Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Pogledaj rezultate ankete: Kakav nam Izborni zakon treba?
Sadašnji izborni zakon (10 izbornih jedinica) 2 1.65%
Sadašnji zakon modificiran na 6 izbornih jedinica 16 13.22%
Većinski s 100-150 jedinica 24 19.83%
Jedna izborna jedina s proporcionalnim sustavom 23 19.01%
Jedna izborna jedinica s otvorenim listama 39 32.23%
Kombinirano dio sabora većinski dio propocionalno 9 7.44%
Jamahiriya 8 6.61%
Glasovatelji: 121. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.02.2011., 22:01   #81
Dobro što bi oni da Zagreb ima smao 14 zastupnika?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2011., 15:21   #82
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Dobro što bi oni da Zagreb ima smao 14 zastupnika?
Vjerojatno smanjenje broja jedinica vodi povećanju broja zastupnika po jedinici.
Ako izborne jedinice nemaju jednak broj birača, onda bi trebale imati i različit broj zastupnika.

Ja sam i dalje uvjeren kako ravnopravnost birača može postići samo jednom jedinicom.
Zašto bi samo Dubrovčani mogli glasati za Tončija*, hoću i ja iz Zagreba to moći učiniti.

Ako želite anketu možete mi pomoći oko ponuđenih odgovora, za sad imam:
  1. Sadašnji izborni zakon
  2. Većinski s 120-140 jedinica
  3. Jedna izborna jedina s proporcionalnim sustavom
  4. Jedna izborna jedinica s otvorenim listama

*Meni je taj čovjek stalno na pameti i jako sam tužan što nije u Saboru.
Vi stavite ime nekog koga biste željeli vidjeti u Saboru, a nije ponuđen kao opcija u vašoj izbornoj jedinici.
__________________
Ignore list: Gugenheim
Ljudi imaju pravo biti u krivu.
rezon@tor is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2011., 16:41   #83
Quote:
rezon@tor kaže: Pogledaj post
Shvatio si.

Eto nečega oko čega bi se i HRAST i Laburisti i HDSSB i HSLS i mnogi drugi, pa čak i HSS i HNS mogli dogovoriti.

Organiziranje referenduma za promjenu izbornog kojom bi Republiku Hrvatsku učinili jednom izbornom jedinicom s proporcionalnim sustavom otvorenih lista.

Iako vjerujem da bi HNS i HSS ubrzo odustali jer bi se našlo za njih mjesta na SDP-ovim i HDZ-ovim listama po sadašnjem zakonu.
Promjena izbornog zakona moguća je samo referendumom, jer ga nikad neće izglasati SDP-e ili HDZ-e, jer i sadašnji model iz niza razloga odgovara.

No mislim da ste u predlaganju jedne izborne jedinice smetnuli sa uma da poslije ukidanja Županijskog doma a uvođenja jedne izb. jedinice, nebi bilo regionalne zastupljenosti u Saboru.

Male stranke nebi dolazile do izražaja, jer bi naše biračko tijelo , još uvijek najčešće biralo sa lista "velikih " stranaka.
Jednak broj izbornih jedinica kao i zastupnika riješio bi te nedostatke
I dalje liste mogu biti poluotvorene i birati kanditata imenom i prezimenom .
Regionalne stranke bile bi na svom području ravnopravne sa velikim strankama a izabrani zastupnici zavisili od svojih birača a ne predsjednika stranaka.
Malo bi teže funkcionirala Vlada i trebala bolje razmisliti koje i kakve zakone predlaže
Neke mantre o "stabilnoj večini" i stabilnoj Vladi su bedastoće za zaglupljivanje javnosti, jer ima niz primjera u niz zemalja, gdje su se vlade čestto mijenjale a gopspodarstvo i standard rasli.
Italija je bila poznata po tome a ispunila je večinu očekivanja svojih građana.
Sad imaju Berlusconija , stabilnu vladu a iz dana u dan su u sve većoj banani. Blizu Španjoske a ako tako nastave Grčke ili Hrvatske , sa Premijerom iza rešetaka
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2011., 17:10   #84
Quote:
rezon@tor kaže: Pogledaj post
to nije odgovor na moje pitanje
Tvoja 4,jedan bi doradio,plus moj 5. prijedlog

1. Sadašnji izborni zakon
2. Većinski s 100-150 jedinica (DA SE NE ZBUNJUJE LJUDE,PRINCIP JE ISTI)
3. Jedna izborna jedina s proporcionalnim sustavom
4. Jedna izborna jedinica s otvorenim listama
5.Model sa dva kruga izbora, 100 zastupnika izravno u jednoj izbornoj jedinici, 50 zastupnika na dan lokalnih izbora, 2 godine nakon pralmanertarnih
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2011., 17:25   #85
Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post
No mislim da ste u predlaganju jedne izborne jedinice smetnuli sa uma da poslije ukidanja Županijskog doma a uvođenja jedne izb. jedinice, nebi bilo regionalne zastupljenosti u Saboru.
Misliš da IDS ili HDSSB ne bi ušli u Sabor uz jednu Izbornu jedinicu?
Ja ne vjerujem u to.

Da zadrže isti broj glasova ulaze sigurno, a omogućava se i čovjeku iz Pule glasanje za HDSSB i čovjeku iz Zagreba za DA (znam da to trenutno ne postoji, al htio sam malo raznolikosti).

Ovu temu sam davno pokrenuo, morat ću je opet pročitati od početka.

Otvorene liste olakšavaju i predizborne koalicije smanjući napetosti oko pozicija ljudi iz različitih stranaka na listama,
jer na ulazak pojedinca s liste u Sabor više utjecaja ima broj osobnih glasova nego sam redni broj pojedinca.
__________________
Ignore list: Gugenheim
Ljudi imaju pravo biti u krivu.
rezon@tor is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2011., 17:28   #86
Quote:
rezon@tor kaže: Pogledaj post
Misliš da IDS ili HDSSB ne bi ušli u Sabor uz jednu Izbornu jedinicu?
Ja ne vjerujem u to.
Bez koalicije ni u ludilu.

Dakle 5% od 2.500.000 ljudi koliko bi glasovalo, to je dakle 125.000 glasova, a Istra ima 200.000 stanovnika, i sve da svi punoljetni birači izađu,ne bi im uspijelo osovjiti preko 60% glasova Istre za IDS...

HDSSB bi možda uspio da ima podršku po cijeloj Slaovniji,ali je ograničen na Osiječko Bransku Županiju, dakle 330.000 ljudi, opet bi se teško borili za 1 mjesto a kamoli 3
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2011., 09:21   #87
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Dakle 5% od 2.500.000 ljudi koliko bi glasovalo, to je dakle 125.000 glasova, a Istra ima 200.000 stanovnika, i sve da svi punoljetni birači izađu,ne bi im uspijelo osovjiti preko 60% glasova Istre za IDS...
Ak je jedna izborna jedinica, izborni prag mora biti manji od 5%. Nema smisla da manje od 1% glasova nosi zastupnika, a 5% je prag.
__________________
Sve ima kraj. Osim hrenovki. One imaju dva kraja.
darthraven is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2011., 09:25   #88
Quote:
rezon@tor kaže: Pogledaj post
Misliš da IDS ili HDSSB ne bi ušli u Sabor uz jednu Izbornu jedinicu?
Ja ne vjerujem u to.

Da zadrže isti broj glasova ulaze sigurno, a omogućava se i čovjeku iz Pule glasanje za HDSSB i čovjeku iz Zagreba za DA (znam da to trenutno ne postoji, al htio sam malo raznolikosti).

Ovu temu sam davno pokrenuo, morat ću je opet pročitati od početka.

Otvorene liste olakšavaju i predizborne koalicije smanjući napetosti oko pozicija ljudi iz različitih stranaka na listama,
jer na ulazak pojedinca s liste u Sabor više utjecaja ima broj osobnih glasova nego sam redni broj pojedinca.
Svaki izborni model ima manjkavosti
Jednom izbornom jedinicom izgubila bi se regionalna predstavljenost u Saboru.
Moglo bi se desiti da u Sabor ne uđe kandidat sa velikog područja a malo glasača.
Teško da bi netko iz Like uspio , jer cijela županija ima 80 000 stanovnika.
Mislim da bi se izborni zakon više trebao povoditi za interesima birača a manje stranaka.
Slažem se da otvorene liste smanjuju tenzije unutar stranaka iako bi i dalje ostala borba za dolazak na listu.
Mislim da bi ona bile jako duge i nepregledne za birača,lista sa na pr. 150 kandidata bila bi kao višemetarska kobasica i vrlo nepregledna za nešto manje zainteresiranog ili educiranog birača. Kandidati bi vjerovatno bili posloženi po abecednom redu i prednost dobili oni sa vrha liste.
Apsolutno jw potrebno da osobnost kandidata treba biti odlučujući i da dobije glasove jer je poznata i cijenjena osoba.
Daje mu to jaču neovisnost o strankama i stavlja u veću zavisnost od svojih birača. Morat će braniti njihove interese a ne interese stranke ako misli na dobivanje još kojeg mandata.
Ovo šta je sada u Saboru je antipropaganda demokracije i vladavina partitokracije u ćemu su interesi birača marginalni u odnosu na interese stranaka.
Koalicije su uvijek trgovina, bilo predizborne ili postizborne, no preferirao bi ipak predizborne , jer glasač ima bolji uvid za šta glasa.
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 12:42   #89
Quote:
rezon@tor kaže: Pogledaj post
Meni se osobno najviše sviđa Švedski izborni zakon (ono malo koliko sam ga čitao).
Nisam neki stručnjak, ali mislim da trenutni izborni zakon nije na najvišim demokratskim načelima.
Puno se glasova gubi. Sabornici nisu odgovorni biračima, nego ljudima koji sastavljaju liste. Svi glasaći nisu jednako vrijedni (ustavnost ?). itd.

Što bi po meni izborni zakon trebao sadržavati:
  1. Jedna izborna jedinica.
  2. Poluotvorene izborne liste (zaokružuje se kandidat na listi), na osnovu osobnih glasovoa se odabiru ljudi koji s liste ulaze u Sabor.
  3. Svaka lista ima udio u saboru koliko približno jednak udjelu birača (recimo 0.75% biraća -> jedan sabornik)
  4. Izborni prag od bar 3% (za liste)
Treba nam izborni zakon koji će meni omogućiti da ne glasam za nikoga a da moj listić ne bude nevažeći tj kod brojanja da se pročita : jedan glasač koji nije glasao ni za jednog kandidata. To bi za mene bila demokracija, kad ja mogu izraziti svoje mišljenje bez nekakvog političkog posrednika koji poslije svojata moj glas. Kad bi se to omogučilo rezultati bi za političare bili poražavajući. Naravno da se to realizira trebalo bo unijeti i neke ustavne promjene da bi se izborni zakon promijenio. U svakom slučaju ja želim pravo raspolaganja svojim glasom, a ne da budem ignoriran, nevažeći itd.
zeljkom is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 12:48   #90
Quote:
zeljkom kaže: Pogledaj post
Treba nam izborni zakon koji će meni omogućiti da ne glasam za nikoga a da moj listić ne bude nevažeći tj kod brojanja da se pročita : jedan glasač koji nije glasao ni za jednog kandidata. To bi za mene bila demokracija, kad ja mogu izraziti svoje mišljenje bez nekakvog političkog posrednika koji poslije svojata moj glas. Kad bi se to omogučilo rezultati bi za političare bili poražavajući. Naravno da se to realizira trebalo bo unijeti i neke ustavne promjene da bi se izborni zakon promijenio. U svakom slučaju ja želim pravo raspolaganja svojim glasom, a ne da budem ignoriran, nevažeći itd.
A kaj bi ti da se radi s tvojim listićem? Kak bi se tvoj izbor nijednog kandidata manifestiral u Saboru? Prazno mjesto? Slučajnim izborom odabran čovjek s ceste? Svizac?
__________________
Sve ima kraj. Osim hrenovki. One imaju dva kraja.
darthraven is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 13:30   #91
Zakon tema!

Quote:
rezon@tor kaže: Pogledaj post
Ja sam i dalje uvjeren kako ravnopravnost birača može postići samo jednom jedinicom.

Zašto bi samo Dubrovčani mogli glasati za Tončija*, hoću i ja iz Zagreba to moći učiniti.
Quote:
Većinski s 120-140 jedinica
Već sad ljudi ne žele glasati za stranku koja će sigurno izgubiti izbore i još, pored toga, glasaju protiv a ne za. U većinskom izbornom sistemu bi takvo - po meni, nekonstruktivno - razmišljanje još više došlo do izražaja. Politička scena bi se svela na dvije stranke koje skupa dobivaju kojih 90 % glasova a ostale bi bile zanemarive. S obzirom da su, bar trenutno, dominantne stranke SDP i HDZ, tako nešto bi samo ponovo pokrenulo i produbilo polarizaciju u hrvatskom društvu. Ostali bi pak kukali kako nemaju za koga glasati, i bili bi u pravu.

Mislim da je razmjerni izborni sistem, ma kakav bio, bolji izbor od većinskog jer bolje odražava volju naroda i pruža im veći izbor stranaka za koje mogu glasati. Da, forsira stranke na koaliranje ali to je po meni isto u redu. Politika je kompromis, što je tim važnije shvatiti zato jer vlada ne odlučuje o sudbini samo svojih birača nego čitavog naroda.

Quote:
Jedna izborna jedina s proporcionalnim sustavom
Već su drugi ljudi napisali probleme izbornih sistema sa jednom jedinicom. Ja ću samo ukratko ponoviti: stranke bi u svom radu bile primarno usmjerene na nacionalne a ne regionalne interese jer su općenitiji i zanimaju više birača. Regionalne stranke bi pak bitno izgubile na utjecaju. Udruživanje sa drugim strankama u koaliciju – što je ovdje spomenuto ko kontra-argument – zapravo ga samo potvrđuje. Stranke ne ulaze u koaliciju osim ako nisu preslabe za samostalni nastup.

Nadalje, s obzirom da postoji samo jedna jedinica, to znači da središnjica određuje kandidate što ove čini užasno ovisnima o vodstvu stranke. Na kraju, takvi izbori bi bili vrlo depersonalizirani. Tvoj primjer sa Tončijem zapravo to dobro ilustrira: prosječni birač neće znati tko je Tonči, niti će živjeti u njegovom gradu i zato neće glasati za njega.

Quote:
Jedna izborna jedinica s otvorenim listama
Dobra strana otvorenih lista je da birač može sam slagati listu kandidata bilo koje stranke koju želi vidjeti u Saboru. Loša strana je što bi morao actually i znat ko su ti ljudi koji su mu ponuđeni. To ne znaju ni sada a posebno to neće znati s obzirom na depersonaliziranu prirodu izbora sa jednom izbornom jedinicom. Nadalje, otvorene liste su dovoljno komplicirani način glasanja da bi rezultirale puno većim brojem nevažećih glasova nego, recimo, zatvorene blokirane liste.

Mislim da je sistem koji imamo prilično dobar: imamo razmjerne izbore koji garantiraju da ću na biralištima čak imat nekakav izbor između ponuđenih stranaka. Imamo zemlju podjeljenu na izborne okruge u kojima birači mogu odabrati regionalne stranke. Možda bi stavio zatvorene neblokirane liste tako da birači mogu slagati svoju top listu kandidata jedne stranke, čak iako znam da bi kao rezultat toga sukobi između kandidata iste stranke bili puno češći.

Već se šestu godinu priča o reviziji biračkog popisa. Trebali su to već odavno napravit, čak i ako nije istina da mrtvi glasuju. Bit će zanimljivo 2012. uspoređivati rezultate ovogodišnjeg popisa stanovništva sa brojem birača. Zapravo, to bi trebalo možda iskoristiti kao temelj za eventualno prekrajanje izbornih jedinica tako da bude više ujednačena vrijednost glasova u pojedinim jedinicama.

Zadnje uređivanje Glupinickname : 22.02.2011. at 13:36.
Glupinickname is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 17:30   #92
Quote:
darthraven kaže: Pogledaj post
A kaj bi ti da se radi s tvojim listićem? Kak bi se tvoj izbor nijednog kandidata manifestiral u Saboru? Prazno mjesto? Slučajnim izborom odabran čovjek s ceste? Svizac?
Jako dugo razmišljam o ovoj temi i već prije sam došao do zaključka da poništeni listići (nevažeći i oni na kojim su zaokružene liste koje nisu prešle prag) trebaju biti predstavljene praznim mjestom u saboru.
Recimo da stavimo 125 mjesta u Saboru, onda svakih 8 promila (0.8%) znači jednu saborsku plaću manje.
Meni se ta ideja dopada.

Dobro, ja bih uveo i obavezno glasanje i mogućnost izbora "ništa od navedenog".

Otvorene liste nisu toliko otvorene.
Samo je redoslijed imena na listi otvoren, ne može se glasati za ljude s različitih lista.
Meni taj regionalan pristup ne igra, ako je nešto dobro za sve, onda je dobro za sve.
Ako je nešto dobro za dio ljudi, ne mora biti dobro za sve.
__________________
Ignore list: Gugenheim
Ljudi imaju pravo biti u krivu.

Zadnje uređivanje rezon@tor : 22.02.2011. at 17:36.
rezon@tor is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 17:47   #93
Quote:
rezon@tor kaže: Pogledaj post
Jako dugo razmišljam o ovoj temi i već prije sam došao do zaključka da poništeni listići (nevažeći i oni na kojim su zaokružene liste koje nisu prešle prag) trebaju biti predstavljene praznim mjestom u saboru.
Recimo da stavimo 125 mjesta u Saboru, onda svakih 8 promila (0.8%) znači jednu saborsku plaću manje.
Meni se ta ideja dopada.

Dobro, ja bih uveo i obavezno glasanje i mogućnost izbora "ništa od navedenog".

Otvorene liste nisu toliko otvorene.
Samo je redoslijed imena na listi otvoren, ne može se glasati za ljude s različitih lista.
Meni taj regionalan pristup ne igra, ako je nešto dobro za sve, onda je dobro za sve.
Ako je nešto dobro za dio ljudi, ne mora biti dobro za sve.
A i izgled sabornice i broj zastupnika nebi se bitno razlikovao od izgleda za sadašnjih sjednica, naročito kad nema kamera

Mislim da bi zastupnicima trebalo omogučiti elektronsko glasanje pa da se ne trude dolaziti u sabornicu ni kad se glasuje.
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 19:04   #94
Quote:
rezon@tor kaže: Pogledaj post
Meni taj regionalan pristup ne igra, ako je nešto dobro za sve, onda je dobro za sve.
Niko ne dovodi u pitanje da nacionalni interesi nisu bitni svima. Problem je kaj pojedina regija može imat svoje interese koje su većini birača nezanimljive i koje će u državi-kao-okrugu sistemu - At Large sistemu - biti poprilično zanemareni.

Zbog povijesnih razloga i geografskog oblika, Hrvatska je u situaciji da, usprkos malom broju stanovnika, zapravo ima velik broj specifičnih regija: Istra, Dalmacija, Slavonija... Već sad, u izbornom sistemu sa nizom okruga ljudi se često žale da Zagreb zanemaruje probleme pojedinih regija, da im odvlači novac i najsposobnije ljude. Kada bi Zagreb i kroz izborni sistem postao središte svih političkih zbivanja i stranačkih križaljki, ta bi kritika bila i službeno potvrđena.

Svaka čast At Large sistemu kaj omogućuje kvalitetnu reprezentaciju narodne volje. Ali svaki izborni sistem dolazi sa određenim manama a mislim da je zanemarivanje regija u kontekstu Hrvatske poprilično velik nedostatak.
Glupinickname is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2011., 18:26   #95
Quote:
Glupinickname kaže: Pogledaj post
Niko ne dovodi u pitanje da nacionalni interesi nisu bitni svima. Problem je kaj pojedina regija može imat svoje interese koje su većini birača nezanimljive i koje će u državi-kao-okrugu sistemu - At Large sistemu - biti poprilično zanemareni.

Zbog povijesnih razloga i geografskog oblika, Hrvatska je u situaciji da, usprkos malom broju stanovnika, zapravo ima velik broj specifičnih regija: Istra, Dalmacija, Slavonija... Već sad, u izbornom sistemu sa nizom okruga ljudi se često žale da Zagreb zanemaruje probleme pojedinih regija, da im odvlači novac i najsposobnije ljude. Kada bi Zagreb i kroz izborni sistem postao središte svih političkih zbivanja i stranačkih križaljki, ta bi kritika bila i službeno potvrđena.

Svaka čast At Large sistemu kaj omogućuje kvalitetnu reprezentaciju narodne volje. Ali svaki izborni sistem dolazi sa određenim manama a mislim da je zanemarivanje regija u kontekstu Hrvatske poprilično velik nedostatak.
Treba uzeti u obzir još jednu činjenicu

Sabor donosi največi broj zakona koji se odnose na život unutar RH i određuju sveukupni život u zemlji

Manji broj je zakona koji se odnose na nacionalne inrerese , koji bi trebali biti zajednički svim zastupnicima, ma iz koje izborne jedinice dolazili.
Ako postoje razlike , to su više stranačke i ideološke razlike a manje regionalne.

Bez regionalne zastupljenosti nemože se donositi kvalitetne zakone i riješavati probleme na kvalitetan način.
Sjećam se kad su u debati o uvođenju ZERPa, to branili zastupnici HSS . Luka Trconić i neki drugi iz sjeverne Hrvatske a nitko iz Dalmacije i Primorja.
Bilo je tužno slušati argumente i razumijevanje problema oko ZERP-a, za što se nemože optužiti samo zastupnike, jer ta materija, tim zastupnicima nije bila bliska i na srcu i nisu je dovoljno poznavali, da izbore za ono što i danas mnogi misle da je trebalo proglasiti.
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2011., 00:43   #96
Nema novih ideja ? Kako bi bilo da probamo malo demokraciju ?

Nema novih ideja ?
Kako bi bilo da probamo demokraciju ?

PROBLEM:
============
U izbornom sustavu kao što je naš uopće nemamo mogućnost birati tko će nas zastupati u parlamentu. Sve što možemo je birati koja će stranka odabrati našeg "zastupnika" umjesto nas. U pravilu, nakon što se jednom domogne saborske fotelje, plaće i mirovine, taj će zastupnik poslušno dizati ruku onako kako mu njegova stranka naredi, ne vodeći pri tome uopće računa o tome što ljudi koje bi trebao zastupati misle o pojedinom pitanju. Štoviše, u pravilu će njegovo ponašanje biti upravo suprotno volji većine glasača koje bi trebao zastupati. To sam daje puno pravo tvrditi da se izborima ne odlučuje ništa, te da je demokracija kakvu nam danas prodaju (doslovno prodaju) samo farsa.

CILJ:
============
Kreirati sustav koji će vjerno provoditi volju građana (odnosno, većine građana)

MOGUĆE RJEŠENJE:
================
Prvo rješenje koje se samo nudi bi bila direktna demokracija, sustav u kojem svi građani neposredno odlučuju o njima važnim pitanjima. Na žalost, vjerojatno je za tako nešto danas prerano (uslijed otpora politicara, skeptika i defetista), iako je moguće, te tehnički i financijski itekako ostvarivo.

Okrenut ćemo se zato slijedećem rješenju: sustavu u kojem sami odlučujemo o svojem zastupniku, pratimo njegov rad, kontroliramo ga i (ako njime nismo zadovoljni) mijenjamo.
Zamislimo da nam je država podijeljena na x administrativno/glasačkih jedinica s podjednakim brojem glasača, te da svaka administrativna jedinica ima pravo na jednog zastupnika.
Zamislimo dalje da svaki od glasača ima svoj glas koji može dati bilo kome iz svoje jedinice tko pokaže interes da bude zastupnik.
U poseban informacijski sustav svaki glasac unosi za kojeg zastupničkog kandidata "glasa",a kandidat s najviše "glasova" predstavlja svoju jedinicu u parlamentu.
Rad parlamenta je u potpunosti transparentan; poznato je sve što koji zastupnik radi te kako se očituje o pojedinim pitanjima. Na osnovu toga, glasači u njegovoj jedinici koji nisu zadovoljni njegovim djelovanjem mogu mu svoj "glas" oduzeti i dati ga nekom drugom. Da bi se izbjegla (moguća) svakodnevna seljakanja, odredi se period od (recimo) 14 dana: ako, dakle, 14 dana za redom većinu u glasačkoj jedinici ima netko drugi, taj drugi odlazi u parlament, a dosadašnji se opoziva.
Naravno, boravak u parlamentu ne nosi nikakve posebne povlastice, za vrijeme provedeno tamo se dobije plaća visina koje je direktno vezana uz "uspješnost" države.


PREDUVJETI:
============
Za funkcioniranje ovakvog sustava, važno je zadovoljiti nekoliko preduvjeta:
- kompletan rad države mora bit *potpuno* transparentan, ona pred svojim građanima nema pravo skrivati ama baš ništa (osim, naravno, informacija o kriminalističkim istragama i slično, ali i to samo na točno određeni rok i uz dobro osmišljene kontrolne mehanizme)
- zakonima/ustavom treba osigurati da svaki pokušaj manipulacije sustavom bude drakonski kažnjen

PREDNOSTI:
============
- vlada, ministri, predsjednici itd. jednostanvo više nisu potrebni - građani, valjda po prvi puta nakon par tisuća godina, sami odlučuju o svemu. Političari, politikanti i njihove stranke su izbačeni iz igre (ne zabranjeni, nego jednostavno gube smisao).
- sustav kontrole zastupnike prisiljava na kvalitetan rad; ukoliko žele ostati u parlamentu, svoje akcije moraju svakodnevno prilagođavati volji većine svojih "glasača".
- ne trošimo svakih par godina gomile novca na izbore, kojima sad ionako ne odlučujemo ništa

MOGUĆI PRIGOVORI:
=================
Mogući prigovori mogu ići u nekoliko smjerova: teškoće pri uvođenju, cijena, problemi s identifikacijom "glasača" sustavu, nemogućnost vođenja konzistentne "politike", kontakti s drugim državama, ...
Sve od navedenog je lako rješivo, ali time se možemo pozabaviti nekom drugom prilikom, za sad bih samo volio čuti što ljudi misle o ovakvom rješenju generalno.

NEDOSTACI:
============
Potreban je veliki napor da se većinu građana uvjeri da je sve navedeno moguće.
Nadalje, rješenja koja odabere većina katkad mogu biti u neskladu s rješenjima koja bi odabrali stručnjaci za pojedina područja. S druge strane, pitanje je može li se sustav u kojem stručnjaci odlučuju suprotno volji većine zvati demokratskim ? Srećom, ova dilema kod nas zapravo i ne postoji; sve što su naši "stručnjaci" do sad odlučili pokazalo se katastrofalno lošim; građanska većina teško da može gore.

Cijeli ovaj tekst je plod par sati razmišljanja i pola sata tipkanja. Nekompletan je i daleko od savršenog. Ali, to je manji dio onog kako ja zamišljam poštenu državu. Bit će mi drago ako me netko dopuni, prosvijetli ili čak uspije razuvjeriti.
BrziGonzales is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2011., 11:08   #97
Quote:
BrziGonzales kaže: Pogledaj post
Na zalost, broj odgovora na ovu temu u proteklih 8 sati mi daje potvrdu da meni na ovim prosvjedima nije mjesto. Ne mislim se tuci s policijom da bih Kosor zamijenio Milanovicem, Pusickom, Cacicem i Sacicem.
Zamjenit jednu gamad s drugom je bespotreban posao.I mjenjat ćeš ih na isti način i opet ćeš morat glasat za stranku a ne za pojedinca na listi stranke.Takvo biranje će bit s obzirom na postojeće političare i njihovu svijest onda kad se bude otvorio prvi grad na mjesecu.Prije ne.Znaju oni svi zašto ne uvedu drugi način.Jer bi odavno otprdili iz Sabora i Vlade.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2011., 11:48   #98
treba razmontirat postojeću partitokraciju... ako nisi član neke stranke, ne možeš ništa... simbol toga je bio onaj zakon o referendumu koji ih je praktički onemogućio...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2011., 12:26   #99
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Je je baš je tako.Tko su to mi.Sada tako pričaš a da osnuješ stranku onda bi srugačije govorio.Jer jedan krivi potez koji se građanima ne sviđa a takvih mora bit, ne dobiješ glasove i pa pa iz Sabora.A to nitko ne želi.
Mi smo mi, gradjani. Posten svijet. S posebnim naglaskom na one koji uvidjaju da je postojeci sistem truo i da ga treba u korijenu sasjeci te izgraditi bolji. Stranku sigurno necu osnovati jer sam svjestan da nam politicari ni stranke ne trebaju, tj. da upravo u njima leze razlozi cemera i jada u kojem zivimo. Treba nam istinska demokracija.
Ne mora (tj. ne smije) biti nikakvih poteza koje gradjani ne odobravaju. Znam da te ovom jednom recenicom nisam uvjerio, ali slobodno iznesi primjer, pa cu ti reci nacin da ga se rijesi.
BrziGonzales is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2011., 14:04   #100
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Je je baš je tako.Tko su to mi.Sada tako pričaš a da osnuješ stranku onda bi srugačije govorio.Jer jedan krivi potez koji se građanima ne sviđa a takvih mora bit, ne dobiješ glasove i pa pa iz Sabora.A to nitko ne želi.
Koliko shvaćam, navedeni sustav bitno oslabljuje moć ali i umanjuje značenje stranaka. Naš sustav je 2truo" kao što je navedeno jer su stranke postale partije, tj. pojedinac nema mišljenje i moć u stranci. U trenutnom sustavu, Sabor bi jednako funkcionirao da svaka koalicija ima 1 predstavnika čiji glas ima određeni težinski faktor, pa ovaj glasuje prema instrukciji. Tako nije zamišljena višestranačka demokracija, naime u njoj bi pojedinac trebao ostati misleća individua kojoj je dopušteno glasovati prema svojoj savijesti, a ne partijskom usmjerenju.

U predloženom sustavu dlasuje se direktno, dakle za pojedinca, čime individualnost pojedinca ostaje nedirnuta, bez obzira na stranačku (ne)pripadnost.

Meni se sviđa.
__________________
Spasite život...
TurbulentFluid is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:25.