Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.03.2007., 19:55   #1
Vukovi

Evo par linkova na youtube sa prekrasnim filmovima o vukovima.

Inace, njima sam opcinjen.

Pa mi recite vasa razmisljanja i komentare o tome.



http://www.youtube.com/watch?v=C7wgQjjwb1w

http://www.youtube.com/watch?v=20SWz2Gf_BY

http://www.youtube.com/watch?v=cusTrQB4TPA http://www.youtube.com/watch?v=SADEyyIYCAQ

http://www.youtube.com/watch?v=aR2nrYVRorw

http://www.youtube.com/watch?v=opcTNU6xznE

http://www.youtube.com/watch?v=Phk_V7tN6hI


Jel netko ikad uzivo vidio vuka u divljini? (u hrvatskoj).
Havayoth is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2007., 21:09   #2
Quote:
Havayoth kaže: Pogledaj post
Inace, njima sam opcinjen.
Drago mi je da nisam jedina
Mislim da je njih jako tesko vidjeti, prvenstveno zato sto su prilicno istrebljeni kod nas
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2007., 21:13   #3
Quote:
Smartie kaže: Pogledaj post
Drago mi je da nisam jedina
Mislim da je njih jako tesko vidjeti, prvenstveno zato sto su prilicno istrebljeni kod nas
Zasticeni su 90-ih kad ih je ostalo samo 50 kod nas. Odtad se populacija popravila na oko 190 jedinki. Međutim nekad ih je bilo 1000 u Hrvatskoj.
Havayoth is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2007., 21:28   #4
Quote:
Havayoth kaže: Pogledaj post
Zasticeni su 90-ih kad ih je ostalo samo 50 kod nas. Odtad se populacija popravila na oko 190 jedinki. Međutim nekad ih je bilo 1000 u Hrvatskoj.
O ovom "zasticeni" bi se dalo raspravljati
Nazalost jos se premalo gadova kaznjava za njihovo bezrazlozno ubijanje jer im unistavaju stanista ili iz cistog hobija ili straha.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2007., 22:36   #5
Quote:
Smartie kaže: Pogledaj post
O ovom "zasticeni" bi se dalo raspravljati
Nazalost jos se premalo gadova kaznjava za njihovo bezrazlozno ubijanje jer im unistavaju stanista ili iz cistog hobija ili straha.
Ipak neka svijest se gradi. www.fauna.hr i www.vukovi.hr


Tu se svijest gradi. I vidjet ces na kratkim dokumentarcima na fauna.hr kako je reagirao jedan covjek kojem je vuk pobio ovce. Samo pogledaj.
Havayoth is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2007., 01:28   #6
U prirodi ih nikad nisam vidio. Oni su poput duhova, možeš ih čuti, nađeš trag, znak, čak i miris, ali vidjeti – teško.
Lakše je uhvatiti sjenu...

Evo još dobrih linkova:
http://www.carnivoreconservation.org/site/archives.htm
http://www.kora.unibe.ch/
http://www.wolfinfo.org/EWN/ewnindex_e.htm
http://www.trailmaster.com/photos.php
http://www.nps.gov/yell/naturescience/wolves.htm
Manaslu11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2007., 16:23   #7
Ja sam imala tu sreću, mada dok sam bila klinka... a i tada sam bila opčinjena tim prekrasnim životinjama...Vidla sam ih nekoliko u području Delnica, gdje je živjela moja baka, tijekom zime, kada bi se spustili u grad u potrazi za hranom.Sada - njet, na žalost...
__________________
Štenad vukodlaka, povoljno ili u dobre ruke!
Mist_Dragonlady is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2007., 20:15   #8
Night Wolf

I ja obozavam vukove ^^

u mojoj sobi nevidiz zid ^^ samo posteri od vukova ( poslat cu sliku )

filmo vi su super


Eo ja zivim u njemachkoj u jednom malom gradicu blizu frankfurta i grad se zove : Wolfsburg to je nes kao : Grad Vukova

Ovdije ih ima 500 i vise ... svaki dan ih vidam kad idem u skolu u brdima i svugdije!!!

Ja sam ih poceo obozavat sa 9 god ( sad sam 12 ) kad mi se jedan vuk priblizo ...

bio je samo 2 metra od mene i gledo mi je ravno u oci
ja sam bio uplasen ali ako sam iso unazad on me pratio !!! ali mi nije nista napravio nakon 3 min sam skuzio to i priblizi sam se njemu i on je osto na mjestu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! pruzio sam ruku da ga podragam i osto je tamo!!!!

ALI NAZALOST sam moro u skolu !!! ja sam krenuo i gledo ga nonstop a on je oso u brda i ko da me pratio iz brda !!!! tako je izgledalo !!!

Oni su Predivna bica !!!

to mi se vise puta dogodilo ..... odsad idem uviejk sa mojim psom u brda !!!!

on se igra tamo sa drugima

To je nevjerojatno !!

pito sam naseg ucitelja iz biologije i on to nije mogo vjerovat isli smo zajedno tamo i .... isto to

Ovdije vukovi neznaju da su neki ljudi opasni ali ja nisam ^^



TO je predivno poneses laptop tam gore i uzivas uz vukove !!!!!!!!

VUKOVI


( nemorate vjerovat ovo i mozete OVO JE ISTINA PROBAT CU NAPRAVIT video ako mogu ja sam izvuko jednom mobitel sa blitzom sliko ih i uplasili su se i pobjegli



Nightwolfya
Nightwolfya is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2007., 21:15   #9
U Njemackoj 500 vukova? Odkad to? Ja sam mislio da ih tamo nema uopce... da su tek sad u novije vrijeme dosli iz Poljske preko granice u Njemacku. I mislim da su u Njemackoj danas samo 2 copora (to su ti pridosli iz poljske). Znas li ti sta je 500 vukova?
Havayoth is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 14:58   #10
lol

znam ali sam reko sam "oko"

i je im ih ovidje previse !!!

neki kreteni ih ubijaju sto im kradu ovce itd.

sve manje i manje su ali ce sad to zabranit !!!

i nekoliko vukova ce se podjelit na njemachku !!!

a Wolfsburg ti je blizu granice ^^

meni nijedan od njih nesmeta

ali drugima da

-.- Jadni Vukovi
Nightwolfya is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2007., 15:45   #11
Quote:
Nightwolfya kaže: Pogledaj post
I ja obozavam vukove ^^

u mojoj sobi nevidiz zid ^^ samo posteri od vukova ( poslat cu sliku )

filmo vi su super


Eo ja zivim u njemachkoj u jednom malom gradicu blizu frankfurta i grad se zove : Wolfsburg to je nes kao : Grad Vukova

Ovdije ih ima 500 i vise ... svaki dan ih vidam kad idem u skolu u brdima i svugdije!!!

Ja sam ih poceo obozavat sa 9 god ( sad sam 12 ) kad mi se jedan vuk priblizo ...

bio je samo 2 metra od mene i gledo mi je ravno u oci
ja sam bio uplasen ali ako sam iso unazad on me pratio !!! ali mi nije nista napravio nakon 3 min sam skuzio to i priblizi sam se njemu i on je osto na mjestu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! pruzio sam ruku da ga podragam i osto je tamo!!!!

ALI NAZALOST sam moro u skolu !!! ja sam krenuo i gledo ga nonstop a on je oso u brda i ko da me pratio iz brda !!!! tako je izgledalo !!!

Oni su Predivna bica !!!

to mi se vise puta dogodilo ..... odsad idem uviejk sa mojim psom u brda !!!!

on se igra tamo sa drugima

To je nevjerojatno !!

pito sam naseg ucitelja iz biologije i on to nije mogo vjerovat isli smo zajedno tamo i .... isto to

Ovdije vukovi neznaju da su neki ljudi opasni ali ja nisam ^^



TO je predivno poneses laptop tam gore i uzivas uz vukove !!!!!!!!

VUKOVI


( nemorate vjerovat ovo i mozete OVO JE ISTINA PROBAT CU NAPRAVIT video ako mogu ja sam izvuko jednom mobitel sa blitzom sliko ih i uplasili su se i pobjegli



Nightwolfya
pa ja mislio da nema vukova u njemackoj, osim par sto su dosli iz poljske u saxen.. otkud ovih tvojih 500 u Wolfsburgu? bas i nisam sigurna.. prije da su psi.. jesi sigurna ti u to? pa na tv-u stalno prave strku oko tih eventualnih 20 sto su dosli iz poljske..
 
Odgovori s citatom
Old 17.03.2007., 15:48   #12
tek sad vidio da su te drugi to vec pitali .. a wolfsburg jest blizu granice, samo one izmedju istocne i zapadne njemacke..
 
Odgovori s citatom
Old 18.03.2007., 19:05   #13
Quote:
Nightwolfya kaže: Pogledaj post

neki kreteni ih ubijaju sto im kradu ovce itd.

A što da im rade neg da ih pobiju,vidio bi tebe da ti ovce pokolju da li bi ih branio.
__________________
Stara narodna kaže: Nije majka klela sina što se kladio, nego što se vadio!
Al Rassan is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2007., 19:59   #14
To ti je ono:
- Vidi sine ovce, bila glupa i otišla, pa je pojeli vukovi.
- A da je bila dobra, pojeli bi je mi...
Manaslu11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2007., 20:31   #15
Quote:
Al Rassan kaže: Pogledaj post
A što da im rade neg da ih pobiju,vidio bi tebe da ti ovce pokolju da li bi ih branio.
To je neistina. Imas 2-3 tornjaka i dobro sagrađen tor i neces imati gubitaka na ovcama. U Hrvatskoj su poklanjali tornjake pastirima koji su ih onda pretvorili u "ljubimce" pa nisu sluzili svrsi. Srecom sad im je objasnjeno kako koristiti tornjake i elektricne ograde i sl. Tebi je puska rjesenje svega??' Nisi upoznat s problematikom.

Problematika je u tome sto ljudi hoce pobit sve predatore kako bi im se glupe ovce mogle setati sumom bez da ih moraju cuvati. To je velik egoizam.

I jos da napomenem da se 7 od 10 slucajeva napada na ovce dogodi od pasa lutalica. I jos da napomenem da drzava daje odstetu za svaku ovcu koju vukovi ubiju. I sta onda jos pricas o pucanju na vukove? Razmisli malo.


Morao bi i napomenuti da se samo vukovi u dalmaciji hrane ovcama dok se oni u gorskom kotaru hrane jelenima i raznom divljaci (jer je ima).

Dalje. Primjer je bio u Imotskom gdje je vucica ubila par ovaca od jednog gospodina koji se zove Adam. Par dana kasnije taj isti gospodin je nasao tu vucicu uhvacenu u zamku krivolovca (moglo je dijete u to nagazit), te je nazvao sluzbu koja se bavi vukovima u Hrvastkoj. Dr. Kusak je dosao operirao vucicu kojoj su dali ime Eva - pustena je na slobodu. Eva su joj dali ime jer je njemu bilo ime Adam.

Kada su gospodina pitali kako se osjeca zbog gubitka ovaca isti je odgovorio "vuk ih je ubio jer mora jesti". To se toliko svidilo jednoj gradskoj gospođi iz Zagreba(koja mozda ni vuka ni ovce nije nikad vidila) koja mu je kupila 10 ovaca zbog njegove izjave.


Kada vidim ovakve primjere istinski plemenitih ljudi srce mi naraste do neba.

A kad ugledam sitne duse koje kukaju radi par ovaca koje ce ionako drzava nadoknadit smuci mi se da bi mogao povracati. Pozdrav!
Havayoth is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2007., 20:38   #16
Znam ja da je problem u tome što vukovi nemaju divljači za papat pa onda idu do sela po ovce.
A to što će im država platit štetu?Aha,sigurno ne čekaju dugo.
I nemoj generalizirat i govorit da se svima ne da ić čuvat ovce,naveo si par krasnih primjera,čuo sam za to,dakle to po meni dokazuje da ljudi za sela su možda i veći prijatelji životinja od samozvanih gradskih zaštitinika životinja.
__________________
Stara narodna kaže: Nije majka klela sina što se kladio, nego što se vadio!
Al Rassan is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2007., 20:48   #17
Quote:
Al Rassan kaže: Pogledaj post
Znam ja da je problem u tome što vukovi nemaju divljači za papat pa onda idu do sela po ovce.
A to što će im država platit štetu?Aha,sigurno ne čekaju dugo.
I nemoj generalizirat i govorit da se svima ne da ić čuvat ovce,naveo si par krasnih primjera,čuo sam za to,dakle to po meni dokazuje da ljudi za sela su možda i veći prijatelji životinja od samozvanih gradskih zaštitinika životinja.
Tocno tako. Ko cuva ovce skidm mu kapu. Mislim, ovdje u mene je stado od 450 ovaca bilo ispod kuce. 7-8 tornjaka stalno patrolira između njih (da ti priznam ni sam se nisam smio priblizit - ti psi ozbiljno shvacaju svoj posao). Također bio sam u toru gdje je 10 ovaca bilo odrpano, tj. ranjeno ali ne ubijeno. Naime omanji crni pas se uvukao kuda ne mogu ni vuk ni lisica i nije mogao pobiti ovce nego ih je sakatio. A u novinama ce ti napisati "vucja orgijanja - krvolocne zvijeri". To ti obicno pisu gradski ficfirici koji pojma nemaju.

Ovce ti je dovoljno nadgledat i pazit da im nista ne bude. Ako imas koze jos je lakse, jer koza se dobro brani za razliku od ovce. A najbolje bi bilo da lovci ostave jebene jelene na miru. Joj kad napisu "vuk pocini stetu ubivsi kapitalnog jelena" (a u p.m.)


PS: kad sam imao udes u prometu cekao sam 2 mjeseca da dobijem pare (a nije bilo gonjanja po sudu) - zbog tog mi nije palo na pamet otic u osiguravajuce drustvo i pocet pucat po osoblju. Ko ima ovce nek ih cuva, kome bude pojedena nek ceka na pare. I to je to. Malo strpljenja. Od vuka mozda nekad bude i turizma. Samo malo sluha treba.
Havayoth is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2007., 20:48   #18
gle drzava isplacuje stetu jer u RH ima vukova kolko prosjecan djedica ima ovaca !
i da ne ispalcuje i da zivim od ovaca a da znam koliko su ugrozena vrsta stvarno bi moro bit idiot da ga idem ubit !
__________________
there is no satisfaction... whatever ..at any time ...there is only a queer divine ..dissatifaction a blessed
unrest that keeps us marching and makes us more alive than the others ...
Goachild is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2007., 22:03   #19
Quote:
Al Rassan kaže: Pogledaj post
Znam ja da je problem u tome što vukovi nemaju divljači za papat pa onda idu do sela po ovce.
Quote:
Havayoth kaže: Pogledaj post
A najbolje bi bilo da lovci ostave jebene jelene na miru.
Upravo u ovome je bit problema, tj. «problema» s vukovima.
Quote:
PS: kad sam imao udes u prometu cekao sam 2 mjeseca da dobijem pare (a nije bilo gonjanja po sudu) - zbog tog mi nije palo na pamet otic u osiguravajuce drustvo i pocet pucat po osoblju.
Manaslu11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2007., 17:31   #20
Petar Gudelj - "VUK U NOVINAMA"

Quote:
Kad pročitam u novinama
da ste zaklali stado,
oko mene zamiriše
ovčja krv.

Zabijele se ovčja runa,
s velikim crljenim cvjetovima
ispod grla.

Otvorim prozor i zagledam se

u prvu blijedu gradsku zvijezdu.
Počnem da urlam.

Još vas ima, braćo moja,
još lutate u čoporima.
Još koljete.

Svi još nismo ispunjeni
slamom i slamnatim rečenicama.

Svi se nismo preselili
u plitku dječju literaturu.

Svi se nismo komercijalizirali.
Još vas ima koji se bavite pravim poslom:
lutate poljem i gvozdom,
vijete na zvijezde.

Parite se po vukojebinama.
Koljete.

Ne dajte se, braćo.
Zbijajte se
u čopore.
Vijte
na sve zvijezde.
Gonite se
po vukojebinama.
Koljite.

Koljite ovce, koljite konje.
Koljite traktore
i kompjutore.

Koljite svemirske brodove.
Koljite ljude.

Ne mijenjajte
ni dlaku ni ćud.

Prezrite basnopisce.

Ne čitajte novine.

Sva literatura o vukovima
ne vrijedi ni koliko jedno
metiljavo šilježe.

Koljite za inat basnopiscima.
Koljite za inat novinarima.

Koljite jer ste vukovi.

A kad se nađete na pijanci,
u bogatu toru,
ili kad budete lizali duboke vučje rane,
sjetite se brata u sužanjstvu,
koji piše ovu uzaludnu
pjesmu o vukovima,
umjesto da pije s vama, umjesto da izlizuje
duboke vučje rane.

Koješta. Kakva pjesma. Kakva
metiljava braća.
Radite svoj posao.


Odlicna poezija na ovu temu.

Zadnje uređivanje Legen : 19.03.2007. at 19:02.
 
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:08.