Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.01.2007., 17:28   #1
Smile Kolači za početnike

Znam radit slana jela i to mi dobro ide..ali ja nemam pojma kako se rade kolaci
Ne znam osnovne stvari, a ne zna ih ni moja mama
Kak se radi biskvit..jel bjelanjci uvijek dolaze posebno pa onda zumanci ..nis ne kuzim....

Malo sam guglala i napravila neki koncept kak bi to izgledao moj kolac ..

Maslac i secer pomijesamo , dodamo 4 zumanjka, naribane cokolade, i suhe smokve isjeckane..onda u tu smjesu dodamo brasna i bjelanjke ( u pjeni? ) ....
nije mi jasno kad se stavlja prasak za pecivo i jel on potreban?

...lijepo mi sve pojasnite..a ja idem pec svoj kolac

e da i kad ispecem taj biskvit od cokolade ...kaj da stavim gore na njega.. nutellu? ne znam nisam pametna
Hana_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2007., 17:30   #2
mozda da nadjes neki detaljni recept a ne ovako iz glave?

uglavnom prasak za pecivo ide u brasno
bijelanjci se najcesce odvajaju od zumanjaka i dodaju na kraju izmuceni u pjenu
__________________
run 4 ur life
Lilit is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2007., 01:14   #3
Joj kad se sjetim svojih početaka...

Možda za početak samo najjednostavniji biskvit:

4 jaja
4 žlice (jušne) šećera
4 žlice oštrog brašna
1 vanilin šećer
1/2 pecivnog praška
____________________
Odvojiš bjelanjak od žumanjka. U žumanjke staviš šećer i vanilin i to miksaš dok se šećer ne rastopi (vidjet ćeš-promjeni se boja i dobije se lijepa masa).
Dobro izmiksaš bjelanjke (nemoj da ti dio žumanjka padne u bjelanjak - neće ti se dati "stvrdnuti"-mora biti toliko tvrd da možeš okrenuti posudu bez straha da će "odsklizati" van). Brašno, pecivni p. i izmiksane bjelanjke lagano (ali lagano) umiješaš (ne miksaš) u smjesu od žumanjaka.
(Po želji možeš dodati i kakao, čokoladu...)
Uzmi lim, stavi masni papir za pečenje, izlij smjesu i peci na 180 stupnjeva nekih 10ak minuta - provjeri čačkalicom da li je pečeno.
Eto, to je osnova osnove. (Što se tiče toga što staviti gore - e tu je izbor prevelik, ali dobro-spomenula si nutellu-može i to. Namaži po ohlađenom biskvitu nutellu i gore stavi šlag. I eto tvog prvog kolača.)


Naravno, imaš i biskvite s maslacem, jogurtom... ali počni od najjednostavnijeg pa dograđuj znanje.
Ja sam počela baš s tim receptom za biskvit, a gore sam stavila Eurocream/Kinderladu/... ili što je to već bilo+šlag (doduše, takav obični biskvit nisam radila o ho ho vremena). Imala sam ogromnu želju i volju naučiti i danas fakat mislim da su mi rijetki ravni u pripremi slastica. (Znam da zvuči bahato, ali pripremanje kolača/torti/... je moja velika ljubav pa se onda zbilja trudim u pripremi i usavršavanju recepata...)
__________________
Ni do jednog mjesta
na koje je vrijedno stići
ne vodi skraćeni put.

Zadnje uređivanje _bebi_ : 07.01.2007. at 02:04.
_bebi_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 19:19   #4
hvala cure,

mogla je i polly malo pomoci
njeni recepti nisu mi uvijek posve jasni

kolac koji sam napravila bio je fin ali se samo mogao jest zlicom, naime nisam ga mogla izvadit jer je biskvit bio pretanak

malo je bio presladak, nisam imala cokolade za kuhanje pa sam glazuru radila uz pomoc milka cokolade ( maslac, voda i cokolada na pari)

..stavila sam 4 zumanjka, secera, oraha, suhe smokve, dva maslaca, naribane cokolade...na kraju bjelanjke ..onda u pecnicu i gore pekmez od marelice pa na to glazura.....ne znam zakaj je bio pretanak, valjda treba ic vise jaja il oraha....
Hana_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 19:34   #5
Quote:
Hana_ kaže:
mogla je i polly malo pomoci
njeni recepti nisu mi uvijek posve jasni

....
polly može samo savjetovati da se neuki ne bi trebali prihvaćat spravljanja kolača po receptu iz glave nego prvo bar 100 ispeć po receptu

ako ti nešto nije jasno u kojem receptu, pitaj
pomoći će ti i drugi jer su to, bumo rekli, narodni recepti koji kolaju okolo ispisani po raznim ceduljicama tak da puno njih zna detaljan prosec
a meni se iskreno niti neda uvijek iz početka pisat detaljna pojašnjenja
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 19:54   #6
evo ti i moja dva skromna mišljenja izrečena u nekim drugim prilikama
https://www.forum.hr/showpost.php?p=6798664&postcount=13
https://www.forum.hr/showpost.php?p=6...postcount=3971

Quote:
polly kaže:
narodni recepti koji kolaju okolo ispisani po raznim ceduljicama tak da puno njih zna detaljan prosec
kud su otišla ona vremena kad je svaka cura imala spomenar ?
u mojoj su kući 4 knjige recepata pisanih tintnim nalivperom na neiskorištenim stranicama djevojačkih spomenara ; prabakin, bakin, mamin (koje se prenose s koljena na koljeno) i moj (koji još nije dobil koljeno )
a ima još hrpa požutjelih papira ispisanih rukom i ubačenih među stranice kuhinjskih knjiga, požutjele prazne vrečice od vanilin šećera i pecilnog praška, pa prastari isječci iz novina, u novo vrijeme isprinti sa neta ...da sam sve te kolače ikad bar jednom ispekla samo bi se time bavila u životu
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 20:11   #7
pričaj mi o receptima
kod mene doma još ih samo u wc-u nema

ispisani bez naziva na poleđini paragon bloka
napomena "jako fino" samo na popisu sastojaka ispisanih na robnoj karici (kaj s tim biskvit, filat, valjat,...kaj? kaj?)
salveta s masnim flekama ispisana bog te pitaj čijim rukopisom "kolač od susjede mire", ja nikad nisam imala susjedu miru
i tako svašta nešto se nađe u toj mojoj šalati
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 20:18   #8

kod mene ih ima i u wc-u jer, umjesto Readers Digesta, pajlam pod lavaboom Glorije IN i mjesečnike od Mercatora
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 00:39   #9
recept nije izmisljen,

napisala sam si na papir ono kaj sam nasla na netu, jedino kaj sam promjenila je glazura i nisam dodala 8 jaja nego 4 jer je tolko bilo u frizderu, svejedno to jos uvijek nije izmisljeno...

postavila sam pitanje zakaj je bio pretanak, mislila sam da na osnovu svog iskustva znas ...jer sam napisala sto sam sve stavila unutra...( secera 15 deka, oraha 15 deka i 4 jaja)

mlada sam tak da imam vremena skupljat neke dobre recepte ....s kolko ste vi pocele s 10?
Hana_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 00:53   #10
cuj, pa ne moras vrijedjat ljude kad ti hoce pomoc

nisi uopce napisala tocan recept vec si samo otprilike popisala sastojke

za dobar kolac nisu bitni samo sastojci koji u njega idu vec i njihova kolicina i medjusobni omjer a ti to nisi dosad napisala
ovako otprilike ti nitko ne moze dati nikakav savjet

nisi ni napisala u kakvom si kalupu pekla i sto si sve osim jaja izbacila na svoju ruku iz recepta


ono sto mi je zapelo za oko su dva maslaca koja idu u biskvit, to je previse, nisam nikad pekla biskvit sa pola kile maslaca
undercover is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 01:02   #11
maslac je bio onaj mali
20 deka, nis nisam stavljala kaj sam izmislila...

nisam nikog uvrijedila
curama koje su mi pomogle zahvaljujem

20 deka secera
20 deka maslaca
20 deka oraha
malo naribane cokolade
4 jaja i 4 bjelanjka

inace je islo 8 jaja, posto sam to smanjila malo manje sam stavila i secera i oraha oko 15 deka ...

ma dobro nema veze...zaboravite
Hana_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 01:05   #12
Quote:
Hana_ kaže:
postavila sam pitanje zakaj je bio pretanak
A koliko ti je bio velik lim u kojem si pekla? - 4 jaja su i puno i malo - ovisi o veličini lima.
Quote:
Hana_ kaže:
mlada sam tak da imam vremena skupljat neke dobre recepte ....s kolko ste vi pocele s 10?
Prvi kolači (to su više manje bila igranja) s nekih 12g. A onako detaljno, sa srcem, sam počela sa 17.
__________________
Ni do jednog mjesta
na koje je vrijedno stići
ne vodi skraćeni put.
_bebi_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 01:06   #13
Quote:
Hana_ kaže:
inace je islo 8 jaja, posto sam to smanjila malo manje sam stavila i secera i oraha oko 15 deka ...
Ako prepoloviš količinu jaja, onda prepolovi i količinu svega ostalog.
__________________
Ni do jednog mjesta
na koje je vrijedno stići
ne vodi skraćeni put.
_bebi_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 01:11   #14
kad smanjujes sastojke trebas ih sve proporcionalno smanjit
ti si smanjila jaja za duplo, secer i orahe za jednu cetvrtinu a maslac si ostavila
znaci ovdje je bilo previse maslaca

ne znam jesi ga pekla u kalupu za tortu ili u tepsiji?
undercover is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 01:12   #15
ne ponavljam za bebi vec sporo tipkam
undercover is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 01:15   #16
Quote:
Hana_ kaže:
20 deka secera
20 deka maslaca
20 deka oraha
malo naribane cokolade
4 jaja i 4 bjelanjka

inace je islo 8 jaja, posto sam to smanjila malo manje sam stavila i secera i oraha oko 15 deka ...

ma dobro nema veze...zaboravite

cek, cek, a gdje su nestale suhe smokve bila si ih spomenenila u prvom postu

i jesi stavila prasak za pecivo il ti nije pisalo u receptu?
undercover is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 01:23   #17
da ide po izboru orasi il ljesnjaci, plus neko jos suho voce tipa grozdjice ili suhe smokve, ja sam ovo drugo izabrala s tim da sam samo dvije narezala na sitne komadice...ko da ih nije ni bilo

ako idu orasi onda ne ide brasno ...a prasak za pecivo ide skupa s brasnom
tak sam ja to shvatila

pekla sam u tepsiji koja je bila srednje velicine ...a ta smjesa se pekla pol sata, probala sam s cackalicom jel suha i tad je bila gotova ...nije se uopce digla...previse maslaca znaci i premalo jaja ...
Hana_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 01:34   #18
ma nije previse maslaca a premalo jaja, ako smanjis maslac ne treba ti vise jaja ako povecas jaja ne treba ti smanjivat maslac

bitno je proporcionalno smanjivat sve sastojke, ama bas sve
kod kolaca se za razliku od slanih jela moras tocno pridrzavat recepta a ne izbacivat neke sastojke na svoju ruku bez da ih adekvatno zamijenis
i prasak za pecivo bih ja svejedno stavila u ovaj kolac
undercover is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 02:02   #19
Quote:
Hana_ kaže:
ako idu orasi onda ne ide brasno ...a prasak za pecivo ide skupa s brasnom
Ne mora biti da ne stavljaš brašno i pecivni ako stavljaš orahe.

Što se tiče odnosa sastojaka - gledaj na to koliko imaš jaja - ti si rekla da je u receptu 8 jaja, 20dkg šećera, 20dkg maslaca... što znači da po jednom jaju ide 2,5dkg šećera, 2,5dkg maslaca... pa ako radiš s 4 jaja onda ide 10dkg šećera...

(Naravno, postoje recepti koje kad složiš (i pridržavaš se uputa) ne ispadnu dobri - npr. preslatki, premalo slatki, premasni... Kad nađeš (igraš se i pećeš kolače nekoliko puta i ne pridržavaš se količina u receptu) pravi omjer za npr. 6jaja, a onda ti zatreba veći/manji biskvit opet vrijedi ono "koliko po 1 jajetu" je u tom idealnom receptu.)
__________________
Ni do jednog mjesta
na koje je vrijedno stići
ne vodi skraćeni put.
_bebi_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 03:07   #20
Hana, mislim da je najbolji odgovor na tvoje pitanje iz naslova topica: kolači se peku točno po receptu. Pogotovo "slastičarke" bez ikakvog iskustva. A kad u hladnjaku ima samo 4 umjesto 8 potrebnih jaja, onda se ne peku (bar ne taj kolač).
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:56.