Forum.hr

Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Hardver
Korisničko ime
Lozinka

Hardver Hardverske teme, sve osim pitanja, problema i oglasa. Podforumi: stolna, prijenosna računala, periferija, overclocking, Tableti

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.01.2007., 21:08   #1
lea_li
Registrirani korisnik

Registracija: Oct 2005.
dodatni hard disk

O ovom šta ću sada pitati nemam pojma pa molim da mi se ne zamjeri ako kažem neku totalnu glupost.
Više nemam mjesta na system c (konačno sam nabavila Simse i sad ih ne mogu instalirat )
Savjetovano mi je da si kupim novi hard disk (navodno ima od 80GB već po 200 kuna). Ako je to stvarno tako povoljno kupila bi taj dodatni disk, ali ne znam uopće kaj da tražim. Jel svaki disk paše na svaki kompjuter ili ne? Ja ne znam nikakve podatke o svom kompu, jel to važno? Mogu to kupit u HG spotu?
I recimo ako ga kupim kakva je procedura oko montiranja (hoću li to moći sama) Jel ga samo priključim ili je to kompliciranije? I hoće li mi nakon što stavim taj dodatni disk korištenje kompa biti kompliciranije?
lea_li is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2007., 21:41   #2
daaamir
ivtau22 je moj idol !

daaamir Avatar

Registracija: Nov 2006.
Pošalji poruku preko MSN korisniku daaamir Pošalji poruku preko Skype korisniku daaamir
Quote:
lea_li kaže:
O ovom šta ću sada pitati nemam pojma pa molim da mi se ne zamjeri ako kažem neku totalnu glupost.
Više nemam mjesta na system c (konačno sam nabavila Simse i sad ih ne mogu instalirat )
Savjetovano mi je da si kupim novi hard disk (navodno ima od 80GB već po 200 kuna). Ako je to stvarno tako povoljno kupila bi taj dodatni disk, ali ne znam uopće kaj da tražim. Jel svaki disk paše na svaki kompjuter ili ne? Ja ne znam nikakve podatke o svom kompu, jel to važno? Mogu to kupit u HG spotu?
I recimo ako ga kupim kakva je procedura oko montiranja (hoću li to moći sama) Jel ga samo priključim ili je to kompliciranije? I hoće li mi nakon što stavim taj dodatni disk korištenje kompa biti kompliciranije?
Kolko ti je star komp i dli imaš njegove papire ili barem kutiju od matčne ploče, ili barem znaš dali ima SATA konektore, tj dali ima integriran SATA kontroler, to je obično velikim slovima napisano na kutiji.
Ukoliko ima, kupi SATA disk jer je nešto malo brži u razlici sa PATA diskovljem, ali s druge strane, ako neznaš dali imaš sata kontroler, kupi običan PATA disk i spoji ga na isti kanal sa diskom koji imaš, na conductor kabelu se valjda več nalazi dodatni konektor za drugi dik, to je praksa, a možeš isti kabel kupiti za 15-ak kuna zlu netrebalo. Ukoliko imaš PATA disk, bitno je da kabel koji imaš do drugog siska, da spojiš onu stranu kabla na kojem je označena jedna žica nekom različitom bojom od drugih do konektora od napajanja, to ti je onaj konektor sa 4 iglice/pina ili kako več očeš, kada spajaš napajanje, žutu žicu spoji prema vanjskoj strani diska, drugačije niti nemožeš.
Jedina bitnija stvar u cijelom zahvatu je namještanje jumpera(pretpostavljam da znaš šta je đamper), ukoliko neznaš, on ti se nalazi negdje pokraj PATA(širokog) konektora i to su ti male iglice, nejčešće ih ima 8 a dvije su kratko spojene sa tim jumperom, na poleđimi dika ti pišu oznake: master, slave, cable select i nešto kao key ili pm2, bitno je da na disku koji si kupila jumper položiš tako da kratko spojiš iglice iznad oznake slave ili sl., tako će to funkcionirati i neće ti biti ništa teže u radu s kompjutorom.
Ta akcija je jednostavna i ne zahtijeva neko iskustvo samo ništa raditi na SILU
Odgovori s citatom
Old 01.01.2007., 22:40   #3
Babaloo
Lajem, al ne grizem...

Babaloo Avatar

Registracija: Mar 2005.
Quote:
lea_li kaže:
Objektivno gledajući, sve to zajedno nije neka velika gnjavaža oko kupnje i montaže ali pošto nisi baš na "ti" sa svojim kompićem možda bi bilo ipak bolje da pozoveš upomoć nekog frenda koji se više razumije u te stvari
Babaloo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2007., 23:01   #4
red_shrike
Lord Kassad

red_shrike Avatar

Registracija: Nov 2005.
Pošalji poruku preko ICQ korisniku red_shrike Pošalji poruku preko MSN korisniku red_shrike
to bih ti i ja preporučio. Isto tako bih ti i preporučio investiciju u 160 gigabajtni disk koji dođe cca. 400 kuna ali će ti biti dovoljan za dulje. Dakle, fino nađi nekoga tko će ti to sredit da nešto ne zezneš i nemoj se zamrati sa SATA/PATA jer te razlike u brzini tebi nisu najbitnija stvar na svijetu (da jesu znala bi više).
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Old 02.01.2007., 10:33   #5
lea_li
Registrirani korisnik

Za SATA/PATA ne znam. Kompjuter je stra točno dvije godine, kupljen u HG spotu. Nemam kutiju, ali imam sve papire kaj sam dobila uz njega, ne znam gdje bi to pogledala.
Najbolje onda da angažiram frenda da mi to složi, samo malo mi je sumnjiv priča da se kuži u kompjutere, a stalno mu nekaj šteka i svaki tjedan ruši Windoese. Jel to normalno? Jel istina da se Windowsi svako malo moraju rušit? Ja svoje nisam nijednom rušila.
Puno hvala svima na pomoći!
lea_li is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2007., 12:00   #6
lajava gnjavatorica
Registrirani korisnik

Registracija: Jul 2006.
za sata-pata disk... ako imaš račun, pogledaj šta ti piše u onom redu gdje nađeš da piše "hdd"... tamo ti vjerojatno piše i "sata", ako je sata disk... ako nije onda ti piše "ata" i možda još neki brojevi uz to...

a ako ti je već komp iz hgspota, onda uzmi lovu, odnesi ga u hgspot (samo kutiju, ne moraš nosit ekran-zvučnike-tipkovnicu) i tamo reci da hoćeš novi (ili dodatni) hard disk od 160 gigabajta. onda će striček otvorit kutiju i pogledat koji disk ti paše, reći ti koliko košta, vjerojatno te pitat jel treba instalirat šta kad ga spoji, i reći će ti kad da ga dođeš pokupit. kad ga doneseš doma, trebaš samo ukopčat sve žice nazad, upalit ga i instalirat simse.
lajava gnjavatorica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2007., 12:10   #7
lea_li
Registrirani korisnik

Onda ću tako napraviti
lea_li is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2007., 21:52   #8
msvijet
Ubuntu 10.04 64bit

msvijet Avatar

Registracija: Mar 2006.
SEGATE diskovi su kvalitetniji. Najcesto na popravak ide neki MAXTOR i ostali pomalo.
msvijet is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2007., 21:06   #9
red_shrike
Lord Kassad

red_shrike Avatar

Registracija: Nov 2005.
Pošalji poruku preko ICQ korisniku red_shrike Pošalji poruku preko MSN korisniku red_shrike
windowsi se ruše najčešće onima koji stalno nešto instaliraju, deinstlairaju i prčkaju po sistemu. običnim korisnicima se takve stvari puno rijeđe događaju.
Old 05.01.2007., 21:32   #10
Komp
Registrirani korisnik

Registracija: Nov 2006.
Čoo sam da netko prodaje ponovoljno Hard disk od 200 GB.
Zna li netko tko je to na forumu ?
Komp is offline  
Odgovori s citatom
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Pravila postanja