da li uraditi nosač od metalne konstrukcije pa to obloziti sa drvom ili je moguce izvesti sve od drveta?
Daj e-mail adresu na pm...pa ti pošaljem prekrasno izvedene spiralne stepenice, na svega 90cm širine..nevjerojatno. Tip je stručnjak..svi ih dolaze vidjet..hodočaste, došle su oko 2000€ A što se tiče izolacije ne kužim se baš naj, stara je vodila radove...znam samo da je ispod krova stavljen sloj folije, pa vune,i mislim onda opet folije. Sve je napravljeno u knaufu... modelirani čak i zidni ormari u jako niskom potkrovlju. Ako te zanima pošalji mejl! I da, nosač konstrukcije nije lako od drveta napravit..nije toliko stabilno... meni je napravljen stup od željeza koji je obojan u boju drva... lijepo izgleda. Drvo-hrast. A za druge detalje oko vune ću ti pitat staru moju nama je super izolorano s tim.
Demonique is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2006., 19:42   #13
iscjeljitelj
Registrirani korisnik

poslao e-mail, pa mi posalji sve sto si radio a moze mi korisiti i dati ideju
iscjeljitelj is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2006., 19:43   #14
iscjeljitelj
Registrirani korisnik

evo jos detalja koliko je kostalo ovo sto sam radio, moze nekom posluziti kao predracun, prije nego uce u investiciju da ima orjentaciju:
Sto se tice radova, bilo je kombinacije, nesto ja sa ocem, a jedan veci dio su radili majstori.
Posto nije bilo ploce na kuci, prvo smo pod krovom zasalovali i pod krovom izlili plocu radi nevremena da ne bi stan ispod prokisao.
Znaci u stanu ispod se zivjlo normalno.
To sam ja i otac pripremili, dasku za salung smo imali, a armiranje i betno nas je kostao 2000 KM (oko 8000 kn)
Sto se tice daljnjih radova, bila su dva majstora, otac, povremeno sam ja radio i jos dva dodatna radnika povremeno.
Sto se tice zidraskih i tesarskih radova to su radili isti ljudi, ta dva majstora.
Opet, oni su poznanici i nisu radili po pravoj dnevnici. Naplatili su 40 KM (160 Kn dan po jednom majstoru). Uz ovo su imali prevoz na radiliste i nazad kuci, imali su tri obroka, kafa, sok kad god su htjeli. Radili su po 12 sati a nekad i vise.
Sto se tice materijala, nemam pravu prestavu svega, jer je krovna konstrukcija uzete prosle godine a mislim da je njena vrijednst sada oko 3000 KM(12 000 kn).
Radnici(majstori) su naplatili 1500 + pomocni radnici koji su radili povremeno oko 300 KM( 7200 kn)
Pokrov je raden od lima lindap i on je kostao bez ugradnje 4200+prevoz 100 KM(17200 kn). ugradnju sam imao besplatno a mislim da bi i to kostalo oko 2000 KM (8000 kn) da je radila neka firama tj obrtnik u kojoj sam to kupio
Onda cigla, cimet, armiranje mislim da je i to izaslo oko 2800 KM(11200kn)
Tako da je ovo do sada sve ukupno kostalo oko 14 000 KM( 56 000 kn)
S tim da sam dobio gore oko 85 m2 stana, od kojeg su dvije sobe po nekih 20 m2, kupatilo oko 5do 6 m2 i jedan velika prostorija sa nekih 40 m2.
Stalariju sam narucio od dreveta, i to ce me kostati nesto malo povoljnije jer sam dobio povoljno drvenu gradu od koje ce se raditi a mislim da se me to kostati oko 2500 KM(10 000 kn) sto je ekstra povoljno. Tu ulaze samo prozori a nisam jos vrata narucio a ima oko 16 m2 otvora.
I mislim da mi treba jos toliko da bi to uredio da se moze useliti.
Parket sam kupio i bukovi je, cijena ne znam koliko je izasla. Trebam raditi glazure, kupatilo, struja, malterisanje, regips, izgolacija kamenom vunom, tako da ce se toga jos sakupiti.
Eto nadam se da te nisam prepao.
Ono sto sam ja kroz par stvari naucio, jeste da proracun koju ti svedes da ti je potreban, dodaj najmanje 30 % a ako planiras i vise neces se zeznuti.
Jer kako se poslovi rade, vidis puno stvari koje nisi predvidio a koje nose dosta novaca.
Kod mene se desilo sa dvije betnske grede koje povezuju cijelu kucu po duzini i koje su kostale oko 50 KM(2000 kn) o kojima ja nisam uposte razmisljao dok nije doslo do toga da su mi to majstori rekli da bi bilo dobro da se urade. Nisam odbio, je bi se sigurno poslije kajao a ne tu gresku mogao popraviti.
iscjeljitelj is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2006., 21:33   #15
Edgar
The Titanodur Master

Quote:
cd_covers kaže:
sve krivo....odi na www.termika.hr oa pogledaj za detalje...ili na www.isover.hr.....

a pogledaj i http://groups.google.com/group/hr.re...cc72cf312eb901

ako budeš imao konkretno pitanje nakon što malo pogledaš sve ovo javi se....

pozdrav
ma ok, čitao ja i prije termiku, sve to štima, samo nek mi ntko objasni, ko malom debilčeku, kaj se dešava s vlagom, vodom, dakle gledano iznutra:

- knauf
- folija
- vuna
- malo zraka
- daska
- terpapir
- letva-kontraletva 8dakle opet malo zraka)
- pokrov

i kak to sad funkcionira

ajmo reći vani je -5, unutra +20

topli zrak se diže (dakle iz stana +20) gore (sadrži više vlage) 'prolazi' knauf i foliju, vunu i kod ono malo zraka koji je vjerojatno hladan, se zaustavi taj zrak se naglo ohladi, oslobađa se voda tj kondenzira se i taj kondenzat pada dolje, dakle ide rikverc, prođe vunu ali ne i foliju, koja je vodonepropusna. i kaj sad ,kud s tim kondenzatom?

ili mi netko hoće reći da ono malo zraka iznad vune, dakle po zimi vjerojatno hladan zrak provjetri onaj topli i osuši ili šta? mislim ne kužim.

ne kažem ja da to što pišu termika i isover ne valja, samo ono ne kužim gdi voda, kondenzat nestane, po ljeti još kak tak ali po zimi?
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2006., 21:44   #16
Edgar
The Titanodur Master

...e da i eto u međuvremenu biona str. knaufa: http://www.knauf.hr/ti_izmedu_rogova.html

dva nagrdna pitanja:

1. zašto se ne spominje folija?

2. zašto se navodi sloj zraka iznad vune 8ventilirajući sloj) citiram

Kod izvedbe s izolacijom između rogova koristi se cijela visina roga za smještaj izolacijskog materijala.

E sad, kome vjerovati, pričama sa foruma i isoveru/tervolu i samoukim majstorima, ili kaufu. Bez uvrede prema ikome.

Uostalom, čekam odgovore na prethodni post.
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2006., 21:51   #17
jas41
Registrirani korisnik

Registracija: Jun 2006.
Quote:
cd_covers kaže:
zanimljivo....gdje si našao ovakvu teoriju....bilo bi puno pametnije da ne pišeš gluposti ovdje po forumu.....

pozdrav
sad si me bacio u bed . reci mi gdi je greška, jer su meni meštri tako rekli.
pozdrav!
jas41 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2006., 22:35   #18
iggy36
Registrirani korisnik

Registracija: May 2006.
Quote:
Edgar kaže:
ma ok, čitao ja i prije termiku, sve to štima, samo nek mi ntko objasni, ko malom debilčeku, kaj se dešava s vlagom, vodom, dakle gledano iznutra:

- knauf
- folija
- vuna
- malo zraka
- daska
- terpapir
- letva-kontraletva 8dakle opet malo zraka)
- pokrov

i kak to sad funkcionira

ajmo reći vani je -5, unutra +20

topli zrak se diže (dakle iz stana +20) gore (sadrži više vlage) 'prolazi' knauf i foliju, vunu i kod ono malo zraka koji je vjerojatno hladan, se zaustavi taj zrak se naglo ohladi, oslobađa se voda tj kondenzira se i taj kondenzat pada dolje, dakle ide rikverc, prođe vunu ali ne i foliju, koja je vodonepropusna. i kaj sad ,kud s tim kondenzatom?

ili mi netko hoće reći da ono malo zraka iznad vune, dakle po zimi vjerojatno hladan zrak provjetri onaj topli i osuši ili šta? mislim ne kužim.

ne kažem ja da to što pišu termika i isover ne valja, samo ono ne kužim gdi voda, kondenzat nestane, po ljeti još kak tak ali po zimi?
Zrak iz prostorije ne bi smio proći kroz foliju (zato se i zove parna brana),a ako išta prođe izolacija se suši cirkulacijom zraka iznad nje (kažu bar 4cm), a ako nemaš toga obavezno iznad izolacije paropropusna folija da vlaga može prema gore.Ako imaš ljepenku obavezan je zračni sloj i to ventilirani (otvoren i prema dolje i prema gore).
Ako imaš pravilno slojeve nebi trebao imati točku rošenja ( to bi imao da nemaš izolacije).
U tvojem razmišljanju je osnovna pogreška ta što zrak iz prostorije NE prolazi prema izolaciji.
iggy36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2006., 09:05   #19
Edgar
The Titanodur Master

Quote:
iggy36 kaže:
Zrak iz prostorije ne bi smio proći kroz foliju (zato se i zove parna brana),a ako išta prođe izolacija se suši cirkulacijom zraka iznad nje (kažu bar 4cm), a ako nemaš toga obavezno iznad izolacije paropropusna folija da vlaga može prema gore.
Sorry, ali opet ne kužim. Ta folija zar to nij paropropusna folija? i kaj ta folija ne dolazi prije izolazicje, dakle iznad knaufa, prije vune, gledano iznutra' AKo zrak prodje knauf ali ne i foliju, pa kud će on onda?

[/QUOTE]
Ako imaš ljepenku obavezan je zračni sloj i to ventilirani (otvoren i prema dolje i prema gore)..[/QUOTE]

Kak misliš, otvoren prema dolje i gore' Ljepenku imam, na njoj letvu i kontra letvu, to je 'gornji otvor'. ljepenka je na dasci, znači otvor prema dolje je prostor između vune i daske, tih 4cm, jel to to?

[/QUOTE]Ako imaš pravilno slojeve nebi trebao imati točku rošenja ( to bi imao da nemaš izolacije).[/QUOTE]

ako zrak i prođe foliju u izolaciju, onda je to još uvijek topli zrak kaj ne, a zrak unutar tih 4 cm je hladan. taj hladan (ili arem hladniji) isušuje taj zrak odozdola, prilikom toga se osloađa voda kaj ne, inače kak bi se zrak sušio, kako ti kažeš? kak se može sušiti bez nastanka kondenzata?

U tvojem razmišljanju je osnovna pogreška ta što zrak iz prostorije NE prolazi prema izolaciji.[/QUOTE]

Odlično! ak ne prolazi, što će ti ta folija? ili hoćeš reći da folija sprećava taj prolazak? a opet i sam kažeš da dio možda i prođe izolaciju, i kak onda nemaš točku rošenja. kad je zrak iznad izolacije hladniji od onoga koji prolazi kroz nju i dodje u doticaj s tim ventilirajućim slojem

Ma ne kažem da nisi u pravu, samo ne kužim. fizika mi nije jača strana

Uostalom zašto se onda navode primjeri i sa folijom i ventil. slojem i onaj bez toga, na knaufovim stranicama. Dali to znači da folija ide kad je ispod nje grijani prostor a ako nije onda nejde? i ako je tako zašto to onda ne piše?

izgleda da su oba primjera ispravni. Ako jesu čemu priča oko folije, ako može bez nje

uostalom ak se hoće spriječiti prolaz pare, pa se stavlja ta folija, izbor način postavljanja (folija ili ne) ovisi dakle o tome da li ta para nastaje ili ne? E pa kad je to, kad ta para nastaje? Ako se ispod grije?
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2006., 09:16   #20
Lee Champa
Lee

Sorry, ali opet ne kužim. Ta folija zar to nij paropropusna folija? i kaj ta folija ne dolazi prije izolazicje, dakle iznad knaufa, prije vune, gledano iznutra' AKo zrak prodje knauf ali ne i foliju, pa kud će on onda?

Gledano prema van: zidna obloga (lamperija, knauf i sl.) propušta paru (vlagu) koja dolazi do paronepropusne folije, a ta ne dozvoljava pari (vlazi) ulaz u izolaciju jer bi se tamo sigurno pretvorila u vodu (zaledila) i smanjila izolacijska svojstva izolacije ili ju potpuno uništila.
U slučaju da ipak prođe neka količina vlage ta se mora odvesti cirkulacijom iznad izolacije, kroz PAROPROPUSNU FOLIJU ako se ista nalazi nad izolacijom.

Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Pravila postanja