Forum.hr

Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje
Korisničko ime
Lozinka

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Dječje zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Zatvorena tema

Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.01.2005., 19:30   #1
Romana24
skvo

Romana24 Avatar

Registracija: Jun 2004.
Štitnjača - na koje nas sve načine muči

Moderatorska obavijest: novi nastavak ove stare teme se nalazi OVDJE

Nalaz je

T3 - 2.25 nmol/L (0.75-2.33)
TSH - 7.264 uIU/mL (0.350-5.000)
T4 - 94.00 nmol/L (58.00-154.00)

Dakle TSH povisen - zanima me sto to znaci?

Zadnje uređivanje Silvery : 16.12.2010. at 16:38.
Romana24 is offline  
Old 06.01.2005., 10:40   #2
kemik
and, i'm back

kemik Avatar

Registracija: Dec 2002.
da moras otici specijalistu-endokrinologu na pregled...
kemik is offline  
Old 06.01.2005., 11:41   #3
Romana24
skvo

Romana24 Avatar

No shit Sherlock

Pitanje je bilo sto to znaci. Na pregled idem, htjela sam u medjuvremenu dobiti neki odgovor jer me zanima.
Romana24 is offline  
Old 06.01.2005., 11:50   #4
trebor
Što da upišem ovdje?

trebor Avatar

Registracija: May 2004.
Hej, nešto slično smo drobili...ček, ček...evo baš ovdje
Možda ti pomogne. Al za štitnjaču nikako ne idi endokrinologu nego specijalistu nuklearne medicine.
TSH je hormon hipofize i obično je povišen kad hormona štitnjače T3 i T4 u organizmu nema dovoljno. Al kod tebe to iz tvojih brojki nije baš jasno.
Oš neš, moraš kod "nuklearca" da razbistiš stvari.
Advertisement

Advertisement
Old 06.01.2005., 13:14   #5
violent_femmes9
havana

Registracija: Nov 2003.
povisen TSH uz normalne vrijednosti T3 i T4 znaci da ti je stitnjaca malo lijena, ali zasad sve dobro funkcionira.

jesu li ti odredjivali tireoglobulinska antitijela? ako su povisena, moze biti da u tome lezi odgovor zasto je TSH povisen, odnosno zasto stitnjaca treba intenzivniju stimulaciju. ta antitijela razaraju tkivo stitnjace (zaguglaj pod Hashimoto sindrom), i to moze na kraju dovesti do smanjene funkcije stitnjace, pa se hormone treba dodatno unositi izvana.

u svakom slucaju, odi specijalistu, nema razloga da se podsmjehujes takvom savjetu. od svega koje ces ovdje procitati, taj savjet ti je najprecizniji i najmanje pogresan
Old 06.01.2005., 14:16   #6
Romana24
skvo

Romana24 Avatar

Ma nisam se podsmjehivala nego se podrazumijeva da cu ici na pregled.

Uglavnom, receno mi je da se narucim za jos jedno vadjenje krvi najbolje na Rebru da mi vide stanje tih antitijela i da odem na ultrazvuk da vide jel imam kakvih cista. Posto ja nemam pojma o antitijelima, TSHu i slicnom isla sam guglati i pitati ovdje cisto da vidim o cemu bi se moglo raditi.

Hvala na odgovorima i na linku!
Romana24 is offline  
Old 06.01.2005., 17:40   #7
Adica
Registrirani korisnik

Kod mene je bila ista stvar kao i kod tebe: T3 i T4 normalni, a TSH povisen. Poslali su me da vadim krv da mi se vidi stanje antitijela i radili su mi ultrazvuk. Antitijela su mi bila malo povisena, i stitnjaca malo povecana, i odredjena mi je dijagnoza Hashimoto tireoiditis. Dobila sam da pijem lijek Euthyrox, to su ti sintetski hormoni stitnjace i sad se dobro osjecam.
Adica is offline  
Old 06.01.2005., 23:42   #8
aktovka
je maleni kamilion.

aktovka Avatar

Registracija: Aug 2004.
Pošalji poruku preko ICQ korisniku aktovka
Quote:
Adica kaže:
Kod mene je bila ista stvar kao i kod tebe: T3 i T4 normalni, a TSH povisen. Poslali su me da vadim krv da mi se vidi stanje antitijela i radili su mi ultrazvuk. Antitijela su mi bila malo povisena, i stitnjaca malo povecana, i odredjena mi je dijagnoza Hashimoto tireoiditis. Dobila sam da pijem lijek Euthyrox, to su ti sintetski hormoni stitnjace i sad se dobro osjecam.

Ja sam 7 godina pila taj Euthyrox jerbo su mi dijagnosticirali kronicnu upalu štitnjace.
Htjeli se me slati i na punkciju štitnjace, ali je baš ne volim da mi netko zabija igle u grlo, pa eto nisam otišla.
aktovka is offline  
Old 19.01.2005., 09:04   #9
Martinn
User awaiting e-mail confirmation

Da li netko zna nekog alternativnog doktora za pitanje štitnjače?

Hvala,
Martinn is offline  
Old 15.03.2007., 17:07   #10
kemik
and, i'm back

kemik Avatar

Štitnjača - na koje nas sve načine muči

Dragi moji,

do sada su postojala dva velika topika na kojima su ljudi sa hipo i hiper tireozom razmjenjivali iskustva.

Iako su oba topika bila vrlo citana i vrvila korisnim savjetima, počeli su se poprilično preklapati, kako problematikom tako i forumašima koji na njima sudjeluju. To, naravno, nije ni pretjerano čudno, simptomi su slični, lako se prijeđe iz hiper u hipo (da, operaciju nazivam lako ) i normalno da se isto društvo skupljalo na oba.

Stoga ćemo ih i jednog i drugog umiroviti . Lijepo su nam poslužili, a sad imamo novi, još bolji topik, gdje ćemo se nastaviti družiti svi skupa, dijeliti naša iskustva, savjete, podršku, pomoć i sve ostalo što smo i na odvojenim topicima činili.
kemik is offline  
Old 15.03.2007., 17:08   #11
kemik
and, i'm back

kemik Avatar

Da se ne bi izgubili i ostali neodgovoreni, ovdje ću prenijeti nekoliko posljednjih postova sa hipertireoze:

Quote:
sidora kaže: Pogledaj post
evo dragi moji da vam se javim, nije me bilo dosta dugo al bilo je problema pa onda predugo zadrzavanje u bolnici, pa onda sada opet..al idem ispocetka.
otisla sam na sve preglede kako ste mi i savjetovale, galopirajuca hipertiroza. nakon 4 mjeseca lijecenja alergija na sve hormone. hitno vadjenje.
izvadili su mi cijelu. zbog enormnog pada kalcija padam u komu i grcim se. nakon 21 dan infuzije pustaju me. odnosno rekla sam im da idem.
nisam mogla vise biti gore.
pijem eutyrox i caco3 i at10. ne vidim nikakve promjene. lose mi je. al nemam simptome hipera. tak da ne znam dal je ovo sada bolje ili gore. mislim zaboravila sam kak je ono bilo lose. jer ovo je fakat koma. oduzme mi se noga i ne osjecam je. ukljesti ruka. i tome slicno..
najgore valjda u svemu tome je kaj sam dobila 8 kila!!!! i vaga ide prema gore!!! ubija me to. dosla sam do toga da razmisljam o prosirenju traperica. a to nemrem nikako napravit. to je ne ne. veliko ne.
tak da osim kaj izgledam ko priklana svinja i hodam okolo s maramama oko vrata jos imam i onaj tupfer pa nema sanse da me fulate. fuj..
al po onome sto sam cula svima je isla van, prvo dio pa onda cijela stitnjaca tak da su zene i vise puta dolazile, i to upravo one sa simptomima poput mojeg. kak sam srela i janicu koja je imala istu bolest rekla mi je da je ona dobila 12 kila!!! nakon tri mjeseca i da je onda pukla i otisla kod doktora i onda se pobrinuo i dodavao, oduzimao dozu i k tome slicno. sad mi izgleda ok. mislim vidi joj se da je operirana al nije fakat ogromna. mislim pored mene s 8 kila dobivenih izgleda ko kate moss na njujorskom tjednu mode.
rekla mi je da ne brinem i da ce sve biti ok. mislim znam da kenja, tak se i ona osjecala nakon svega. al valjda ce biti bolje..
eto. tolko od mene.
izrezali su me u vinogradskoj..

Quote:
moses kaže: Pogledaj post
ja sam se operirala nakon hipretireoze prije nekoliko godina, izvadili su mi 3/4 štitnjače u vinogradskoj, nakon toga odredili dozu od 100 mg euthyroxa dnevno, i sve je bilo super osim što sam dobila 15 kg u dva mjeseca. kako se ne želim izgladnjivati i preskakati obroke samoinicijativno sam prije par mjeseci povisila sebi dozu na 150 mg euthyroxa, uskoro idem vaditi hormone pa ću vidjeti jesu li previše skočili - više se ne debljam ali sad imam problema sa nesanicom..... ah ta štitnjača....
kemik is offline  
Old 15.03.2007., 19:47   #12
ante dumbledore
Intenzivist

ante dumbledore Avatar

Registracija: Feb 2006.
sidora imaš možda nalaze prije operacije i nakon? da prezentiraš....kak si se osjećala prije operacije?da li si bila na korekciji doze hormona? postoji li još simptoma osim lakšeg lijepljenja kila?pospanost?
Old 15.03.2007., 20:05   #13
-purgerica-
Pacijent

mene zanima može li se rad štitnjače nekako sam od sebe ustabiliti (promjenom prehrambenih navika, životnih navika, alternativnih metoda...)

ako ne, koji je prvi korak kad vam dijagnosticiraju povišen tsh i onda to zanemarite slijedećih godinu dana?

Old 15.03.2007., 20:09   #14
ante dumbledore
Intenzivist

ante dumbledore Avatar

Registracija: Feb 2006.
pa prvo trebaš ponovno otići kod liječnika koji će ti ponovit TSH,T3, T4 krvnu sliku,osnove biokemije...a ako ponovno budu zabrinjavajući rezultati onda trebaš ići endokrinologu na ev daljnu dijagnostiku, možda nuklearnu medicinu i ordiniranje terapije...
Old 15.03.2007., 20:23   #15
diavoletta
Registrirani korisnik

diavoletta Avatar

Registracija: Feb 2007.
Quote:
-purgerica- kaže: Pogledaj post
mene zanima može li se rad štitnjače nekako sam od sebe ustabiliti (promjenom prehrambenih navika, životnih navika, alternativnih metoda...)

ako ne, koji je prvi korak kad vam dijagnosticiraju povišen tsh i onda to zanemarite slijedećih godinu dana?
rad štitnjače se ne može ustabiliti na "prirodan način" odn. bez sintetskih hormona..u tvom slučaju moglo bi se raditi o hipotireozi odn. da ti štitnjača slabije radi..pošto ispada da nemaš većih poteškoća, odi ponovo vadit hormone i tsh, kako ti je i Ante rekao pa češ najbolje znat u kakvoj si situaciji..ako ti ustanove hipotireozu napravit če ti i ultrazvuk štitnjače, i najvjerojatnije scintigram štitnjače..(nijedno ne boli)..
dakle, po uputnicu i vadit krv i bez panike!!
Solamente che il buio ha i tuoi occhi sono notti che non dormo più belli da urlare i tuoi occhi incredibilmente azzurri ma sereni quasi mai. Il buio ha i tuoi occhi belli come li hai soltanto tu. Come farò a non guardarli più a non guardarli più.
diavoletta is offline  
Old 15.03.2007., 20:29   #16
-purgerica-
Pacijent

dobro, hvala ljudi

evo, zanima me još koliko cjelokupni proces otkrivanja poremećaja rada štitnjače traje, kad započinje liječenje i kojim metodama?

i je li moguće (bez da se radi o greški) na jednom pregledu imati normalnu razinu t hormona, a na drugom ne i obrnuto!

Old 15.03.2007., 20:38   #17
diavoletta
Registrirani korisnik

diavoletta Avatar

Registracija: Feb 2007.
cjelokupan proces..izvadiš krv, čekaš nalaze cca 2 tjedna (bar u Rijeci), podigneš nalaze i ako nisu u granicama normale onda ideš kod endokrinologa (naruče te) ili odmah na nuklearnu medicinu..mislim da je nuklearna bolji odabir, jer tamo rade i ultrazvuk štitnjače i scintigrame na koje če te sigurno specijalist poslat ako se ustanovi da ti razina hormona nije u granicama normale..sve u svemu 2-3 tjedna maximalno.. ma ne brini, ako si čekala godinu dana možeš i još malo, al hormone odmah odi vadit..
Solamente che il buio ha i tuoi occhi sono notti che non dormo più belli da urlare i tuoi occhi incredibilmente azzurri ma sereni quasi mai. Il buio ha i tuoi occhi belli come li hai soltanto tu. Come farò a non guardarli più a non guardarli più.
diavoletta is offline  
Old 15.03.2007., 20:48   #18
-purgerica-
Pacijent

hvala puno

Old 15.03.2007., 20:48   #19
Astrice
Banned

Astrice Avatar

Registracija: Jan 2006.
Pošalji poruku preko MSN korisniku Astrice Pošalji poruku preko Skype korisniku Astrice
Možda na nuklearnu za početak. To mi je bolje rješenje.
Old 16.03.2007., 09:25   #20
booo
Registrirani korisnik

Registracija: Dec 2006.
jesu li hormoni štitnjače izravno povezani s pojačanom dlakavošću?
booo is offline  
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Zatvorena tema

Tematski alati
Opcije prikaza

Pravila postanja