Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Rastave

Rastave Read me first

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.03.2007., 10:21   #1
Prava samohranih roditelja

Ako sam fulala podforum, slobodno me premjestite.

Naslov sve govori, koja prava imaju samohrani roditelji, ja ne znam nista o tome , a vi?! Podjelite informacije s nama.
Hvala!
Lucy013 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2007., 11:50   #2
Koliko sam ja shvatila nikakva posebna prava Nekada je cezus za dobivanje djećjeg doplatka za takav slučaj bio nešto povoljniji ali je i to sada izjednačeno.
Čak se i ne tolerira izraz "samohrani roditelj" ukoliko je drugi roditelj živ (bez obzira da li se brine ili ne brine o djeci)
__________________
Nikad ne reci nikad !
duda is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 17:46   #3
Status samohrani roditelj i neka prava može se ostvariti jedino ako je jedan roditelj umro.

Ukoliko su oba roditelja živa ne može se biti samohran jer su obadva odgovorna za dijete.

Dakla prava zero:0
__________________
Ljubav nije kada dvije osobe bulje jedna u drugu, već kada gledaju u istom smjeru..
AnamCara is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2007., 07:57   #4
prava? Hm. Imamo pravo: odgajati djecu sami, tražiti teže novi posao jer je "samohrani" izjednačen sa "bolovanja i nikad ga/je nema", neke samohrane imaju pravo i same se natezati s bivšima oko alimentacija, jer ih zakon štiti i pomaže u tome cijelih 0%. Da nastavim?
__________________
Vidiš, godine nas obrade različito... Nekom postane važno s kim će leći, a nekom s kim će se probuditi
daru is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2007., 14:24   #5
Imaš samo obveze i to duple. I duplu odgovornost. U Hrvatskoj pojmovi pravo i pojam samohrani roditelj su nešto dijametralno suprotno. Vjeruj mi, govorim kao samohrani roditelj i kao osoba u struci. Naoružaj se strpljenjem, izbori alimentaciju, koristi sva moguća sredstva koja imaš, ako ima nekretnina sjedni mu na njih, blokiraj račune ako znaš da ih ima. Ako ne možeš platiti odvjetnika za te stvari, Hrvatska odvjetnička komora ih takvim slučajevima besplatno dodijeljuje pa traži da ti se dodijeli jedan i on neka pritisne sve šta može. A da će ti država dati neka prava, to zaboravi.
xanas is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2007., 16:02   #6
Ne zamjerite, ali samohrani je roditelj onaj koji nikad nije bio u braku. Iako imamo i losih iskustava s bivsim partnerima, nismo samohrani jer se taj odsutni roditelj bude pojavio, ako ne prije, kad dijete postigne neki znantiji uspjeh (evo, moj bivsi se voli pojaviti na svakom koncertu djeteta, ali ne dao Bog da bi je slucajno negdje prevezao ili joj olaksao odlazak na vjezbanje. o nekom sudjelovanju pri kupovini instrumenta ne moram ni razmisljati).
Ali ja nisam samohrani roditelj i ne zelim da me tako tretiraju niti zelim da moje dijete sazaljevaju. Ona ima (na srecu) oba roditelja ziva i zna tko su oni.
__________________
Bio jednom jedan...
SrceOdGraffita is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2007., 16:29   #7
Quote:
SrceOdGraffita kaže: Pogledaj post
Ali ja nisam samohrani roditelj i ne zelim da me tako tretiraju niti zelim da moje dijete sazaljevaju. Ona ima (na srecu) oba roditelja ziva i zna tko su oni.
A zar bi trebalo značiti da ako si samohrani roditelj da te netko treba sažaljevati
Samohrani roditelj bi, kako mu i ime kaže, trebao biti roditelj koji sam odhranjuje (hrani) dijete ili djecu. Po tome bi za mene i roditelj koji sam odhranjuje dijete jer drugi roditelj ne brine o djetetovim potrebama (financijskim, emocionalnim, društvenim, zdravstvenim i sl.) trebao imati status samohranog roditelja.
Biti samohrani roditelj ili biti roditelj u jednoroditeljskoj obitelji (kako zakon to naziva) nije sramota i ne shvaćam ljude koji misle da ih treba sažaljevati
__________________
Nikad ne reci nikad !
duda is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2007., 16:50   #8
Quote:
Lucy013 kaže: Pogledaj post
Naslov sve govori, koja prava imaju samohrani roditelji, ja ne znam nista o tome , a vi?! Podjelite informacije s nama.
Hvala!
Jedino što ja znam jest da mi dijete ima prednost pri upisu u vrtić.
Drugo ništa. A raspitala sam se na sve strane.
grgica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2007., 13:45   #9
...Samohrani roditelji nemaju nikakva posebna prava...
Nekada su bile pogodnosti oko djecjeg doplatka, ali vec godinama nista...i to malo su nazalost ukinuli!
Sam naziv puno govori, dakle samohrani roditelji glavu gore i hrabro naprijed u nove pobjede.
_sweety_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 14:27   #10
Quote:
duda kaže: Pogledaj post
A zar bi trebalo značiti da ako si samohrani roditelj da te netko treba sažaljevati
To si negdje vidjela u mom postu? Zelju da me se ili dijete sazaljeva?

Mislim da nije u redu da razvedeni traze status samohranog roditelja ili da sami sebe tako tretiraju. Jer takvo razmisljanje vodi i u verbaliziranje tog stanja te svjesno ili nesvjesno udaljavanje djeteta od drugog roditelja. Vrijeme ce i odnos pokazati djetetu sto je i tko je roditelj.

Uvijek bih glasala da se daju sva prava samohranim roditeljima koji se doista sami, zbog sebicnosti ili tkoznakojeg razloga drugog roditelja, moraju nositi s odgojem.

Ali razvedeni su jednom, nekad u svom zivotu imali podrsku i na roditeljstvo se odlucili u dvoje.
__________________
Bio jednom jedan...
SrceOdGraffita is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2007., 15:19   #11
Quote:
SrceOdGraffita kaže: Pogledaj post
To si negdje vidjela u mom postu? Zelju da me se ili dijete sazaljeva?
Ovo je tvoja konstatacija...
Quote:
SrceOdGraffita kaže: kaže:
Ali ja nisam samohrani roditelj i ne zelim da me tako tretiraju niti zelim da moje dijete sazaljevaju. Ona ima (na srecu) oba roditelja ziva i zna tko su oni.
Nitko prije tvog posta nije povezao samohranog roditelja, dijete i sažaljenje jedino je to tebi palo na pamet
Samohranom roditelju ili jednoroditeljskoj obitelji ne treba sažaljenje već razumijevanje za specifične potrebe i probleme takve obitelji.
A roditelj se ne postaje samim činom začeća djeteta već kroz godine provedene s djetetom i kroz pokazanu ljubav, brigu i skrb o tom djetetu.
__________________
Nikad ne reci nikad !
duda is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2010., 19:23   #12
Postoji i kazneni zakon za one roditelje koji zanemaruju svoju djecu ali se ne provodi i nitko još nije bio u zatvoru zbog zanemarivanja djeteta i ugrožavanja djetetovog života. za mene je ugrožavanje djetetova života ako ga ostaviš malog i nemoćnog, ako se nema o djetetu tko brinuti dok je bolesno ili u slučaju invalidne osobe to je veliki grijeh i država je prva koja daje podršku takvim osobama podilazeći im i ne kažnjavajući ih umjesto da pomogne i zaštiti nemoćne. to bi trebalo biti automatski, npr. omogućiti i anonimnu prijavu da je dijete napušteno od strane jednog roditelja te isti taj roditelj bi trebao biti kažnjen prema zakonu. imamo fantastičan zakon, ali ga nitko ne poštuje. zločinci su na snazi i nema poštenja i čovječnosti. zlostavljač je zlostavljač i prisilit će žrtvu da šuti i trpi.
zana0001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2010., 14:29   #13
Quote:
SrceOdGraffita kaže: Pogledaj post
Ne zamjerite, ali samohrani je roditelj onaj koji nikad nije bio u braku. Iako imamo i losih iskustava s bivsim partnerima, nismo samohrani jer se taj odsutni roditelj bude pojavio, ako ne prije, kad dijete postigne neki znantiji uspjeh (evo, moj bivsi se voli pojaviti na svakom koncertu djeteta, ali ne dao Bog da bi je slucajno negdje prevezao ili joj olaksao odlazak na vjezbanje. o nekom sudjelovanju pri kupovini instrumenta ne moram ni razmisljati).
Ali ja nisam samohrani roditelj i ne zelim da me tako tretiraju niti zelim da moje dijete sazaljevaju. Ona ima (na srecu) oba roditelja ziva i zna tko su oni.
Nije baš točno ovo što si napisala! Samohrani roditelj nije onaj tko nije bio u braku,bitno je samo da je dijete priznao,kao što su već drugi napisali,dok god je onaj drugi živ zakonski kategorija samohranog roditelja ne vrijedi! Prežalosno! I mislim da bi to trebalo mijenjati,jer npr.moj ex baš ničim ne doprinosi u djetetovu životu,zbog njega samo imamo troškove i suze! A prva nemamo nikakvih! Samo obaveza i dužnosti!
LilaLala is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2010., 01:13   #14
Quote:
zana0001 kaže: Pogledaj post
Postoji i kazneni zakon za one roditelje koji zanemaruju svoju djecu ali se ne provodi i nitko još nije bio u zatvoru zbog zanemarivanja djeteta i ugrožavanja djetetovog života. za mene je ugrožavanje djetetova života ako ga ostaviš malog i nemoćnog, ako se nema o djetetu tko brinuti dok je bolesno ili u slučaju invalidne osobe to je veliki grijeh i država je prva koja daje podršku takvim osobama podilazeći im i ne kažnjavajući ih umjesto da pomogne i zaštiti nemoćne. to bi trebalo biti automatski, npr. omogućiti i anonimnu prijavu da je dijete napušteno od strane jednog roditelja te isti taj roditelj bi trebao biti kažnjen prema zakonu. imamo fantastičan zakon, ali ga nitko ne poštuje. zločinci su na snazi i nema poštenja i čovječnosti. zlostavljač je zlostavljač i prisilit će žrtvu da šuti i trpi.

Kakve ovo veze ima sa ovom temom?
Država ne podilazi takvima koje prozivaš, već o takvim situacijama o kojima govoriš NEMA PRIJAVA po koima bi se moglo postupati.
Grijeh, pravo i pravda - nemaju veze sa vezom a anonimna prijava je dopuštena, dapače čak poželjna ako imaš u svojoj okolini slučajeve o kojima govoriš.

Zahvaljujem.
karamelica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2010., 12:28   #15
Dakle - imamo pravo pri upisu u vrtić i POPUST na vrtić od nekih 120 kn
raspitajte se u svom vrtiću dali imate pravo na popust... ja pito pa mi odobrili
Jelky is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2010., 10:19   #16
Quote:
LilaLala kaže: Pogledaj post
Nije baš točno ovo što si napisala! Samohrani roditelj nije onaj tko nije bio u braku,bitno je samo da je dijete priznao,kao što su već drugi napisali,dok god je onaj drugi živ zakonski kategorija samohranog roditelja ne vrijedi! Prežalosno! I mislim da bi to trebalo mijenjati,jer npr.moj ex baš ničim ne doprinosi u djetetovu životu,zbog njega samo imamo troškove i suze! A prva nemamo nikakvih! Samo obaveza i dužnosti!
Ja imam status samohranog roditelja pošto je ocu mom djece oduzeta poslovna sposobnost i nije se sposoban skrbiti za djecu..
Nikakva prava i povlastice,nedavno je završena brakorazvodna parnica koja je 5 god trajala,ni kune alimentacije niti zaostataka za sve ove godnie.
Da,nije sposoban za život i rad pa ne mora plaćat alimentaciju,bitno da ima dvije vile na moru,u garaži mercedese i šta ti ja znam..Ma kakva prava i zakon
19NERA82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2010., 00:37   #17
Quote:
19NERA82 kaže: Pogledaj post
Ja imam status samohranog roditelja pošto je ocu mom djece oduzeta poslovna sposobnost i nije se sposoban skrbiti za djecu..
Nikakva prava i povlastice,nedavno je završena brakorazvodna parnica koja je 5 god trajala,ni kune alimentacije niti zaostataka za sve ove godnie.
Da,nije sposoban za život i rad pa ne mora plaćat alimentaciju,bitno da ima dvije vile na moru,u garaži mercedese i šta ti ja znam..Ma kakva prava i zakon
ajojj.... pa možeš li ga tuziti za zanemarivanje djeteta
i onda ti dio plati czss a onda oni njega terete za ostatak.. i ako ne plaća mora ić u zatvor. bez obzira sto on ne radi nigdi morao bi plaćati nekakav minimalan iznos alimentacije... ajme, neznam sta da ti kazem ..
Jelky is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2010., 09:29   #18
Quote:
Jelky kaže: Pogledaj post
ajojj.... pa možeš li ga tuziti za zanemarivanje djeteta
i onda ti dio plati czss a onda oni njega terete za ostatak.. i ako ne plaća mora ić u zatvor. bez obzira sto on ne radi nigdi morao bi plaćati nekakav minimalan iznos alimentacije... ajme, neznam sta da ti kazem ..
A to su ti lud zbunjen i nenormalan,5 godina vucaranja po sudovima,bio je i u zatvoru i na lječenju radi nasilja,sve je proša
Veli sutkinja da tužim njegove roditelje koji su sad njegovi skrbnici,ne može czss njega teretiti jer ima pravomoćnu presudu da nije obvezan uzdržavanja..Niti taj minimalan iznos
19NERA82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2010., 09:46   #19
Quote:
19NERA82 kaže: Pogledaj post
A to su ti lud zbunjen i nenormalan,5 godina vucaranja po sudovima,bio je i u zatvoru i na lječenju radi nasilja,sve je proša
Veli sutkinja da tužim njegove roditelje koji su sad njegovi skrbnici,ne može czss njega teretiti jer ima pravomoćnu presudu da nije obvezan uzdržavanja..Niti taj minimalan iznos
moj isto ne radi.. isto se vučemo po centru i po sudu... kaže da mu se ne da radit .. možda da mu neko polomi noge i ruke pa da ima dobar razlog za ne radit malo crnog humora nemože naškodit u ovakvim situacijama...
Jelky is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2010., 11:40   #20
Quote:
Jelky kaže: Pogledaj post
moj isto ne radi.. isto se vučemo po centru i po sudu... kaže da mu se ne da radit .. možda da mu neko polomi noge i ruke pa da ima dobar razlog za ne radit malo crnog humora nemože naškodit u ovakvim situacijama...
A u mom slučaju ti i jest najgore to da sam ja na preporuku odvjetnika tražila da mu se oduzme poslovna sposobnost pošto je bio na psihijatrijskom lječenju nakon zatvora,proglašen je neubrojivim
Kao po zakonu u tom slučaju su roditelji i skrbnici dužni obavljati taj dio uzdržavanja,i čekala 4 godine da se to rješi da bi dobila sutkinju ajme majko I evo prije cca 2 mjeseca dobila pravomoćnu presudu,mogu se slikati sa njom i sa pravima..Ali kako ti reče ne daj se,hrabro naprijed-nije sve tako crno
19NERA82 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:27.