Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.03.2007., 19:37   #1
Psihofarmaci i nuspojave

Jedna meni jako bliska osoba pred neko je vrijeme psihički oboljela. Maltretiranje u radnoj okolini, razočaranje, pa se sve to spojilo u neku depresiju i anksioznost. Naravno, psihijatri ko psihijatri, odmah pribjegavaju terapiji antidepresivima. Nemojte me pitati o kojima se radi i kolika doza.

No, sad nakon izvjesnog vremena se taj psihički poremećaj stišao i moram priznati da se stanje dosta popravilo. Međutim, tu su ostali ti lijekovi. Da li je to sad neka ovisnost o tim lijekovima ili ne, teško bih prosudio... No, čim prestane uzimat antidepresive, automatski se javlja drhtanje, groznica i osjećaj hladnoće.
Da li je to još uvijek posljedica psihićkog poremećaja ili to sad već spada u ovisnost o lijekovima? Sve nekako sumnjam na ovisnost.
__________________
Živio Predrag Raos!
MilkyWay is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 19:41   #2
Svaki lijek za živce je 50% koristan i 50% štetan. Na žalost to je normalno.
Naravno uvijek možeš ići na Tibet.
outoftheblue is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 19:43   #3
Quote:
outoftheblue kaže: Pogledaj post
Svaki lijek za živce je 50% koristan i 50% štetan. Na žalost to je normalno.
Naravno uvijek možeš ići na Tibet.
Znam ja to. Isto kao što i znam da antidepresivi funkcioniraju samo u 50% slučajeva. Psihijatri prepišu lijek, a osoba uopće možda ne reagira na lijek, već joj se stanje popravi shvaćanjem problema i/ili zbog placebo efekta. Autosugestija je u takvim slučajevima vrlo jako i moćno oružje.
No ovakve fizičke reakcije tipično navode na pomisao o ovisnosti.
__________________
Živio Predrag Raos!
MilkyWay is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 19:53   #4
Quote:
MilkyWay kaže: Pogledaj post
... No, čim prestane uzimat antidepresive, automatski se javlja drhtanje, groznica i osjećaj hladnoće.
Da li je to još uvijek posljedica psihićkog poremećaja ili to sad već spada u ovisnost o lijekovima? Sve nekako sumnjam na ovisnost.
AD se ne prestaje uzimati od danas do sutra, ako terapija vise nije potrebna (sto bi trebao reci lijecnik koji je istu i odredio), onda se s AD vrlo, ali vrlo postupno prestaje.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 19:56   #5
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
AD se ne prestaje uzimati od danas do sutra, ako terapija vise nije potrebna (sto bi trebao odrediti lijecnik koji je istu i odredio), onda se s AD vrlo, ali vrlo postupno prestaje.
Kak se zna da terapija nije potrebna?
__________________
Živio Predrag Raos!
MilkyWay is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 20:06   #6
Kad nastupi poboljsanje, te osoba iznosi osobni dojam o poboljsanju i nestanu simptomi koji su uvjetovali terapiju lijekovima ili se osoba sa simptomima moze nositi, cak i ako su jos uvijek prisutni.
U prosjeku 6-9 mjeseci.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 20:06   #7
Quote:
MilkyWay kaže: Pogledaj post
Znam ja to. Isto kao što i znam da antidepresivi funkcioniraju samo u 50% slučajeva. Psihijatri prepišu lijek, a osoba uopće možda ne reagira na lijek, već joj se stanje popravi shvaćanjem problema i/ili zbog placebo efekta. Autosugestija je u takvim slučajevima vrlo jako i moćno oružje.
No ovakve fizičke reakcije tipično navode na pomisao o ovisnosti.
E ja pijem antipsihotik i povremeno antidepresiv oko 6 godina ili više pa me već boli kurac.
Bacila bi možda koju hidrogensku eto samo to.
outoftheblue is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 20:28   #8
Hi outoftheblue, bio je neki tvoj post danas na TV, govorili su o ovisnosti o Internetu
pantigana is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 21:06   #9
Quote:
outoftheblue kaže: Pogledaj post
E ja pijem antipsihotik i povremeno antidepresiv oko 6 godina ili više pa me već boli kurac.
Očito ti lijekovi štete, čim ti se priviđaju dodatni organi....
(šalim se, ne me uzeti ozbiljno... )
__________________
Živio Predrag Raos!
MilkyWay is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 21:55   #10
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
Kad nastupi poboljsanje, te osoba iznosi osobni dojam o poboljsanju i nestanu simptomi koji su uvjetovali terapiju lijekovima ili se osoba sa simptomima moze nositi, cak i ako su jos uvijek prisutni.
U prosjeku 6-9 mjeseci.
To sa 6-9 mjeseci je farmaceutska patka.

To vrijedi za ultra-mega-turbo lake depresije, dakle za stanja koja se ne mogu zvati depresijom i AD se uopće nije trebao propisivati u terapiji.

Ljudi moraju shvatiti da je depresija u 80% slučajeva kronična bolest i lijekovi se piju cijeli život.

Mali broj sretnika je onih 20%.

Zašto ljudi npr. psorijazu prihvate kao kroničnu bolest, žive s njom, dok kod psihičkih bolesti svi govore; kada ću prestati piti lijekove, doktori ništa ne znaju, ulcerozni kolitis je OK kao kronična bolest dok depresija nije.

svašta..
__________________
Uploadanje turbofolk muzike je ZABRANJENO ! THR
normall is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2007., 14:59   #11
Quote:
MilkyWay kaže: Pogledaj post
Jedna meni jako bliska osoba pred neko je vrijeme psihički oboljela. Maltretiranje u radnoj okolini, razočaranje, pa se sve to spojilo u neku depresiju i anksioznost. Naravno, psihijatri ko psihijatri, odmah pribjegavaju terapiji antidepresivima. Nemojte me pitati o kojima se radi i kolika doza.

No, sad nakon izvjesnog vremena se taj psihički poremećaj stišao i moram priznati da se stanje dosta popravilo. Međutim, tu su ostali ti lijekovi. Da li je to sad neka ovisnost o tim lijekovima ili ne, teško bih prosudio... No, čim prestane uzimat antidepresive, automatski se javlja drhtanje, groznica i osjećaj hladnoće.
Da li je to još uvijek posljedica psihićkog poremećaja ili to sad već spada u ovisnost o lijekovima? Sve nekako sumnjam na ovisnost.

Kao sto su ti vec pisali, AD se uzima dugi period, bez prekidanja, koliko ja znam, minimalno i do 6 - 12 mjeseci poslije zadnjeg simptoma.
Kada pises od drhtanju, groznici i osjecaju hladnoce, to su tipicne nuspojave kod privikavanja i odvikavanja od AD-a. Ako ti prijatelj koristi AD neredovito, normalno je da mu se dogadjaju takvi simptomi.
AD-i se moraju redovito uzimati, po lijecnickoj uputi.
Ovisnosti o AD-u ne bi trebalo biti, osim psihicke.
Da li si sigurna da se radi o antidepresivu, ili je mozda u pitanju anksiolitik?
Kod anksiolitika se moze razviti fizicka ovisnost, ako se uzima duze vremena.
ciganka is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2008., 19:45   #12
Mogu nešto pitati?
Ovako, zanima me kako antidepresivi djeluju (totalni laik i početnik)?
Ne bih htjela pribjegavati odlasku k psihijatru, pa me zanima dali bi mogla probati sa antidepresivom Persen i Persen Forte koji se kak sam čula može kupiti u ljekarni?
hvala
Tourniquet_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2008., 21:29   #13
Quote:
Tourniquet_ kaže: Pogledaj post
zanima dali bi mogla probati sa antidepresivom Persen i Persen Forte koji se kak sam čula može kupiti u ljekarni?
Persen ti nije nikakav antidepresiv, to je vrlo blago sredstvo za smirenje na biljnoj bazi, ali fakat blago, možda malo jače od običnog čaja od kamilice...Sredstva za umirenje nisu isto što i antidepresivi.
Blond_Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2008., 13:07   #14
Quote:
Tourniquet_ kaže: Pogledaj post
Mogu nešto pitati?
Ovako, zanima me kako antidepresivi djeluju (totalni laik i početnik)?
Ne bih htjela pribjegavati odlasku k psihijatru, pa me zanima dali bi mogla probati sa antidepresivom Persen i Persen Forte koji se kak sam čula može kupiti u ljekarni?
hvala

Prvo to nisu antidepresivi nego placebo gluposti, a drugo, nikakvi ljekovi ti nece pomoci ako ne promjeniš stvari ili pogled na stvari u zivotu koje tu depresiju uzrokuju...
Gilach is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2008., 13:22   #15
Quote:
Tourniquet_ kaže: Pogledaj post
Mogu nešto pitati?
Ovako, zanima me kako antidepresivi djeluju (totalni laik i početnik)?
Ne bih htjela pribjegavati odlasku k psihijatru, pa me zanima dali bi mogla probati sa antidepresivom Persen i Persen Forte koji se kak sam čula može kupiti u ljekarni?
hvala
Persen ti moze pomoci jedino da se malo opustis i da eventualno lakse zaspis...
melikrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2008., 14:49   #16
Quote:
melikrk kaže: Pogledaj post
Persen ti moze pomoci jedino da se malo opustis i da eventualno lakse zaspis...
Okej hvala..
A Aktivin h? Ja mislim da bi meni bilo bolje čak i sa tim blagim. Probat ćemo
Tourniquet_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2008., 16:34   #17
Quote:
Tourniquet_ kaže: Pogledaj post
Mogu nešto pitati?
Ovako, zanima me kako antidepresivi djeluju (totalni laik i početnik)?
Ne bih htjela pribjegavati odlasku k psihijatru, pa me zanima dali bi mogla probati sa antidepresivom Persen i Persen Forte koji se kak sam čula može kupiti u ljekarni?
hvala
persen nije antidepresiv nego lijek na biljnoj bazi za smirenje živaca.
djeluje lagano ako popiješ..hmm..cijelu kutiju otprilike.

ovisi koje ćeš antidepresive piti.
djeluju obično 2-6 tjedana...ovisi.
a terapija traje bar pola godine.
nekima i cijeli život.

nuspojave su isto tu... ovisi o tebi.
ja sam prvi tjedan imala samo opstipaciju, mučninu i glavobolje.
ali obično uz antidepresive dobiješ i neki lijek kojim ublažavaš nuspojave... ukoliko se radi o napetosti uzrokovanoj lijekom ili nesanici.
meni nažalost taj dodatni lijek nije bio potreban jer me mučio kao što rekoh zatvor i slično...
DooA is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2008., 11:52   #18
Vi koji pijete AD, recimo prepisane od privatnog psihijatra - da li ih podižete preko privatnog recepta i koliko u tom slučaju (otprilike) većina tih antidepresiva koji se danas prepisuju (tipa Seroxat, Zoloft) i sl. košta? (Dakle, ako ide privatno, a ne preko HZZO-a).

Ili ugl. idete svom liječniku opće prakse s tim receptom od priv. psihijatra, da vam on prepiše taj recept pa da ne plaćate?
__________________
Enjoy the simple things in life!
Kejt 8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2008., 11:55   #19
pa ja ne znam da psihijatar uopće daje recept.
on samo postavi dijagnozu i napiše svoje mišljenje o lijeku koji bi trebao koristiti.
a ti s tim papirom odeš liječniku opće prakse i on ti napiše recept.
DooA is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2008., 12:10   #20
Quote:
DooA kaže: Pogledaj post
pa ja ne znam da psihijatar uopće daje recept.
on samo postavi dijagnozu i napiše svoje mišljenje o lijeku koji bi trebao koristiti.
a ti s tim papirom odeš liječniku opće prakse i on ti napiše recept.
Sve kužim za to kad se ide po bolnicama, preko zdravstvenog, kužiš...to je onda isto kao kad ideš bilo kojem drugom specijalistu. Od svakog specijalista se moraš vraćat svom liječniku opće prakse da ti on napiše recept za taj preporučeni lijek.

Ali, masa ljudi ide privatnim psihijatrima. On može napisat privatni recept za, recimo, lijek za smirenje ili antidepresiv itd. (isto npr. kao što ti privatni ginekolog može napisat privatni recept, pa kupiš taj lijek u apoteci s privatnim receptom. Normalno, onda ga ne možeš dobit besplatno, nego samo iskešati lovu).
Za to pitam, za tu varijantu ako hoćeš da sve ostane između tebe i privatnog psihijatra, a da ne moraš svaki put nakon priv. psihića trčat doktoru opće prakse da ti napiše recept za lijek kojeg je psih. preporučio. Zanima me koliko otprilike košta većina antidepresiva, anksiolitika i sl. Ide valjda tu netko od vas preko privatnog psihijatra?
__________________
Enjoy the simple things in life!
Kejt 8 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:16.