Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.08.2009., 22:33   #301
Quote:
Mostly Harmless kaže: Pogledaj post
wow!
to je željezna cijev, ili samo tako izgleda?
djeluje stvarno stabilno, masivno i čvrsto.
i pomalo mad maxish, zbog metalik sive
koliko su te stajali materijali, i koliko ti je vremena trebalo da ga napraviš?

daj još slika!
Ma to je plasticna cijev od 125mm. Kuciste za objektiv je aluminij.

Hocete jos slika!!! Evo vam divovi!



Ovaj lijevi je 250mm truss tube (otvorena cijev) dobson 1500mm zarisne duljine, a ovaj desni je 150mm f8 dobson, inace moj prvi teleskop kojem sam napravio zrcalo.



150mm iznutra. Vidi se da je aluminizirano zrcalo i to na institutu "Rudjer Boskovic".



Ovo su moja nealuminizirana i napola ispolirana zrcala. Ovo najvece je 300mm promjera.



300mm zrcalo



Ovdje se na 300mm zrcalu vidi da je izbruseno i napola ispolirano. Mada se cini da je 300 ili 400mm prevelik pothvat, grubo i fino brusenje 300mm zrcala trajalo je sve skupa 2 dana.



Ovo je matrica sa smolom za poliranje od 300mm.

Zadnje uređivanje bobby : 17.08.2009. at 22:39.
bobby is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2009., 13:58   #302
Quote:
bobby kaže: Pogledaj post
Pošto je aluminijski sloj debljine u nanometrima, kad se odlijepio ti komadici su se dizali i leprsali po zraku kao dim cigarete.

Odlijepilo se samo i isključivo zato što staklo nije bilo dobro očišćeno.
sleep is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2009., 15:56   #303
Quote:
bobby kaže: Pogledaj post
Ma to je plasticna cijev od 125mm. Kuciste za objektiv je aluminij.

Hocete jos slika!!! Evo vam divovi!

Ovaj lijevi je 250mm truss tube (otvorena cijev) dobson 1500mm zarisne duljine, a ovaj desni je 150mm f8 dobson, inace moj prvi teleskop kojem sam napravio zrcalo.
150mm iznutra. Vidi se da je aluminizirano zrcalo i to na institutu "Rudjer Boskovic".

Ovo su moja nealuminizirana i napola ispolirana zrcala. Ovo najvece je 300mm promjera.

300mm zrcalo

Ovdje se na 300mm zrcalu vidi da je izbruseno i napola ispolirano. Mada se cini da je 300 ili 400mm prevelik pothvat, grubo i fino brusenje 300mm zrcala trajalo je sve skupa 2 dana.

Ovo je matrica sa smolom za poliranje od 300mm.
bobby, megalomančino , ovo su stvarno divovi! respect!
a koliko si ih samo napravio... to mora doživjeti aluminizaciju.
i ne mogu vjerovati da si ovo ogromno izbrusio za dva dana. znači li to 48 sati , ili stvarno dva zdravoseljačka radna dana? s pauzama za ručak i wc?
kakvo si staklo koristio? vidim da je jedan bio vatrostalan, gdje si ga nabavio?
...

ah, ljudi moji, prava je milina gledati ove vaše divne uratke
gledam ih, i sanjarim o brušenju vlastitih stakala čak štoviše, poduzimam i prve korake u nabavi stakala

Zadnje uređivanje Mostly Harmless : 18.08.2009. at 16:13.
Mostly Harmless is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2009., 22:30   #304
Quote:
Mostly Harmless kaže: Pogledaj post
bobby, megalomančino , ovo su stvarno divovi! respect!
a koliko si ih samo napravio... to mora doživjeti aluminizaciju.
i ne mogu vjerovati da si ovo ogromno izbrusio za dva dana. znači li to 48 sati , ili stvarno dva zdravoseljačka radna dana? s pauzama za ručak i wc?
kakvo si staklo koristio? vidim da je jedan bio vatrostalan, gdje si ga nabavio?
...

ah, ljudi moji, prava je milina gledati ove vaše divne uratke
gledam ih, i sanjarim o brušenju vlastitih stakala čak štoviše, poduzimam i prve korake u nabavi stakala
Dan i pol mi je trebalo za kopanje udubine koja je u sredini trebala biti 3.2mm da bih dobio zarisnu duljinu od 1710mm. Bile su pauze i wc! Fino brusenje je lako jer samo treba ufiniti povrsinu i time se skida vrlo malo stakla pa zato brze ide. E da ono zuto i malo manje bijelo su pyrex stakla(vatrostalna). Njih sam dobio na poklon, ono od 300mm je obicno prozorsko staklo iz staklare u Velikoj Gorici, debelo je 19mm. Ovi pyrexi su malo deblji. Evo ovo je link na moju stranicu gdje mozete vidjeti moje teleskope i nauciti detaljno o izradi teleskopa. www.amaterskaastronomija.com/index.htm

Zadnje uređivanje bobby : 18.08.2009. at 22:35.
bobby is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2009., 11:32   #305
Quote:
bobby kaže: Pogledaj post
Dan i pol mi je trebalo za kopanje udubine koja je u sredini trebala biti 3.2mm da bih dobio zarisnu duljinu od 1710mm. Bile su pauze i wc! Fino brusenje je lako jer samo treba ufiniti povrsinu i time se skida vrlo malo stakla pa zato brze ide. E da ono zuto i malo manje bijelo su pyrex stakla(vatrostalna). Njih sam dobio na poklon, ono od 300mm je obicno prozorsko staklo iz staklare u Velikoj Gorici, debelo je 19mm. Ovi pyrexi su malo deblji. Evo ovo je link na moju stranicu gdje mozete vidjeti moje teleskope i nauciti detaljno o izradi teleskopa. www.amaterskaastronomija.com/index.htm
iz staklare u Velikoj Gorici? baš je malen ovaj svijet!

divota je znati da neću ostariti bruseći zrcalo - što više čitam ove opise, to sam više dojma da je ovaj posao zapravo izvediv (iskreno, nije mi se takvim činio kad sam se odlučila upustiti u njega )

baš se veselim! zasad sam dobila samo jednu ponudu za staklo, malo preko 200 kn. nije baš malo, ali je podnošljivo pa ako ne uspijem naći jeftinije, uzimam to.

link na stranicu će mi više nego dobro doći - hvala ti puno! a što se starih radioaparata tiče, rado ću ti ustupiti svoju Savicu od cijevi - makar ne znam dal je još funkcionalna. a imam i kazetofon koji je išao uz tečajeve stranih jezika, zajedno s kutijom, funkcionalan. mint condition, što bi se reklo.

ako si zainteresiran, javi.
Mostly Harmless is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2009., 11:55   #306
Eto nekoliko fotki grubog i finog brušenja primarnog zrcala.

Za grubo brušenje korisitio sam karborund 120# (isto kao i za rezanje diskova), a za fino brušenje karborund 240#, 320#, 500#, 800# i korund 1000#



Udubinu na centru zrcala mjerio sam improviziranom mjerkom izrađenom od komada ravnog drva i vijka (jedan puni okret = 1mm) na kojem je improvizirana skala. (vidi se u pozadini, ravnalo sam stavio na disk da se lakše uoči udubina)


Rubove sam nakon 120# i 220# izbrusio brusnim kamenom za brušenje noževa pod kutom od 45°.


Grubo izbrušen disk.


Gotovo završeno fino brušenje; crne točke su oznake ostataka brušenja prethodnom frakcijom - koje još treba izbrusiti. Ako se gleda pod kutom prema svjetlu, može se već uočiti refleksija.


Radio sam standardnim postupkom opisanim na gotovo svakoj ATM stranici.
__________________
Press any key to continue or any other key to quit...
The Chemist is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2009., 18:50   #307
Nakon brušenja slijedi poliranje. Brušenje sam završio za jedan vikend, dok se poliranje i parabolizacija malo odužila...

Matricu sam izradio iz Gugolz#73 smole koja je poprilično tvrda, ali obzirom na ljetne vručine funkcionirala je savršeno.



Polirao sam s cerij oksidom, u zatvorenom prostoru. Prije svake runde poliranja stavio sam zrcalo na matricu radi hladnog prešanja. Obzirom da sam radio svaki dan po malo, zrcalo sam preko noći također ostavljao na matrici.



Unatoč vrlo tvrdoj smoli morao sam u toku poliranja i korekcija nekih 4-5 puta otvarati kanale na matrici.


Potpuno ispolirano zrcalo spremno za korekcije.


Al prije toga izradio sam Foucault/Ronchi tester, odnosno doradio stari.
__________________
Press any key to continue or any other key to quit...
The Chemist is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2009., 18:12   #308
divan posao, Chemist!

iz postova vas iskusnih ATMovaca vidim da brušenje uistinu ide brže no što sam mislila. o parabolizaciji i testiranju sam odlučila brinuti kasnije.

nego reci, gdje si nabavio smolu?
vidjeh da se Bobby pošteno pomučio da nabavi svoju.

ja sam do sada uspjela osigurati bačvu , a staklo će me, čini se, koštati kojih 220 kn. nije strašno
Mostly Harmless is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2009., 22:55   #309
Quote:
Mostly Harmless kaže: Pogledaj post
divan posao, Chemist!

iz postova vas iskusnih ATMovaca vidim da brušenje uistinu ide brže no što sam mislila. o parabolizaciji i testiranju sam odlučila brinuti kasnije.

nego reci, gdje si nabavio smolu?
vidjeh da se Bobby pošteno pomučio da nabavi svoju.

ja sam do sada uspjela osigurati bačvu , a staklo će me, čini se, koštati kojih 220 kn. nije strašno
Ja sam smolu pravio od starog katrana (to je onaj koji se davno prije pakirao u bacve od 50kg, dakle ne ovaj danasnji jer je premekan) i kolofonija. Oboje je tesko nabaviti. Postoji jedna sjemenarna u Rijeci u kojoj se kolofonij moze kupiti samljeven u prahu u najlonskom pakiranju od pola kila. U tim gore krajevima kolofonij se koristi za spaljivanje svinjske dlake kod kolinja. I sad se taj katran rastopi u staroj posudi na kuhalu i pomalo mu se dodaje kolofonij koji sluzi za otvrdnjavanje katrana. Omjer je oko 50 - 50. Uglavnom kad se ta smjesa ohladi, nokat jako utisnut smije ostaviti trag u smjesi dubok oko 1mm dubine.
bobby is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2009., 10:17   #310
Ja sam u domaću smolu dodao i malo voska (1-2 %), što je poboljšalo svojstva, ali ne može se uspoređivati s Gugolz smolom.

Btw., kolofonij sam tražio po cijelom Čk i Vž i na kraju sam ga pronašao u lokalnom dućanu, tamo gdje kupujem kruh, lol! Bitumensku smolu pronašao sam na tavanu, zaostala od gradnje kuće prije 30 god. Danas je takav bitumen teško nabaviti.

Za Gugolz sam se pošteno namučio. Na kraju sam smolu nabavio preko jednog kolege odnosno njegove tvrtke koja surađuje s jednom tvrtkom iz Njemačke, koja pak surađuje s proizvođačem smole Satisloh iz Švicarske. Oni Smolu prodaju na veliko; najmanja količina je 12 kg, cijena 11€/kg. Obzirom da mi je trebao 1 Kg, nakon povuci-potegni, dobio sam gratis uzorak, kojeg sam zapravo masno platio, jer sam morao platiti špediciju i carinjenje (carinjenje gratis robe !!! ).

Evo ti link Satisloh, optičke smole, ali uzalud ti trud, surađuju samo s tvrtkama.
__________________
Press any key to continue or any other key to quit...
The Chemist is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2009., 09:10   #311
Quote:
The Chemist kaže: Pogledaj post
Ja sam u domaću smolu dodao i malo voska (1-2 %), što je poboljšalo svojstva, ali ne može se uspoređivati s Gugolz smolom.

Btw., kolofonij sam tražio po cijelom Čk i Vž i na kraju sam ga pronašao u lokalnom dućanu, tamo gdje kupujem kruh, lol! Bitumensku smolu pronašao sam na tavanu, zaostala od gradnje kuće prije 30 god. Danas je takav bitumen teško nabaviti.

Za Gugolz sam se pošteno namučio. Na kraju sam smolu nabavio preko jednog kolege odnosno njegove tvrtke koja surađuje s jednom tvrtkom iz Njemačke, koja pak surađuje s proizvođačem smole Satisloh iz Švicarske. Oni Smolu prodaju na veliko; najmanja količina je 12 kg, cijena 11€/kg. Obzirom da mi je trebao 1 Kg, nakon povuci-potegni, dobio sam gratis uzorak, kojeg sam zapravo masno platio, jer sam morao platiti špediciju i carinjenje (carinjenje gratis robe !!! ).

Evo ti link Satisloh, optičke smole, ali uzalud ti trud, surađuju samo s tvrtkama.
hm. mislim da imam nekoga tko bi to mogao nabaviti
znat ću kroz kojih par tjedana. ako upali, biste li i vi bili zainteresirani? da naručim odmah veliko pakovanje, pa da ga podijelimo?

@Bobby, hvala ti na ovom detalju s noktom. čitavo vrijeme brinem hoću li pogoditi pravu tvrdoću smjese
Mostly Harmless is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2009., 10:16   #312
Ako naručiš komercijalni paket od 12 kom to će te, uz sve namete, koštati negdje oko 230€-250€, dakle nekih 140+ kn/kg. I ja sam razmišljao da kupim cijeli paket, ali sam iz očitog razloga odustao, nema garancije da ćeš ostatak prodati i pokriti se. (Iako je najveći gušt u samoj izradi teleskopa, ipak nisam htio više novaca potrošiti na home-made teleskop, nego košta komercijalni sličnih karakteristika).

Kako god bilo, ako ćeš polirati u "hladnim danima" u grijanoj prostoriji, uzmi mekaniji Gugolz#64. Moje iskustvo je da je (tvrđi) Gugolz#73 savršeno funkcionirao tek kad je temp. u prostoriji bila 27°+ C (što je bilo gotovo svakodnevno za vrijeme ljetnih vrućina, ali čim je vani malo zahladilo (npr kišilo) i tem se u prostoriji spustila na 24-25 °C, osjetno je pala efikasnost poliranja, a deformacije uzrokovane toplim prstima postale su izraženije). Idealno bi bilo da možeš nabaviti oba i pomiješati ih u omjeru 1:1.

Moj savjet je da nabaviš staklo, počneš brusiti, a probleme vezane uz poliranje rješavaš usput.

Btw., kako napreduje nabavka stakla?
__________________
Press any key to continue or any other key to quit...
The Chemist is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2009., 14:43   #313
Quote:
The Chemist kaže: Pogledaj post
Ako naručiš komercijalni paket od 12 kom to će te, uz sve namete, koštati negdje oko 230€-250€, dakle nekih 140+ kn/kg. I ja sam razmišljao da kupim cijeli paket, ali sam iz očitog razloga odustao, nema garancije da ćeš ostatak prodati i pokriti se. (Iako je najveći gušt u samoj izradi teleskopa, ipak nisam htio više novaca potrošiti na home-made teleskop, nego košta komercijalni sličnih karakteristika).

Kako god bilo, ako ćeš polirati u "hladnim danima" u grijanoj prostoriji, uzmi mekaniji Gugolz#64. Moje iskustvo je da je (tvrđi) Gugolz#73 savršeno funkcionirao tek kad je temp. u prostoriji bila 27°+ C (što je bilo gotovo svakodnevno za vrijeme ljetnih vrućina, ali čim je vani malo zahladilo (npr kišilo) i tem se u prostoriji spustila na 24-25 °C, osjetno je pala efikasnost poliranja, a deformacije uzrokovane toplim prstima postale su izraženije). Idealno bi bilo da možeš nabaviti oba i pomiješati ih u omjeru 1:1.

Moj savjet je da nabaviš staklo, počneš brusiti, a probleme vezane uz poliranje rješavaš usput.

Btw., kako napreduje nabavka stakla?
hvala, Chemist!

bilo bi uistinu tragično da kupim cijeli paket i onda ne mogu raditi s njime, , a bojim se da neću raditi u prostorijama toplijim od 20°C. za staklo sam i dalje na onoj jednoj ponudi. mogu ga kupiti tek za cca 2 tjedna, a prije toga ne mogu ni krenuti s brušenjem ili rezanjem.
do tada ću još pokušati vidjeti kod nekih drugih staklara.
Mostly Harmless is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2009., 00:56   #314
Quote:
Mostly Harmless kaže: Pogledaj post
hvala, Chemist!

bilo bi uistinu tragično da kupim cijeli paket i onda ne mogu raditi s njime, , a bojim se da neću raditi u prostorijama toplijim od 20°C. za staklo sam i dalje na onoj jednoj ponudi. mogu ga kupiti tek za cca 2 tjedna, a prije toga ne mogu ni krenuti s brušenjem ili rezanjem.
do tada ću još pokušati vidjeti kod nekih drugih staklara.
Evo stakla! Mislio sam se hocu li izbrusiti jednoga Schiefspieglera za planete (teleskop nagnutih zrcala), ali sam odustao.



Staklo ti je 165mm promjera, 15mm debljine, dobre kvalitete, lijepo okruglo i strojno obradjeno. U cilju sirenja atm-a poklanjam ti ga i dobis jos i malo od svake frakcije prahova za fino brusenje, po kile praha za grubo brusenje, alat za brusenje, mramor promjera 165mm za podlogu za smolu i cerij oksida za poliranje. Za smolu ces se morat snaci, svu koju ja imam nalio sam na matricu za zrcalo od 300mm i to je ona koju sam kuhao od kolofonija i bitumena. Nemoj se sa Gugolzom puno zamarati, zamoli Chemista ako ti moze poslati malo bitumena i kolofonija, stvar radi, poprilicno sam zrcala vrlo dobro izradio bas sa tom homemade smolom! Oko slanja stakla i prahova se dogovorimo na PM. Platis samo postarinu i lati se brusenja!

Zadnje uređivanje bobby : 31.08.2009. at 01:49.
bobby is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2009., 10:49   #315
Quote:
bobby kaže: Pogledaj post
Evo stakla! Mislio sam se hocu li izbrusiti jednoga Schiefspieglera za planete (teleskop nagnutih zrcala), ali sam odustao.


Staklo ti je 165mm promjera, 15mm debljine, dobre kvalitete, lijepo okruglo i strojno obradjeno. U cilju sirenja atm-a poklanjam ti ga i dobis jos i malo od svake frakcije prahova za fino brusenje, po kile praha za grubo brusenje, alat za brusenje, mramor promjera 165mm za podlogu za smolu i cerij oksida za poliranje. Za smolu ces se morat snaci, svu koju ja imam nalio sam na matricu za zrcalo od 300mm i to je ona koju sam kuhao od kolofonija i bitumena. Nemoj se sa Gugolzom puno zamarati, zamoli Chemista ako ti moze poslati malo bitumena i kolofonija, stvar radi, poprilicno sam zrcala vrlo dobro izradio bas sa tom homemade smolom! Oko slanja stakla i prahova se dogovorimo na PM. Platis samo postarinu i lati se brusenja!

Bobby!!! hvala!!!


ajme, plemenita dušo, ovo je stvarno prekrasno od tebe! koliko si me traženja poštedio!
kad iskemijam put do komore za aluminizaciju, neke egzotične smole ili čega trećeg, javljam ti se odmah! tako mi sunca, mjeseca i svih zvijezda na nebu!
Mostly Harmless is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 02:14   #316
Quote:
...mala Y... kaže: Pogledaj post
Za početak, hy svima!! =)
Aj da odmah pređem na stvar... e ovako... ja sam mladi astronom (idem tek u 8. razred) i sad ću ić na županijsko natjecanje iz astronomije. radim neku radnju, moram sa partnerom napravit teleskop. ok, to smo uspjeli napravit i sve ali imamo jedan problem. kada gledamo kroz naš teleskop, sve nam je mutno. izračunali smo i kolika nam treba bit žarišna udaljenost al nam je svejedno sve mutno. prepoznaju se tijela koja gledamo ali kad npr. hoćemo nešt pročitat s tim našim teleskopom, ne možemo jer se niš ne vidi! to smo sve rekli nastavnici, ona je rekla da ajd nema veze ali da istražimo zašto je to tako. i istraživali smo ali ne možemo naći. PLEASE pomozite!!! dakle, zašto nam je slika mutna iako smo leće stavili na odgovarajuću daljinu?
samo ako je moguće, što brže odgovorite jer nam je natjecanje još malo...
za informaciju, objektiv je +1.00, a okular je -0.50
valj će vam to onda pomoć pri odgovoru...
hvala! =)
potrebno dvije leće

manja i deblja za okular
tanja i veća površinom za objektiv
pvc kanalizacijske cijevi odgovarajuće veličine i kapice te 2 deblje gumice koje ce biti ko prsten po kojem ce te cjevi moci klizati jedn po drugoj.
u zamracenoj sobi stavite svjeću na stol i između nje i zida pmićete leću izmjerite kad vam se slika jano očita na zidu tu duljinu do leće.
tako i za drugu leću i te duljine koristite za cijevi + 10 cm.
stavite cjev unutar cijevi i imate diy teleskop guranjem cjevi gumica klizi i slika se oštri jer se mjenjaju pozicije leća.

ne pitajte da vam to objasnim matematički jer na astronomiju sam išao da pobjegnem s matematike

ali eto nešto mi je i ostalo iako je prošlo 12 god od toga.

Što se tiče teleskopa znam da smo mi dobili tada neku opaku zvjer u školi
da bi to ispala patka i gledali kroz nju jupiter a ono mutna kuglica a ja mislio uplašit ću se koliki je jupiter.

ali zato pogled na mjesec je bio predobar kad se krateri bočno vide.

Što se tiče meteora eh di su ta vremena ja klinac,pivo krov zgrade u pratnji još mlađe tete i gledamo "padalice"(čak su i svjetla zgasili u tom selu na moru), a jebi ga lol bio sam mlad i glup sam mi je drugi dan bilo loše ovo ostalo niš.

Zato mladi astronomi pamet u glavu i gledajte malo više oko sebe a ne iznad
morino is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 08:12   #317
Quote:
bobby kaže: Pogledaj post
...zamoli Chemista ako ti moze poslati malo bitumena i kolofonija, stvar radi, poprilicno sam zrcala vrlo dobro izradio bas sa tom homemade smolom!
Iskemijati ćemo nešto!
__________________
Press any key to continue or any other key to quit...
The Chemist is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2009., 11:19   #318
Quote:
The Chemist kaže: Pogledaj post
Iskemijati ćemo nešto!
hvala.

znat ću sljedeći tjedan mogu li preko firme doći do smole, pa ako ne bude išlo ugnjavit ću tebe da mi pomogneš

u svakom slučaju, hvala ti na dobroj volji!
Mostly Harmless is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2009., 01:19   #319
Gdje mogu nabaviti gotovo primarno zrcalo promjera 200mm te odgovarajuće okular...Koliko bi me to sve skupa koštalo?
Morgoth9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2009., 21:35   #320
OI Optimus

Ajd kad neće nitko, odgovoriću ti ja.
Pogledaj kod g. Zlatka u Rijeci, trgovina je OI Optimus i tu možeš naći većinu stvari koje te vjerojatno zanimaju jer mi se čini da krećeš u ATM, odnosno samogradnju teleskopa.
Također za sve vezano uz opremu i dijelove posavjetuj se sa njim jer je on uvijek spreman savjetovati da budeš siguran kako kupuješ ono što ti treba.
Konkretno vidi tu :
http://www.oi-optimus.htnet.hr/izdvojeno.html
lonewolf21 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:03.